De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Seria A1 2015-16 a fost cel de-al 82-lea campionat de rugby din divizia a doua a 15-a din Italia .
A avut loc în perioada 18 octombrie 2015 - 22 mai 2016 între 24 de echipe împărțite în prima fază a 3 grupe geografice și în a doua fază pe două povești de merit cu finală de play-off pentru promovare.
Reggio Emilia a câștigat turneul: echipa rossoneri a revenit în prima divizie după doi ani de absență [1] ; a fi învins Pro Recco , la a treia înfrângere consecutivă în finală [1] .
De asemenea, retrogradate în Serie B au fost CUS Perugia , CUS Roma , CUS Torino și Paese [2] .
Echipe participante Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Formulă Campionatul s-a desfășurat în două etape de grupă și o etapă de play-off conform următoarei scheme [3] :
Prima etapă a grupelor . Cele 24 de echipe au fost împărțite în 4 grupe de câte 6 echipe, în funcție de criteriile de proximitate geografică. În această fază echipele s-au întâlnit, în fiecare grupă, cu formula italiană într-un meci acasă și în deplasare. A doua etapă a grupelor . Cei mai buni trei clasificați din fiecare grupă au mers să formeze grupul de promovare, ultimii trei grupul de retrogradare; ambele pungute au fost împărțite în două grupuri de câte șase echipe. Grupul de promovare: grupul 1 a fost format din primele trei clasificate din grupele 1 și 4, grupul 2 din primele trei clasificate din grupele 2 și 3. Grupul de retrogradare: grupul 1 a fost format din cele trei categorii de jos din grupele 1 și 4, grupul 2 din ultimele trei clasificate din grupele 2 și 3. Ultimele două echipe din fiecare dintre aceste două grupe au fost retrogradate în seria B. Etapa pentru play-off . Primii doi clasificați din grupele A și B din grupa de promovare au intrat în play-off-urile de promovare : în semifinală primul clasificat din fiecare dintre cele două grupe s-a întâlnit cu al doilea din grupa opusă într-un meci dublu, cu un meci de acasă al a doua echipă clasificată. Câștigătorii celor două semifinale au jucat în finală pentru titlul de campion italian din Serie A și promovarea la Excelență 2015-16 [3] . Primul stagiu Grupa 1 18-10-2015 Prima / a 6-a zi 22-11-2015 12-12 CUS Genova - Pro Recco 23-24 15-41 Milano - Academia FIR 17-19 3-5 Prato Sesto - Brescia 36-14 11.11.2015 A 4-a / a 9-a zi 20-12-2015 18-14 Brescia - Pro Recco 16-22 23-15 CUS Genova - Academia FIR 5-57 26-19 Prato Sesto - Milano 29-21
25-10-2015 A 2-a / a 7-a zi 12-06-2015 33-10 FIR Academy - Prato Sesto 12-14 27-14 Brescia - CUS Genova 13-13 41-12 Pro Recco - Milano 10-25 15-11-2015 A 5-a / a 10-a zi 17-1-2016 8-11 FIR Academy - Brescia 17-11 9-25 Milano - CUS Genova 30-42 46-5 Pro Recco - Prato Sesto 20-3
1-11-2015 A 3-a / a 8-a zi 13-12-2015 8-24 Milano - Brescia 14-29 22-18 Prato Sesto - CUS Genova 21-20 40-21 Pro Recco - Academia FIR 20-52
Clasament Grupa 2 18-10-2015 Prima / a 6-a zi 22-11-2015 21-3 Valpolicella - Lumezzane 12-27 26-13 Reggio Emilia - Colorno 29-31 22-24 CUS Torino - CUS Verona 0-22 11.11.2015 A 4-a / a 9-a zi 20-12-2015 25-15 Lumezzane - CUS Verona 17-29 9-28 Valpolicella - Colorno 43-8 60-5 Reggio Emilia - CUS Torino 17-64
25-10-2015 A 2-a / a 7-a zi 12-06-2015 16-43 Lumezzane - Reggio Emilia 3-56 64-22 Colorno - CUS Torino 0-71 20-8 CUS Verona - Valpolicella 15-10 15-11-2015 A 5-a / a 10-a zi 17-1-2016 39-17 Colorno - Lumezzane 27-26 10-36 CUS Torino - Valpolicella 12-33 5-31 CUS Verona - Reggio Emilia 17-35
1-11-2015 A 3-a / a 8-a zi 13-12-2015 10-30 CUS Torino - Lumezzane 7-54 39-12 Colorno - CUS Verona 14-13 16-27 Valpolicella - Reggio Emilia 3-52
Clasament Echipă G. V. Nu. P. PF PS P ± B. Pt 1. Reggio Emilia 10 9 0 1 423 126 297 9 45 2. Colorno 10 9 0 1 369 162 207 7 43 3. CUS Verona 10 5 0 5 172 201 −29 3 23 4. Lumezzane 10 4 0 6 218 259 −41 5 21 5. Valpolicella 10 3 0 7 156 237 −81 3 15 6. CUS Torino 10 0 0 10 105 458 −353 1 1
Grupa 3 18-10-2015 Prima / a 6-a zi 22-11-2015 32-9 Valsugana - Țara 17-6 14-28 Udine - Tarvisium 9-13 42-16 Casale - Vicenza 15-19 11.11.2015 A 4-a / a 9-a zi 20-12-2015 26-26 Casale - Valsugana 22-13 68-28 Udine - Țara 15-16 15-15 Vicenza - Tarvisium 21-16
25-10-2015 A 2-a / a 7-a zi 12-06-2015 26-17 Tarvisium - Valsugana 20-20 28-3 Vicenza - Udine 12-19 3-18 Țară - Fermă 12-28 15-11-2015 A 5-a / a 10-a zi 17-1-2016 13-21 Valsugana - Udine 7-35 33-11 Tarvisium - Casale 21-24 28-35 Țara - Vicenza 12-48
1-11-2015 A 3-a / a 8-a zi 13-12-2015 14-31 Valsugana - Vicenza 12-13 37-27 Udine - Casale 26-30 11-28 Țara - Tarvisium 34-39
Clasament Echipă G. V. Nu. P. PF PS P ± B. Pt 1. Tarvisium 10 6 2 2 239 176 63 4 32 2. Vicenza 10 6 1 3 234 179 55 6 32 3. Fermă 10 7 1 2 246 202 44 2 32 4. Udine 10 5 0 5 247 202 45 6 26 5. Valsugana 10 2 2 6 171 209 −38 4 16 6. țară 10 1 0 9 159 328 −169 5 9
Grupa 4 18-10-2015 Prima / a 6-a zi 22-11-2015 18-12 CUS Perugia - Gran Sasso 5-27 15-31 CUS Roma - Medici 0-35 31-45 Primăvara - Capitolina 26-26 11.11.2015 A 4-a / a 9-a zi 20-12-2015 18-19 Gran Sasso - Capitoline 13-12 29-26 CUS Perugia - Medici 12-20 18-24 CUS Roma - Primăvară 17-29
25-10-2015 A 2-a / a 7-a zi 12-06-2015 36-12 Gran Sasso - CUS Roma 20-12 20-15 Medici - Primăvara 10-12 32-10 Capitolina - CUS Perugia 25-9 15-11-2015 A 5-a / a 10-a zi 17-1-2016 16-7 Medici - Gran Sasso 17-22 34-12 Capitolina - CUS Roma 28-19 33-3 Primăvară - CUS Perugia 29-5
1-11-2015 A 3-a / a 8-a zi 13-12-2015 20-10 Primăvara - Gran Sasso 3-38 20-15 Capitolina - Medici 10-26 29-28 CUS Roma - CUS Perugia 21-21
Clasament Echipă G. V. Nu. P. PF PS P ± B. Pt 1. Capitolina 10 7 1 2 251 179 72 7 37 2. Medici 10 6 0 4 216 142 74 8 32 3. Gran Sasso 10 6 0 4 203 134 69 7 31 4. Arc 10 5 1 4 193 195 −2 0 22 5. CUS Perugia 10 2 1 7 158 257 −99 2 12 6. CUS Roma 10 2 1 7 140 254 −114 1 11
A doua fază Rezerva de retrogradare 1 24-1-2016 Prima / a 6-a zi 20-3-2016 25-12 Milano - Prato Sesto 12-14 27-26 CUS Perugia - CUS Roma 10-25 9-0 Primăvară - CUS Genova 3-32 3-6-2016 A 4-a / a 9-a zi 17-4-2016 26-23 CUS Perugia - Milano 0-27 18-10 Primăvara - Prato Sesto 7-20 8-25 CUS Roma - CUS Genova 16-22
31-1-2016 A 2-a / a 7-a zi 3-4-2016 12-24 CUS Roma - Primăvară 38-13 14-7 Prato Sesto - CUS Perugia 23-3 25-17 CUS Genova - Milano 17-13 13-3-2016 A 5-a / a 10-a zi 24-4-2016 24-19 Prato Sesto - CUS Roma 12-28 16-16 Milano - Primăvară 13-31 31-3 CUS Genova - CUS Perugia 10-21
21-2-2016 A 3-a / a 8-a zi 10-4-2016 18-22 CUS Perugia - Primăvară 25-21 13-11 Milano - CUS Roma 27-20 8-25 Prato Sesto - CUS Genova 27-13
Clasament Rezerva de retrogradare 2 24-1-2016 Prima / a 6-a zi 20-3-2016 10-14 Valpolicella - Valsugana 12-11 22-10 Țara - Lumezzane 12-55 24-42 CUS Torino - Udine 22-29 3-6-2016 A 4-a / a 9-a zi 17-4-2016 16-9 Valsugana - Lumezzane 21-20 13-23 Valpolicella - CUS Torino 17-23 23-19 Țara - Udine 17-34
31-1-2016 A 2-a / a 7-a zi 3-4-2016 34-12 Lumezzane - CUS Torino 22-23 22-15 Valsugana - Țara 28-24 10-12 Udine - Valpolicella 24-26 13-3-2016 A 5-a / a 10-a zi 24-4-2016 13-10 CUS Torino - Țară 14-8 31-14 Lumezzane - Valpolicella 12-22 27-12 Udine - Valsugana 18-19
21-2-2016 A 3-a / a 8-a zi 10-4-2016 13-17 Țara - Valpolicella 10-29 30-10 CUS Torino - Valsugana 23-30 33-10 Udine - Lumezzane 15-21
Clasament Echipă G. V. Nu. P. PF PS P ± B. Pt 1. Valsugana 10 7 0 3 183 188 −5 3 31 2. Udine 10 5 0 5 251 186 65 10 30 3. Valpolicella 10 6 0 4 172 171 1 3 27 4. Lumezzane 10 5 0 5 222 167 55 5 25 5. CUS Torino 10 5 0 5 184 213 −29 4 24 6. țară 10 2 0 8 154 241 −87 5 13
Bazin de promovare 1 24-1-2016 Prima / a 6-a zi 20-3-2016 24-12 I Medicei - FIR Academy 18-34 30-15 Capitolina - Gran Sasso 13-14 30-19 Pro Recco - Brescia 15-32 3-6-2016 A 4-a / a 9-a zi 17-4-2016 45-0 FIR Academy - Gran Sasso 29-27 18-19 The Medicei - Pro Recco 19-31 10-7 Capitolina - Brescia 46-7
31-1-2016 A 2-a / a 7-a zi 3-4-2016 21-36 Gran Sasso - Pro Recco 12-41 25-27 FIR Academy - Capitoline 15-12 20-25 Brescia - Medici 0-39 13-3-2016 A 5-a / a 10-a zi 24-4-2016 45-24 Pro Recco - Capitolina 31-31 27-33 Gran Sasso - Medici 8-36 14-39 Brescia - Academia FIR 7-84
21-2-2016 A 3-a / a 8-a zi 10-4-2016 13-10 Capitolina - Medici 17-8 47-13 Pro Recco - Academia FIR 21-29 10-17 Gran Sasso - Brescia 29-44
Clasament Echipă G. V. Nu. P. PF PS P ± B. Pt 1. Pro Recco 10 7 1 2 316 218 98 7 37 2. Academia FIR 10 7 0 3 325 197 128 7 35 3. Capitolina 10 6 1 3 223 177 46 6 32 4. Medici 10 5 0 5 230 181 49 5 25 5. Brescia 10 3 0 7 167 321 −154 4 16 6. Gran Sasso 10 1 0 9 157 324 −167 3 7
Bazin de promovare 2 24-1-2016 Prima / a 6-a zi 20-3-2016 9-23 Vicenza - Colorno 10-49 31-11 Casale - CUS Verona 27-25 32-3 Reggio Emilia - Tarvisium 40-19 3-6-2016 A 4-a / a 9-a zi 17-4-2016 57-10 Colorno - CUS Verona 25-7 15-34 Vicenza - Reggio Emilia 12-52 27-3 Casale - Tarvisium 17-22
31-1-2016 A 2-a / a 7-a zi 3-4-2016 7-10 CUS Verona - Reggio Emilia 15-36 36-7 Colorno - Casale 26-19 31-8 Tarvisium - Vicenza 19-23 13-3-2016 A 5-a / a 10-a zi 24-4-2016 39-8 Reggio Emilia - Casale 27-7 25-18 CUS Verona - Vicenza 21-17 26-18 Tarvisium - Colorno 14-41
21-2-2016 A 3-a / a 8-a zi 10-4-2016 37-17 Casale - Vicenza 17-8 21-13 Reggio Emilia - Colorno 24-28 9-24 CUS Verona - Tarvisium 27-21
Clasament Echipă G. V. Nu. P. PF PS P ± B. Pt 1. Reggio Emilia 10 9 0 1 315 127 188 8 44 2. Colorno 10 8 0 2 316 147 169 4 36 3. Fermă 10 5 0 5 197 214 −17 4 24 4. Tarvisium 10 4 0 6 182 242 −60 3 19 5. CUS Verona 10 3 0 7 157 266 −109 3 15 6. Vicenza 10 1 0 9 137 308 −171 2 6
Simula Semifinale Colorno 8 mai 2016, ora 15:30 UTC + 2 Prima etapă semifinala A Colorno 15 - 5 raport Pro Recco Stadionul Paolo Pavesi Arbitru: Claudio Passacantando ( L'Aquila )
Frizerie 47 ' subţire 72 ' mt 12 'Gaggero Eade 47 ' tr Eade 1 ' cp
Roma 8 mai 2016, ora 15:30 UTC + 2 Prima etapă B semifinală Capitolina 23 - 27 raport Reggio Emilia Câmpul Uniunii Arbitru: Matteo Liperini ( Livorno )
Recco 15 mai 2016, ora 15:30 UTC + 2 Returul semifinalei A Pro Recco 22 - 5 raport Colorno Stadionul Carlo Androne Arbitru: Emanuele Tomò ( Roma )
Cunoscut 16 ' Corbetta 42 ' Pietricele 67 ' mt 10 'Modoni Agniel 42 ', 67' tr Agniel 4 ' cp
Reggio Emilia 15 mai 2016, ora 15:30 UTC + 2 Returul semifinalei B Reggio Emilia 30 - 20 raport Capitolina Canalul CS Crocetta Apă 16 ', 39' du Preez 23 ' Ciju 74 ' mt 61 'Mucenic 79 'Cerqua Farolini 39 ', 74' tr 61 ', 79' Vannini Farolini 5 ', 56' cp 12 ', 28' Vannini
Finala Viadana 22 mai 2016, 16 UTC + 2 Pro Recco 5 - 33 raport Reggio Emilia Stadionul Luigi Zaffanella ( 2 500 spect.) Arbitru: Emanuele Tomò ( Roma )
Torchia 80 ' mt 8 'E. Manghi 25 ' Mandelli 48 ' Cazenave 50 'Farolini tr 8 ', 25' Farolini cp 14 ', 18', 61 'Farolini
Verdicte Notă ^ a b Ginevra del Bene Errico, Conad copleșitoare: Excelența este a lui , în Gazzetta di Reggio , 23 iunie 2016, pp. 18-19. Adus la 29 aprilie 2020 (Arhivat din original la 29 aprilie 2020) . Găzduit în Revista de presă a Federației Italiene de Rugby . ^ Serie A, a definit compoziția semifinalelor de play-off , pe federugby.it , Federația Italiană de Rugby, 24 aprilie 2016. URL accesat la 29 aprilie 2020 (arhivat de la adresa URL originală la 29 aprilie 2020) . ^ a b Campionatul Serie A , pe comunicatul de presă federal nr. 1 sezon sportiv 2015/2016 , federugby.it , Federația Italiană de Rugby, 31 iulie 2015, p. 15. Adus pe 29 aprilie 2020 (arhivat de la adresa URL originală pe 29 aprilie 2020) .
Rugby Portal : Accesați intrările Wikipedia care se ocupă cu Rugby