Premiile Oscar 1946
A 18-a ceremonie anuală a premiilor Academiei a avut loc pe 7 martie 1946 la Teatrul Chinez din Hollywood , găzduită de actorii Bob Hope și James Stewart .
Câștigători și nominalizați
Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine mai jos.
În cazul în care sunt recurente și disponibile, titlul în limba italiană și titlul în limba originală sunt indicate între paranteze.
Cel mai bun film
- Days Lost ( The Lost Weekend ), regia Billy Wilder
- Doi marinari și o fată (Canta che ti passe) ( Anchors Aweigh ), în regia lui George Sidney
- Clopotele Sf. Maria (The Bells of St. Mary's), în regia lui Leo McCarey
- Romanul lui Mildred ( Mildred Pierce ), în regia lui Michael Curtiz
- I Will Save You ( Spellbound ), regia Alfred Hitchcock
Cea mai bună regie
- Billy Wilder - Lost Days ( The Lost Weekend )
- Leo McCarey - The Bells of St. Mary's (Clopotele Sf. Maria)
- Alfred Hitchcock - I Will Save You ( Spellbound )
- Clarence Brown - Grand Prix ( National Velvet )
- Jean Renoir - The Southern Man ( The Southherner )
Cel mai bun actor într-un rol principal
- Ray Milland - Lost Days ( The Lost Weekend )
- Bing Crosby - The Bells of St. Mary's (Clopotele Sf. Maria)
- Gene Kelly - Two Sailors and a Girl (Sing That Passes You) ( Anchors Aweigh )
- Gregory Peck - Cheile paradisului (Cheile regatului)
- Cornel Wilde - Eternal Harmony ( A Song to Remember )
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Joan Crawford - Romanul lui Mildred ( Mildred Pierce )
- Ingrid Bergman - The Bells of St. Mary's (Clopotele Sf. Maria)
- Greer Garson - Valea Destinului ( Valea Deciziei )
- Jennifer Jones - Visul iubirii (Scrisori de dragoste)
- Gene Tierney - Crazy Female ( Lasă-o la cer )
Cel mai bun actor în rol secundar
- James Dunn - Un copac crește în Brooklyn
- Mikhail Aleksandrovič Cehov - I will save you ( Spellbound )
- John Dall - Corn is Green (Porumbul este verde)
- Robert Mitchum - Condamnații de glorie ( GI Joe )
- J. Carrol Naish - Umbra Celuilalt ( o medalie pentru Benny )
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Anne Revere - Grand Prix ( National Velvet )
- Eve Arden - Romanul lui Mildred ( Mildred Pierce )
- Ann Blyth - Romanul lui Mildred ( Mildred Pierce )
- Angela Lansbury - The Picture of Dorian Gray ( Imaginea lui Dorian Gray )
- Joan Lorring - Corn is Green (Porumbul este verde)
Cel mai bun subiect original
- Charles G. Booth - Casa de pe strada 92 (Casa de pe strada 92)
- Thomas Monroe și Laszlo Gorog - Iubirile lui Susanna ( The Affairs of Susan )
- John Steinbeck și Jack Warner - Umbra Celuilalt ( O medalie pentru Benny )
- Alvah Bessie - Goal Burma! (Obiectiv, Burma!)
- Ernst Marischka - Eternal Harmony ( A Song to Remember )
Cel mai bun scenariu
- Charles Brackett și Billy Wilder - Lost Days ( The Lost Weekend )
- Ranald MacDougall - Romanul lui Mildred ( Mildred Pierce )
- Albert Maltz - Există întotdeauna o mâine ( Pride of the Marines )
- Tess Slesinger și Frank Davis - Un copac crește în Brooklyn
- Leopold Atlas , Guy Endore și Philip Stevenson - Condamnații de glorie ( GI Joe )
Cel mai bun scenariu original
- Richard Schweizer - Maria Luisa ( Marie-Louise )
- Philip Yordan - Exterminatorul ( Dillinger )
- Myles Connolly - Marisa ( Muzică pentru milioane )
- Milton Holmes - The Death Race ( Salty O'Rourke )
- Harry Kurnitz - Caporalului îi plac blondele ( Ce urmează, caporal Hargrove? )
Cea mai bună fotografie
Alb-negru
- Harry Stradling - The Picture of Dorian Gray ( Imaginea lui Dorian Gray )
- Arthur C. Miller - Cheile paradisului (Cheile regatului)
- John F. Seitz - Lost Days ( The Lost Weekend )
- Ernest Haller - Romanul lui Mildred ( Mildred Pierce )
- George Barnes - I Will Save You ( Spellbound )
Culoare
- Leon Shamroy - Crazy Female ( Leave Her to Heaven )
- Robert Planck și Charles Boyle - Anchors Aweigh (Anchors Aweigh)
- Leonard Smith - Grand Prix ( National Velvet )
- Tony Gaudio și Allen M. Davey - Eternal Harmony ( A Song to Remember )
- George Barnes - În Marea Caraibelor ( The Spanish Main )
Cea mai bună editare
- Robert J. Kern - Grand Prix (National Velvet)
- Harry Marker - Clopotele Sf . Maria (Clopotele Sf . Maria)
- Doane Harrison - Lost Zilele (The Lost Weekend)
- George Amy - Obiectiv Birmania! (Obiectiv, Burma!)
- Charles Nelson - Harmony Etern (A Song to Remember)
Cea mai bună scenografie
Alb-negru
- Wiard Ihnen și A. Roland Fields - Blood on the Sun (Sângele pe soare)
- Albert S. D'Agostino , Jack Okey , Darrell Silvera și Claude Carpenter - Sclavul răului ( Experiment Perilous )
- James Basevi , William Darling , Thomas Little și Frank E. Hughes - Cheile paradisului (Cheile regatului)
- Hans Dreier , Roland Anderson , Sam Comer și Ray Moyer - Visul iubirii (Scrisori de dragoste)
- Cedric Gibbons , Hans Peters , Edwin B. Willis , Hugh Hunt și John Bonar - Imaginea lui Dorian Gray (Imaginea lui Dorian Gray)
Culoare
- Hans Dreier , Ernst Fegté și Sam Comer - Aventura vine de la mare ( Frenchman's Creek )
- Lyle Wheeler , Maurice Ransford și Thomas Little - Leave Her to Heaven (Lasă-o la cer)
- Cedric Gibbons , Urie McCleary , Edwin B. Willis și Mildred Griffiths - Grand Prix ( National Velvet )
- Ted Smith și Jack McConaghy - Duel în San Antonio ( San Antonio )
- Stephen Goosson , Rudolph Sternad și Frank Tuttle - Notti d'oriente ( O mie și o noapte )
Cele mai bune efecte speciale
- John Fulton și Arthur W. Johns - Omul minunat (Omul minunat)
- Fred Sersen , Sol Halprin , Roger Heman și Harry Leonard - Căpitanul Eddie ( Căpitanul Eddie )
- Jack Cosgrove - I Will Save You ( Spellbound )
- A. Arnold Gillespie , Donald Jahraus , Robert A. MacDonald și Michael Steinore - I sacrificati ( They were Expendable )
- Lawrence W. Butler și Ray Bomba - Orient Nights (O mie și una de nopți)
Cea mai bună coloană sonoră
Dramă sau film de comedie
- Miklós Rózsa - I will save you ( Spellbound )
- Robert Emmett Dolan - The Bells of St. Mary's (Clopotele Sf. Maria)
- Lou Forbes - amenințând milioane (Brewster's Millions)
- Werner Janssen - Captain Kidd ( Captain Kidd )
- Roy Webb - Cabana fermecată ( Cabana fermecată)
- Morton Scott și Dale Butts - Flames in San Francisco ( Flame of Barbary Coast )
- Edward J. Kay - Luna de miere GI
- Louis Applebaum și Ann Ronell - Condamnații de glorie ( GI Joe )
- Werner Janssen - Poison in Heaven ( Guest in the House )
- Daniele Amfitheatrof - Cel pe care nu trebuie să-l iubești ( Soția invitată )
- Alfred Newman - Cheile cerului (Cheile regatului)
- Victor Young - Visul iubirii (Scrisori de dragoste)
- Miklós Rózsa - Days lost ( The Lost Weekend )
- Karl Hajos - Omul care a umblat singur
- Alexandre Tansman - In Paris in the Shadows ( Paris Underground )
- Franz Waxman - Goal Burma! (Obiectiv, Burma!)
- Miklós Rózsa și Morris Stoloff - Eternal Harmony ( A Song to Remember )
- Werner Janssen - Omul de Sud ( Sudicul )
- Hans J. Salter - This our love (This Love of Ours)
- Herbert Stothart - Valea Destinului ( Valea Deciziei )
- Arthur Lange și Hugo Friedhofer - The Woman (The Woman in the Window)
Film muzical
- Georgie Stoll - Two Sailors and a Girl (Sing That Passes You) ( Anchors Aweigh )
- Jerome Kern și Hans J. Salter - California ( Can't Help Singing )
- Arthur Lange - Frumoasa Yukon (Belle of the Yukon)
- Morton Scott - Autostop către fericire
- Robert Emmett Dolan - Fetele Harvey (Fetele Harvey) [ fără sursă ]
- Bernard Herrmann - Blonde incendiary (Incendiary Blonde)
- Ray Heindorf și Max Steiner - Rhapsody in Blue (Rhapsody in Blue)
- Alfred Newman și Charles Henderson - sărbătoarea iubirii (State Fair)
- Edward J. Kay - Sunbonnet Sue
- Charles Wolcott , Edward Plumb și Paul J. Smith - The Three Caballeros ( The Three Caballeros )
- Marlin Skiles și Morris Stoloff - Tonight and Every Night (Tonight and Every Night)
- Walter Greene - De ce fetele pleacă de acasă
- Ray Heindorf și Lou Forbes - Omul minunat (Omul minunat)
Cel mai bun căntec
- It Might as Well Be Spring , muzică de Richard Rodgers , versuri de Oscar Hammerstein - Festa d'amore ( Târg de stat )
- Accentuate the Positive , muzică de Harold Arlen , versuri de Johnny Mercer - Here Come the Waves
- Oriunde, muzică de Jule Styne , versuri de Sammy Cahn - Tonight and Every Night (Tonight and Every Night)
- Nu te bucuri că ești tu? , Muzică de James Van Heusen , text Johnny Burke - The Bells of St. Mary's (Clopotele Sf. Maria)
- Pisica și canarul , muzică de Jay Livingston , versuri de Ray Evans - De ce fetele pleacă de acasă
- La nesfârșit , muzică de Walter Kent , text de Kim Gannon - Earl Carroll Vanities
- I Fall in Love Too Easily , muzică de Jule Styne , versuri de Sammy Cahn - Doi marinari și o fată (Canta che ti passi) ( Anchors Aweigh )
- I'll Buy That Dream , muzică de Allie Wrubel , versuri de Herb Magidson - Sing Your Way Home
- Linda , muzică și versuri de Ann Ronell - The Convicts of Glory ( GI Joe )
- Love Letters, muzică de Victor Young , versuri de Eddie Heyman - Visul dragostei (Love Letters)
- Tot mai mult , muzică de Jerome Kern , versuri de EY Harburg - California ( Can't Help Singing )
- Sleighride în iulie, muzică de James Van Heusen , text Johnny Burke - The Yukon beautiful (Belle of the Yukon)
- So in Love, muzică de David Rose , text Leo Robin - Omul minunat (Omul minunat)
- Some Sunday Morning , muzică de Ray Heindorf și Maurice K. Jerome , text de Ted Koehler - Duel in San Antonio ( San Antonio )
Cel mai bun sunet
- Stephen Dunn și RKO Radio Studio Sound Department - The Bells of St. Mary's (Clopotele Sf. Maria)
- Daniel J. Bloomberg și Republic Studio Sound Department - Fiamme a San Francisco ( Flame of Barbary Coast )
- Bernard B. Brown și Departamentul de sunet Universal Studio - Două papuci și o fată ( Lady on a Train )
- Thomas T. Moulton și 20th Century-Fox Studio Departamentul de sunet - Crazy Female ( Leave Her to Heaven )
- Nathan Levinson și Warner Bros. Studio Sound Department - Rhapsody in Blue (Rhapsody in Blue)
- John P. Livadary și Columbia Studio Sound Department - Eternal Harmony ( A Song to Remember )
- Jack Whitney și Serviciul General - Omul din sud (The Southerner)
- Douglas Shearer și Metro-Goldwyn-Mayer Studio Departamentul de sunet - I sacrificati ( They Were Expendable )
- CO Slyfield și Walt Disney Studio Departamentul de sunet - I tre Caballeros ( The Three Caballeros )
- WV Wolfe și RCA Sound - Three Is a Family ( Three Is a Family )
- Loren L. Ryder și Departamentul de sunet al Paramount Studio - The Ghost (The Unseen)
- Gordon Sawyer și Samuel Goldwyn Studio Departamentul de sunet - Man Wonders
Cel mai bun documentar
- The True Glory ( Adevărata glorie ), în regia lui Garson Kanin
- The Last Bomb ( Ultima bombă ), în regia lui Frank Lloyd
Cel mai bun scurtmetraj
- Stairway to Light ( Stairway to Light ), regia Sammy Lee
- Along the Rainbow Trail ( Along the Rainbow Trail ), regizat de Edmund Reek
- Screen Snapshots '25th Anniversary ( Screen Snapshots' 25th Anniversary ), regizat de Ralph Staub
- Povestea unui câine ( Story of a Dog ), în regia lui Gordon Hollingshead
- White Rhapsody ( White Rhapsody ), în regia lui Jack Eaton
- Your National Gallery ( Galeria ta națională ), în regia lui Thomas Mead
Cel mai bun scurtmetraj cu 2 role
- Star in the Night ( Stea în noapte ), în regia lui Don Siegel
- A Gun in His Hand ( A Gun in His Hand ), în regia lui Joseph Losey
- The Jury Goes Round 'N' Round ( The Jury Goes Round 'N' Round ), în regia lui Harry Edwards
- Vrăjitoarea mică ( The Little Witch ), în regia lui George Templeton
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Hitler trăiește? ( Hitler trăiește? ), În regia lui Saul Elkins
- Biblioteca Congresului ( Library of Congress ), în regia lui Alexander Hammid
- To the Shores of Iwo Jima ( To the Shores of Iwo Jima ), regizat de United States Marine Corps
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- Tăcere vă rog! ( Quiet Please! ), Regizat de Joseph Barbera și William Hanna
- Donald's Crime (Donald's Crime), în regia lui Jack King
- Jasper and the Beanstalk ( Jasper and the Beanstalk ), în regia lui George Pal
- Feathers Life (Viața cu pene), în regia lui Friz Freleng
- Mighty Mouse in Gypsy Life ( Mighty Mouse in Gypsy Life ), regia Connie Rasinski
- Poetul și țăranul ( Poetul și țăranul ), în regia lui Dick Lundy
- Rippling Romance ( Rippling Romance ), în regia lui Bob Wickersham
Premiu special
Pentru Walter Wanger pentru cei șase ani de serviciu ca președinte al Academiei .
A The House I Live In , scurtmetraj tolerant produs de Frank Ross și Mervyn LeRoy , în regia lui Mervyn LeRoy, scenariu de Albert Maltz , piesa „ The House I Live In ” cu muzică de Earl Robinson și versuri de Lewis Allen , cu Frank Sinatra în rolurile principale și distribuit de RKO Radio .
Pentru Daniel J. Bloomberg , Republic Studio și Republic Studio Sound Department pentru construirea unei camere extraordinare de înregistrare muzicală care garantează condițiile optime pentru înregistrare și combină toate elementele de acustică și design ingineresc.
Premiul pentru tineret
Pentru Peggy Ann Garner
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Premiile Academiei din 1946
linkuri externe
- ( RO ) Cea de-a 18-a Premie a Academiei (1946) Nominați și câștigători , pe oscars.org . Adus la 23 februarie 2014 (arhivat din original la 24 decembrie 2013) .