Premiile Oscar din 1962
Cea de -a 34-a ediție a ceremoniei de decernare a premiilor Oscar a avut loc pe 9 aprilie 1962 la Santa Monica , la Auditoriul Civic Santa Monica , prezentată de comediantul Bob Hope .
Câștigători și nominalizați
Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine mai jos.
În cazul în care sunt recurente și disponibile, titlul în limba italiană și titlul în limba originală sunt indicate între paranteze.
Cel mai bun film
- West Side Story , în regia lui Jerome Robbins și Robert Wise
- Fanny , în regia lui Joshua Logan
- Lo spaccone ( The Hustler ), regia Robert Rossen
- Câștigători și învinși ( Judgment at Nuremberg ), regia Stanley Kramer
- I cannoni di Navarone ( The Guns of Navarone ), în regia lui Jack Lee Thompson
Cea mai bună regie
- Jerome Robbins și Robert Wise - West Side Story
- Jack Lee Thompson - The Guns of Navarone ( The Guns of Navarone )
- Robert Rossen - The Hustler (The Hustler)
- Stanley Kramer - Câștigători și învinși ( Hotărârea de la Nürnberg )
- Federico Fellini - Viața dulce
Cel mai bun actor într-un rol principal
- Maximilian Schell - Câștigători și învinși ( Hotărârea de la Nürnberg )
- Charles Boyer - Fanny
- Paul Newman - The Hustler (The Hustler)
- Spencer Tracy - Câștigători și învinși ( Judecata de la Nürnberg )
- Stuart Whitman - Marca (The Mark)
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Sophia Loren - Ciociara
- Audrey Hepburn - Mic dejun la Tiffany (Mic dejun la Tiffany)
- Piper Laurie - The Hustler (The Hustler)
- Geraldine Page - Summer and Smoke (Vară și fum)
- Natalie Wood - Splendor in the Grass (Splendor în iarbă)
Cel mai bun actor în rol secundar
- George Chakiris - West Side Story
- Montgomery Clift - Câștigători și învinși ( Hotărârea de la Nürnberg )
- Peter Falk - Îngeri cu arma ( Pocketful of Miracles )
- Jackie Gleason - The Hustler (The Hustler)
- George C. Scott - The Hustler (The Hustler)
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Rita Moreno - West Side Story
- Fay Bainter - Quelle due ( Ora copiilor )
- Judy Garland - Câștigători și învinși ( Hotărârea de la Nürnberg )
- Lotte Lenya - The Roman Spring of Mrs. Stone (The Roman Spring of Mrs. Stone)
- Una Merkel - Summer and Smoke (Vară și fum)
Cel mai bun scenariu original
- William Inge - Splendor in the Grass (Splendor în iarbă)
- Stanley Shapiro și Paul Henning - Iubire, întoarce-te! ( Lover Come Back )
- Federico Fellini , Tullio Pinelli , Ennio Flaiano și Brunello Rondi - Viața dulce
- Sergio Amidei , Diego Fabbri și Indro Montanelli - generalul Della Rovere
- Valentin Ezhov și Grigori Chukhrai - Balada unui soldat ( Ballada sau soldat )
Cel mai bun scenariu neoriginal
- Abby Mann - Câștigători și învinși ( Hotărârea de la Nürnberg )
- George Axelrod - Mic dejun la Tiffany (Mic dejun la Tiffany)
- Carl Foreman - The Guns of Navarone ( The Guns of Navarone )
- Sidney Carroll și Robert Rossen - The Hustler (The Hustler)
- Ernest Lehman - West Side Story
Cel mai bun film străin
- Like in a Mirror ( Såsom i en spegel ), regia Ingmar Bergman ( Suedia )
- Placido ( Plácido ), regia Luis García Berlanga ( Spania )
- Conducătorul indienilor ( Ánimas Trujano - El hombre IMPORTANT ), regia Ismael Rodríguez ( Mexic )
- Dragoste nemuritoare ( Eien no hito ), regia Keisuke Kinoshita ( Japonia )
- Harry og kammertjeneren ( Harry og kammertjeneren ), regia Bent Christensen ( Danemarca )
Cea mai bună fotografie
Alb-negru
- Eugen Shuftan - The Hustler (The Hustler)
- Edward Colman - The Absent-Minded Professor (The Absent Minded Professor)
- Franz F. Planer - Quelle due ( Ora copiilor )
- Ernest Laszlo - Câștigători și învinși ( Hotărârea de la Nürnberg )
- Daniel L. Fapp - Unu, doi, trei! ( Unu, Doi, Trei )
Culoare
- Daniel L. Fapp - West Side Story
- Jack Cardiff - Fanny
- Russell Metty - Lotus Flower ( Flower Drum Song )
- Harry Stradling Sr. - Foarte onorabil ministru ( O majoritate a unuia )
- Charles Lang Jr. - One-Eyed Jacks (Ochi)
Cea mai bună editare
- Thomas Stanford - West Side Story
- William H. Reynolds - Fanny
- Alan Osbiston - The Guns of Navarone ( The Guns of Navarone )
- Frederic Knudtson - Câștigători și învinși ( Hotărârea de la Nürnberg )
- Philip W. Anderson - Cowboy-ul cu voalul de nuntă ( The Parent Trap )
Cea mai bună scenografie
Alb-negru
- Harry Horner și Gene Callahan - The Hustler (The Hustler)
- Carroll Clark , Emile Kuri și Hal Gausman - The Absent-Minded Professor (The Absent Minded Professor)
- Fernando Carrere și Edward G. Boyle - Quelle due ( The Children's Hour )
- Rudolph Sternad și George Milo - Câștigători și învinși ( Judecata de la Nürnberg )
- Piero Gherardi - Viața dulce
Culoare
- Boris Leven și Victor A. Gangelin - West Side Story
- Hal Pereira , Roland Anderson , Sam Comer și Ray Moyer - Mic dejun la Tiffany (Mic dejun la Tiffany)
- Veniero Colasanti și John Moore - El Cid
- Alexander Golitzen , Joseph C. Wright și Howard Bristol - Fior di loto ( Flower Drum Song )
- Hal Pereira , Walter Tyler , Sam Comer și Arthur Krams - Summer and Smoke (Summer and Smoke)
Cele mai bune costume
Alb-negru
- Piero Gherardi - Viața dulce
- Dorothy Jeakins - Quelle due ( The Children's Hour )
- Howard Shoup - Un pumn de noroi ( Claudelle engleză )
- Jean Louis - Câștigători și învinși ( Judecata de la Nürnberg )
- Yoshirō Muraki - Provocarea Samurailor ( Yojimbo )
Culoare
- Irene Sharaff - West Side Story
- Bill Thomas - Babes in Toyland ( Babes in Toyland )
- Jean Louis - The Path of Lovers ( Back Street )
- Irene Sharaff - Lotus flower ( Flower Drum Song )
- Edith Head și Walter Plunkett - Îngeri cu arma ( Pocketful of Miracles )
Cele mai bune efecte speciale
- Bill Warrington și Vivian C. Greenham - The Guns of Navarone (The Guns of Navarone)
- Robert A. Mattey și Eustace Lycett - The Absent-Minded Professor (The Absent Minded Professor)
Cea mai bună coloană sonoră
Dramă sau film de comedie
- Henry Mancini - Mic dejun la Tiffany (Mic dejun la Tiffany)
- Miklós Rózsa - El Cid
- Morris Stoloff și Harry Sukman - Fanny
- Dimitri Tiomkin - The Guns of Navarone ( The Guns of Navarone )
- Elmer Bernstein - Summer and Smoke (Vară și fum)
Film muzical
- Saul Chaplin , Johnny Green , Sid Ramin și Irwin Kostal - West Side Story
- George Bruns - Babes in Toyland
- Alfred Newman și Ken Darby - Fior di loto ( Flower Drum Song )
- Dmitri Șostakovici - Khovanshchina
- Duke Ellington - Paris Blues
Cel mai bun căntec
- Moon River , muzică de Henry Mancini , text Johnny Mercer - Mic dejun la Tiffany (Mic dejun la Tiffany)
- Bachelor in Paradise , muzică de Henry Mancini , text de Mack David - A Bachelor in Paradise ( Bachelor in Paradise )
- Tema dragostei din El Cid , muzică de Miklós Rózsa , text de Paul Francis Webster - El Cid
- Pocketful of Miracles , muzică de James Van Heusen , versuri de Sammy Cahn - Angels with a gun ( Pocketful of Miracles )
- Oraș fără milă , muzică de Dimitri Tiomkin , text de Ned Washington - La città rietata ( Oraș fără milă )
Cel mai bun sunet
- Fred Hynes , Gordon E. Sawyer , Departamentul de sunet Todd-AO și Samuel Goldwyn Studio Departamentul de sunet - West Side Story
- Gordon E. Sawyer și Samuel Goldwyn Studio Departamentul de sunet - Quelle due ( The Children's Hour )
- Waldon O. Watson and Revue Studio Sound Department - Fior di loto ( Flower Drum Song )
- John Cox and Shepperton Studio Sound Department - The Guns of Navarone (The Guns of Navarone)
- Robert O. Cook și Walt Disney Studio Departamentul de sunet - Cowboy-ul în voalul de nuntă ( The Parent Trap )
Cel mai bun documentar
- Sky Above and Mud Beneath ( Le Ciel et la Boue ), regia Pierre-Dominique Gaisseau
- Marile olimpiade , în regia lui Romolo Marcellini
Cel mai bun scurtmetraj
- Seawards the Great Ships ( Seawards the Great Ships ), în regia lui Hilary Harris
- Jocul cu mingea! ( Ballon Vole ), regia Jean Dasque
- The Face of Jesus ( Fața lui Isus ), în regia lui John D. Jennings
- Rooftops of New York ( Rooftops of New York ), în regia lui Robert McCarty
- Very Nice, Very Nice ( Very Nice, Very Nice ), în regia lui Arthur Lipsett
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Project Hope ( Project Hope ), regia Frank P. Bibas
- Breaking the Language Barrier ( Breaking the Language Barrier ), regizat de Forțele Aeriene ale Statelor Unite
- Cradle of Genius ( Cradle of Genius ), regia Paul Rotha
- Kahl ( Kahl ), regia Dido-Film GmbH
- Omul în gri , regia Benedetto Benedetti
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- Surogat , regia Dusan Vukotic
- Aquamania ( Aquamania ), regia Wolfgang Reitherman
- Beep Prepared ( Beep Prepared ), în regia lui Chuck Jones și Maurice Noble
- Nelly's Folly ( Nelly's Folly ), în regia lui Chuck Jones și Abe Levitow
- Piper Piper of Guadalupe ( The Piper Piper of Guadalupe ), regizat de Friz Freleng și Hawley Pratt
Premiul pentru realizarea vieții
Lui William L. Hendricks pentru serviciul său extraordinar și patriotic cu concepția, scenariul și producția filmului Marine Corps , A Force in Readiness , care a onorat Academia și industria cinematografică.
Pentru Fred L. Metzler pentru dedicarea și serviciul său extraordinar acordat Academiei .
Lui Jerome Robbins pentru realizările sale strălucite în arta coregrafiei în filme.
Premiul umanitar Jean Hersholt
Pentru George Seaton
Premiul Memorial Irving G. Thalberg
Pentru Stanley Kramer
linkuri externe
- ( EN ) Premiile pentru a 34-a Academie (1962) Nominați și câștigători , pe oscars.org . Adus la 23 februarie 2014 (arhivat din original la 24 decembrie 2013) .