Prix de l'Arc de Triomphe
Prix de l'Arcul de Triumf este un apartament cal de curse a avut loc în prima duminică din octombrie la hipodrom Longchamp .
Aceasta este o cursă în grupa 1 rezervata pentru caii de trei sau mai mulți ani. Aceasta este considerată ca fiind cea mai importantă cursă din lume, în ceea ce privește calitatea.
Acesta este rulat pe m distanta clasic 2400 de mare pista Longchamp și prevede un fond de premii de 5 milioane de euro. Înregistrarea proces este deținut de către găsit în 2 min 23 s 61/100 în 2016
De la prima sa ediție, la 3 octombrie, anul 1920 , Arcul de Triumf a devenit cea mai importantă cursă plat în lume, și de atunci, a fost cursa care a atras cei mai buni cai de pe planetă. Velierul este urmarit de aproximativ un miliard de telespectatori din întreaga lume și de 60.000 de oameni la hipodrom.
Sponsor
Sponsorul actual al Prix de l'Arcul de Triumf este Qatar Racing și Ecvestru Club (QREC); contractul de sponsorizare se referă la edițiile Arc din 2008 de pentru a 2022 . În urma acordului, fondul de premiere dublat, trecând de la 2 milioane de până la 4 și 5 milioane, devenind cel mai bogat cursa plat din lume.
Palmarès
An | Câştigător | S / E [1] | țară | Tată | Vreme | Jocheu | Antrenor | Proprietar | Conform | Al treilea |
2019 | Waldgeist | M.5 | 2: 31.99 | Pierre-Charles Boudot | André Fabre | Gestüt Ammerland / Newsells Park | Permite | |||
2018 | Permite | M.4 | 2: 29,24 | Frankie Dettori | John Gosden | Khalid Abdullah | ||||
2017 | Permite | M.3 | 2: 28.69 | Frankie Dettori | John Gosden | Khalid Abdullah | ||||
2016 | Găsite | F.4 | Irlanda | Galileo | 2'23 „61 | Ryan Moore | Aidan O'Brien | Tabor, Smith & Magnier | Highland Reel | Ordinul Sfântului Gheorghe |
2015 | corn de aur | M.3 | Regatul Unit | Cape Cross | 2'27 „23 | Frankie Dettori | John Gosden | Anthony Oppenheimer | Flintshire | New Bay |
2014 | Treve | F.4 | Franţa | Motivator | 2'26 „05 | Thierry Jarnet | Christiane Șef | Al Shaqab Racing | Flintshire | Taghrooda |
2013 | Treve | F.3 | Franţa | Motivator | 2'32 "04 | Thierry Jarnet | Christiane Șef | Al Shaqab Racing | Orfevre | intello |
2012 | Solemia | F.4 | Franţa | Poliglot | 2'37 „68 | Olivier Peslier | C.Laffon-Parias | Wertheimer & Frère | Orfevre | masterstroke |
2011 | Danedream | F.3 | Germania | LOMITAS | 2'24 „49 | Andrasch Starke | Peter Schiergen | Management B. Eberstein | Shareta | Zăna zăpezii |
2010 | Forta de munca | M.3 | Regatul Unit | Cel mai bun rege | 2'35 „30 | Ryan Moore | Sir Michael Stoute | K. Abdullah | Nakayama Festa | Sarafina |
2009 | Marea Stelele | M.3 | Irlanda | Cape Cross | 2'26 „30 | Michael Kinane | John Oxx | Christopher Tsui | Youmzain | Cavalerist |
2008 | Zarkava | F.3 | Franţa | Zamindar | 2'28 "80 | Christophe Soumillon | A.de Royer-Dupré | SA Aga Khan | Youmzain | Soldier of Fortune / Gino Este [2] |
2007 | Dylan Thomas | M.4 | Irlanda | Danehill | 2'28 "50 | Kieren Fallon | Aidan O'Brien | Coolmore | Youmzain | Sagara |
2006 | Rail Link | M.3 | Franţa | Dansili | 2'31 „70 | S. Pasquier | André Fabre | K. Abdullah | Mândrie | Uraganul Run [3] |
2005 | uraganul Run | M.3 | Franţa | Montjeu | 2'27 „40 | Kieren Fallon | André Fabre | Michael Tabor | apusean | Bago |
2004 | Bago | M.3 | Franţa | nashwan | 2'25 „00 | Thierry Gillet | Jonathan Pease | Următoarea Niarchos | Cherry Mix | Carton pentru interacțiuni cu ființe paranormale |
2003 | Dalakhani | M.3 | Franţa | Darshaan | 2'32 „30 | Christophe Soumillon | A.de Royer-Dupré | SA Aga Khan | Mubtaker | High Chaparral |
2002 | Marienbard | M.5 | Regatul Unit | Caerleon | 2'26 „70 | Lanfranco Dettori | S. bin Suroor | Godolphin | Sulamani | High Chaparral |
2001 | Sakhee | M.4 | Regatul Unit | Bahri | 2'36 „10 | Lanfranco Dettori | S. bin Suroor | Godolphin | Pictori Acuarela | perspicacitate |
2000 | Sinndar | M.3 | Irlanda | Grand Lodge | 2'25 „80 | Johnny Murtagh | John Oxx | SA Aga Khan | Egyptband | Volvoreta |
1999 | Montjeu | M.3 | Franţa | Wells Sadler | 2'38 „50 | Michael Kinane | John Hammond | Michael Tabor | El Condor Pașa | Croco Rouge |
1998 | Sagamix | M.3 | Franţa | Linamix | 2'34 „50 | Olivier Peslier | André Fabre | J.-L.Lagardère | Ușoară | Tiger Hill |
1997 | peintre célèbre | M.3 | Franţa | Nureyev | 2'24 „60 | Olivier Peslier | André Fabre | D. Wildenstein | Pilsudski | Borgia |
1996 | Helissio | M.3 | Franţa | Fairy Regele | 2'29 „90 | Olivier Peslier | Elie Lellouche | Enrique Sarasola | Pilsudski | Oscar Schindler |
1995 | Lammtarra | M.3 | Regatul Unit | Nijinsky | 2'31 "80 | Lanfranco Dettori | S.bin Suroor | Saeed Al Maktoum | libertatea Cry | Swain |
1994 | Carnegie | M.3 | Franţa | Wells Sadler | 2'31 „10 | Thierry Jarnet | André Fabre | Cheikh Mohammed | Hernando | Măr |
1993 | Marea urban | F.4 | Franţa | Miswaki | 2'37 „90 | Eric Saint-Martin | Jean Lesbordes | David Tsui | alb Muzzle | operă |
1992 | Subotica | M.4 | Franţa | Pampabird | 2'39 „00 | Thierry Jarnet | André Fabre | Olivier Lecerf | Ușor de utilizat | Vert Amande |
1991 | Suave Dancer | M.3 | Franţa | Green Dancer | 2'31 „40 | Cash Asmussen | John Hammond | H. Chalhoub | Magic noapte | Pistolet Bleu |
1990 | Saumarez | M.3 | Franţa | Rainbow Quest | 2'29 "80 | Gérald Mosse | Nicolas Clément | B. McNall | Epervier Bleu | Snurge |
1989 | Carroll Casa | M.3 | Regatul Unit | Lordul Gayle | 2'30 „80 | Michael Kinane | Michael Jarvis | A. Balzarini | Behera | Saint Andrews |
1988 | Tony Bin | M.3 | Italia | Kampala | 2'27 „30 | John Reid | L. Gowns | M. Del Bono Gaucci | Mtoto | Boyatino |
1987 | Trempolino | M.3 | Franţa | ascuți | 2'26 „30 | Pat Eddery | André Fabre | Paul de Moussac | Tony Bin | Triptic |
1986 | Dans Viteazul | M.3 | Regatul Unit | Lyphard | 2'27 „70 | Pat Eddery | Guy Harwood | K. Abdullah | Bering | Triptic |
1985 | Rainbow Quest [4] | M.4 | Regatul Unit | roșind Groom | 2'29 „50 | Pat Eddery | Jeremy copac | K. Abdullah | Perspicace | Kozana |
1984 | Perspicace | M.4 | Franţa | Luthier | 2'39 „10 | Yves Saint-Martin | Patrick Biancone | D. Wildenstein | Trick de Nord | Tot acest timp |
1983 | Tot acest timp | F.4 | Franţa | Targowice | 2'28 "10 | Walter Swinburn | Patrick Biancone | D. Wildenstein | Sun Princess | Luth Enchantee |
1982 | Akiyda | F.3 | Franţa | Labus | 2'37 „00 | Yves Saint-Martin | François Mathet | SA Aga Khan | Ardross | Awaasif |
1981 | Râul Gold | F.4 | Franţa | Riverman | 2'35 „40 | G.-W. Moore | Alec Șef | J. Wertheimer | Bikala | aprilie Run |
1980 | Detroit | F.3 | Franţa | Riverman | 2'28 "00 | Pat Eddery | Olivier Douïeb | R. Sangster | Argument | Ela-Mana-Mou |
1979 | trei Troika | F.3 | Franţa | Lyphard | 2'28 "90 | Freddy Șef | Christiane Șef | Mme A. Șef | marmota | Troia |
1978 | presupusa | M.4 | Irlanda | Ridicarea steagului | 2'36 „50 | Lester Piggott | Vincent O'Brien | R. Sangster | Trilion | Dans Maid |
1977 | presupusa | M.3 | Irlanda | Ridicarea steagului | 2'30 „60 | Lester Piggott | Vincent O'Brien | R. Sangster | Balmerino | Palat de cristal |
1976 | Ivanjica | F.4 | Franţa | Sir Ivor | 2'39 „40 | Freddy Șef | Alec Șef | J. Wertheimer | Cioară | Tineret |
1975 | Steaua Apel | M.5 | Germania | Appiani | 2'33 "60 | Greville Starkey | Theo Grieper | W. Zeitelhack | Pe drum | Comtesse de Loir |
1974 | Allez Franța | F.4 | Franţa | Sea Bird | 2'36 „90 | Yves Saint-Martin | înger Penna | D. Wildenstein | Comtesse de Loir | Margouillat |
1973 | Rheingold | M.4 | Regatul Unit | Fabergé | 2'35 „80 | Lester Piggott | Barry Hills | Henry Zeisel | Allez Franța | Greu de învins |
1972 | San San | F.3 | Franţa | Vultur pleșuv | 2'28 „30 | Freddy Șef | înger Penna | C. Batthyâny | Rescousse | homeric |
1971 | Mill Reef | M.3 | Regatul Unit | niciodată Bend | 2'28 „30 | Geoff Lewis | Ian Balding | Paul Mellon | Pistol Packer | Cambrizzia |
1970 | Sassafras | M.3 | Franţa | Sheshoon | 2'29 "70 | Yves Saint-Martin | François Mathet | Arpad Plesch | Nijinsky | domnişoara Dan |
1969 | Levmoss | M.4 | Regatul Unit | Le Levanstell | 2'29 " | W. Williamson | S. McGrath | S. McGrath | Park Top | Grandier |
1968 | vag Noble | M.3 | Franţa | Viena | 2'35 „20 | Bill Williamson | Étienne Pollet | R.-A.Franklin | Sir Ivor | Carmarthen |
1967 | Topyo | M.3 | Franţa | Fine Top | 2'38 „20 | W. Pyers | C.-W. Bartolomeu | Dna L. Volterra | Cu exceptia | Ribocco |
1966 | Bon Mot | M.3 | Franţa | Worden | 2'39 „80 | Freddy Șef | W. Cap | F.-W. Burmann | Sigebert | Lionel |
1965 | Sea Bird | M.3 | Franţa | Dan Cupidon | 2'35 „50 | T.-P. Glennon | Étienne Pollet | Jean Ternynck | Încredere | diatomee |
1964 | Prince Royal | M.3 | Franţa | Ribot | 2'35 „50 | Roger Poincelet | G. Bridgland | Rex Ellworth | Mos Craciun | Iarba |
1963 | Exbury | M.4 | Franţa | Le Haar | 2'35 „00 | J. Deforge | G. Watson | G. de Rothschild | Le Mesnil | Amestecat |
1962 | Soltikoff | M.3 | Franţa | Prince Cavalloier | 2'30 „90 | M. Depalmas | R. Pelat | Doamna C. del Duca | Monadă | Val de Loir |
1961 | Molvedo | M.3 | Italia | Ribot | 2'33 „40 | E. Gowns | A. Maggi | Egidiu Verga | Dreptul Royal | Amestecat |
1960 | Puissant Chef | M.3 | Franţa | Djefou | 2'44 " | M. Garcia | C.-W. Bartolomeu | H. Aubert | Hautain | Punctul d'Amour III |
1959 | Saint Crespin [5] | M.3 | Franţa | aureole | 2'33 „30 | George Moore | Alec Șef | Printul Ali Khan | Midnight Sun | Le Loup Garou |
1958 | Ballymoss | M.4 | Irlanda | Mossborough | 2'37 „90 | S. Breasley | Vincent O'Brien | J. McShain | Fric | Cherasco |
1957 | Oroso | M.4 | Franţa | Tifinar | 2'33 „40 | S. Boullenger | D. Lescalle | Raoul Meyer | Denisy | Balbo |
1956 | Ribot | M.4 | Italia | Tenerani | 2'34 „70 | E. Gowns | U. Penco | Mis I. della Rochetta | Talgo | Tanerko |
1955 | Ribot | M.3 | Italia | Tenerani | 2'35 „60 | E. Gowns | U. Penco | Mis I. della Rochetta | Beau Prince II | Picounda |
1954 | sica Boy | M.3 | Franţa | Sunny Boy | 2'36 "30 | W. Johnstone | P. Pelat | Mme J. Cochery | Banassa | Racy |
1953 | Sora mai mică | F.3 | Franţa | Sayani | 2'31 "80 | M. Larraun | Étienne Pollet | Paul Dubosq | Silnet | Worden |
1952 | Nuccio | M.4 | Franţa | BAC | 2'39 „80 | Roger Poincelet | Alec Șef | Aga Khan III | La Mirambule | Dynamiter |
1951 | Tantième | M.4 | Franţa | Deux Pour Cent | 2'32 "80 | Jacques Doyasbère | François Mathet | François Dupré | Nuccio | Tirol |
1950 | Tantième | M.3 | Franţa | Deux Pour Cent | 2'34 "20 | Jacques Doyasbère | François Mathet | François Dupré | Alizier | Amiral |
1949 | Încoronare | F.3 | Franţa | Djebel | 2'38 „60 | Roger Poincelet | Charles Semblat | Marcel Boussac | dublă Rose | Amour Drake |
1948 | Migoli | M.4 | Regatul Unit | Bois Roussel | 2'31 „60 | C. Smirke | Frank Butters | Aga Khan III | Nirgal | Bei |
1947 | Le Paillon | M.5 | Franţa | Fastnet | 2'33 „40 | F. Rochetti | W. Cap | L. Aurosseau | Goyama | Madelon |
1946 | Caracalla | F.4 | Franţa | Tourbillon | 2'33 „30 | Charlie Elliott | Charles Semblat | Marcel Boussac | Prince Cavalloier | Pirette |
1945 | Nikellora | F.3 | Franţa | Vatellor | 2'34 „80 | R. Johnstone | R. Pelat | Mme R. Paturea | Ardan | Chanteur |
1944 [6] | Ardan | M.3 | Franţa | Pharis | 2'35 „00 | Jacques Doyasbère | Charles Semblat | Marcel Boussac | A Gaillard | Deux Pour Cent |
1943 [6] | versetul al II - lea | M.3 | Franţa | Pinceau | 2'33 „40 | G. Duforez | C. palmă | De Chambure Cte | Esmeralda | nordic |
1942 | Djebel | M.5 | Franţa | Tourbillon | 2'37 „90 | Jacques Doyasbère | Charles Semblat | Marcel Boussac | Tornadă | Breughel |
1941 | Le Pacha | M.3 | Franţa | Biribi | 2'36 „20 | P. Francolon | J. Cunnington | Philippe Gund | Nepenthe | Djebel |
1940 | Cursa anulată | |||||||||
1939 | ||||||||||
1938 | Ecler au chocolat | M.3 | Franţa | Bule | 2'39 „80 | C. Bouillon | L. Robert | ȘI. de Rothschild | Antonim | Canot |
1937 | Luptă cu tauri | F.5 | Franţa | Coronach | 2'33 „90 | Charlie Elliott | J.-E. Watts | Marcel Boussac | Tone | Mousson |
1936 | Luptă cu tauri | F.4 | Franţa | Coronach | 2'38 „60 | Charlie Elliott | J.-E. Watts | Marcel Boussac | Cousine | Fantastic |
1935 | Samos | F.3 | Franţa | bruleur | 2'42 „60 | W. Sibbritt | F. Carter | E. de Saint-Alary | Péniche | Luptă cu tauri |
1934 | Brantôme | M.3 | Franţa | Blandford | 2'41 „80 | C. Bouillon | L. Robert | ȘI. de Rothschild | Ahașveroș | felicitare |
1933 | Crapom | M.3 | Italia | Cranach II | 2'41 „60 | P. Caprioli | F. Regoli | Mario Crespi | Casterari | Pantalon |
1932 | Motrico | M.7 | Franţa | Radames | 2'44 „60 | Ch.-H. Semblat | M. d'Okhuysen | Max de Rivaud | Goyescas | Macaroane |
1931 | Pearl Cap | F.3 | Franţa | Le Capucin | 2'38 „80 | Ch.-H. Semblat | F. Carter | Mlle Diana Esmond | Amfortas | Prince Rose |
1930 | Motrico | M.5 | Franţa | Radames | 2'44 „80 | M. Fruhinsholtz | M. d'Okhuysen | Max de Rivaud | Hotwood | Filarete |
1929 | Ortello | M.3 | Italia | Teddy | 2'42 „80 | P. Caprioli | W. Carter | G. del Montel | Kantar | Finglas |
1928 | Kantar | M.3 | Regatul Unit | Alcantara II | 2'38 „80 | A. Esling | R. Carver | Ogden Mills | Rialto | Finglas |
1927 | Mon Talisman | M.3 | Franţa | Craig Eran | 2'32 "80 | Ch.-H. Semblat | F. Carter | E. Martinez de Hoz | Nino | Felton |
1926 | Biribi | M.3 | Franţa | Rabelais | 2'32 "80 | D. Torterolo | J. Torterolo | Simon Guthman | Dorina | Ptolemeu |
1925 | Priors | M.3 | Franţa | bruleur | 2'33 „80 | M. Allemand | P. Carter | G. de Chavagnac | Cadum | Tras Los Montes |
1924 | Massine | M.4 | Franţa | Consols | 2'40 „80 | A. Sharpe | E. Cunnington | Henry Ternynck | Insula frumoasa | Cadum |
1923 | Parth | M.3 | Regatul Unit | Polymelus | 2'38 „20 | F. O'Neill | J.-H. Crawford | A.-K. Macomber | Massine | Filibert de Savoie |
1922 | Ksar | M.4 | Franţa | bruleur | 2'38 „80 | F. Bullock | W.-R. Walton | Dna E. Blanc | Fléchois | Recidiva |
1921 | Ksar | M.3 | Franţa | bruleur | 2'34 „80 | G. Stern | W.-R. Walton | Dna E. Blanc | Fléchois | măsură de suprafață |
1920 | Camarad | M.3 | Franţa | Dubla licență | 2'39 " | F Bullock | P.-P. Gilpin | E. de Saint-Alary | Crucea regelui | Pieurs |
Notă
linkuri externe
- (EN, FR) Site - ul oficial , pe prixarcdetriomphe.com.
- Galopp-Sieger.de - Prix de l'Arcul de Triumf ''
Controlul autorității | LCCN (RO) n2015026900 |
---|