Premiile Oscar 1952
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de -a 24-a ediție a ceremoniei de decernare a premiilor Oscar a avut loc pe 20 martie 1952 la Los Angeles , la RKO Pantages Theatre , găzduită de comediantul Danny Kaye .
Câștigători și nominalizați
Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine mai jos.
În cazul în care sunt recurente și disponibile, titlul în limba italiană și titlul în limba originală sunt indicate între paranteze.
Cel mai bun film
- Un american la Paris (Un american la Paris), în regia lui Vincente Minnelli
- Condamnații ( Decizie înainte de zori ), regia Anatole Litvak
- Un loc în soare , în regia lui George Stevens
- Quo vadis , regia Mervyn LeRoy
- Un tramvai numit Desiderio ( Un tramvai numit dorință ), în regia lui Elia Kazan
Cea mai bună regie
- George Stevens - Un loc în soare
- Vincente Minnelli - An American in Paris (Un american la Paris)
- William Wyler - Milă pentru cei drepți ( poveste de detectivi )
- Elia Kazan - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
- John Huston - The African Queen (The African Queen)
Cel mai bun actor într-un rol principal
- Humphrey Bogart - The African Queen (The African Queen)
- Marlon Brando - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
- Montgomery Clift - Un loc în soare
- Arthur Kennedy - Bright Victory (Victorie strălucitoare)
- Fredric martie - Moartea unui comis - voiajor (Moartea unui comis - voiajor)
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Vivien Leigh - Un tramvai numit dorință (Un tramvai numit dorință)
- Katharine Hepburn - african Regina (The African Queen)
- Eleanor Parker - Milă pentru cei drepți ( poveste de detectivi )
- Shelley Winters - Un loc în soare
- Jane Wyman - Stronger Than Love ( The Blue Veil )
Cel mai bun actor în rol secundar
- Karl Malden - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
- Leo Genn - Quo vadis
- Kevin McCarthy - Moartea unui vânzător
- Peter Ustinov - Quo vadis
- Gig Young - Alcool ( Vino să umple cupa )
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Kim Hunter - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
- Joan Blondell - Stronger Than Love ( The Blue Veil )
- Mildred Dunnock - Moartea unui vânzător
- Lee Grant - Milă pentru cei drepți ( poveste de detectivi )
- Thelma Ritter - Mama mirelui ( Sezonul împerecherii )
Cel mai bun subiect
- Paul Dehn și James Bernard - Amenințare atomică ( Șapte zile până la amiază )
- Oscar Millard - The Frogmen (The Frogmen)
- Budd Boetticher și Ray Nazarro - Iubitorul toreadorului (Bullfighter and the Lady)
- Alfred Hayes și Stewart Stern - Teresa
- Robert Riskin și Liam O'Brien - Here Comes the Groom (Here Comes the Groom)
Cel mai bun scenariu
- Michael Wilson și Harry Brown - Un loc în soare
- James Agee și John Huston - Regina africană (Regina africană)
- Philip Yordan și Robert Wyler - Milă pentru cei drepți ( poveste de detectivi )
- Max Ophüls și Jacques Natanson -Plăcere și dragoste ( La Ronde )
- Tennessee Williams - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
Cel mai bun subiect și scenariu
- Alan Jay Lerner - An American in Paris (Un american la Paris)
- Billy Wilder , Lesser Samuels și Walter Newman - Asul din gaură ( The Big Carnival )
- Philip Dunne - David și Batseba ( David și Batseba )
- Clarence Greene și Russell Rouse - The Well (The Well)
- Robert Pirosh - La luptă (Go For Broke!)
Cea mai bună fotografie
Alb-negru
- William C. Mellor - Un loc în soare
- Franz Planer - Moartea unui vânzător
- Norbert Brodine - Broaștele mării ( The Frogmen )
- Robert Burks - The Other Man ( Strangers on a Train )
- Harry Stradling - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
Culoare
- Alfred Gilks și John Alton - Un american la Paris (Un american la Paris)
- Charles Rosher - Show Boat
- Robert Surtees și William V. Skall - Quo vadis
- John F. Seitz și W. Howard Greene - When Worlds Collide (Când lumile se ciocnesc)
- Leon Shamroy - David și Batseba ( David și Batseba )
Cea mai bună editare
- William Hornbeck - Un loc în soare
- Adrienne Fazan - An American in Paris (Un american la Paris)
- Dorothy Spencer - The Damned ( Decizie înainte de Dawn )
- Ralph E. Winters - Quo vadis
- Chester Schaeffer - The Well (The Well)
Cea mai bună scenografie
Alb-negru
- Richard Day și George James Hopkins - Un tramvai numit dorință (Un tramvai numit dorință)
- Lyle Wheeler , Leland Fuller , Thomas Little și Fred J. Rode - Fourteen Hours (Fourteen Hours)
- Lyle Wheeler , John DeCuir , Thomas Little și Paul S. Fox - Mă tem de el (House on Telegraph Hill)
- D'Eaubonne -Plăcere și dragoste ( La Ronde )
- Cedric Gibbons , Paul Groesse , Edwin B. Willis și Jack D. Moore - Naivul răutăcios (Too Young to Kiss)
Culoare
- Cedric Gibbons , Preston Ames , Edwin B. Willis și Keogh Gleason - Un american la Paris (Un american la Paris)
- Lyle Wheeler , George Davis , Thomas Little și Paul S. Fox - David și Bathsheba (David și Bathsheba)
- Lyle Wheeler , Leland Fuller , Joseph C. Wright , Thomas Little și Walter M. Scott - On the Riviera (Pe Riviera)
- William A. Horning , Cedric Gibbons , Edward Carfagno și Hugh Hunt - Quo vadis
- Hein Heckroth - The Tales of Hoffmann (Poveștile lui Hoffmann)
Cele mai bune costume
Alb-negru
- Edith Head - Un loc în soare
- Walter Plunkett și Gile Steele - Doamnă amabilă
- Charles LeMaire și Renié - Soți la comandă ( Modelul și brokerul pentru căsătorie )
- Edward Stevenson și Margaret Furse - Un brat în curtea Angliei ( The Mudlark )
- Lucinda Ballard - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
Culoare
- Orry-Kelly , Walter Plunkett și Irene Sharaff - Un american la Paris (Un american la Paris)
- Charles LeMaire și Edward Stevenson - David și Batcheba ( David și Batcheba )
- Helen Rose și Gile Steele - Il grande Caruso ( The Great Caruso )
- Herschel McCoy - Quo vadis
- Hein Heckroth - The Tales of Hoffmann (Poveștile lui Hoffmann)
Cele mai bune efecte speciale
- Paramount - When Worlds Collide (Când lumile se ciocnesc)
Cea mai bună coloană sonoră
Dramă sau film de comedie
- Franz Waxman - Un loc în soare
- Miklós Rózsa - Quo vadis
- Alfred Newman - David și Batseba ( David și Batseba )
- Alex North - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
- Alex North - Moartea unui vânzător
Film muzical
- Johnny Green și Saul Chaplin - Un american la Paris (Un american la Paris)
- Oliver Wallace - Alice in Wonderland ( Alice in Wonderland )
- Peter Herman Adler și Johnny Green - Il grande Caruso ( The Great Caruso )
- Alfred Newman - Let's Have Fun Tonight ( On the Riviera )
- Adolph Deutsch și Conrad Salinger - Show Boat
Cel mai bun căntec
- „În răcoros, răcoros, răcoros al serii”, muzică de Hoagy Carmichael , text Johnny Mercer - Here Comes the Groom (Here Comes the Groom)
- „A Kiss to Build a Dream On” , muzică și versuri de Bert Kalmar , Harry Ruby și Oscar Hammerstein II - La donna del gangster ( The Strip )
- „Never” , muzică de Lionel Newman , versuri de Eliot Daniel - O aventură minunată ( Golden Girl )
- "Too Late Now" , muzică de Burton Lane , versuri de Alan Jay Lerner - Alteța Sa se căsătorește ( Nunta Regală )
- „Wonder Why”, muzică de Nicholas Brodszky , versuri de Sammy Cahn - bogat, tânăr și frumos (Rich, Young and Pretty)
Cel mai bun sunet
- Douglas Shearer și Metro-Goldwyn-Mayer Studio Departamentul de sunet - Il grande Caruso ( The Great Caruso )
- Leslie I. Carey și Universal-International Studio Sound Department - Bright Victory (Bright Victory)
- Gordon Sawyer și Samuel Goldwyn Studio Departamentul de sunet - În fața uraganului ( Te vreau )
- Nathan Levinson și Warner Bros. Studio Sound Department - Un tramvai numit dorință ( Un tramvai numit dorință )
- John O. Aalberg și RKO Radio Studio Sound Department - Patru fete la îmbarcare ( două bilete la Broadway )
Cel mai bun documentar
- Kon-Tiki , regia Thor Heyerdahl
- Am fost comunist pentru FBI , în regia lui Gordon Douglas
Cel mai bun scurtmetraj
- Lumea copiilor , în regia lui Robert Youngson
- Ridin 'the Rails , în regia lui Jack Eaton
- Povestea timpului , în regia lui Robert G. Leffingwell
Cel mai bun scurtmetraj cu 2 role
- The Acre (Nature's Half Acre), în regia lui James Algar
- Balzac , regia Jean Vidal
- Pericol sub mare , în regia lui Jacques-Yves Cousteau
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Benjy , regia Fred Zinnemann
- One Who Came Back , regia Owen Crump
- The Seeing Eye , regia Gordon Hollingshead
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- I due musketeers ( The Two Mouseketeers ), în regia lui Joseph Barbera și William Hanna
- Abele l'agnelleone ( Lambert, The Sheepish Lion ), în regia lui Jack Hannah
- Rooty Toot Toot , regia John Hubley
Premiu onorific pentru cel mai bun film străin
- Rashomon , regia Akira Kurosawa ( Japonia )
Premiul pentru realizarea vieții
Pentru Gene Kelly, în aprecierea versatilității sale ca actor, cântăreț, regizor și dansator și mai ales pentru realizările sale strălucite în arta coregrafiei în filme.
Premiul Memorial Irving G. Thalberg
Pentru Arthur Freed
linkuri externe
- ( EN ) Premiile 24 ale Academiei (1952) Nominați și câștigători , pe oscars.org . Adus la 23 februarie 2014 (arhivat din original la 24 decembrie 2013) .