Premiile Oscar 2018
Cea de-a 90-a ceremonie anuală de Oscar a avut loc la Dolby Theatre din Los Angeles pe 4 martie 2018 , la ora 17:00 PST . [1] [2] A fost prezentat de Jimmy Kimmel , fost gazdă a ediției anterioare . [3] În cadrul ceremoniei, Academia de Arte și Științe Cinematografice a premiat cele mai bune oferite de lumea cinematografiei în cursul anului 2017 , împărțite în 24 de categorii. [1]
Nominalizările au fost anunțate pe 23 ianuarie 2018, la ora 5:22 PST, prezentate de actorii Tiffany Haddish și Andy Serkis . [1] [4] Filmul care a primit cele mai multe nominalizări a fost The Shape of Water , cu un total de treisprezece, care a fost și cel mai premiat film al ediției, cu patru statuete printre care și cel pentru cel mai bun film . [5] [6]
Candidați și câștigători
Cel mai bun film
- Forma apei - Forma apei ( The Shape of Water ) - Guillermo del Toro și J. Miles Dale
- Sună-mă cu numele tău (Call Me by Your Name) - Peter Spears, Luca Guadagnino , Emilie Georges și Marco Morabito
- Dunkerque - Emma Thomas și Christopher Nolan
- Firul ascuns (Phantom Thread) - JoAnne Sellar , Paul Thomas Anderson , Megan Ellison și Daniel Lupi
- Lady Bird - Scott Rudin , Eli Bush și Evelyn O'Neill
- The darkest hour (Darkest Hour) - Tim Bevan , Eric Fellner , Lisa Bruce , Anthony McCarten și Douglas Urbanski
- The Post - Amy Pascal , Steven Spielberg și Kristie Macosko Krieger
- Escape - Get Out ( Get Out ) - Sean McKittrick, Jason Blum , Edward H. Hamm Jr. și Jordan Peele
- Trei postere Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) - Graham Broadbent , Pete Czernin și Martin McDonagh
Cea mai bună direcție
- Guillermo del Toro - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Paul Thomas Anderson - Sârmă ascunsă (Phantom Thread)
- Greta Gerwig - Lady Bird
- Christopher Nolan - Dunkerque
- Jordan Peele - Escape - Get Out ( Get Out )
Cel mai bun actor principal
- Gary Oldman - The darkest hour (Darkest Hour)
- Timothée Chalamet - Sună-mă cu numele tău (Call Me by Your Name)
- Daniel Day-Lewis - Firul ascuns (Fir fantomă)
- Daniel Kaluuya - Escape - Ieși ( Ieși )
- Denzel Washington - Sfârșitul justiției - Nimeni nu este inocent ( Roman J. Israel, Esq. )
Cea mai bună actriță într-un rol principal
- Frances McDormand - Three poster Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Sally Hawkins - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Margot Robbie - Tonya ( I, Tonya )
- Saoirse Ronan - Lady Bird
- Meryl Streep - The Post
Cel mai bun actor în rol secundar
- Sam Rockwell - Three poster Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Willem Dafoe - Un vis numit Florida ( The Florida Project )
- Woody Harrelson - Three poster Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Richard Jenkins - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Christopher Plummer - Toți banii din lume (Toți banii din lume)
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Allison Janney - Tonya ( I, Tonya )
- Mary J. Blige - Mudbound
- Lesley Manville - Firul ascuns (Phantom Thread)
- Laurie Metcalf - Lady Bird
- Octavia Spencer - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
Cel mai bun scenariu original
- Jordan Peele - Escape - Get Out ( Get Out )
- Guillermo del Toro și Vanessa Taylor - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Greta Gerwig - Lady Bird
- Emily V. Gordon și Kumail Nanjiani - Big Sick - Căsătoria poate fi evitată ... Dragostea nu poate ( The Big Sick )
- Martin McDonagh - Three poster Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Cel mai bun scenariu neoriginal
- James Ivory - Sună-mă cu numele tău (Call Me by Your Name)
- Scott Frank , James Mangold și Michael Green - Logan - The Wolverine ( Logan )
- Scott Neustadter și Michael H. Weber - The Disaster Artist
- Dee Rees și Virgil Williams - Mudbound
- Aaron Sorkin - Jocul lui Molly
Cel mai bun film străin
- O femeie fantastică ( Una mujer fantástica ), în regia lui Sebastián Lelio ( Chile )
- Trup și suflet ( Testről és lélekről ), regia Ildikó Enyedi ( Ungaria )
- L ' insulto ( L'insulte ), regia Ziad Doueiri ( Liban )
- Loveless ( Neljubov ), regia Andrei Zvyagincev ( Rusia )
- The Square , regia Ruben Östlund ( Suedia )
Cel mai bun film de animație
- Coco , în regia lui Lee Unkrich și Adrian Molina
- Baby Boss ( The Boss Baby ), în regia lui Tom McGrath
- Povestirile lui Parvana - The Breadwinner ( The Breadwinner ), regia Nora Twomey
- Ferdinand , în regia lui Carlos Saldanha
- Loving Vincent , regia Dorota Kobiela și Hugh Welchman
Cea mai bună fotografie
- Roger Deakins - Blade Runner 2049
- Bruno Delbonnel - The darkest hour (Darkest Hour)
- Hoyte van Hoytema - Dunkerque
- Rachel Morrison - Mudbound
- Dan Laustsen - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
Cea mai bună editare
- Lee Smith - Dunkerque
- Jon Gregory - Three poster Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Paul Machliss și Jonathan Amos - Baby Driver - Geniul evadării (Baby Driver)
- Tatiana S. Riegel - Tonya ( I, Tonya )
- Sidney Wolinsky - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
Cea mai bună scenografie
- Paul D. Austerberry , Shane Vieau și Jeff Melvin - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Nathan Crowley și Gary Fettis - Dunkerque
- Dennis Gassner și Alessandra Querzola - Blade Runner 2049
- Sarah Greenwood și Katie Spencer - Frumoasa și Bestia (Frumoasa și Bestia)
- Sarah Greenwood și Katie Spencer - The darkest hour (Darkest Hour)
Cea mai bună coloană sonoră
- Alexandre Desplat - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Carter Burwell - Trei postere Ebbing, Missouri (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
- Jonny Greenwood - firul ascuns ( fir fantomă)
- John Williams - Star Wars: The Last Jedi ( Războiul stelelor: Ultimul Jedi )
- Hans Zimmer - Dunkerque
Cel mai bun căntec
- Remember Me (muzică și versuri de Kristen Anderson-Lopez și Robert Lopez ) - Coco
- Mighty River (muzică și versuri de Mary J. Blige , Raphael Saadiq și Taura Stinson ) - Mudbound
- Mystery of Love (muzică și versuri de Sufjan Stevens ) - Call me with your name (Call Me By Your Name)
- Stand Up For Something (muzică de Diane Warren , versuri de Diane Warren și Lonnie Lynn ) - Freedom March ( Marshall )
- This is Me (muzică și versuri de Benj Pasek și Justin Paul ) - The Greatest Showman
Cele mai bune efecte speciale
- John Nelson , Gerd Nefzer , Paul Lambert și Richard R. Hoover - Blade Runner 2049
- Joe Letteri , Daniel Barrett , Dan Lemmon și Joel Whist - The War - Planet of the Apes ( Războiul pentru planeta maimuțelor )
- Ben Morris , Mike Mulholland , Neal Scanlan și Chris Corbould - Star Wars: The Last Jedi ( Star Wars: The Last Jedi )
- Stephen Rosenbaum , Jeff White , Scott Benza și Mike Meinardus - Kong: Skull Island
- Christopher Townsend , Guy Williams , Jonathan Fawkner și Dan Sudick - Guardians of the Galaxy Vol. 2 ( Guardians of the Galaxy Vol. 2 )
Cel mai bun sunet
- Mark Weingarten , Gregg Landaker și Gary A. Rizzo - Dunkerque
- Ron Bartlett , Doug Hemphill și Mac Ruth - Blade Runner 2049
- Christian Cooke , Brad Zoern și Glen Gauthier - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- David Parker , Michael Semanick , Ren Klyce și Stuart Wilson - Star Wars: The Last Jedi ( Star Wars: The Last Jedi )
- Julian Slater , Tim Cavagin și Mary H. Ellis - Baby Driver - Baby Driver
Cea mai bună editare a sunetului
- Richard King și Alex Gibson - Dunkerque
- Mark Mangini și Theo Green - Blade Runner 2049
- Nathan Robitaille și Nelson Ferreira - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
- Julian Slater - Baby Driver - Geniul evadării ( Baby Driver )
- Matthew Wood și Ren Klyce - Star Wars: The Last Jedi ( Războiul stelelor: Ultimul Jedi )
Cele mai bune costume
- Mark Bridges - Firul ascuns ( fir fantomă)
- Consolata Boyle - Vittoria și Abdul ( Victoria și Abdul )
- Jacqueline Durran - Frumoasa și Bestia (Frumoasa și Bestia)
- Jacqueline Durran - The darkest hour (Darkest Hour)
- Luis Sequeira - Forma apei - Forma apei ( Forma apei )
Cel mai bun machiaj și coafură
- Kazuhiro Tsuji , David Malinowski și Lucy Sibbick - The darkest hour (Darkest Hour)
- Daniel Phillips și Lou Sheppard - Vittoria și Abdul ( Victoria și Abdul )
- Arjen Tuiten - Wonder
Cel mai bun documentar
- Icarus , regia Bryan Fogel
- Abacus: Small Enough to Jail , în regia lui Steve James
- Ultimul om din Alep , în regia lui Firas Fayyad
- Insula puternică , în regia lui Yance Ford
- Visages Villages , regia Agnès Varda și JR
Cel mai bun scurtmetraj documentar
- Heaven is a Traffic Jam on the 405 , în regia lui Frank Stiefel
- Edith + Eddie , regia Laura Checkoway și Thomas Lee Wright
- Heroina (e) , în regia lui Elaine McMillion Sheldon și Kerrin Sheldon
- Knife Skills , regia Thomas Lennon
- Traffic Stop , în regia lui Kate Davis și David Heilbroner
Cel mai bun scurtmetraj
- Copilul tăcut , în regia lui Chris Overton și Rachel Shenton
- DeKalb Elementary , regia Reed Van Dyk
- Cei unsprezece , în regia lui Derin Seale și Josh Lawson
- Nepotul meu Emmett , în regia lui Kevin Wilson, Jr.
- Watu Wote / All of Us , în regia lui Katja Benrath și Tobias Rosen
Cel mai bun scurtmetraj de animație
- Dragă baschet , în regia lui Glen Keane și Kobe Bryant
- Garden Party , regia Victor Caire și Gabriel Grapperon
- Lou , în regia lui Dave Mullins și Dana Murray
- Spațiu negativ , în regia lui Max Portner și Ru Kuwahata
- Revolting Rhymes , în regia lui Jakob Schuh și Jan Lachauer
Filme care au primit cele mai multe nominalizări și premii
Nominalizări | Film |
---|---|
13 | Forma apei - Forma apei |
8 | Dunkerque |
7 | Trei postere în Ebbing, Missouri |
6 | Cea mai întunecată oră |
Firul ascuns | |
5 | 2049. Blade Runner |
Buburuză | |
4 | Sună-mă după numele tău |
Fugi - Ieși afară | |
Mudbound | |
Star Wars: Ultimii Jedi | |
3 | Baby Driver - Geniul evadării |
Tonya | |
2 | Frumoasa si Bestia |
Coco | |
Bara | |
Vittoria și Abdul |
Câștigă | Film |
---|---|
4 | Forma apei - Forma apei |
3 | Dunkerque |
2 | 2049. Blade Runner |
Coco | |
Cea mai întunecată oră | |
Trei postere în Ebbing, Missouri |
Premii speciale
Cea de-a 9-a ceremonie a premiilor Guvernatorilor, cunoscută în mod obișnuit sub numele de Oscaruri onorifice, a avut loc la Hollywood and Highland Center din Los Angeles pe 11 noiembrie 2017 . [13]
Oscar de onoare
Premiul special Oscar pentru realizare
Record
La 89 de ani, Agnès Varda a devenit cea mai în vârstă persoană nominalizată la un Oscar competitiv, cel pentru cel mai bun documentar . [20] James Ivory , cu doar o săptămână mai tânăr, a devenit cel mai în vârstă om nominalizat la un Oscar competitiv și cea mai în vârstă persoană care a câștigat vreodată unul, cel pentru cel mai bun scenariu neoriginal . [21] [22] Christopher Plummer, în vârstă de optzeci și opt de ani, a devenit cea mai în vârstă persoană nominalizată vreodată la premiul Academiei la o categorie de actori, depășind Gloria Stuart , o nominalizată la Titanic în 1998 la 87 de ani. [23]
Rachel Morrison a devenit prima femeie nominalizată la Oscar pentru cea mai bună cinematografie , în timp ce Jordan Peele a devenit primul afro-american care a câștigat Oscarul pentru cel mai bun scenariu original . [21] [24] Dee Rees a devenit prima femeie afro-americană nominalizată la Oscar pentru cel mai bun scenariu neoriginal și a doua nominalizată la o categorie de scriere după Suzanne de Passe , nominalizată în 1973 pentru The Lady of the Blues , în categoria dedicată celui mai bun scenariu original. [21]
Cu nominalizările lor, Meryl Streep și John Williams s-au confirmat ca fiind respectiv cel mai nominalizat actor / actriță (21) și cea mai nominalizată persoană vie (51) vreodată. [21] Cu opt și, respectiv, trei nominalizări, Denzel Washington și Octavia Spencer au devenit cei mai nominalizați actori africani americani vreodată, al doilea la egalitate cu Viola Davis . [21]
Notă
- ^ a b c ( EN ) Academia și ABC anunță datele cheie pentru cele 90 de premii Oscar , pe oscars.org , 4 aprilie 2017. Accesat pe 2 decembrie 2017 .
- ^ (EN) Josh Rottenberg, Premiile Academiei datează până în septembrie 2021; Jocurile Olimpice de iarnă dau premiile Oscar la martie , în Los Angeles Times , 4 aprilie 2017. Adus pe 2 decembrie 2017 .
- ^ (EN) Anne Thompson, Jimmy Kimmel revine la găzduirea premiilor Oscar 2018 , pe Collider, Complex, 16 mai 2017. Accesat la 17 mai 2017.
- ^ Oscar 2018: toate nominalizările , în Vogue.it , 23 ianuarie 2018. Accesat la 23 ianuarie 2018 .
- ^ ( EN ) Nominalizări la Oscar 2018: „Forma apei” conduce cu 13 nominalizări , în New York Times , 23 ianuarie 2018. Accesat pe 23 ianuarie 2018 .
- ^ (RO) Cei 90 de premii Oscar (2018) Nominați și câștigători pe oscars.org, Academia de artă și științe cinematografice. Adus pe 5 martie 2018 .
- ^ Nominați la Oscar , pe oscar.go.com , Academia de Arte și Științe a Filmului , 23 ianuarie 2018. Accesat pe 4 martie 2018 .
- ^ Toate nominalizările la Oscar 2018 , pe ilpost.it , 23 ianuarie 2018. Accesat pe 29 martie 2018 .
- ^ Federico Boni, Oscar 2018, nominalizările - boom The Shape of Water, 4 nominalizări pentru Call me with your name , pe altrospettacolo.it , 23 ianuarie 2018. Accesat pe 29 martie 2018 .
- ^ Oscarul câștigătorilor , de pe oscar.go.com , Academia de Arte și Științe a Filmului , 4 martie 2018. Accesat 4 martie 2018 .
- ^ Paolo Armelli, Oscar 2018, iată toți câștigătorii premiilor , pe wired.it , 5 martie 2018. Accesat pe 29 martie 2018 .
- ^ Federico Boni, Oscar 2018, câștigătorii: forma apei de Guillermo Del Toro triumfă , pe altrospettacolo.it , 5 martie 2018. Accesat pe 29 martie 2018 .
- ^ (EN) Micheline Goldstein, Academia de onoare a lui Charles Burnett, Owen Roizman, Donald Sutherland și Agnes Varda cu premiile Oscar la Premiile Guvernatorilor 2017 pe oscars.org, Academia de artă și științe cinematografice , 6 septembrie 2017. Adus pe 27 decembrie 2016 (arhivat din original la 2 decembrie 2017) .
- ^ (EN) Agnes Varda , Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 17 octombrie 2017. Accesat la 26 decembrie 2017.
- ^ (EN) Charles Burnett , Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 17 octombrie 2017. Accesat la 26 decembrie 2017.
- ^ (EN) Donald Sutherland , Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 17 octombrie 2017. Accesat la 26 decembrie 2017.
- ^ (EN) Owen Roizman , Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 17 octombrie 2017. Accesat la 26 decembrie 2017.
- ^ (EN) Experiența VR incredibilă a lui Alejandro González Iñárritu primește un premiu Oscar special , în The Verge, 27 octombrie 2017. Accesat la 13 noiembrie 2017.
- ^ (EN)Inarritu A ACORDAT Oscarul pentru emisiunea VR în BBC News , 28 octombrie 2017. Accesat la 13 noiembrie 2017.
- ^ (RO) La 89 de ani, James Ivory și Agnès Varda sunt cei mai vechi nominalizați la Oscar în Los Angeles Times .
- ^ A b c d și (EN) Erik Anderson, Oscarurile 2018: The Snubs, the Surprises, the Facts and the Stats on AwardsWatch. Adus la 23 ianuarie 2018 (Arhivat din original la 24 ianuarie 2018) .
- ^ (EN) Associated Press, James Ivory, 89, mai septembrie un disc Oscar, dar ar lucra mai degrabă la VOA. Adus pe 5 martie 2018 .
- ^ (RO) Anita Busch, Rolul de înlocuire al lui Christopher Plummer îl câștigă nominalizarea la Oscar și locul în istorie , la termenul limită, 23 ianuarie 2018. Accesat pe 23 ianuarie 2018.
- ^ (RO) Jordan Peele devine primul scriitor negru care a câștigat cel mai bun scenariu original , pe AVClub.com. Adus pe 5 martie 2018 .
Alte proiecte
- Wikimedia Commons conține imagini sau alte fișiere despre Premiile Oscar 2018
linkuri externe
- Site oficial , pe oscars.org .