De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Serie B 1946-1947 a fost cea de-a 15-a ediție a evenimentului și prima organizată de Lega Calcio .
Sezon Dacă în 1946 Serie A și-a găsit formula tradițională de un singur grup , nu a fost așa pentru Serie B care, inclusiv companiile cu capacitate economică mai redusă, a suferit încă dificultățile de mișcare din cauza devastării lăsate de război de -a lungul peninsulei. Prin urmare, pentru divizia de cadete, au optat pentru o extindere a cadrelor, [2] urcând de la 26 cu drepturi, 14 în nord și 12 în Centrosud, până la 60 de participanți împărțiți în trei grupe, două din nord și una din sud, [3] garantând o singură promovare în divizia superioară pentru fiecare grupă. Cluburile s-au regăsit pe primul loc din campionatul precedent Serie BC Alta Italia , la care s-au adăugat Varese reînviat și Pisa rearanjat plus câștigătorul Mestrina din Serie C al echipelor nordice minore , apoi de cvintetul veteranilor din campionatul sudic mixt și, în cele din urmă, prin promovarea oficială a unui grup mare de asociații din Liga de Sud din Serie C. În acest fel a fost ratificată o formulă care, mai degrabă decât concretizarea unui turneu pur din Serie B , a pietrificat acea definiție a Campionatului Mixt B și C dată primului turneu cadet postbelic din nordul țării. Ideea federală inițială a trei grupuri echivalente a fost parțial modificată de noua Lega Nazionale , care a privilegiat criteriile de apropiere geografică strânsă: astfel a fost concepută o grupare din nord-vest a câte 22 de cluburi, stabilind un record care nu va să fie bătut în toate campionatele italiene. fotbal înainte de 2003 . [4]
Neobosiții Pro Patria , Lucchese și Salernitana , la prima lor promovare în A. Regulile retrogradării au fost destul de complexe, dorind să dea o formulă mai rațională turneului următor: coborârea a patru echipe pe grupă a fost stabilită., Dar cele două grupurile nordice ar trebui să piardă câte o cincime fiecare. Cu toate acestea, Pro Gorizia a fost ferit de retrogradare, așa cum s-a făcut pentruTriestina în Serie A, [5] atât pentru problemele pe care orașele de frontieră nu reușiseră încă să le rezolve la sfârșitul războiului, cât și pentru teama pe care cluburile iuliene s-ar putea înscrie la campionatul iugoslav de fotbal ca protest: în toamna anului 1947 , de fapt, echipa Goriziei (Gorica) a fost fondată chiar peste graniță cu aceleași culori sociale ca și omologul italian. Locul eliberat de triestini a îndeplinit în cascadă nevoile de spațiu pentru Gorizia, fără a fi nevoie să afecteze ultimul pătrat liber, a fost apoi pus la dispoziția unei echipe din Italia Superioară de către Consiliul Federal: astfel, Anconitana , bătând Biellese într-un meci uscat, a reușit să recupereze imediat categoria pierdută în sezonul regulat pe teren. [6]
Grupa A Locația echipelor din grupa A din Serie B 1946-1947
Echipe participante Antrenori Clasament final Legendă:
Promovat în Serie A 1947-1948 . Retras în Serie C 1947-1948 . Retrogradare directă. Reguli:
Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt. Cu același scor, echipele erau clasificate în mod normal pe picior de egalitate, în timp ce regulamentele campionatelor elaborate de FIGC pentru acest sezon și pentru următoarele sezoane prevedeau că, dacă era necesar să se atribuie orice titlu sportiv de promovare sau retrogradare, unul sau mai multe play-off-uri pe teren neutru. Notă:
Vogherese salvează după play-off cu ex aequo Biellese. Rezultate Tablou de bord Bie Mașină Cas Com Cre Ventilator Fată C Picior Noiembrie Pis PPa PSe Pve Sav Ser Ses Spe Var Stradă Vig Vog Biellese –––– 2-1 0-0 5-3 2-4 0-0 1-1 2-0 2-1 0-0 2-1 2-0 0-3 2-1 3-2 5-1 2-2 0-1 1-3 2-0 2-2 4-1 Carrarese 5-1 –––– 4-1 1-0 1-1 5-1 0-0 4-1 2-0 1-0 1-1 0-0 1-0 1-1 3-1 1-1 1-0 3-0 1-1 4-2 3-0 2-0 Fermă 2-4 1-2 –––– 5-2 2-3 3-0 2-2 3-1 1-2 1-2 2-3 0-3 1-1 0-0 1-2 0-1 2-2 1-0 1-3 1-2 1-2 0-1 Como 4-0 1-1 1-0 –––– 1-1 2-1 1-0 1-0 1-1 1-0 4-2 3-2 4-0 1-0 2-0 4-1 0-1 2-2 1-1 2-0 0-1 2-0 Cremă 2-1 0-0 1-2 2-0 –––– 1-1 1-0 0-2 0-1 2-1 5-1 0-1 1-0 1-0 4-1 2-2 4-1 3-1 1-2 4-1 4-1 2-0 Fanfulla 0-4 4-0 1-2 2-2 4-1 –––– 2-1 6-0 1-0 3-0 4-3 2-0 1-1 3-0 5-1 2-0 2-0 1-0 3-0 1-1 0-1 1-0 Gallaratese 1-1 1-0 0-0 1-0 0-0 1-0 –––– 1-0 1-1 0-2 1-1 0-0 0-0 3-0 2-0 1-0 1-0 0-2 2-1 1-0 1-0 1-0 Lecco 1-0 1-0 3-0 0-0 3-0 3-0 3-0 –––– 0-0 2-1 2-1 1-1 2-1 2-3 2-1 3-3 1-1 0-0 0-0 4-4 0-0 2-0 Legnano 1-1 1-0 1-1 2-1 2-1 1-1 1-1 2-0 –––– 2-0 2-1 2-0 4-0 4-2 6-0 0-3 4-2 1-1 1-0 1-0 4-1 1-0 Novara 1-1 1-0 4-0 2-0 2-0 0-0 1-1 2-0 1-0 –––– 1-1 2-1 2-0 1-0 3-0 2-1 0-2 0-1 1-1 3-0 3-3 1-0 Pistoiese 2-1 4-0 7-1 2-2 3-1 2-0 3-0 3-1 1-3 1-0 –––– 2-0 5-0 1-0 2-1 1-0 4-1 4-1 2-1 1-0 4-2 2-1 Pro Patria 3-1 2-0 4-0 4-2 2-0 6-2 2-1 1-0 1-0 2-0 4-0 –––– 2-1 3-1 2-1 4-2 2-1 2-1 5-3 2-1 4-0 10-0 Pro Sesto 2-0 3-1 0-1 1-0 2-1 1-0 1-0 3-1 2-1 1-1 1-2 0-0 –––– 3-0 4-0 0-1 2-0 1-2 1-2 4-1 0-2 1-0 Pro Vercelli 2-2 2-0 2-1 2-0 1-0 1-1 1-3 1-0 0-0 0-0 2-2 1-1 2-0 –––– 4-0 1-1 1-1 3-0 3-1 2-0 2-0 5-1 Savona 1-0 2-0 2-2 0-1 3-1 4-2 3-0 1-0 2-1 1-2 3-1 0-2 1-1 1-1 –––– 3-1 3-0 0-1 0-0 0-1 1-0 1-2 Seregno 4-0 1-0 2-1 3-0 0-0 2-2 1-1 5-2 0-2 0-0 5-3 2-0 1-0 1-1 5-0 –––– 4-0 1-1 1-0 3-0 2-0 3-0 Sestrese 4-1 5-0 4-1 3-3 0-1 1-0 2-0 3-2 2-2 2-1 1-1 0-1 0-1 1-0 4-4 1-1 –––– 1-1 1-0 1-1 5-1 1-1 Condiment 2-0 1-1 4-0 1-1 2-1 1-0 0-0 3-1 0-0 1-2 3-2 1-0 7-0 3-1 0-1 1-1 2-2 –––– 4-2 3-0 2-0 2-2 Varese 1-3 3-0 5-2 2-1 1-3 1-5 1-1 3-2 1-0 0-1 2-1 0-1 2-0 0-2 2-1 2-0 3-1 1-2 –––– 2-0 4-1 2-0 Viareggio 4-1 2-1 4-0 2-3 5-1 5-1 3-0 4-0 1-5 1-0 5-2 2-3 1-1 2-2 0-0 2-0 3-0 3-2 2-1 –––– 2-2 3-0 Vigevano 2-2 4-0 4-1 2-1 1-0 1-0 0-0 2-1 6-2 0-0 2-0 0-0 1-2 0-0 3-0 0-1 1-0 2-0 3-1 3-1 –––– 2-0 Vogherese 4-0 0-0 4-1 3-1 1-0 2-1 3-0 1-1 1-2 1-1 2-1 2-1 2-4 5-1 2-1 4-2 4-2 1-0 1-0 1-1 1-1 ––––
Calendar exterior (primul) Prima zi retur (22) 22 sept 5-1 Biellese-Seregno 0-4 16 februarie 1-0 Carrarese-Novara 0-1 1-1 Como-Legnano 1-2 0-1 Fanfulla-Vigevano 0-1 0-0 Gallaratese-Casale 2-2 2-0 Lecco-Vogherese 1-1 2-1 Pro Patria-Spezia 0-1 1-0 Pro Vercelli-Crema 0-1 0-0 Savona-Varese 1-2 0-1 Sestrese-Pro Sesto 0-2 5-2 Viareggio-Pistoiese 0-1
exterior (al 2-lea) A doua zi retur (23) 29 sept 1-3 Biellese-Varese 3-1 23 februarie 1-0 Carrarese-Pro Sesto 1-3 3-1 Casale-Lecco 0-3 4-1 Crema-Sestrese 1-0 1-0 Gallaratese-Viareggio 0-3 1-1 Legnano-Fanfulla 0-1 2-1 Novara-Pro Patria 0-2 1-0 Pistoiese-Pro Vercelli 2-2 5-0 Seregno-Savona 1-3 2-0 Vigevano-Spezia 0-2 3-1 Vogherese-Como 0-2
exterior (3) A 3-a zi retur (24) 6 oct. 1-0 Como-Novara 0-2 2 mar. 0-2 Crema-Lecco 0-3 1-2 Fanfulla-Casale 0-3 4-2 Pro Patria-Seregno 0-2 2-0 Pro Sesto-Biellese 3-0 2-0 Pro Vercelli-Carrarese 1-1 1-2 Savona-Vogherese 1-2 1-1 Sestrese-Pistoiese 1-4 0-0 Spezia-Gallaratese 2-0 1-0 Varese-Legnano 0-1 2-2 Viareggio-Vigevano 1-3
exterior (al 4-lea) A 4-a zi retur (25) 13 oct 0-0 Carrarese-Pro Patria 0-2 9 mar. 1-2 Casale-Viareggio 0-4 1-0 Gallaratese-Vogherese 0-3 0-0 Lecco-Varese 2-3 4-0 Legnano-Pro Sesto 1-2 1-0 Novara-Pro Vercelli 0-0 2-2 Pistoiese-Como 2-4 4-2 Savona-Fanfulla 1-5 0-0 Seregno-Crema 2-2 2-2 Spezia-Sestrese 1-1 2-2 Vigevano-Biellese 2-2
exterior (5) A 5-a zi retur (26) 20 oct 2-1 Biellese-Pistoiese 1-2 16 mar. 0-0 Casale-Pro Vercelli 1-2 1-0 Como-Gallaratese 0-1 4-1 Crema-Vigevano 0-1 1-0 Lecco-Carrarese 1-4 1-0 Pro Patria-Legnano 0-2 4-0 Pro Sesto-Savona 1-1 1-0 Sestrese-Fanfulla 0-2 2-0 Varese-Seregno 0-1 1-0 Viareggio-Novara 0-3 1-0 Vogherese-Spezia 2-2
exterior (6) A 6-a zi retur (27) 27 oct 1-1 Carrarese-Crema 0-0 23 mar. 0-4 Fanfulla-Biellese 0-0 1-1 Legnano-Casale 2-1 2-0 Novara-Pro Sesto 1-1 4-2 Pistoiese-Vigevano 0-2 1-0 Pro Patria-Lecco 1-1 5-1 Pro Vercelli-Vogherese 1-5 3-0 Savona-Gallaratese 0-2 4-0 Seregno-Sestrese 1-1 1-1 Spezia-Como 2-2 2-0 Varese-Viareggio 1-2
exterior (al 7-lea) A 7-a zi retur (28) 3 noiembrie 2-2 Biellese-Sestrese 1-4 30 mar. 5-1 Crema-Pistoiese 1-3 1-0 Gallaratese-Fanfulla 1-2 2-1 Lecco-Savona 0-1 1-1 Legnano-Spezia 0-0 1-2 Pro Sesto-Varese 0-2 2-0 Pro Vercelli-Como 0-1 2-1 Seregno-Casale 1-0 2-3 Viareggio-Pro Patria 1-2 4-0 Vigevano-Carrarese 0-3 1-1 Vogherese-Novara 0-1
exterior (8) A 8-a zi retur (29ª) 10 nov. 3-1 Carrarese-Savona 0-2 6 apr. 1-2 Casale-Vigevano 1-4 4-0 Como-Pro Sesto 0-1 1-1 Fanfulla-Viareggio 1-5 1-1 Novara-Biellese 0-0 1-3 Pistoiese-Legnano 1-2 2-1 Pro Patria-Gallaratese 0-0 1-0 Sestrese-Pro Vercelli 1-1 3-1 Spezia-Lecco 0-0 1-3 Varese-Crema 2-1 4-2 Vogherese-Seregno 0-3
exterior (9) A 9-a zi retur (30ª) 17 nov. 2-1 Biellese-Carrarese 1-5 13 apr. 2-1 Crema-Novara 0-2 1-1 Gallaratese-Pistoiese 0-3 0-0 Lecco-Como 0-1 5-3 Pro Patria-Varese 1-0 1-2 Pro Sesto-Spezia 0-7 1-1 Pro Vercelli-Fanfulla 0-3 2-2 Savona-Casale 2-1 1-1 Sestrese-Vogherese 2-4 1-5 Viareggio-Legnano 0-1 0-1 Vigevano-Seregno 0-2
exterior (al 10-lea) A 10-a zi retur (31ª) 24 nov. 0-0 Carrarese-Gallaratese 0-1 20 apr. 0-3 Casale-Pro Patria 0-4 2-0 Como-Savona 1-0 6-0 Fanfulla-Lecco 0-3 1-1 Legnano-Biellese 1-2 0-2 Novara-Sestrese 1-2 5-0 Pistoiese-Pro Sesto 2-1 3-0 Seregno-Viareggio 0-2 3-1 Spezia-Pro Vercelli 0-3 4-1 Varese-Vigevano 1-3 1-0 Vogherese-Crema 0-2
exterior (11) Ziua a 11-a retur (32ª) 1 dec. 0-0 Biellese-Casale 4-2 27 apr. 1-1 Como-Carrarese 0-1 3-1 Crema-condiment 1-2 2-1 Gallaratese-Varese 1-1 3-3 Lecco-Seregno 2-5 0-0 Novara-Fanfulla 0-3 4-0 Pro Patria-Pistoiese 0-2 1-1 Savona-Pro Vercelli 0-4 2-2 Sestrese-Legnano 2-4 1-1 Viareggio-Pro Sesto 1-4 2-0 Vigevano-Vogherese 1-1
într-un singur sens (al 12-lea) A 12-a zi retur (33ª) 8 dec. 1-0 Carrarese-Sestrese 0-5 4 mai 4-1 Crema-Savona 1-3 2-0 Fanfulla-Pro Patria 2-6 2-0 Legnano-Novara 0-1 3-1 Pistoiese-Lecco 1-2 0-1 Pro Sesto-Seregno 0-1 2-2 Pro Vercelli-Biellese 1-2 4-0 Spezia-Casale 0-1 2-0 Varese-Vogherese 0-1 2-3 Viareggio-Como 0-2 0-0 Vigevano-Gallaratese 0-1
un sens (al 13-lea) A 13-a zi retur (34ª) 15 dec. 0-1 Biellese-Spezia 0-2 11 mai 1-1 Casale-Pro Sesto 1-0 1-1 Como-Varese 1-2 4-1 Fanfulla-Crema 1-1 1-1 Gallaratese-Legnano 1-1 0-0 Lecco-Vigevano 1-2 3-1 Pro Patria-Pro Vercelli 1-1 3-1 Savona-Pistoiese 1-2 0-0 Seregno-Novara 1-2 1-1 Sestrese-Viareggio 0-3 0-0 Vogherese-Carrarese 0-2
într-un singur sens (14) Ziua a 14-a retur (35ª) 22 dec. 0-1 Crema-Pro Patria 0-2 18 mai 1-0 Legnano-Carrarese 0-2 4-0 Novara-Casale 2-1 2-1 Pistoiese-Vogherese 1-2 3-1 Pro Sesto-Lecco 1-2 1-3 Pro Vercelli-Gallaratese 0-3 3-0 Seregno-Como 1-4 1-0 Spice-Fanfulla 0-1 3-1 Varese-Sestrese 0-1 4-1 Viareggio-Biellese 0-2 3-0 Vigevano-Savona 0-1
un sens (al 15-lea) A 15-a zi retur (36ª) 29 dec. 2-4 Biellese-Crema 1-2 25 mai 1-1 Carrarese-Pistoiese 0-4 3-0 Fanfulla-Varese 5-1 1-0 Gallaratese-Seregno 1-1 2-1 Lecco-Novara 0-2 4-2 Pro Patria-Como 2-3 0-2 Pro Sesto-Vigevano 2-1 2-0 Pro Vercelli-Viareggio 2-2 0-1 Savona-Spezia 1-0 4-1 Sestrese-Casale 2-2 1-2 Vogherese-Legnano 0-1
exterior (16) A 16-a zi retur (37ª) Prima gen. 4-1 Biellese-Vogherese 0-4 1 iunie 1-2 Casale-Carrarese 1-4 0-1 Como-Sestrese 3-3 1-0 Crema-Gallaratese 0-0 3-3 Novara-Vigevano 0-0 2-0 Pistoiese-Fanfulla 3-4 2-1 Pro Patria-Pro Sesto 0-0 2-1 Savona-Legnano 0-6 1-1 Seregno-Spezia 1-1 0-2 Varese-Pro Vercelli 1-3 4-0 Viareggio-Lecco 4-4
exterior (al 17-lea) Ziua a 17-a retur (38ª) 5 ian 4-2 Carrarese-Viareggio 1-2 8 iunie 2-2 Fanfulla-Como 1-2 1-1 Gallaratese-Biellese 1-1 2-0 Legnano-Lecco 0-0 1-0 Pistoiese-Novara 1-1 2-1 Pro Sesto-Crema 0-1 1-1 Pro Vercelli-Seregno 1-1 4-4 Sestrese-Savona 0-3 4-2 Spezia-Varese 2-1 0-0 Vigevano-Pro Patria 0-4 4-1 Vogherese-Casale 1-0
exterior (18) A 18-a zi retur (39ª) 12 ian 2-0 Biellese-Pro Patria 1-3 15 iunie 1-1 Carrarese-Varese 0-3 2-3 Casale-Pistoiese 1-7 0-1 Como-Vigevano 1-2 0-1 Crema-Legnano 1-2 1-0 Gallaratese-Sestrese 0-2 2-3 Lecco-Pro Vercelli 0-1 0-1 Novara-Spezia 2-1 1-0 Pro Sesto-Vogherese 4-2 0-1 Savona-Viareggio 0-0 2-2 Seregno-Fanfulla 0-2
exterior (19) Ziua a 19-a retur (40ª) 19 ian 5-3 Biellese-Como 0-4 22 iunie 1-2 Crema-Casale 3-2 1-1 Fanfulla-Pro Sesto 0-1 3-0 Lecco-Gallaratese 0-1 0-3 Legnano-Seregno 2-0 3-0 Novara-Savona 2-1 2-1 Pro Patria-Sestrese 1-0 1-1 Spezia-Carrarese 0-3 2-1 Varese-Pistoiese 1-2 3-0 Viareggio-Vogherese 1-1 0-0 Vigevano-Pro Vercelli 0-2
dus (20ª) A 20-a zi retur (41ª) 2 februarie 1-3 Casale-Varese 2-5 29 iunie 1-1 Como-Crema 0-2 4-0 Fanfulla-Carrarese 1-5 0-2 Gallaratese-Novara 1-1 1-1 Lecco-Sestrese 2-3 4-1 Legnano-Vigevano 2-6 1-0 Pistoiese-Seregno 3-5 2-0 Pro Vercelli-Pro Sesto 0-3 1-0 Savona-Biellese 2-3 3-2 Viareggio-Spezia 0-3 2-1 Vogherese-Pro Patria 0-10
un sens (21) A 21-a zi retur (42ª) 9 februarie 2-0 Biellese-Lecco 0-1 6 iul. 1-1 Carrarese-Seregno 0-1 1-0 Como-Casale 2-5 4-1 Crema-Viareggio 1-5 1-1 Novara-Varese 1-0 1-0 Pro Sesto-Gallaratese 0-0 0-0 Pro Vercelli-Legnano 2-4 0-2 Savona-Pro Patria 1-2 3-2 Spezia-Pistoiese 1-4 1-0 Vigevano-Sestrese 1-5 2-1 Vogherese-Fanfulla 0-1
Play-off-uri Mântuirea retrogradării Grupa B Locația echipelor din grupa B din Serie B 1946-1947
Echipe participante Antrenori Classifica finale Legenda:
Promosso in Serie A 1947-1948 . Retrocesso in Serie C 1947-1948 . Retrocessione diretta. Regolamento:
Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta. A parità di punteggio le squadre furono normalmente classificate a pari merito, mentre i regolamenti dei campionati redatti dalla FIGC per questa e per le successive stagioni prevedevano che, trovandosi necessità di attribuire qualsiasi titolo sportivo di promozione o retrocessione, si procedesse a disputare uno o più spareggi in campo neutro. Note:
Pisa salvo dopo spareggio con la ex aequo Anconitana. Anconitana riammessa dopo aver vinto una qualificazione a turno secco con la Biellese, altra squadra dell'Alta Italia giunta in una posizione equivalente. La Pro Gorizia è poi stata riammessa a far parte della Lega Calcio come squadra della Venezia Giulia occupata dagli Alleati. Risultati Tabellone Anc Ces Cre Emp For Luc Man Mes Pad Par Pia Pis Pra PGo Reg Spa Sie Suz Tre Udi Ver Anconitana –––– 1-0 4-2 1-2 3-1 0-4 2-0 0-0 1-0 2-1 4-0 2-1 1-1 2-2 1-1 1-0 1-1 0-1 2-1 1-1 1-0 Cesena 2-1 –––– 2-1 2-4 0-0 4-2 0-1 1-1 1-0 1-1 0-1 2-0 1-0 2-0 2-2 1-0 0-1 0-0 3-2 1-0 1-3 Cremonese 1-0 4-0 –––– 0-0 1-0 3-4 1-1 2-0 2-0 1-1 0-0 3-0 0-2 3-1 7-0 2-1 6-0 4-1 1-1 2-1 1-1 Empoli 3-1 2-1 0-0 –––– 1-1 5-2 1-0 2-0 0-1 2-1 4-2 2-0 1-0 0-1 1-0 1-1 1-0 3-0 1-2 1-0 4-0 Forlì 2-2 2-1 3-3 0-0 –––– 0-2 2-1 3-2 1-1 1-1 2-0 1-0 3-0 2-1 1-0 3-3 0-0 0-0 0-1 1-0 2-1 Lucchese 3-1 3-0 1-0 2-3 2-0 –––– 5-0 1-2 2-1 3-1 1-0 0-0 2-0 3-0 1-0 2-1 0-2 4-2 7-0 2-1 3-2 Mantova 2-0 4-3 2-1 1-0 1-0 1-1 –––– 2-0 1-2 3-0 0-0 1-1 1-0 2-0 0-0 2-1 1-1 0-0 5-1 3-1 1-0 Mestrina 0-2 1-0 0-2 1-2 1-0 0-2 4-1 –––– 0-0 2-0 2-1 1-0 4-1 1-0 1-1 1-1 2-1 0-0 0-0 2-0 1-2 Padova 2-1 2-0 1-0 2-0 3-1 1-1 3-1 1-2 –––– 1-0 2-0 2-0 4-1 1-0 4-2 1-0 3-0 0-0 1-0 1-1 3-2 Parma 2-1 1-1 3-0 1-0 1-0 0-1 2-1 1-1 1-1 –––– 0-2 2-1 1-0 2-1 4-0 0-0 2-1 3-1 1-0 3-0 2-0 Piacenza 1-0 2-2 0-3 2-1 3-2 0-2 2-3 2-0 1-0 1-0 –––– 3-0 1-0 2-0 1-1 1-1 2-0 0-1 0-0 1-0 2-1 Pisa 1-0 1-1 1-0 1-0 2-1 3-2 3-1 1-0 2-0 0-0 0-0 –––– 1-1 4-1 2-1 0-0 1-1 3-3 0-0 2-0 3-1 Prato 2-0 2-0 4-1 1-1 2-0 1-0 0-0 3-1 0-1 1-1 0-2 3-2 –––– 3-1 1-1 1-1 2-1 7-2 1-0 1-0 2-1 Pro Gorizia 1-1 0-0 4-1 0-0 1-0 0-0 2-1 2-2 2-3 1-0 2-1 2-0 2-0 –––– 1-1 1-1 1-2 2-0 1-1 0-4 1-1 Reggiana 0-0 1-0 1-0 1-1 2-1 2-1 0-2 4-1 0-0 1-0 2-1 1-0 1-1 1-1 –––– 4-1 1-0 0-0 1-1 2-1 2-0 SPAL 4-0 1-0 1-2 3-0 2-1 3-0 0-0 1-0 1-1 1-0 2-0 1-0 3-0 4-1 3-0 –––– 2-0 6-0 1-0 0-0 0-0 Siena 1-1 2-1 2-0 1-0 1-1 0-1 1-0 3-1 3-3 3-1 4-0 2-1 2-1 1-0 1-0 1-0 –––– 4-2 1-0 0-0 0-0 Suzzara 0-1 2-0 0-0 2-2 1-0 1-1 0-0 1-0 2-1 1-1 0-0 1-0 1-0 1-0 1-0 1-1 1-0 –––– 3-1 0-0 1-1 Treviso 1-0 1-0 3-0 2-1 3-0 1-2 2-1 4-2 1-0 3-0 1-0 1-0 2-0 1-0 2-0 2-0 1-1 8-1 –––– 1-1 5-1 Udinese 2-1 3-0 1-3 1-1 4-0 3-2 4-0 2-0 1-0 1-0 0-0 0-0 1-1 1-0 2-1 2-1 1-1 4-3 1-0 –––– 1-1 Verona 2-0 3-0 0-2 1-1 3-0 1-1 5-1 4-1 2-0 4-0 1-0 1-1 2-0 2-2 0-0 1-0 4-1 1-1 1-0 3-1 ––––
Calendario andata (1ª) 1ª giornata ritorno (22ª) 22 set. 1-0 Cesena-SPAL 0-1 16 feb. 0-1 Empoli-Pro Gorizia 0-0 1-1 Mantova-Lucchese 0-5 2-1 Mestrina-Piacenza 0-2 3-1 Padova-Forlì 1-1 3-3 Pisa-Suzzara 0-1 1-0 Prato-Udinese 1-1 3-1 Siena-Parma 1-2 2-0 Treviso-Reggiana 1-1 0-2 Verona-Cremonese 1-1 Riposa: Anconitana
andata (2ª) 2ª giornata ritorno (23ª) 29 set. 6-0 Cremonese-Siena 0-2 23 feb. 2-1 Forlì-Mantova 0-1 3-0 Lucchese-Cesena 2-4 1-1 Parma-Mestrina 0-2 0-0 Piacenza-Treviso 0-1 4-1 Pisa-Pro Gorizia 0-2 1-1 Reggiana-Empoli 0-1 4-0 SPAL-Anconitana 0-1 1-0 Suzzara-Prato 2-7 1-1 Udinese-Verona 1-3 Riposa: Padova
andata (3ª) 3ª giornata ritorno (24ª) 6 ott. 1-1 Anconitana-Reggiana 0-0 2 mar. 0-0 Cesena-Forlì 1-2 0-0 Empoli-Cremonese 0-0 1-1 Mantova-Pisa 1-3 0-0 Mestrina-Treviso 2-4 0-2 Parma-Piacenza 0-1 1-0 Prato-Lucchese 0-2 2-0 Pro Gorizia-Suzzara 0-1 0-0 Siena-Udinese 1-1 2-0 Verona-Padova 2-3 Riposa: SPAL
andata (4ª) 4ª giornata ritorno (25ª) 13 ott. 0-2 Cremonese-Prato 1-4 9 mar. 1-0 Empoli-Udinese 1-1 1-1 Forlì-Parma 0-1 1-2 Lucchese-Mestrina 2-0 1-0 Padova-SPAL 1-1 1-1 Pisa-Cesena 0-2 1-1 Pro Gorizia-Anconitana 2-2 2-1 Reggiana-Piacenza 1-1 1-0 Suzzara-Siena 2-4 2-1 Treviso-Mantova 1-5 Riposa: Verona
andata (5ª) 5ª giornata ritorno (26ª) 20 ott. 0-4 Anconitana-Lucchese 1-3 16 mar. 2-1 Cesena-Cremonese 0-4 0-0 Mantova-Suzzara 0-0 1-2 Padova-Mestrina 0-0 1-0 Parma-Treviso 0-3 2-1 Piacenza-Empoli 2-4 2-1 Prato-Verona 0-2 1-0 SPAL-Pisa 0-0 1-0 Siena-Reggiana 0-1 1-0 Udinese-Pro Gorizia 4-0 Riposa: Forlì
andata (6ª) 6ª giornata ritorno (27ª) 27 ott. 1-1 Cremonese-Mantova 1-2 23 mar. 1-1 Empoli-Forlì 0-0 3-1 Lucchese-Parma 1-0 1-1 Mestrina-Reggiana 1-4 1-1 Pisa-Siena 1-2 2-3 Pro Gorizia-Padova 0-1 0-1 Suzzara-Anconitana 1-0 2-0 Treviso-SPAL 0-1 3-0 Udinese-Cesena 0-1 1-0 Verona-Piacenza 1-2 Riposa: Prato
andata (7ª) 7ª giornata ritorno (28ª) 3 nov. 0-0 Anconitana-Mestrina 2-0 30 mar. 2-1 Forlì-Pro Gorizia 0-1 1-0 Mantova-Verona 1-5 1-1 Padova-Lucchese 1-2 3-1 Parma-Suzzara 1-1 3-2 Prato-Pisa 1-1 2-1 Reggiana-Udinese 1-2 1-2 SPAL-Cremonese 1-2 1-0 Siena-Empoli 0-1 1-0 Treviso-Cesena 2-3 Riposa: Piacenza
andata (8ª) 8ª giornata ritorno (29ª) 10 nov. 1-0 Cesena-Prato 0-2 6 apr. 1-1 Cremonese-Parma 0-3 0-1 Empoli-Padova 0-2 7-0 Lucchese-Treviso 2-1 1-1 Mestrina-SPAL 0-1 2-0 Piacenza-Siena 0-4 2-1 Pisa-Reggiana 0-1 2-1 Pro Gorizia-Mantova 0-2 2-1 Udinese-Anconitana 1-1 3-0 Verona-Forlì 1-2 Riposa: Suzzara
andata (9ª) 9ª giornata ritorno (30ª) 17 nov. 1-0 Anconitana-Verona 0-2 13 apr. 1-0 Forlì-Pisa 1-2 1-0 Mantova-Empoli 0-1 1-0 Mestrina-Cesena 1-1 1-0 Padova-Cremonese 0-2 2-1 Parma-Pro Gorizia 0-1 0-2 Prato-Piacenza 0-1 2-1 Reggiana-Lucchese 0-1 6-0 SPAL-Suzzara 1-1 1-1 Treviso-Udinese 0-1 Riposa: Siena
andata (10ª) 10ª giornata ritorno (31ª) 24 nov. 0-1 Cesena-Siena 1-2 20 apr. 2-0 Cremonese-Mestrina 2-0 1-0 Empoli-Prato 1-1 2-1 Lucchese-SPAL 0-3 0-0 Mantova-Reggiana 2-0 3-2 Piacenza-Forlì 0-2 1-0 Pisa-Anconitana 1-2 1-1 Pro Gorizia-Treviso 0-1 2-1 Suzzara-Padova 0-0 4-0 Verona-Parma 0-2 Riposa: Udinese
andata (11ª) 11ª giornata ritorno (32ª) 1º dic. 1-0 Anconitana-Cesena 1-2 27 apr. 1-2 Mestrina-Verona 1-4 1-1 Padova-Udinese 0-1 1-0 Parma-Empoli 1-2 3-0 Piacenza-Pisa 0-0 1-0 Prato-Treviso 0-2 1-1 Reggiana-Pro Gorizia 1-1 0-0 SPAL-Mantova 1-2 0-1 Siena-Lucchese 2-0 1-0 Suzzara-Forlì 0-0 Riposa: Cremonese
andata (12ª) 12ª giornata ritorno (33ª) 8 dic. 1-0 Cesena-Padova 0-2 4 mag. 1-0 Cremonese-Anconitana 2-4 3-3 Forlì-SPAL 1-2 1-0 Mantova-Prato 0-0 0-0 Mestrina-Suzzara 0-1 0-0 Pisa-Parma 1-2 2-1 Pro Gorizia-Piacenza 0-2 1-1 Treviso-Siena 0-1 3-2 Udinese-Lucchese 1-2 0-0 Verona-Reggiana 0-2 Riposa: Empoli
andata (13ª) 13ª giornata ritorno (34ª) 15 dic. 2-1 Anconitana-Treviso 0-1 11 mag. 1-1 Cesena-Parma 1-1 7-0 Cremonese-Reggiana 0-1 3-0 Empoli-Suzzara 2-2 3-0 Lucchese-Pro Gorizia 0-0 2-0 Padova-Pisa 0-2 3-1 Prato-Mestrina 1-4 0-0 SPAL-Verona 0-1 1-1 Siena-Forlì 0-0 0-0 Udinese-Piacenza 0-1 Riposa: Mantova
andata (14ª) 14ª giornata ritorno (35ª) 22 dic. 1-2 Anconitana-Empoli 1-3 18 mag. 1-0 Forlì-Udinese 0-4 4-1 Mestrina-Mantova 0-2 0-0 Parma-SPAL 0-1 1-0 Piacenza-Padova 0-2 0-0 Pisa-Treviso 0-1 1-1 Reggiana-Prato 1-1 1-0 Siena-Pro Gorizia 2-1 0-0 Suzzara-Cremonese 1-4 1-1 Verona-Lucchese 2-3 Riposa: Cesena
andata (15ª) 15ª giornata ritorno (36ª) 29 dic. 0-0 Cesena-Suzzara 0-2 25 mag. 1-0 Cremonese-Forlì 3-3 2-0 Empoli-Mestrina 2-1 1-1 Mantova-Siena 0-1 2-1 Padova-Anconitana 0-1 1-1 Piacenza-SPAL 0-2 2-0 Pisa-Udinese 0-0 3-1 Prato-Pro Gorizia 0-2 1-0 Reggiana-Parma 0-4 5-1 Treviso-Verona 0-1 Riposa: Lucchese
andata (16ª) 16ª giornata ritorno (37ª) 1º gen. 1-1 Anconitana-Siena 1-1 1º giu. 2-1 Cremonese-Udinese 3-1 2-0 Lucchese-Forlì 2-0 1-0 Mestrina-Pisa 0-1 2-1 Parma-Mantova 0-3 0-1 Prato-Padova 1-4 3-0 SPAL-Reggiana 1-4 0-0 Suzzara-Piacenza 1-0 2-1 Treviso-Empoli 2-1 3-0 Verona-Cesena 3-1 Riposa: Pro Gorizia
andata (17ª) 17ª giornata ritorno (38ª) 5 gen. 1-0 Forlì-Reggiana 1-2 8 giu. 2-3 Lucchese-Empoli 2-5 2-0 Mantova-Anconitana 0-2 2-0 Mestrina-Udinese 0-2 1-0 Padova-Treviso 0-1 1-0 Parma-Prato 1-1 0-3 Piacenza-Cremonese 0-0 0-0 Pro Gorizia-Cesena 0-2 1-0 Siena-SPAL 0-2 1-1 Verona-Suzzara 1-1 Riposa: Pisa
andata (18ª) 18ª giornata ritorno (39ª) 12 gen. 2-1 Anconitana-Parma 1-2 15 giu. 0-1 Cesena-Piacenza 2-2 3-0 Cremonese-Pisa 0-1 4-0 Empoli-Verona 1-1 2-1 Prato-Siena 1-2 0-0 Reggiana-Padova 2-4 4-1 SPAL-Pro Gorizia 1-1 1-1 Suzzara-Lucchese 2-4 3-0 Treviso-Forlì 1-0 4-0 Udinese-Mantova 1-3 Riposa: Mestrina
andata (19ª) 19ª giornata ritorno (40ª) 19 gen. 2-2 Cesena-Reggiana 0-1 22 giu. 2-2 Forlì-Anconitana 1-3 3-1 Padova-Mantova 2-1 0-2 Piacenza-Lucchese 0-1 1-0 Pisa-Empoli 0-2 1-1 Prato-SPAL 0-3 3-1 Siena-Mestrina 1-2 0-0 Suzzara-Udinese 3-4 3-0 Treviso-Cremonese 1-1 2-2 Verona-Pro Gorizia 1-1 Riposa: Parma
andata (20ª) 20ª giornata ritorno (41ª) 9 feb. 1-1 Anconitana-Prato 0-2 29 giu. 2-1 Empoli-Cesena 4-2 3-2 Forlì-Mestrina 0-1 0-0 Lucchese-Pisa 2-3 0-0 Mantova-Piacenza 3-2 1-1 Parma-Padova 0-1 4-1 Pro Gorizia-Cremonese 1-3 0-0 Reggiana-Suzzara 0-1 0-0 SPAL-Udinese 1-2 0-0 Siena-Verona 1-4 Riposa: Treviso
andata (21ª) 21ª giornata ritorno (42ª) 2 feb. 0-1 Cesena-Mantova 3-4 6 lug. 3-4 Cremonese-Lucchese 0-1 1-1 Empoli-SPAL 0-3 1-0 Mestrina-Pro Gorizia 2-2 3-0 Padova-Siena 3-3 1-0 Piacenza-Anconitana 0-4 3-1 Pisa-Verona 1-1 2-0 Prato-Forlì 0-3 3-1 Suzzara-Treviso 1-8 1-0 Udinese-Parma 0-3 Riposa: Reggiana
Spareggi Spareggio salvezza Girone C Ubicazione delle squadre del Girone C della Serie B 1946-1947
Squadre partecipanti Allenatori Classifica finale Legenda:
Promosso in Serie A 1947-1948 . Retrocesso in Serie C 1947-1948 . Retrocessione diretta. Regolamento:
Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta. A parità di punteggio le squadre furono normalmente classificate a pari merito, mentre i regolamenti dei campionati redatti dalla FIGC per questa e per le successive stagioni prevedevano che, trovandosi necessità di attribuire qualsiasi titolo sportivo di promozione o retrocessione, si procedesse a disputare uno o più spareggi in campo neutro. Risultati Tabellone Alb Ars Bri Cat Cos Fog Lec Pal Per Pes Rie Sal Sca Sir Tar Ter Tor Albalatratevere –––– 1-1 2-0 1-0 3-0 2-0 1-1 1-3 0-1 2-0 0-1 2-2 1-1 2-0 2-1 1-1 4-3 Arsenale Taranto 4-0 –––– 2-0 2-0 2-1 1-0 0-0 2-1 2-3 3-2 1-0 2-1 1-2 3-0 2-2 1-2 0-0 Brindisi 0-2 3-3 –––– 1-0 1-1 3-1 2-2 2-0 2-0 1-1 3-1 1-1 1-0 4-1 1-0 2-1 1-1 Catanzaro 3-4 2-0 2-0 –––– 0-0 2-0 3-1 0-1 3-0 1-0 0-1 0-0 1-0 3-1 4-0 5-0 4-2 Cosenza 5-0 0-0 4-1 1-1 –––– 1-1 2-1 1-0 6-0 0-0 0-2 1-1 0-0 3-0 3-2 2-3 2-2 Foggia 2-1 2-1 0-0 1-0 0-0 –––– 0-1 1-1 2-2 2-1 3-1 1-0 2-0 2-3 4-0 0-1 2-1 Lecce 3-1 5-1 3-0 3-0 2-1 6-0 –––– 5-1 1-0 1-2 0-2 1-0 8-0 3-0 0-1 3-1 2-0 Palermo 1-0 0-0 0-0 2-1 1-0 0-2 1-1 –––– 0-0 1-0 2-1 0-0 1-2 2-0 1-1 5-1 5-0 Perugia 2-2 0-0 2-0 4-1 0-0 3-1 0-0 3-2 –––– 0-0 4-0 1-3 2-1 1-0 1-0 0-1 0-2 Pescara 4-0 8-1 1-1 2-0 1-1 4-0 5-0 2-1 3-0 –––– 6-1 2-0 3-1 3-2 4-0 2-1 2-0 Rieti 2-1 3-1 1-0 2-1 0-0 2-1 0-1 1-2 0-0 1-0 –––– 2-2 0-0 4-0 3-1 1-1 2-1 Salernitana 5-0 5-0 2-0 1-0 1-1 2-1 2-0 2-0 1-1 5-0 3-0 –––– 3-0 3-2 2-1 6-1 1-1 Scafatese 1-0 1-1 4-0 2-0 1-0 0-0 1-0 1-0 2-0 0-0 3-1 0-1 –––– 1-0 2-0 2-0 2-1 Siracusa 3-2 3-0 1-1 2-0 1-0 3-0 1-0 0-0 1-0 3-2 1-1 1-1 1-0 –––– 2-0 0-1 2-1 Taranto 3-1 0-1 0-0 0-0 1-0 4-0 2-1 1-1 1-1 2-0 1-0 0-2 4-1 2-0 –––– 2-0 1-1 Ternana 2-1 1-0 2-1 1-0 4-2 3-1 1-0 3-1 1-0 1-1 1-0 0-0 2-2 2-1 2-0 –––– 5-0 Torrese 2-3 1-0 1-2 1-0 1-1 4-1 2-1 1-0 4-1 3-0 1-0 1-1 2-1 2-2 2-1 2-1 ––––
Calendario andata (1ª) 1ª giornata ritorno (18ª) 22 set. 1-1 Brindisi-Torrese 2-1 16 feb. 1-1 Cosenza-Salernitana 1-1 1-1 Palermo-Lecce 1-5 0-0 Rieti-Perugia 0-4 1-1 Scafatese-Arsenale Taranto 2-1 3-0 Siracusa-Foggia 3-2 0-0 Taranto-Catanzaro 0-4 1-1 Ternana-Pescara 1-2 Riposa: Albalatrastevere
andata (2ª) 2ª giornata ritorno (19ª) 6 ott. 0-1 Albalatrastevere-Perugia 2-2 23 feb. 3-0 Arsenale Taranto-Siracusa 0-3 0-1 Catanzaro-Palermo 1-2 2-0 Foggia-Scafatese 0-0 2-1 Lecce-Cosenza 1-2 1-1 Pescara-Brindisi 1-1 2-1 Salernitana-Taranto 2-0 2-1 Torrese-Ternana 0-5 Riposa: Rieti
andata (3ª) 3ª giornata ritorno (20ª) 13 ott. 1-0 Brindisi-Catanzaro 0-2 2 mar. 1-1 Cosenza-Foggia 0-0 1-0 Palermo-Pescara 1-2 2-0 Salernitana-Lecce 0-1 3-2 Siracusa-Albalatrastevere 0-2 1-0 Taranto-Rieti 1-3 1-0 Ternana-Arsenale Taranto 2-1 2-1 Torrese-Scafatese 1-2 Riposa: Perugia
andata (4ª) 4ª giornata ritorno (21ª) 20 ott. 2-2 Arsenale Taranto-Taranto 1-0 9 mar. 0-0 Catanzaro-Cosenza 1-1 2-1 Foggia-Torrese 1-4 1-0 Palermo-Albalatrastevere 3-1 0-1 Perugia-Ternana 0-1 1-0 Rieti-Brindisi 1-3 3-0 Salernitana-Scafatese 1-0 3-2 Siracusa-Pescara 2-3 Riposa: Lecce
andata (5ª) 5ª giornata ritorno (22ª) 27 ott. 2-2 Albalatrastevere-Salernitana 0-5 16 mar. 4-1 Brindisi-Siracusa 1-1 0-2 Cosenza-Rieti 0-0 0-0 Perugia-Arsenale Taranto 3-2 2-0 Pescara-Catanzaro 0-1 1-0 Scafatese-Lecce 0-8 4-0 Taranto-Foggia 0-4 3-1 Ternana-Palermo 1-5 Riposa: Torrese
andata (6ª) 6ª giornata ritorno (23ª) 3 nov. 2-1 Arsenale Taranto-Cosenza 0-0 23 mar. 2-0 Brindisi-Palermo 0-0 3-4 Catanzaro-Albalatrastevere 0-1 1-0 Lecce-Perugia 0-0 0-0 Rieti-Scafatese 1-3 5-0 Salernitana-Pescara 0-2 2-1 Ternana-Siracusa 1-0 2-1 Torrese-Taranto 1-1 Riposa: Foggia
andata (7ª) 7ª giornata ritorno (24ª) 10 nov. 2-0 Albalatrastevere-Brindisi 2-0 30 mar. 0-1 Foggia-Lecce 0-6 0-0 Palermo-Arsenale Taranto 1-2 0-0 Perugia-Cosenza 0-6 6-1 Salernitana-Ternana 0-0 1-1 Siracusa-Rieti 0-4 4-1 Taranto-Scafatese 0-2 3-0 Torrese-Pescara 0-2 Riposa: Catanzaro
andata (8ª) 8ª giornata ritorno (25ª) 17 nov. 2-1 Arsenale Taranto-Salernitana 0-5 6 apr. 1-0 Brindisi-Taranto 0-0 2-2 Cosenza-Torrese 1-1 2-1 Foggia-Albalatrastevere 0-2 3-0 Pescara-Perugia 0-0 1-2 Rieti-Palermo 1-2 2-0 Scafatese-Catanzaro 0-1 1-0 Siracusa-Lecce 0-3 Riposa: Ternana
andata (9ª) 9ª giornata ritorno (26ª) 24 nov. 4-3 Albalatrastevere-Torrese 3-2 13 apr. 2-0 Catanzaro-Arsenale Taranto 0-2 3-0 Lecce-Brindisi 2-2 1-0 Perugia-Siracusa 0-1 4-0 Pescara-Foggia 1-2 2-2 Rieti-Salernitana 0-3 1-0 Scafatese-Cosenza 0-0 2-0 Taranto-Ternana 0-2 Riposa: Palermo
andata (10ª) 10ª giornata ritorno (27ª) 1º dic. 1-0 Arsenale Taranto-Foggia 1-2 20 apr. 1-0 Brindisi-Scafatese 0-4 3-2 Cosenza-Taranto 0-1 3-2 Perugia-Palermo 0-0 1-0 Rieti-Pescara 1-6 1-0 Salernitana-Catanzaro 0-0 2-1 Ternana-Albalatrastevere 1-1 2-1 Torrese-Lecce 0-2 Riposa: Siracusa
andata (11ª) 11ª giornata ritorno (28ª) 8 dic. 3-0 Albalatrastevere-Cosenza 0-5 4 mag. 0-1 Catanzaro-Rieti 1-2 2-2 Foggia-Perugia 1-3 3-1 Lecce-Ternana 0-1 8-1 Pescara-Arsenale Taranto 2-3 2-0 Salernitana-Brindisi 1-1 1-0 Siracusa-Scafatese 0-1 1-0 Torrese-Palermo 0-5 Riposa: Taranto
andata (12ª) 12ª giornata ritorno (29ª) 15 dic. 0-0 Arsenale Taranto-Torrese 0-1 11 mag. 0-2 [12] Lecce-Rieti 1-0 1-0 Palermo-Cosenza 0-1 4-1 Perugia-Catanzaro 0-3 4-0 Pescara-Taranto 0-2 1-0 Scafatese-Albalatrastevere 1-1 1-1 Siracusa-Salernitana 2-3 3-1 Ternana-Foggia 1-0 Riposa: Brindisi
andata (13ª) 13ª giornata ritorno (30ª) 22 dic. 1-1 Albalatrastevere-Lecce 1-3 18 mag. 3-3 Brindisi-Arsenale Taranto 0-2 3-1 Catanzaro-Siracusa 0-2 2-3 Cosenza-Ternana 2-4 2-1 Rieti-Foggia 1-3 0-0 Scafatese-Pescara 1-3 1-1 Taranto-Palermo 1-1 4-1 Torrese-Perugia 2-0 Riposa: Salernitana
andata (14ª) 14ª giornata ritorno (31ª) 29 dic. 1-1 Albalatrastevere-Arsenale Taranto 0-4 1º giu. 1-0 Foggia-Catanzaro 0-2 1-2 Lecce-Pescara 0-5 1-2 Palermo-Scafatese 0-1 1-1 Salernitana-Perugia 3-1 2-0 Taranto-Siracusa 0-2 2-1 Ternana-Brindisi 1-2 1-0 Torrese-Rieti 1-2 Riposa: Cosenza
andata (15ª) 15ª giornata ritorno (32ª) 12 gen. 1-0 Arsenale Taranto-Rieti 1-3 8 giu. 5-0 Catanzaro-Ternana 0-1 0-1 Lecce-Taranto 1-2 0-2 Palermo-Foggia 1-1 2-0 Perugia-Brindisi 0-2 4-0 Pescara-Albalatrastevere 0-2 1-1 Salernitana-Torrese 1-1 1-0 Siracusa-Cosenza 0-3 Riposa: Scafatese
andata (16ª) 16ª giornata ritorno (33ª) 19 gen. 2-1 Albalatrastevere-Taranto 1-3 15 giu. 0-0 Arsenale Taranto-Lecce 1-5 1-1 Brindisi-Cosenza 1-4 4-2 Catanzaro-Torrese 0-1 1-0 Foggia-Salernitana 1-2 1-1 Rieti-Ternana 0-1 2-0 Scafatese-Perugia 1-2 0-0 Siracusa-Palermo 0-2 Riposa: Pescara
andata (17ª) 17ª giornata ritorno (34ª) 2 feb. 0-1 Albalatrastevere-Rieti 1-2 22 giu. 0-0 Cosenza-Pescara 1-1 0-0 Foggia-Brindisi 1-3 3-0 Lecce-Catanzaro 1-3 0-0 Palermo-Salernitana 0-2 1-1 Taranto-Perugia 0-1 2-2 Ternana-Scafatese 0-2 2-2 Torrese-Siracusa 1-2 Riposa: Arsenale Taranto
Qualificazione per l'Alta Italia Ai sensi del regolamento approvato dal Consiglio Federale, la gara fece parte della stagione 1946-1947, venendo disputata con gli organici di quest'ultima. [13]
Note ^ Dato statisticamente da circostanziare, non essendo omogenea la base numerica di confronto sulle partite giocate in ogni singolo girone. ^ Corriere dello Sport, giovedì 16 maggio 1946 ^ 20 squadre vennero prese dalla Lega Nazionale Alta Italia , le società già selezionate per il transitorio campionato di Serie BC, mentre 14 club giunsero dalla Lega Nazionale Centro-Sud . ^ Nei fatti, vennero accolti i ricorsi del Viareggio, della Pistoiese e dell'Anconitana che avevano rifiutato di partecipare al campionato meridionale in cui erano state originariamente inserite. Corriere dello Sport, mercoledì 11 settembre 1946 , sabato 14 settembre 1946 . ^ Corriere dello Sport, giovedì 31 luglio 1947. ^ Per la Pro Gorizia, come pure per il Cagliari, il posto era stato invece praticamente già preservato allorquando si era deciso ad inizio stagione il mantenimento della Serie A a 20 squadre e il conseguente venir meno di due previste retrocedende dalla massima divisione. Corriere dello Sport ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah Società ammessa in B come non avente diritto. ^ Risultato ottenuto dall' Ausonia , società che lo Spezia aveva iscritto col proprio titolo sportivo per protesta per i fatti del 1944. Lo Spezia schierò comunque la sua squadra riserve che giunse 3ª nel gir.B della 1ª Divisione Ligure . ^ Società avente titolo sportivo di Serie B giustificata a chiedere un anno sabbatico a causa delle distruzioni belliche. ^ Società avente titolo sportivo di Serie B giustificata a chiedere un anno sabbatico a causa delle distruzioni belliche. ^ Vitale , pag. 118 . ^ A tavolino. ^ Corriere dello Sport, sabato 23 agosto 1947. Bibliografia