Premiul Balzan
Fundația Internațională a Premiului Balzan , înființată la Lugano în 1956 în memoria lui Eugenio Balzan , acordă anual patru premii la categoriile „ literatură , științe morale și arte ” și „ fizic , matematic , științe naturale și medicină ”; aproximativ la fiecare patru ani atribuie premiul „pentru umanitate, pace , fraternitate între popoare”.
Fundația funcționează prin două birouri instituționale, unul la Milano și unul la Zurich . „Premio” Balzan, prin intermediul Comitetului pentru Premii Generale, cu compoziție europeană , alege subiectele care urmează să fie acordate și selectează nominalizările. „Fondo” Balzan administrează moșia lăsată de Eugenio Balzan.
La Milano, în prima jumătate a lunii septembrie, se anunță numele câștigătorilor premiului Balzan. La mijlocul lunii noiembrie, la Roma sau Berna , ceremonia solemnă de predare are loc la fiecare doi ani: la Roma ceremonia are loc în mod tradițional la Accademia Nazionale dei Lincei sau în palatul Quirinal , în prezența președintelui Republicii Italiene. . În timp ce la Berna ceremonia este găzduită în Sala Consiliului Național din Clădirea Federală , în prezența unui membru al Consiliului Federal , de obicei șeful Departamentului de Interne .
Suma fiecărui premiu este în prezent de 750.000 de franci elvețieni (corespunzător la aproximativ 700.000 de euro). [1] Începând din 2001, este de așteptat ca fiecare câștigător al premiului să aloce jumătate din suma sa proiectelor de cercetare, în special în ceea ce privește cele realizate de tinerii cercetători și cercetători. [2]
Disciplinele acordate variază în fiecare an, pentru a favoriza domenii inovatoare de studiu și cercetare.
Actualul președinte al Fundației „Premio” este Alberto Quadrio Curzio , președintele Fundației „Fondo” este Gisèle Girgis-Musy ; Comitetul pentru Premiul General este condus de Luciano Maiani .
Registrul câștigătorilor
- 2020
- Antônio Augusto Cançado Trindade (Brazilia), drepturile omului
- Joan Martínez Alier (Spania), Provocări de mediu: răspuns din partea științelor sociale și umaniste
- Jean-Marie Tarascon (Franța), provocări de mediu: știința materialelor pentru energie regenerabilă
- Susan Trumbore (SUA), dinamica sistemului Pământului
- 2019
- Jacques Aumont (Franța), filmologie
- Michael Cook (Marea Britanie), studii despre Islam
- Luigi Ambrosio (Italia), teoria ecuațiilor diferențiale parțiale
- grup de cercetare Rabe, Seeger, von Mutius, Welte - DZL (Germania), fiziopatologie respiratorie
- 2018
- Jürgen Osterhammel (Germania), istorie globală
- Marilyn Strathern (Marea Britanie), antropologie socială
- Eva Kondorosi (Ungaria), ecologie chimică
- Detlef Lohse (Germania), dinamica fluidelor
- Terre des Hommes , umanitate, pace și frăție între popoare
- 2017
- Aleida și Jan Assmann (Germania), memoria colectivă
- Bina Agarwal (India), studii de gen
- Robert D. Schreiber și James P. Allison (SUA), abordări imunologice în terapia cancerului
- Michaël Gillon (Belgia), planete ale sistemului solar și exoplanete
- 2016
- Piero Boitani (Italia), literatura comparată
- Robert Keohane (SUA), relații internaționale: istorie și teorie
- Reinhard Jahn (Germania), neuroștiințe moleculare și celulare
- Federico Capasso (Italia), fotonica aplicată
- 2015
- Hans Belting (Germania), istoria artei europene (1300-1700)
- Francis Halzen (Belgia), fizica astroparticulelor , inclusiv observarea neutrinilor și a razelor gamma
- David Karl (SUA), oceanografie
- Joel Mokyr (SUA), istorie economică
- 2014 [3]
- Mario Torelli (Italia), arheologie clasică
- Ian Hacking (Canada), epistemologie și filozofie a minții
- David Tilman (SUA), ecologie vegetală (pură și / sau aplicată)
- Dennis Sullivan (SUA), matematică pură sau aplicată
- Vivre en Famille , umanitate, pace și fraternitate între popoare
- 2013 [4]
- André Vauchez (Franța), istoria Evului Mediu
- Manuel Castells (Spania), sociologie
- Alain Aspect (Franța), informatică și comunicare cuantică
- Pascale Cossart (Franța), Boli infecțioase : cercetare fundamentală și aspecte clinice
- 2012
- Ronald Dworkin (SUA), teoria și filosofia dreptului [5]
- Reinhard Strohm (Germania), muzicologie [6]
- Kurt Lambeck (Australia), științe solide ale pământului , cu accent pe contribuțiile interdisciplinare [7]
- David Baulcombe (Marea Britanie), epigenetică [8]
- 2011 [9]
- Peter Brown (Irlanda), istoria antică (lumea greco-romană)
- Bronisław Baczko (Elveția), Studii iluministe
- Russell Scott Lande (SUA), biologie teoretică sau bioinformatică
- Joseph Silk (Marea Britanie), universul primordial , de pe vremea lui Planck până la primele galaxii
- 2010 [10]
- Carlo Ginzburg (Italia), istoria Europei (1400-1700)
- Manfred Brauneck (Germania), istoria teatrului în toate formele sale expresive
- Shinya Yamanaka (Japonia), biologie și potențiale aplicații ale celulelor stem
- Jacob Palis (Brazilia), matematică
- 2009
- Paolo Rossi Monti (Italia), istoria științei
- Brenda Milner (Canada), neuroștiințe cognitive
- Michael Grätzel (Germania / Elveția), știința materialelor noi
- Terence Cave (Marea Britanie), literatură din secolul al XVI-lea
- 2008
- Maurizio Calvesi (Italia), arte figurative din 1700
- Thomas Nagel (SUA), filozofie morală
- Ian Frazer (Australia), medicină preventivă, inclusiv vaccinarea
- Wallace Broecker (SUA), știința schimbărilor climatice
- 2007
- Rosalyn Higgins (Marea Britanie), drept internațional după 1945
- Michel Zink (Franța), literatura europeană ( 1000 - 1500 )
- Bruce Beutler (SUA) și Jules Hoffmann (Luxemburg), imunitate înnăscută
- Sumio Iijima (Japonia), nanoștiință
- Karlheinz Böhm (Germania), umanitate, pace și fraternitate între popoare
- 2006
- Ludwig Finscher (Germania), istoria muzicii occidentale din secolul al XVII-lea
- Quentin Skinner (Marea Britanie), gândire politică : istorie și filozofie
- Andrew Lange (SUA) și Paolo de Bernardis (Italia), astronomie observațională și astrofizică
- Elliot Meyerowitz și Christopher Somerville (SUA), genetică moleculară a plantelor
- 2005
- Peter Hall (Marea Britanie), o istorie socială și culturală a orașelor de la începutul secolului al XVI-lea
- Lothar Ledderose (Germania), istoria artei asiatice
- Peter și Rosemary Grant (Marea Britanie), biologia populației
- Russell Hemley și Ho-kwang Mao (SUA), fizica mineralelor
- 2004
- Comunitatea Sant'Egidio , Programul DREAM (Italia) umanitate, pace și frăție între popoare
- Pierre Deligne (Belgia), matematică
- Nikki R. Keddie (SUA), lumea islamică de la sfârșitul secolului al XIX - lea până la sfârșitul secolului al XX-lea
- Michael Marmot (Marea Britanie), epidemiologie
- Colin Renfrew (Marea Britanie), arheologie preistorică
- 2003
- Reinhard Genzel (Germania), astronomie în infraroșu
- Eric Hobsbawm (Marea Britanie), istoria europeană din 1900
- Wen-Hsiung Li (Taiwan), genetică și evoluție
- Serge Moscovici (Franța), psihologie socială
- 2002
- Walter Gehring (Elveția), biologia dezvoltării
- Anthony Grafton (SUA), istoria științelor umaniste
- Xavier Le Pichon (Franța), geologie
- Dominique Schnapper (Franța), sociologie
- 2001
- James Ackerman (SUA), istoria arhitecturii
- Jean-Pierre Changeux (Franța) , n Eurosciințe cognitive
- Marc Fumaroli (Franța), istorie și critică literară din secolul al XVI-lea până în prezent
- Claude Lorius (Franța), climatologie
- 2000
- Ilkka Hanski (Finlanda), științe ecologice
- Michel Mayor (Elveția), instrumentare și tehnici în astronomie și astrofizică
- Michael Stolleis (Germania), istoria dreptului din secolul al XVI-lea până în prezent
- Abdul Sattar Edhi (Pakistan), umanitate, pace și fraternitate între popoare
- 1999
- Luigi Luca Cavalli-Sforza (Italia), știința originilor omului
- John Elliott (Marea Britanie), istorie modernă din secolul al XVI-lea până în secolul al XVIII-lea
- Mikhail Gromov (Rusia), m ahematic
- Paul Ricœur (Franța), filosofie
- 1998
- Harmon Craig (SUA), geochimie
- Robert McCredie May (Marea Britanie), biodiversitate
- Andrzej Walicki (Polonia), istorie culturală și socială a lumii slave de la domnia Marii Ecaterine până la revoluțiile rusești din 1917
- 1997
- Charles Coulston Gillispie (SUA), istorie și filozofie a științei
- Thomas Wilson Meade (Marea Britanie), epidemiologie
- Stanley Jeyaraja Tambiah (Sri Lanka), antropologie socială
- 1996
- Arno Borst (Germania), istorie: culturi medievale
- Arnt Eliassen (Norvegia), meteorologie
- Stanley Hoffmann (Franța / SUA), științe politice: relații internaționale moderne
- Comitetul internațional al Crucii Roșii , umanitate, pace și fraternitate între popoare
- 1995
- Yves Bonnefoy (Franța), istorie și critic al artelor plastice în Europa din Evul Mediu până în prezent
- Carlo Maria Cipolla (Italia), istorie economică
- Alan J. Heeger (SUA), știința noilor materiale nebiologice
- 1994
- Fred Hoyle (Marea Britanie) și Martin Schwarzschild (Germania), la strofizică (evoluția stelelor )
- René Couteaux (Franța), biologie: structura celulară cu referire la sistemul nervos
- Norberto Bobbio (Italia), știința dreptului și politicii ( guvernarea sistemelor democratice )
- 1993
- Wolfgang H. Berger (SUA), paleontologie , cu referire specială la oceanografie
- Lothar Gall (Germania), istorie: societatea din secolele XIX și XX
- Jean Leclant (Franța), arta și arheologia antichității
- 1992
- Armand Borel (Elveția), m ahematics
- Giovanni Macchia (Italia), istoria și critica literaturilor
- Ebrahim M. Samba (Gambia), medicină preventivă
- 1991
- John Maynard Smith (Marea Britanie), genetică și evoluție
- György Ligeti (Ungaria), muzică
- Vitorino Magalhães Godinho (Portugalia), sitoriu: nașterea și dezvoltarea Europei în secolele XV și XVI
- Abbé Pierre (Franța), umanitate, pace și fraternitate între popoare
- 1990
- Pierre Lalive d'Epinay (Elveția), drept internațional privat
- James Freeman Gilbert (SUA), geofizică (pământ solid)
- Walter Burkert (Germania), științe antice ( bazinul mediteranean )
- 1989
- Martin John Rees (Marea Britanie), un strofizic de mare energie
- Leo Pardi (Italia), etologie
- Emmanuel Lévinas (Franța), filosofie
- 1988
- Michael Evenari (Israel) și Otto Ludwig Lange (Germania), au aplicat botanică
- René Étiemble (Franța), literatură comparată
- Shmuel Noah Eisenstadt (Israel), sociologie
- 1987
- Phillip V. Tobias (Africa de Sud), antropologie fizică
- Jerome Seymour Bruner (SUA), psihologie umană
- Richard Southern (Marea Britanie), Istoria medievală
- 1986
- Jean Rivero (Franța), drepturile fundamentale ale persoanei
- Otto Neugebauer (Austria), istoria științei
- Roger Revelle (SUA) sau ceanografie / climatologie
- Înaltul Comisar al Națiunilor Unite pentru Refugiați , umanitate, pace și fraternitate între popoare
- 1985
- Ernst Gombrich (Austria), istoria artei occidentale
- Jean-Pierre Serre (Franța), m ahematic
- 1984
- Jan Hendrik Oort (Olanda), astrofizician
- Sewall Wright (SUA), genetică
- Jean Starobinski (Elveția), istorie și critic al literaturilor
- 1983
- Francesco Gabrieli (Italia), orientalist
- Ernst Mayr (Germania), zoologie
- Edward Shils (SUA), sociologie
- 1982
- Jean-Baptiste Duroselle (Franța), științe sociale
- Massimo Pallottino (Italia), știința antichității
- Kenneth Vivian Thimann (SUA), botanică pură și aplicată
- 1981
- Josef Pieper , filozofie
- Paul Reuter (Franța), drept internațional public
- Dan Peter McKenzie , Drummond Hoyle Matthews și Frederick John Vine (Marea Britanie), geologie și geofizică
- 1980
- Enrico Bombieri (Italia), matematică
- Jorge Luis Borges (Argentina), filologie , lingvistică și critică literară
- Hassan Fathy (Egipt), arhitectură și urbanism
- 1979
- Jean Piaget (Elveția), științe sociale și politice
- Ernest Labrousse (Franța) și Giuseppe Tucci (Italia), conservator (ex aequo)
- Torbjörn Caspersson (Suedia), biologie
- 1978
- Maica Tereza din Calcutta (India / Macedonia), umanitate, pace și frăție între popoare
- 1962
- Karl von Frisch (Germania), biologie
- Andrei Kolmogorov (URSS), matematică
- Paul Hindemith (Germania), muzică
- Samuel Eliot Morrison (SUA), istorie
- Papa Ioan XXIII , umanitate, pace și frăție între popoare
- 1961
- Fundația Nobel , umanitate, pace și fraternitate între popoare
Notă
- ^ Comunicat de presă Arhivat 4 octombrie 2013 la Internet Archive . al Fundației Balzan pentru premiile 2013.
- ^ Premiile Balzan din 1961 de pe site-ul oficial
- ^ Copie arhivată , pe balzan.org . Adus la 23 februarie 2015 (arhivat din original la 23 februarie 2015) . de pe site-ul Fundației Internaționale a Premiului Balzan
- ^ Câștigătorii premiului 2013 Arhivat 4 octombrie 2013 la Internet Archive . de pe site-ul Fundației Internaționale a Premiului Balzan
- ^ Ronald M. Dworkin Depus la 22 octombrie 2012 în Internet Archive . de pe site-ul oficial al premiului
- ^ Reinhard Strohm. Arhivat 22 octombrie 2012 la Internet Archive . de pe site-ul oficial al premiului
- ^ Kurt Lambeck. Arhivat la 20 octombrie 2012 la Internet Archive . de pe site-ul oficial al premiului
- ^ David Charles Baulcombe Filed 22 octombrie 2012 în Internet Archive . de pe site-ul oficial al premiului
- ^ Câștigătorii premiului în 2011 Arhivat 2 februarie 2012 în Arhiva Internet ., De pe site-ul Fundației Internaționale a Premiului Balzan
- ^ Premiații în 2010 Arhivat 19 iulie 2011 în Arhiva Internet ., De pe site-ul Fundației Internaționale a Premiului Balzan
linkuri externe
- Fundația internațională Balzan , pe balzan.org .