Premiile Academiei din 1981
Salt la navigare Salt la căutare
Cea de-a 53-a ediție a ceremoniei de decernare a premiilor Oscar a avut loc pe 31 martie 1981 la Los Angeles , la Dorothy Chandler Pavilion , găzduit de Johnny Carson .
Câștigători și nominalizați
Câștigătorii sunt indicați cu caractere aldine mai jos.
În cazul în care sunt recurente și disponibile, titlul în limba italiană și titlul în limba originală sunt indicate între paranteze.
Cel mai bun film
- Oameni reali ( oameni obișnuiți), în regia lui Robert Redford
- Coal Miner's Daughter ( Fiica minerului cărbunelui), în regia lui Michael Apted
- Omul elefant , în regia lui David Lynch
- Raging Bull (Raging Bull), în regia lui Martin Scorsese
- Tess , regia Roman Polański
Cea mai bună regie
- Robert Redford - Oameni reali (oameni obișnuiți)
- David Lynch - Omul elefant
- Martin Scorsese - Raging Bull (Raging Bull)
- Richard Rush - The Stunt Man (The Stunt Man)
- Roman Polański - Tess
Cel mai bun actor într-un rol principal
- Robert De Niro - Raging Bull (Raging Bull)
- Robert Duvall - The Great Santini ( Marele Santini )
- John Hurt - Omul elefant
- Jack Lemmon - Tribute - Evening of Honor ( Tribute )
- Peter O'Toole - The Stunt Man (Omul cascadorilor)
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Sissy Spacek - Fata din Nashville ( Fiica minerului cărbunelui )
- Ellen Burstyn - Învierea
- Goldie Hawn - Soldatul Giulia sub comenzi ( soldatul Benjamin )
- Mary Tyler Moore - Oameni reali (oameni obișnuiți)
- Gena Rowlands - A Summer Night (Gloria) ( Gloria )
Cel mai bun actor în rol secundar
- Timothy Hutton - Oameni reali (oameni obișnuiți)
- Judd Hirsch - Oameni reali (oameni obișnuiți)
- Michael O'Keefe - The Great Santini ( Marele Santini )
- Joe Pesci - Raging Bull (Raging Bull)
- Jason Robards -Am cunoscut odată un miliardar ( Melvin și Howard )
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Mary Steenburgen -Am cunoscut odată un miliardar ( Melvin și Howard )
- Eileen Brennan - Soldatul Giulia sub comenzi ( soldatul Benjamin )
- Eva Le Gallienne - Învierea
- Cathy Moriarty - Raging Bull (Raging Bull)
- Diana Scarwid - Băieții din barul lui Max ( Inside Moves )
Cel mai bun scenariu original
- Bo Goldman -Am cunoscut odată un miliardar ( Melvin și Howard )
- WD Richter și Arthur Ross - Brubaker
- Christopher Gore - They Will Be Famous ( Fame )
- Jean Gruault - Unchiul meu din America ( Mon oncle d'Amerique )
- Nancy Meyers , Charles Shyer și Harvey Miller - soldatul Giulia sub comenzi ( soldatul Benjamin )
Cel mai bun scenariu neoriginal
- Alvin Sargent - Oameni reali (oameni obișnuiți)
- Jonathan Hardy , David Stevens și Bruce Beresford - Execuția unui erou ( „Breaker” Morant )
- Tom Rickman - Fata din Nashville ( Fiica minerului cărbunelui )
- Christopher DeVore , Eric Bergren și David Lynch - Omul elefant
- Lawrence B. Marcus și Richard Rush - The Stunt Man (The Stunt Man)
Cel mai bun film străin
- Moscova nu crede în lacrimi ( Moskva slezam ne verit ), în regia lui Vladimir Menshov ( Uniunea Sovietică )
- Trust (Bizalom), regia István Szabó ( Ungaria )
- Ultimul metrou (Le dernier métro), regizat de François Truffaut ( Franța )
- Kagemusha - The Shadow Warrior (Kagemusha), regia Akira Kurosawa ( Japonia )
- Cuibul (El nest), în regia lui Jaime de Armiñán ( Spania )
Cea mai bună fotografie
- Geoffrey Unsworth și Ghislain Cloquet - Tess
- Néstor Almendros - Laguna Blue (Laguna Albastră)
- Ralf D. Bode - Fata din Nashville ( Fiica minerului cărbunelui )
- James Crabe - Formula (Formula)
- Michael Chapman - Raging Bull (Raging Bull)
Cea mai bună editare
- Thelma Schoonmaker - Raging Bull (Raging Bull)
- Arthur Schmidt - Fata din Nashville ( Fiica minerului cărbunelui )
- David Blewitt - Competiție ( Concursul )
- Anne V. Coates - Omul elefant
- Gerry Hambling - They Will Be Famous ( Fame )
Cea mai bună scenografie
- Pierre Guffroy și Jack Stephens - Tess
- John W. Corso și John M. Dwyer - Fiica minerului cărbunelui ( Fiica minerului cărbunelui)
- Stuart Craig , Bob Cartwright și Hugh Scaife - Omul elefant
- Norman Reynolds , Leslie Dilley , Harry Lange , Alan Tomkins și Michael Ford - The Empire Strikes Back (The Empire Strikes Back)
- Yoshirō Muraki - Kagemusha - Umbra războinicului ( Kagemusha )
Cele mai bune costume
- Anthony Powell - Tess
- Patricia Norris - Omul elefant
- Anna Senior - My Brilliant Career ( Cariera mea strălucitoare)
- Jean-Pierre Dorleac - Somewhere in Time (Undeva în timp)
- Paul Zastupnevich - Nu există scăpare ( Când timpul a expirat )
Cea mai bună coloană sonoră
- Michael Gore - They Will Be Famous ( Fame )
- John Corigliano - State de halucinație ( state alterate )
- John Morris - Omul elefant
- Philippe Sarde - Tess
- John Williams - The Empire Strikes Back (The Empire Strikes Back)
Cel mai bun căntec
- Fame , muzică de Michael Gore , versuri de Dean Pitchford - They will be famous ( Fame )
- Nine to Five , muzică și versuri de Dolly Parton -De la 9 la 5 ... non-stop ( Nine to Five )
- On the Road Again , muzică și versuri de Willie Nelson - Acorduri pe scenă ( Honeysuckle Rose )
- Out Here on My Own , muzică de Michael Gore , versuri de Lesley Gore - They will be famous ( Fame )
- People Alone , muzică de Lalo Schifrin , text de Wilbur Jennings - Competiție ( Concursul )
Cel mai bun sunet
- Bill Varney , Steve Maslow , Gregg Landaker și Peter Sutton - The Empire Strikes Back (The Empire Strikes Back)
- Richard Portman , Roger Heman și Jim Alexander - Fiica minerului cărbunelui ( Fiica minerului cărbunelui)
- Arthur Piantadosi , Les Fresholtz , Michael Minkler și Willie D. Burton - State de halucinație ( state alterate )
- Michael J. Kohut , Jay M. Harding , Aaron Rochin și Chris Newman - Vor fi celebri ( Fame )
- Donald O. Mitchell , Bill Nicholson , David J. Kimball și Les Lazarowitz - Raging Bull (Raging Bull)
Cel mai bun documentar
- De la Mao la Mozart: Isaac Stern în China , regia Murray Lerner
- Agee , în regia lui Ross Spears
- Ziua după treime , în regia lui Jon Else
- Front Line , în regia lui David Bradbury
- Steaua galbenă - Persecuția evreilor în Europa 1933-45 ( Der Gelbe Stern ), regia Dieter Hildebrandt
Cel mai bun scurtmetraj
- The Dollar Bottom , în regia lui Roger Christian
- Fall Line , regia Robert Carmichael
- Un juriu al colegilor ei , în regia lui Sally Heckel
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Karl Hess: Către libertate , regia Roland Hallé și Peter W. Ladue
- Nu te încurca cu Bill , în regia lui John Watson
- Erupția Muntelui Sf. Elena! , în regia lui George Casey
- Este aceeași lume , în regia lui Dick Young
- Luther Metke la 94 de ani , în regia lui Jorge Preloran
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- A légy , în regia lui Ferenc Rofusz
- All Nothing ( Tout rien ), în regia lui Frédéric Back
- Istoria lumii în trei minute , regizat de Michael Mills
Premiul special pentru realizare
- Brian Johnson , Richard Edlund , Dennis Muren și Bruce Nicholson - The Empire Strikes Back (The Empire Strikes Back) - efecte vizuale
Premiul pentru realizarea vieții
Pentru Henry Fonda , actor desăvârșit, ca recunoaștere a talentului său strălucit și a contribuției sale de durată la arta cinematografică.
linkuri externe
- ( EN ) Premiile 53 a Academiei (1981) Nominați și câștigători , pe oscars.org . Adus la 23 februarie 2014 (arhivat din original la 24 decembrie 2013) .