Calificările Cupei Națiunilor Africane 2019
Această intrare colectează o analiză aprofundată asupra rezultatelor întâlnirilor pentru accesul la faza finală a Cupei Africii a Națiunilor 2019 .
Participanți
Există 51 de echipe naționale care vor intra pe teren, ca urmare a renunțărilor la Somalia și Eritreea și descalificarea Ciadului .
La 30 noiembrie 2018 , Sierra Leone a fost interzisă calificarea din cauza dezacordurilor politice din țară. [1] [2]
Formulă
O rundă preliminară a implicat ultimii 6 din clasamentul CAF, care au concurat într-un meci dus-întors. Cei trei câștigători s-au alăturat celorlalte echipe, dând viață fazei a doua, care grupează cele 48 de echipe naționale în 12 grupe în stil italian . Primii doi din fiecare grupă au avut acces la finală .
Runda preliminară
Provocările au fost jucate în perioada 22-27 martie 2017 .
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Sao Tome și Principe | 2 - 4 | Madagascar | 0 - 1 | 2 - 3 |
Comore | 3 - 1 | Mauritius | 2 - 0 | 1 - 1 |
Djibouti | 2 - 6 | Sudanul de Sud | 2 - 0 | 0 - 6 |
São Tomé 22 martie 2017, ora 15:30 UTC | Sao Tome și Principe | 0 - 1 raport | Madagascar | Estádio Nacional 12 de Julho
| ||||||
|
Antananarivo 27 martie 2017, ora 14.30 UTC + 3 | Madagascar | 3 - 2 raport | Sao Tome și Principe | Stade Municipal de Mahamasina
| ||||||
|
Madagascar trece la etapa următoare.
Mitsamiouli 24 martie 2017, ora 15:00 UTC + 3 | Comore | 2 - 0 raport | Mauritius | Stade a spus Mohamed Cheick
| ||||||
|
Belle Vue Maurel 28 martie 2017, ora 16:00 UTC + 4 | Mauritius | 1 - 1 raport | Comore | Anjalay
| ||||||
|
Comorele trec la etapa următoare.
Djibouti 22 martie 2017, 19:00 UTC + 3 | Djibouti | 2 - 0 raport | Sudanul de Sud | Stadionul El Hadj Hassan Gouled Aptidon
| ||||||
|
Juba 28 martie 2017, ora 16:30 UTC + 3 | Sudanul de Sud | 6 - 0 raport | Djibouti | Stadionul Juba
| ||||||
|
Sudanul de Sud trece la etapa următoare.
Etapa grupelor
Calificările au început pe 9 iunie 2017 și s-au încheiat pe 23 martie 2019.
Zi | Data |
---|---|
Ziua 1 | 9-10 iunie 2017 |
A doua zi | 8-9 septembrie 2018 |
Ziua 3 | 12-13 octombrie 2018 |
A 4-a zi | 16-17 octombrie 2018 |
A 5-a zi | 16-17 noiembrie 2018 |
A 6-a zi | 22-23 martie 2019 |
Grupa A
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Senegal | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 2 | +10 |
2. | Madagascar | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 |
3. | Guineea Ecuatorială | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 7 | -2 |
4. | Sudan | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 5 | 13 | -8 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
Madagascar | 2 - 2 | 1 - 0 | 1 - 3 | |
Senegal | 2 - 0 | 3 - 0 | 3 - 0 | |
Guineea Ecuatorială | 0 - 1 | 0 - 1 | 1 - 0 | |
Sudan | 1 - 3 | 0 - 1 | 1 - 4 |
Grupa B
Grupa C
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Mali | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 10 | 2 | +8 |
2. | Burundi | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 11 | 5 | +6 |
3. | Gabon | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 5 | +2 |
4. | Sudanul de Sud | 0 | 6 | 0 | 0 | 6 | 2 | 18 | -16 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
Mali | 2 - 1 | 0 - 0 | 3 - 0 | |
Gabon | 0 - 1 | 1 - 1 | 3 - 0 | |
Burundi | 1 - 1 | 1 - 1 | 3 - 0 | |
Sudanul de Sud | 0 - 3 | 0 - 1 | 2 - 5 |
Grupa D
Grupa E
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Nigeria | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 14 | 6 | +8 |
2. | Africa de Sud | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 2 | +9 |
3. | Libia | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 16 | 11 | +5 |
4. | Seychelles | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 25 | -22 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
Nigeria | 4 - 0 | 0 - 2 | 3 - 1 | |
Libia | 2 - 3 | 1-2 | 5 - 1 | |
Africa de Sud | 1 - 1 | 0 - 0 | 6 - 0 | |
Seychelles | 0 - 3 | 1 - 8 | 0 - 0 |
Grupa F
Grupa G
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Zimbabwe | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 4 | +5 |
2. | RD Congo | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 6 | +2 |
3. | Liberia | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 |
4. | Rep. Congo | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 10 | -3 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
RD Congo | 3 - 1 | 1 - 0 | 1-2 | |
Rep. Congo | 1 - 1 | 3 - 1 | 1 - 1 | |
Liberia | 1 - 1 | 2 - 1 | 1 - 0 | |
Zimbabwe | 1 - 1 | 2 - 0 | 3 - 0 |
Grupa H
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Guineea | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 8 | 4 | +4 |
2. | coasta de Fildes | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 5 | +7 |
3. | Rep. Centrafricană | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 4 | 8 | -4 |
4. | Rwanda | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 5 | 12 | -7 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
coasta de Fildes | 2 - 3 | 3 - 0 | 4 - 0 | |
Guineea | 1 - 1 | 2 - 0 | 1 - 0 | |
Rwanda | 1-2 | 1 - 1 | 2 - 2 | |
Rep. Centrafricană | 0 - 0 | 0 - 0 | 2 - 1 |
Grupa I
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Angola | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 6 | +3 |
2. | Mauritania | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 7 | 6 | +1 |
3. | Burkina Faso | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 5 | +3 |
4. | Botswana | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 1 | 8 | -7 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
Burkina Faso | 3 - 1 | 3 - 0 | 1 - 0 | |
Angola | 2 - 1 | 1 - 0 | 4 - 1 | |
Botswana | 0 - 0 | 0 - 1 | 0 - 1 | |
Mauritania | 2 - 0 | 1 - 0 | 2 - 1 |
Grupa J
Grupa K
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Guineea-Bissau | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8 | 7 | +1 |
2. | Namibia | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 5 | 7 | -2 |
3. | Mozambic | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | 0 |
4. | Zambia | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 7 | +1 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
Zambia | 0 - 1 | 2 - 1 | 4 - 1 | |
Mozambic | 1 - 0 | 2 - 2 | 1-2 | |
Guineea-Bissau | 2 - 1 | 2 - 2 | 1 - 0 | |
Namibia | 1 - 1 | 1 - 0 | 0 - 0 |
Grupa L
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Uganda | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 7 | 3 | +4 |
2. | Tanzania | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 6 | 5 | +1 |
3. | Lesotho | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 7 | -4 |
4. | capul Verde | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | -1 |
Echipă | ||||
---|---|---|---|---|
capul Verde | 0 - 1 | 3 - 0 | 0 - 0 | |
Uganda | 1 - 0 | 0 - 0 | 3 - 0 | |
Tanzania | 2 - 0 | 3 - 0 | 1 - 1 | |
Lesotho | 1 - 1 | 0 - 2 | 1 - 0 |
Notă
- ^ Sierra Leone a interzis, Ghana Asamoah în finala Cupei Africa , pe fcinternews.it . Adus la 5 decembrie 2018 .
- ^ Cupa Africii, descalificarea oficială a Sierra Leonei. Treceți pentru Ghana și Kenya , pe sportnews.eu . Adus la 5 decembrie 2018 .
- ^ Sierra Leone este exclusă de la calificarea pentru suspendare de către CAF.
- ^ a b Rezultat anulat