Premiile Oscar 1954
Cea de -a 26-a ediție a ceremoniei de decernare a premiilor Oscar a avut loc pe 25 martie 1954 la Los Angeles , la RKO Pantages Theatre , găzduită de actorul Donald O'Connor .
Câștigători și nominalizați
Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine mai jos.
În cazul în care sunt recurente și disponibile, titlul în limba italiană și titlul în limba originală sunt indicate între paranteze.
Cel mai bun film
- From Here to Eternity (De aici la eternitate), în regia lui Fred Zinnemann
- Iulius Cezar ( Iulius Caesar ), în regia lui Joseph L. Mankiewicz
- La tunica ( Roba ), în regia lui Henry Koster
- Roman Holiday (Roman Holiday), în regia lui William Wyler
- The Knight of the Lonely Valley ( Shane ), în regia lui George Stevens
Cea mai bună regie
- Fred Zinnemann - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Charles Walters - Lili
- William Wyler - Roman Holiday (Roman Holiday)
- George Stevens - Cavalerul din Valea Singuratică ( Shane ), regia George Stevens)
- Billy Wilder - Stalag 17
Cel mai bun actor într-un rol principal
- William Holden - Stalag 17
- Marlon Brando - Iulius Cezar ( Iulius Cezar )
- Richard Burton - La tunica ( Roba )
- Montgomery Clift - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Burt Lancaster - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Audrey Hepburn - Roman Holiday (Roman Holiday)
- Leslie Caron - Lili
- Ava Gardner - Mogambo
- Deborah Kerr - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Maggie McNamara - Fecioara sub acoperiș ( Luna este albastră )
Cel mai bun actor în rol secundar
- Frank Sinatra - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Eddie Albert - Roman Holiday (Roman Holiday)
- Brandon De Wilde - Rider of the Lonely Valley ( Shane )
- Jack Palance - Knight of the Lonely Valley ( Shane )
- Robert Strauss - Stalag 17
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Donna Reed - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Grace Kelly - Mogambo
- Geraldine Page - Hondo
- Marjorie Rambeau - Masca și inima ( cântecul torței )
- Thelma Ritter - Mână periculoasă ( preluare pe strada South )
Cel mai bun subiect
- Dalton Trumbo - Roman Holiday (Roman Holiday)
- Beirne Lay, Jr. - Prețul datoriei ( deasupra și dincolo )
- Alec Coppel - Paradisul Căpitanului Olandei ( Paradisul Căpitanului )
- Louis L'Amour - Hondo
- Ray Ashley , Morris Engel și Ruth Orkin - Little Fugitive (Little Fugitive)
Cel mai bun scenariu
- Daniel Taradash - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Eric Ambler - Cruel Sea (Marea crudă)
- Helen Deutsch - Lili
- Ian McLellan Hunter și John Dighton - Roman Holiday (Roman Holiday)
- AB Guthrie Jr. - Rider of the Lonely Valley ( Shane )
Cel mai bun subiect și scenariu
- Charles Brackett , Walter Reisch și Richard Breen - Titanic
- Betty Comden și Adolph Green - Spectacol de varietăți ( The Band Wagon )
- Richard Murphy - The Desert Rats (The Desert Rats)
- Sam Rolfe și Harold Jack Bloom - The Naked Spur (The Naked Spur)
- Millard Kaufman - Femeie contestată ( Take the High Ground )
Cea mai bună fotografie
Alb-negru
- Burnett Guffey - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Hal Mohr - Pat dublu ( The Four Poster )
- Joseph Ruttenberg - Iulius Cezar ( Iulius Cezar )
- Joseph C. Brun - Martin Luther ( Martin Luther )
- Franz Planer și Henri Alekan - Roman Holiday (Roman Holiday)
Culoare
- Loyal Griggs - Rider of the Lonely Vale ( Shane )
- George Folsey - All the Brothers Were Valiant (All the Brothers Were Valiant)
- Edward Cronjager - Furtuni sub mare ( sub reciful de 12 mile )
- Robert Planck - Lili
- Leon Shamroy - La tunica ( Roba )
Cea mai bună editare
- William Lyon - De aici Eternity (From Here to Eternity)
- Irvine "Cotton" Warburton - Crazylegs
- Otto Ludwig - Fecioara sub acoperiș (Luna este albastru)
- Robert Swink - Roman Holiday (Roman Holiday)
- Everett Douglas - Războiul lumilor (War of the Worlds)
Cea mai bună scenografie
Alb-negru
- Cedric Gibbons , Edward Carfagno , Edwin B. Willis și Hugh Hunt - Iulius Cezar ( Iulius Cezar )
- Fritz Maurischat și Paul Markwitz - Martin Luther ( Martin Luther )
- Lyle Wheeler , Leland Fuller și Paul S. Fox - The President's Lady (The President's Lady)
- Hal Pereira și Walter Tyler - Roman Holiday (Roman Holiday)
- Lyle Wheeler , Maurice Ransford și Stuart Reiss - Titanic
Culoare
- Lyle Wheeler , George W. Davis , Walter M. Scott și Paul S. Fox - Roba (Roba)
- Alfred Junge , Hans Peters și John Jarvis - Cavalerii mesei rotunde (Cavalerii mesei rotunde)
- Cedric Gibbons , Paul Groesse , Edwin B. Willis și Arthur Krams - Lili
- Cedric Gibbons , Preston Ames , Edward Carfagno , Gabriel Scognamillo , Edwin B. Willis , Keogh Gleason , Arthur Krams și Jack D. Moore - The Story of Three Loves (Povestea celor trei iubiri)
- Cedric Gibbons , Urie McCleary , Edwin B. Willis și Jack D. Moore - Young Bess (Young Bess)
Cele mai bune costume
Alb-negru
- Edith Head - Roman Holiday (Roman Holiday)
- Walter Plunkett - actriță (actrița)
- Helen Rose și Herschel McCoy - Soția visului (Visul soției)
- Charles LeMaire și Renié - The President's Lady (The President's Lady)
- Jean Louis - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
Culoare
- Charles LeMaire și Emile Santiago - La tunica ( Roba )
- Mary Ann Nyberg - Variety Show ( The Band Wagon )
- Irene Sharaff - Call Me Madame ( Call Me Madam )
- Charles LeMaire și Travilla - How to Marry a Millionaire (Cum să te căsătorești cu un milionar)
- Walter Plunkett - The Virgin Queen ( Young Bess )
Cele mai bune efecte speciale
- Paramount Studio - War of the Worlds (Războiul lumilor)
Cea mai bună coloană sonoră
Dramă sau film de comedie
- Bronislau Kaper - Lili
- Hugo Friedhofer - Prețul datoriei ( deasupra și dincolo )
- Morris Stoloff și George Duning - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- Miklós Rózsa - Iulius Cezar ( Iulius Cezar )
- Louis Forbes - Acesta este Cinerama
Film muzical
- Alfred Newman - Call Me Madame ( Call Me Madam )
- Adolph Deutsch - Variety Show ( The Band Wagon )
- Ray Heindorf - Nu trage, sărută-mă! ( Calamity Jane )
- Frederick Hollander și Morris Stoloff - The 5,000 Fingers of Dr. T ( The 5,000 Fingers of Dr. T )
- André Previn și Saul Chaplin - Kiss me Kate! ( Kiss Me Kate )
Cel mai bun căntec
- Secret Love , muzică de Sammy Fain și versuri de Paul Francis Webster - Don't Shoot, Kiss Me! ( Calamity Jane )
- Luna este albastră , muzică de Herschel Burke Gilbert , text de Sylvia Fine - Fecioara sub acoperiș ( Luna este albastră )
- My Flaming Heart , muzică de Nicholas Brodszky , versuri de Leo Robin - Love provincial ( Small Town Girl )
- Melodia lui Sadie Thompson (Blue Pacific Blues) , muzică de Lester Lee versuri de Ned Washington - Rain ( Miss Sadie Thompson )
- That's Amore , muzică de Harry Warren , versuri de Jack Brooks - Eye to the ball ( The Caddy )
Cel mai bun sunet
- John P. Livadary și Columbia Studio Sound Department - From Here to Eternity (De aici la eternitate)
- William A. Mueller și Warner Bros. Studio Departamentul de sunet - Nu trage, sărută-mă! ( Calamity Jane )
- Loren L. Ryder și Departamentul de sunet al Paramount Studio - War of the Worlds (The War of the Worlds)
- AW Watkins și Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department - Knights of the Round Table (Cavalerii mesei rotunde)
- Leslie I. Carey și Universal-International Studio Sound Department - Aventurierul Louisiana (The Mississippi Gambler)
Cel mai bun documentar
- Deșertul viu ( Deșertul viu), în regia lui James Algar
- Cucerirea Everestului , în regia lui George Lowe
- O regină este încoronată , în regia lui Christopher Fry
Cel mai bun scurtmetraj
- Ouvrarea Veselele Vesele din Windsor , regia Johnny Green
- Hristos printre primitivi , în regia lui Vincenzo Lucci Chiarissi
- Herring Hunt , regia Boris Vermont
- Bucuria de a trăi , regia Vincenzo Lucci Chiarissi
- Wee Water Wonders , în regia lui Jack Eaton
Cel mai bun scurtmetraj cu 2 role
- Țara Urșilor ( Țara Urșilor), în regia lui James Algar
- Ben and Me , în regia lui Hamilton Luske
- Revenire la Glennascaul , regia Hilton Edwards
- Vesuvius Express , regia Otto Lang
- Paradisul de iarnă , în regia lui John Jay
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Hunters Eskimos ( Eschimosul din Alaska), în regia lui James Algar
- Orașul viu , în regia lui John Barnes
- Operațiunea Blue Jay , în regia Corpului de semnal al armatei Statelor Unite
- Au plantat o piatră , în regia lui James Carr
- Cuvântul , în regia lui John Healy și John Adams
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- Toot, Whistle, Plunk and Boom , regia Ward Kimball și Charles A. Nichols
- Christopher Crumpet , regia Robert Cannon
- De la A la ZZZZ , regia Chuck Jones
- Donald Duck hunt (Rugged Bear), regia Jack Hannah
- The Tell Tale Heart , în regia lui Ted Parmelee
Premiul pentru realizarea vieții
Lui Pete Smith pentru observația sa ingenioasă și mușcătoare a scenei americane din seria sa Pete Smith Specialties .
Pentru 20th Century-Fox Film Corporation, ca recunoaștere a imaginației, prezentării și previziunii în introducerea procesului revoluționar cunoscut sub numele de Cinemascope .
Lui Joseph I. Breen pentru manevrarea sa conștientă, deschisă și nobilă a Codului de producție cinematografică .
O companie Bell și Howell pentru realizările lor de pionierat și de bază în dezvoltarea industriei cinematografice.
Premiul Memorial Irving G. Thalberg
Pentru George Stevens
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre premiile Academiei din 1954
linkuri externe
- ( RO ) Cea de-a 26-a Premie a Academiei (1954) Nominați și câștigători , pe oscars.org . Adus la 23 februarie 2014 (arhivat din original la 24 decembrie 2013) .