Calificările Campionatului Națiunilor Africane 2018
Salt la navigare Salt la căutare
Acest articol colectează o analiză aprofundată asupra rezultatelor meciurilor de calificare pentru faza finală a Campionatului Națiunilor Africane din 2018 .
Format, reglementare și desen
În competiție participă 42 de echipe naționale.
Cele 42 de echipe au fost împărțite în funcție de zona geografică: zona de nord, zona de est A, zona de est B, zona centrală, zona central-estică și zona de sud.
Zonă | Numărul de echipe participante | Numărul de locuri disponibile pentru etapa finală |
---|---|---|
Zona nordică | 3 | 2 |
Zona vestică A | 8 | 2 |
Zona de Vest B | 6 | 3 |
Zona centrală | 6 | 3 |
Zona Central-Estică | 7 | 3 |
Zona de Sud | 12 | 3 |
Total | 42 | 16 |
Neparticipanți:
Zona Nord
Tabel rezumat
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Egipt | 2 - 4 | Maroc | 1 - 1 | 1 - 3 |
Algeria | 2 - 3 | Libia | 1-2 | 1 - 1 |
Zona vestică A
Prima runda
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Sierra Leone | 2 - 4 | Senegal | 1 - 1 | 1 - 3 |
Guineea-Bissau | 1 - 10 | Guineea | 1 - 3 | 0 - 7 |
Liberia | 1-2 | Mauritania | 0 - 2 | 1 - 0 |
Gambia | 0 - 4 | Mali | 0 - 0 | 0 - 4 |
Runda a doua
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Senegal | 3 - 6 | Guineea | 3 - 1 | 0 - 5 |
Mauritania | 3 - 2 | Mali | 2 - 2 | 1 - 0 |
Zona de Vest B
Prima runda
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
A merge | 2 - 2 (7 - 8 dcr ) | Benin | 1 - 1 | 1 - 1 |
Runda a doua
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Benin | 1-2 | Nigeria | 1 - 0 | 0 - 2 |
Niger | 2 - 2 ( gfc ) | coasta de Fildes | 2 - 1 | 0 - 1 |
Burkina Faso | 4 - 3 | Ghana | 2 - 2 | 2 - 1 |
Zona centrală
Prima runda
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Guineea Ecuatorială | șters | Gabon | - | - |
Rep. Congo | 1 - 1 ( gfc ) | RD Congo | 0 - 0 | 1 - 1 |
Sao Tome și Principe | 0 - 4 | Camerun | 0 - 2 | 0 - 2 |
Zona Central-Estică
Prima runda
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Somalia | 1 - 4 | Sudanul de Sud | 1-2 | 0 - 2 |
Runda a doua
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Sudanul de Sud | 1 - 5 | Uganda | 0 - 0 | 1 - 5 |
Tanzania | 1 - 1 ( gfc ) | Rwanda | 1 - 1 | 0 - 0 |
Djibouti | w / o | Etiopia | 1 - 5 | - |
Burundi | 0 - 1 | Sudan | 0 - 0 | 0 - 1 |
A treia rundă
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Uganda | 3 - 2 | Rwanda | 3 - 0 | 0 - 2 |
Etiopia | 1-2 | Sudan | 1 - 1 | 0 - 1 |
Simula
Câștigătorul se califică pentru Campionatul Națiunilor Africane din 2018 (înlocuind gazdele originale, Kenya , care s-au descalificat automat).
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Etiopia | 2 - 3 | Rwanda | 2 - 3 | 0 - 0 |
Zona de Sud
Prima runda
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Madagascar | 2 - 0 | Malawi | 1 - 0 | 1 - 0 |
Mauritius | 3 - 2 | Seychelles | 2 - 1 | 1 - 1 |
Runda a doua
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Madagascar | 4 - 2 | Mozambic | 2 - 2 | 2 - 0 |
Mauritius | 2 - 4 | Angola | 0 - 1 | 2 - 3 |
Comore | 2 - 1 | Lesotho | 2 - 0 | 0 - 1 |
Namibia | 1 - 1 (5-4 anunțuri ) | Zimbabwe | 1 - 0 | 0 - 1 |
Botswana | 0 - 3 | Africa de Sud | 0 - 2 | 0 - 1 |
eSwatini | 0 - 7 | Zambia | 0 - 4 | 0 - 3 |
A treia rundă
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Madagascar | 0 - 1 | Angola | 0 - 0 | 0 - 1 |
Comore | 2 - 3 | Namibia | 2 - 1 | 0 - 2 |
Africa de Sud | 2 - 4 | Zambia | 2 - 2 | 0 - 2 |
Echipe calificate
Zonă | Echipă |
---|---|
Zona Nord | Maroc (gazdă) |
Libia | |
Zona vestică A | Mauritania |
Guineea | |
Zona de Vest B | Nigeria |
coasta de Fildes | |
Burkina Faso | |
Zona centrală | Rep. Congo |
Camerun | |
Guineea Ecuatorială | |
Zona centru-est | Uganda |
Sudan | |
Rwanda | |
Zona Sud | Zambia |
Namibia | |
Angola |