De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Salt la navigare Salt la căutare Serie C2 1978-1979 a fost primul campionat de fotbal de nivel IV semiprofesional disputat în Italia. Sezonul a început la 1 octombrie 1978 și s-a încheiat la 11 iulie 1979 .
Locația echipelor Serie C2 1978-1979
Grupa A;
Grupa B;
Grupa C;
Grupa D;
Grupa A Echipe participante Club Sezon Oraș stadiu Sezonul precedent Albese Detalii Alba ( CN ) Stadionul San Cassiano Locul 4 la D / A, trecut ALMAS Detalii Roma ( Appio-Latino ) Campo "Sant'Anna" Locul 1 la D / F, promovat Carrarese Detalii Carrara ( MS ) Stadionul Marmurilor Locul 1 la D / E, promovat Cerretese Detalii Cerreto Guidi ( FI ) Stadionul Alessandro Palatresi Locul 5 la D / E, trecut Civitavecchia Detalii Civitavecchia ( RM ) Stadionul Giovanni Maria Fattori Locul 6 la D / F, trecut Derthona Detalii Tortona ( AL ) Stadionul Fausto Coppi Locul 3 la D / A, trecut Grosseto Detalii Grosseto Stadionul Carlo Zecchini Locul 18 la C / B, retrogradat Imperia Detalii Imperia Stadionul Nino Ciccione Locul 1 la D / A, promovat Massese Detalii Masa Stadionul Oliveti Locul 19 la C / B, retrogradat Montecatini Detalii Montecatini Terme ( PT ) Stadionul Daniele Mariotti Locul 2 la D / E, promovat Montevarchi Detalii Montevarchi ( AR ) Stadionul Gastone Brilli Peri Locul 3 la D / E, trecut Olbia Detalii Olbia ( SS ) Stadionul Bruno Nespoli Locul 20 în C / B, retrogradat gazon Detalii Prato ( FI ) Stadionul Lungobisenzio Locul 16 la C / B, retrogradat Sangiovannese Detalii San Giovanni Valdarno ( AR ) Stadionul Municipal Locul 4 la D / E, trecut Sanremese Detalii Sanremo ( IM ) Stadionul municipal Locul 5 la D / A, trecut Savona Detalii Savona Stadionul Valerio Bacigalupo Locul 2 la D / A, promovat Siena Detalii Siena Stadionul Rake-ului Locul 13 în C / B, retrogradat Viareggio Detalii Viareggio ( LU ) Stadionul Torquato Bresciani Locul 6 la D / E, trecut
Antrenori Clasament final Legendă:
Promovat în Serie C1 1979-1980 . Retras în Serie D 1979-1980 . Reguli:
Două puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt. În cazul scorurilor egale, echipe cu merit egal. Echipele au fost clasificate în funcție de diferența de goluri doar pentru zona retrogradării. În caz de egalitate în zona de promovare, trebuia jucat un meci de playoff. Notă:
Montevarchi , Cerretese , Carrarese , Imperia și Sangiovannese au încheiat campionatul la puncte egale. Pentru a decide ce echipă să promoveze în Serie C1, s-a jucat un mini-turneu între cele cinci echipe cu meciuri într-un singur sens. La finalul mini-turneului, Cerretese a decis să renunțe la play-off; celelalte patru echipe au jucat în semifinale, într-un singur meci, și apoi au jucat în finala care ar fi decretat echipa promovată. Rezultate Tablou de bord Alb Alm Mașină Cer Civ Der Gro Imp Mas Mtc Mtv Olb Pra SaG SaR Sav da este Stradă Albese –––– 1-1 3-0 2-1 1-1 4-0 2-1 0-0 3-2 1-2 1-1 1-0 1-1 0-0 1-1 1-2 1-0 1-0 Almas Roma 1-1 –––– 0-3 0-2 1-1 1-0 1-1 0-0 1-0 1-0 1-1 5-0 1-1 0-0 1-0 2-1 2-0 1-0 Carrarese 1-0 0-0 –––– 2-2 3-0 1-1 1-0 1-2 1-0 0-1 0-0 4-2 2-0 3-0 1-1 2-1 2-0 2-1 Cerretese 5-2 5-2 0-0 –––– 2-0 4-0 0-0 0-0 4-1 3-2 1-2 4-1 1-0 2-2 0-0 1-1 0-0 1-1 Civitavecchia 0-0 3-1 1-0 0-2 –––– 0-0 1-0 0-0 0-3 1-0 1-1 2-0 1-0 1-0 0-0 1-0 0-0 4-1 Derthona 1-1 3-0 0-0 0-0 0-0 –––– 2-1 0-0 3-0 0-0 1-1 3-2 0-0 1-3 1-0 0-2 0-0 1-0 Grosseto 1-0 1-1 0-1 1-1 0-2 2-2 –––– 2-0 2-1 1-3 0-1 5-0 1-1 1-3 0-0 3-1 0-0 2-0 Imperia 1-0 1-1 1-1 1-0 1-0 0-1 2-1 –––– 1-1 1-0 6-0 2-0 4-0 1-1 0-0 1-0 1-1 3-1 Massese 1-1 0-0 0-1 0-0 2-0 1-0 2-0 1-1 –––– 0-0 0-0 1-1 0-0 1-1 1-1 1-0 0-2 1-1 Montecatini 3-0 0-1 1-0 0-1 1-1 0-0 0-0 1-4 1-0 –––– 1-1 3-0 2-1 2-2 0-0 1-1 1-0 2-1 Montevarchi 0-1 2-0 1-1 1-1 1-1 1-0 1-0 4-2 1-0 1-2 –––– 0-1 1-0 2-0 1-2 2-1 4-2 1-0 Olbia 0-0 3-3 0-1 1-3 1-0 0-0 1-1 0-0 0-0 1-0 0-0 –––– 1-1 0-0 1-2 2-0 1-2 0-2 gazon 2-0 1-0 1-0 0-0 1-1 2-0 1-1 0-1 0-0 0-1 0-1 0-1 –––– 2-0 1-3 1-0 1-0 1-1 Sangiovannese 3-1 0-0 0-3 0-0 0-0 2-0 1-1 3-1 1-0 2-0 0-0 2-0 0-0 –––– 0-0 2-0 3-0 1-0 Sanremese 3-0 1-0 1-0 1-0 3-0 2-0 0-0 1-0 1-2 2-1 0-1 0-0 3-0 0-1 –––– 1-1 1-0 1-0 Savona 1-0 2-1 2-2 0-0 0-0 2-2 0-0 1-1 1-0 0-4 2-2 2-0 1-2 0-0 3-0 –––– 1-0 3-1 Siena 2-2 4-2 2-1 0-0 0-1 1-0 2-2 1-0 2-1 1-1 1-0 0-0 0-0 2-2 0-1 1-1 –––– 0-0 Viareggio 0-0 2-2 0-0 4-2 1-0 0-0 0-1 0-0 1-2 0-2 2-0 3-0 1-3 0-0 1-3 1-0 0-0 ––––
Calendar exterior (primul) Prima zi retur (18) 1 oct. 2-0 Almas Roma-Siena 2-4 4 februarie 2-2 Grosseto-Derthona 1-2 1-0 Imperia-Cerretese 0-0 2-0 Massese-Civitavecchia 3-0 0-1 Olbia-Carrarese 2-4 2-0 Prato-Albese 1-1 0-0 Sangiovannese-Sanremese 1-0 0-4 Savona-Montecatini 1-1 2-0 Viareggio-Montevarchi 0-1
exterior (al 2-lea) A doua zi retur (19) 8 oct. 1-2 Carrarese-Imperia 1-1 11 februarie 1-1 Cerretese-Viareggio 2-4 1-0 Civitavecchia-Savona 0-0 1-3 Derthona-Sangiovannese 0-2 2-1 Grosseto-Massese 0-2 3-0 Montecatini-Albese 2-1 0-1 Montevarchi-Olbia 0-0 1-0 Sanremese-Almas Roma 0-1 0-0 Siena-Prato 0-1
exterior (3) A 3-a zi retur (20ª) 15 oct 1-1 Albese-Sanremese 0-3 18 februarie 1-1 Almas Roma-Civitavecchia 1-3 6-0 Imperia-Montevarchi 2-4 1-0 Massese-Derthona 0-3 0-1 Prato-Olbia 1-1 2-0 Sangiovannese-Montecatini 2-2 0-0 Savona-Grosseto 1-3 0-0 Siena-Cerretese 0-0 0-0 Viareggio-Carrarese 1-2
exterior (al 4-lea) A 4-a zi retur (21) 22 oct 2-0 Carrarese-Prato 0-1 25 februarie 5-2 Cerretese-Albese 1-2 0-0 Derthona-Civitavecchia 0-0 1-3 Grosseto-Sangiovannese 1-1 1-0 Montecatini-Siena 1-1 2-0 Montevarchi-Almas Roma 1-1 2-0 Olbia-Savona 0-2 1-2 Sanremese-Massese 1-1 0-0 Viareggio-Imperia 1-3
exterior (5) A 5-a zi retur (22) 29 oct 1-1 Albese-Montevarchi 1-0 4 mar. 1-1 Almas Roma-Grosseto 1-1 0-0 Civitavecchia-Sanremese 0-3 2-0 Imperia-Olbia 0-0 0-0 Massese-Montecatini 0-1 2-0 Prato-Derthona 0-0 0-0 Sangiovannese-Cerretese 2-2 3-1 Savona-Viareggio 0-1 2-1 Siena-Carrarese 0-2
exterior (6) A 6-a zi retur (23) 5 noiembrie 1-0 Carrarese-Massese 1-0 11 mar. 1-0 Cerretese-Prato 0-0 1-0 Derthona-Sanremese 0-2 0-2 Grosseto-Civitavecchia 0-1 1-0 Imperia-Savona 1-1 0-1 Montecatini-Almas Roma 0-1 2-0 Montevarchi-Sangiovannese 0-0 0-0 Olbia-Albese 0-1 0-0 Viareggio-Siena 0-0
exterior (al 7-lea) A 7-a zi retur (24) 12 nov. 4-0 Albese-Derthona 1-1 25 mar. 0-0 Almas Roma-Imperia 1-1 1-0 Civitavecchia-Sangiovannese 0-0 1-1 Massese-Viareggio 2-1 1-1 Montevarchi-Carrarese 0-0 0-1 Prato-Montecatini 1-2 0-0 Sanremese-Olbia 2-1 0-0 Savona-Cerretese 1-1 2-2 Siena-Grosseto 0-0
exterior (8) A 8-a zi retur (25) 19 noiembrie 0-0 Carrarese-Almas Roma 3-0 1 apr. 1-2 Cerretese-Montevarchi 1-1 0-0 Grosseto-Sanremese 0-0 1-0 Imperia-Civitavecchia 0-0 0-0 Montecatini-Derthona 0-0 1-2 Olbia-Siena 0-0 1-0 Sangiovannese-Massese 1-1 1-2 Savona-Prato 0-1 0-0 Viareggio-Albese 0-1
un sens (al 9-lea) A 9-a zi retur (26) 26 nov. 3-0 Albese-Carrarese 0-1 8 apr. 0-2 Almas Roma-Cerretese 2-5 1-0 Civitavecchia-Montecatini 1-1 3-2 Derthona-Olbia 0-0 0-0 Massese-Montevarchi 0-1 1-1 Prato-Grosseto 1-1 1-0 Sangiovannese-Viareggio 0-0 1-1 Sanremese-Savona 0-3 1-0 Siena-Imperia 1-1
exterior (al 10-lea) A 10-a zi retur (27) 3 decembrie 0-0 Almas Roma-Sangiovannese 0-0 22 apr. 1-0 Carrarese-Grosseto 1-0 4-0 Cerretese-Derthona 0-0 1-0 Imperia-Albese 0-0 0-0 Montecatini-Sanremese 1-2 1-0 Montevarchi-Prato 1-0 0-0 Olbia-Massese 1-1 1-0 Savona-Siena 1-1 1-0 Viareggio-Civitavecchia 1-4
exterior (11) Ziua a 11-a retur (28) 10 dec. 1-1 Albese-Almas Roma 1-1 29 apr. 0-0 Civitavecchia-Siena 1-0 0-0 Derthona-Carrarese 1-1 0-1 Grosseto-Montevarchi 0-1 0-0 Massese-Prato 0-0 0-1 Montecatini-Cerretese 2-3 0-2 Olbia-Viareggio 0-3 2-0 Sangiovannese-Savona 0-0 1-0 Sanremese-Imperia 0-0
într-un singur sens (al 12-lea) A 12-a zi retur (29ª) 17 dec. 5-0 Almas Roma-Olbia 3-3 6 mai 2-2 Carrarese-Cerretese 0-0 0-0 Civitavecchia-Albese 1-1 2-1 Imperia-Grosseto 0-2 1-2 Montevarchi-Montecatini 1-1 2-0 Prato-Sangiovannese 0-0 1-0 Savona-Massese 0-1 1-0 Siena-Derthona 0-0 1-3 Viareggio-Sanremese 0-1
un sens (al 13-lea) A 13-a zi retur (30) 30 decembrie 1-2 Albese-Savona 0-1 13 mai 4-1 Cerretese-Olbia 3-1 3-0 Derthona-Almas Roma 0-1 2-0 Grosseto-Viareggio 1-0 0-2 Massese-Siena 1-2 1-0 Montecatini-Carrarese 1-0 1-1 Prato-Civitavecchia 0-1 3-1 Sangiovannese-Imperia 1-1 0-1 Sanremese-Montevarchi 2-1
într-un singur sens (14) Ziua a 14-a retur (31ª) 7 ian 2-1 Albese-Grosseto 0-1 20 mai 2-1 Almas Roma-Savona 1-2 3-0 Carrarese-Civitavecchia 0-1 0-0 Cerretese-Sanremese 0-1 1-1 Imperia-Massese 1-1 1-0 Montevarchi-Derthona 1-1 1-0 Olbia-Montecatini 0-3 2-2 Siena-Sangiovannese 0-3 1-3 Viareggio-Prato 1-1
un sens (al 15-lea) A 15-a zi retur (32ª) 14 ian 0-2 Civitavecchia-Cerretese 0-2 27 mai 1-0 Derthona-Viareggio 0-0 1-3 Grosseto-Montecatini 0-0 0-0 Massese-Almas Roma 0-1 0-1 Prato-Imperia 0-4 2-0 Sangiovannese-Olbia 0-0 1-0 Sanremese-Carrarese 1-1 2-2 Savona-Montevarchi 1-2 2-2 Siena-Albese 0-1
exterior (16) A 16-a zi retur (33ª) 21 ian 0-0 Albese-Sangiovannese 1-3 3 iunie 1-1 Almas Roma-Prato 0-1 2-1 Carrarese-Savona 2-2 4-1 Cerretese-Massese 0-0 0-0 Derthona-Imperia 1-0 2-1 Montecatini-Viareggio 2-0 1-1 Montevarchi-Civitavecchia 1-1 1-1 Olbia-Grosseto 0-5 1-0 Sanremese-Siena 1-0
exterior (al 17-lea) Ziua a 17-a retur (34ª) 28 ian 2-0 Civitavecchia-Olbia 0-1 9 iunie 1-1 Grosseto-Cerretese 0-0 1-0 Imperia-Montecatini 4-1 1-1 Massese-Albese 2-3 1-3 Prato-Sanremese 0-3 0-3 Sangiovannese-Carrarese 0-3 2-2 Savona-Derthona 2-0 1-0 Siena-Montevarchi 2-4 2-2 Viareggio-Almas Roma 0-1
Play-off-uri Playoff de promovare Runda eliminatorie Clasament final Legendă:
Admis în semifinale. Notă:
La Cerretese se retrage din play-off-promovarea după prima serie de meciuri, care s-a încheiat cu echipele aflate într-o situație egală. [3] Rezultate Rezultate Loc și dată Imperia 1-1 Montevarchi Massa , 17 iunie 1979 Carrarese 3-0 Cerretese Pisa , 17 iunie 1979 Imperia 1-1 Carrarese Genova , 20 iunie 1979 Montevarchi 0-0 Sangiovannese Arezzo , 20 iunie 1979 Cerretese 2-0 Imperia La Spezia , 24 iunie 1979 Sangiovannese 1-0 Carrarese Empoli , 24 iunie 1979 Carrarese 1-1 Montevarchi Montecatini Terme , 27 iunie 1979 Cerretese 1-1 Sangiovannese Pistoia , 27 iunie 1979 Imperia 3-1 Sangiovannese Massa , 1 iulie 1979 Montevarchi 1-1 Cerretese Prato , 1 iulie 1979
Semifinale Finala Statistici Premiere sezoniere Cele mai multe victorii: Sanremese (16) Cel mai mic număr de înfrângeri: Cerretese și Sangiovannese (5) Cel mai bun atac: Cerretese (48 goluri marcate) Cea mai bună apărare: Sanremese (18 goluri primite) Cea mai bună diferență de goluri: Cerretese (+21) Cele mai multe extrageri: Cerretese și Sangiovannese (17) Cel mai mic număr de extrageri: Montecatini (10) Cele mai multe înfrângeri: Viareggio și Olbia (17) Cel mai mic număr de victorii: Olbia (5) Cel mai prost atac: Olbia (20 de goluri marcate) Cea mai proastă apărare: Olbia (20 goluri primite) Cel mai prost gol: Olbia (-32) Grupa B Echipe participante Club Sezon Oraș stadiu Sezonul precedent Adriese Detalii Adria ( RO ) Stadionul Luigi Bettinazzi Locul 2 la D / C, promovat IMM îndrăzneț Detalii Verona ( San Michele Extra ) Stadionul Tiberghien Locul 19 în C / A, retrogradat Bolzano Detalii Bolzano Stadionul Drusus Locul 16 în C / A, retrogradat Carpi Detalii Carpi ( MO ) Stadionul Sandro Cabassi Locul 1 la D / D, promovat Conegliano Detalii Conegliano ( TV ) Stadionul Municipal Locul 3 la D / C, trecut Fanfulla Detalii Lodi ( MI ) Stadionul Doxenina Locul 3 la D / B, trecut Legnano Detalii Legnano ( MI ) Stadionul Municipal Locul 2 la D / B, promovat Mestrina Detalii Mestre din Veneția Stadionul Francesco Baracca Locul 2 la D / C, promovat Monselice Detalii Monselice ( PD ) Stadionul municipal Locul 1 la D / C, promovat Omegna Detalii Omegna ( NU ) Stadionul Eliberării Locul 17 în C / A, retrogradat Pavia Detalii Pavia Stadionul Pietro Fortunati Locul 1 la D / B, promovat Pergocrema Detalii Cremă ( CR ) Stadionul Giuseppe Voltini Locul 13 în C / A, retrogradat Pro Patria Detalii Busto Arsizio ( VA ) Stadionul Carlo Speroni Locul 18 la C / A, retrogradat Pro Vercelli Detalii Vercelli Stadionul Leonida Robbiano Locul 13 în C / A, retrogradat Rhodense Detalii Rho ( MI ) Stadionul Municipal „Luigi Panico” Locul 5 la D / B, trecut Sant'Angelo Detalii Sant'Angelo Lodigiano ( MI ) Stadionul Carlo Chiesa Locul 15 în C / A, retrogradat Seregno Detalii Seregno ( MI ) Stadionul Ferruccio Locul 20 în C / A, retrogradat Vigevano Detalii Vigevano ( PV ) Stadionul Dante Merlo Locul 4 la D / B, trecut
Antrenori Clasament final Legenda:
Promosso in Serie C1 1979-1980 . Retrocesso in Serie D 1979-1980 . Regolamento:
Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta. A parità di punteggio squadre a pari merito. Le squadre venivano classificate in base alla differenza reti soltanto per la zona retrocessione. In caso di pari merito in zona promozione si doveva giocare una gara di spareggio. Note:
Conegliano , Legnano e Pro Vercelli terminarono a pari punti il campionato. Il Conegliano ottenne la salvezza per la miglior differenza reti rispetto alle altre due contendenti. Legnano e Pro Vercelli avendo la stessa differenza reti disputarono uno spareggio salvezza. Risultati Tabellone Adr Aud Bol Car Con Fan Leg Mes Mon Ome Pav Per PPa Pve Rho SAn Ser Vig Adriese –––– 4-1 3-2 1-1 1-0 1-1 1-0 0-1 2-1 2-1 1-1 2-2 1-3 3-3 1-0 1-1 0-0 2-0 Audace 1-4 –––– 0-4 0-5 0-2 1-1 0-4 0-1 0-1 1-3 0-0 0-4 0-0 2-1 2-6 1-4 0-5 0-0 Bolzano 1-0 4-1 –––– 1-1 1-2 0-2 1-0 0-0 0-0 1-1 3-1 0-0 1-0 2-0 0-0 2-2 0-1 1-1 Carpi 2-2 2-0 2-1 –––– 1-1 0-0 0-0 1-0 2-2 1-1 0-0 1-1 0-1 1-1 0-1 0-0 2-4 1-0 Conegliano 0-1 4-0 1-0 1-4 –––– 2-0 0-0 1-1 1-1 1-1 1-1 2-2 1-1 1-0 0-1 0-0 1-1 0-1 Fanfulla 2-1 3-1 3-1 2-2 2-0 –––– 4-1 1-0 2-1 1-1 0-2 3-3 0-1 2-2 1-1 0-1 1-1 0-0 Legnano 1-0 2-1 0-0 2-1 0-1 0-0 –––– 1-0 1-0 1-1 0-1 0-0 0-1 2-2 3-1 2-1 0-0 1-1 Mestrina 1-1 1-2 0-3 1-0 1-1 2-0 2-0 –––– 2-0 2-1 3-2 1-2 0-2 1-0 2-1 0-0 1-0 0-0 Monselice 1-1 2-0 1-1 2-4 1-1 0-0 2-0 3-1 –––– 2-0 2-1 1-2 0-0 0-0 0-0 0-2 1-0 2-2 Omegna 1-0 2-0 0-0 2-0 0-0 2-0 1-0 0-0 1-2 –––– 0-1 0-0 0-0 2-1 0-0 0-2 1-1 1-1 Pavia 3-1 2-0 0-0 1-1 2-1 1-2 0-1 2-1 1-1 2-0 –––– 1-0 2-1 2-0 1-0 1-1 0-0 1-2 Pergocrema 2-0 1-1 1-1 2-0 1-1 2-1 1-0 4-3 1-1 2-0 1-1 –––– 3-2 2-1 2-0 1-0 1-1 0-0 Pro Patria 0-0 3-0 3-2 1-1 1-1 2-1 4-1 0-0 0-2 4-0 1-0 2-3 –––– 1-2 0-0 1-0 1-1 0-0 Pro Vercelli 1-0 0-0 2-0 1-1 4-2 1-0 0-1 2-0 0-0 1-0 0-2 1-1 1-3 –––– 1-0 1-0 2-2 1-1 Rhodense 0-1 2-1 2-2 1-0 2-0 1-0 1-0 2-2 0-0 1-0 0-0 0-0 1-0 1-1 –––– 1-2 1-2 1-0 S. Angelo L. 3-2 1-0 0-0 0-2 0-1 1-1 0-0 1-1 1-0 2-0 1-0 1-4 0-0 3-1 2-1 –––– 2-1 3-2 Seregno 0-0 2-0 0-0 2-1 3-2 2-2 1-1 0-1 2-0 0-0 0-0 2-1 1-1 1-1 1-0 2-2 –––– 1-0 Vigevano 1-2 1-0 0-1 0-1 1-1 1-1 0-0 1-1 3-0 1-0 0-0 0-0 1-0 1-1 2-1 1-2 1-0 ––––
Calendario andata (1ª) 1ª giornata ritorno (18ª) 1º ott. 1-1 Adriese-Fanfulla 1-2 4 feb. 0-1 Bolzano-Seregno 0-0 0-1 Carpi-Pro Patria 1-1 1-1 Conegliano-Pavia 1-2 1-0 Legnano-Mestrina 0-2 1-2 Omegna-Monselice 0-2 2-1 Pergocrema-Pro Vercelli 1-1 2-1 S. Angelo L.-Rhodense 2-1 1-0 Vigevano-Audace 0-0
andata (2ª) 2ª giornata ritorno (19ª) 8 ott. 0-4 Audace-Bolzano 1-4 11 feb. 4-1 Fanfulla-Legnano 0-0 0-0 Mestrina-S. Angelo L. 1-1 1-2 Monselice-Pergocrema 1-1 2-0 Pavia-Omegna 1-0 1-1 Pro Patria-Conegliano 1-1 1-1 Pro Vercelli-Vigevano 1-1 0-1 Rhodense-Adriese 0-1 2-1 Seregno-Carpi 4-2
andata (3ª) 3ª giornata ritorno (20ª) 15 ott. 2-1 Adriese-Monselice 1-1 18 feb. 1-0 Carpi-Mestrina 0-1 4-0 Conegliano-Audace 2-0 0-0 Legnano-Bolzano 0-1 2-1 Omegna-Pro Vercelli 0-1 2-1 Pergocrema-Fanfulla 3-3 1-0 Rhodense-Pro Patria 0-0 1-0 S. Angelo L.-Pavia 1-1 1-0 Vigevano-Seregno 0-1
andata (4ª) 4ª giornata ritorno (21ª) 22 ott. 0-5 Audace-Carpi 0-2 25 feb. 2-2 Bolzano-S. Angelo L. 0-0 1-1 Fanfulla-Rhodense 0-1 1-1 Mestrina-Adriese 1-0 0-0 Monselice-Pro Vercelli 0-0 0-0 Omegna-Conegliano 1-1 1-0 Pavia-Pergocrema 1-1 0-0 Pro Patria-Vigevano 0-1 1-1 Seregno-Legnano 0-0
andata (5ª) 5ª giornata ritorno (22ª) 29 ott. 2-1 Adriese-Omegna 0-1 4 mar. 1-1 Carpi-Conegliano 4-1 2-0 Mestrina-Monselice 1-3 1-1 Pergocrema-Bolzano 0-0 3-0 Pro Patria-Audace 0-0 1-0 Pro Vercelli-Fanfulla 2-2 1-2 Rhodense-Seregno 0-1 0-0 S. Angelo L.-Legnano 1-2 0-0 Vigevano-Pavia 2-1
andata (6ª) 6ª giornata ritorno (23ª) 5 nov. 2-6 Audace-Rhodense 1-2 11 mar. 1-1 Bolzano-Vigevano 1-0 1-0 Conegliano-Pro Vercelli 2-4 0-1 Fanfulla-S. Angelo L. 1-1 0-0 Legnano-Pergocrema 0-1 2-4 Monselice-Carpi 2-2 0-0 Omegna-Mestrina 1-2 2-1 Pavia-Pro Patria 0-1 0-0 Seregno-Adriese 0-0
andata (7ª) 7ª giornata ritorno (24ª) 12 nov. 3-2 Adriese-Bolzano 0-1 25 mar. 1-1 Carpi-Omegna 0-2 2-2 Conegliano-Pergocrema 1-1 1-0 Mestrina-Seregno 1-0 4-1 Pro Patria-Legnano 1-0 0-0 Pro Vercelli-Audace 1-2 0-0 Rhodense-Pavia 0-1 1-0 S. Angelo L.-Monselice 2-0 1-1 Vigevano-Fanfulla 0-0
andata (8ª) 8ª giornata ritorno (25ª) 19 ott. 1-4 Audace-Adriese 1-4 1º apr. 0-0 Bolzano-Mestrina 3-0 1-1 Fanfulla-Omegna 0-2 1-1 Legnano-Vigevano 0-0 1-1 Monselice-Conegliano 1-1 1-1 Pavia-Carpi 0-0 1-0 Pergocrema-S. Angelo L. 4-1 1-1 Rhodense-Pro Vercelli 0-1 1-1 Seregno-Pro Patria 1-1
andata (9ª) 9ª giornata ritorno (26ª) 26 nov. 1-1 Carpi-Pergocrema 0-2 8 apr. 1-0 Conegliano-Bolzano 2-1 0-1 Legnano-Pavia 1-0 0-0 Monselice-Pro Patria 2-0 2-0 Omegna-Audace 3-1 2-0 Pro Vercelli-Mestrina 0-1 3-2 S. Angelo L.-Adriese 1-1 2-2 Seregno-Fanfulla 1-1 2-1 Vigevano-Rhodense 0-1
andata (10ª) 10ª giornata ritorno (27ª) 3 dic. 1-0 Adriese-Legnano 0-1 22 apr. 0-0 Bolzano-Monselice 1-1 0-0 Carpi-S. Angelo L. 2-0 3-1 Fanfulla-Audace 1-1 1-1 Mestrina-Conegliano 1-1 0-0 Pavia-Seregno 0-0 0-0 Pergocrema-Vigevano 0-0 1-2 Pro Patria-Pro Vercelli 3-1 1-0 Rhodense-Omegna 0-0
andata (11ª) 11ª giornata ritorno (28ª) 10 dic. 0-1 Audace-Mestrina 2-1 29 apr. 0-1 Conegliano-Adriese 0-1 0-1 Fanfulla-Pro Patria 1-2 3-1 Legnano-Rhodense 0-1 2-1 Monselice-Pavia 1-1 0-0 Omegna-Bolzano 1-1 1-1 Pro Vercelli-Carpi 1-1 2-1 Seregno-Pergocrema 1-1 1-2 Vigevano-S. Angelo L. 2-3
andata (12ª) 12ª giornata ritorno (29ª) 17 dic. 2-0 Adriese-Vigevano 2-1 6 mag. 0-1 Audace-Monselice 0-2 0-0 Carpi-Legnano 1-2 1-2 Mestrina-Pergocrema 3-4 1-2 Pavia-Fanfulla 2-0 4-0 Pro Patria-Omegna 0-0 2-0 Pro Vercelli-Bolzano 0-2 2-0 Rhodense-Conegliano 1-0 2-1 S. Angelo L.-Seregno 2-2
andata (13ª) 13ª giornata ritorno (30ª) 30 dic. 1-1 Bolzano-Carpi 1-2 13 mag. 2-0 Conegliano-Fanfulla 0-2 2-2 Legnano-Pro Vercelli 1-0 3-2 Mestrina-Pavia 1-2 0-0 Monselice-Rhodense 0-0 2-0 Pergocrema-Adriese 2-2 0-0 S. Angelo L.-Pro Patria 0-1 2-0 Seregno-Audace 5-0 1-0 Vigevano-Omegna 1-1
andata (14ª) 14ª giornata ritorno (31ª) 7 gen. 1-1 Adriese-Carpi 2-2 20 mag. 1-4 Audace-S. Angelo L. 0-1 0-0 Conegliano-Legnano 1-0 2-1 Fanfulla-Monselice 0-0 1-1 Omegna-Seregno 0-0 2-3 Pro Patria-Pergocrema 2-3 0-2 Pro Vercelli-Pavia 0-2 2-2 Rhodense-Bolzano 0-0 1-1 Vigevano-Mestrina 0-0
andata (15ª) 15ª giornata ritorno (32ª) 14 gen. 3-3 Adriese-Pro Vercelli 0-1 27 mag. 0-2 Bolzano-Fanfulla 1-3 1-0 Carpi-Vigevano 1-0 1-1 Legnano-Omegna 0-1 0-2 Mestrina-Pro Patria 0-0 2-0 Pavia-Audace 0-0 2-0 Pergocrema-Rhodense 0-0 0-1 S. Angelo L.-Conegliano 0-0 2-0 Seregno-Monselice 0-1
andata (16ª) 16ª giornata ritorno (33ª) 21 gen. 0-4 Audace-Pergocrema 1-1 3 giu. 0-1 Conegliano-Vigevano 1-1 1-0 Fanfulla-Mestrina 0-2 2-0 Monselice-Legnano 0-1 0-2 Omegna-S. Angelo L. 0-2 0-0 Pavia-Bolzano 1-3 0-0 Pro Patria-Adriese 3-1 2-2 Pro Vercelli-Seregno 1-1 1-0 Rhodense-Carpi 1-0
andata (17ª) 17ª giornata ritorno (34ª) 28 gen. 1-1 Adriese-Pavia 1-3 9 giu. 1-0 Bolzano-Pro Patria 2-3 0-0 Carpi-Fanfulla 2-2 2-1 Legnano-Audace 4-0 2-1 Mestrina-Rhodense 2-2 2-0 Pergocrema-Omegna 0-0 3-1 S. Angelo L.-Pro Vercelli 0-1 3-2 Seregno-Conegliano 1-1 3-0 Vigevano-Monselice 2-2
Spareggi Spareggio retrocessione Statistiche Primati stagionali Maggior numero di vittorie: Pergocrema e Sant'Angelo (15) Minor numero di sconfitte: Pergocrema (2) Migliore attacco: Pergocrema (52 gol fatti) Miglior difesa: Pavia (25 gol subiti) Miglior differenza reti: Pergocrema (+22) Maggior numero di pareggi: Seregno (18) Minor numero di pareggi: Audace San Michele (6) Maggior numero di sconfitte: Audace San Michele (26) Minor numero di vittorie: Audace San Michele (2) Peggiore attacco: Audace San Michele (16 gol fatti) Peggior difesa: Audace San Michele (81 gol subiti) Peggior differenza reti: Audace San Michele (-65) Girone C Squadre partecipanti Club Stagione Città Stadio Stagione precedente Anconitana dettagli Ancona Stadio Dorico 5º posto in D/D,ammesso Avezzano dettagli Avezzano ( AQ ) Stadio dei Marsi 3º posto in D/F, promosso Banco di Roma dettagli Roma (fraz. Settebagni ) Centro Sportivo "Banco di Roma" 4º posto in D/F, promosso Brindisi dettagli Brindisi Stadio Franco Fanuzzi 20º posto in C/C, retrocesso Civitanovese dettagli Civitanova Marche ( MC ) Stadio Polisportivo Comunale 3º posto in D/D, promosso Fano dettagli Fano ( PS ) Stadio Borgo Metauro 15º posto in C/B, retrocesso Formia dettagli Formia ( LT ) Stadio Comunale di Maranola 1º posto in D/G, promosso Francavilla dettagli Francavilla al Mare ( CH ) Stadio Valle Anzuca 5º posto in D/G,ripescato Frosinone dettagli Frosinone Stadio Matusa 5º posto in D/F,ripescato Gallipoli dettagli Gallipoli ( LE ) Stadio Comunale 1º posto in D/H, promosso Giulianova dettagli Giulianova ( TE ) Stadio Rubens Fadini 14º posto in C/B, retrocesso Lanciano dettagli Lanciano ( CH ) Stadio Cinque Pini 2º posto in D/H, promosso LVPA Frascati dettagli Frascati ( RM ) Stadio Comunale "VIII Settembre" 2º posto in D/F, promosso Monopoli dettagli Monopoli ( BA ) Stadio Vito Simone Veneziani 4º posto in D/H, promosso Osimana dettagli Osimo ( AN ) Stadio Diana 4º posto in D/D, promosso Pro Vasto dettagli Vasto ( CH ) Stadio Aragona 18º posto in C/C,declassato Riccione dettagli Riccione ( FO ) Stadio Italo Nicoletti 16º posto in C/B,declassato Vis Pesaro dettagli Pesaro Stadio Tonino Benelli 2º posto in D/D, promosso
Allenatori Classifica finale Legenda:
Promosso in Serie C1 1979-1980 . Retrocesso in Serie D 1979-1980 . Regolamento:
Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta. A parità di punteggio squadre a pari merito. Le squadre venivano classificate in base alla differenza reti soltanto per la zona retrocessione. In caso di pari merito in zona promozione si doveva giocare una gara di spareggio. Risultati Tabellone Anc Ave Ban Bri Civ Fan For Fra Fro Gal Giu Lan LVP Mon Osi PVa Riv Vpe Anconitana –––– 1-0 1-0 1-0 3-1 1-1 1-1 0-0 1-0 0-0 1-0 1-1 3-1 1-1 1-1 1-0 0-0 1-0 Avezzano 2-3 –––– 1-0 1-3 0-0 1-1 3-0 2-2 2-0 1-0 0-0 1-0 1-1 2-1 1-1 2-0 0-1 0-0 Bancoroma 4-0 1-1 –––– 2-2 0-0 2-0 2-2 0-0 1-1 1-0 1-0 1-0 0-0 3-0 1-1 0-0 1-0 1-1 Brindisi 0-0 1-1 1-1 –––– 1-1 0-0 1-1 2-1 1-2 2-0 3-1 0-2 4-0 2-1 2-1 2-0 5-3 0-0 Civitanova 0-0 1-0 3-0 1-0 –––– 0-1 1-1 1-0 3-2 1-0 2-0 1-2 1-0 0-0 1-0 3-0 4-2 2-1 Fano 1-0 4-0 2-1 3-0 2-0 –––– 4-0 3-1 2-0 1-1 1-1 2-1 5-1 2-0 2-0 1-0 2-1 2-0 Formia 0-0 0-1 0-0 3-2 0-0 1-1 –––– 0-2 1-1 1-1 2-0 1-0 3-0 0-0 1-0 1-1 1-0 0-1 Francavilla 1-0 3-0 2-1 2-0 0-0 1-1 1-1 –––– 1-0 2-0 2-3 3-2 0-0 1-1 4-1 1-0 0-0 2-0 Frosinone 0-1 1-0 3-0 1-0 0-0 1-1 0-1 1-2 –––– 2-0 1-0 0-1 2-2 1-1 1-0 2-0 1-1 0-0 Gallipoli 3-2 1-0 0-0 1-0 1-0 2-2 1-2 1-0 3-0 –––– 0-0 2-0 0-0 1-2 0-1 2-1 3-0 1-1 Giulianova 0-0 3-0 1-1 1-1 3-0 1-0 1-2 2-1 4-1 0-1 –––– 1-1 2-1 2-0 0-0 4-1 4-0 4-2 Lanciano 0-2 0-1 1-1 0-0 1-1 1-1 4-0 1-1 1-0 1-0 0-0 –––– 1-1 1-0 1-1 5-1 4-1 1-1 LVPA Frascati 2-2 0-0 1-0 2-1 1-0 1-3 2-0 2-0 1-0 1-0 2-2 1-0 –––– 2-0 1-2 1-0 1-1 0-0 Monopoli 2-1 1-0 3-1 1-1 0-0 0-1 1-0 0-0 2-1 3-1 1-1 0-0 0-1 –––– 1-1 2-0 1-1 0-0 Osimana 2-1 3-1 2-2 0-0 0-0 3-2 0-1 3-1 1-1 2-1 2-0 2-0 2-2 1-0 –––– 2-1 1-1 1-1 Pro Vasto 0-0 4-0 1-0 1-0 2-1 2-1 1-0 1-0 1-1 0-2 2-1 1-1 0-0 2-0 1-1 –––– 2-0 0-0 Riccione 1-0 2-0 2-1 1-1 0-0 0-4 4-0 1-0 2-0 1-0 1-1 0-0 3-1 1-1 0-2 2-0 –––– 0-1 Vis Pesaro 1-2 1-0 2-2 2-2 1-3 0-0 2-0 2-0 0-0 1-1 2-1 3-0 1-1 0-0 0-0 1-0 0-0 ––––
Calendario andata (1ª) 1ª giornata ritorno (18ª) 1º ott. 0-0 Avezzano-Civitanova 0-1 4 feb. 1-1 Brindisi-Banco di Roma 2-2 0-0 Formia-Anconitana 1-1 0-0 Francavilla-LVPA Frascati 0-2 2-0 Frosinone-Pro Vasto 1-1 3-0 Gallipoli-Riccione 0-1 1-1 Lanciano-Fano 1-2 2-0 Osimana-Giulianova 0-0 0-0 Vis Pesaro-Monopoli 0-0
andata (2ª) 2ª giornata ritorno (19ª) 8 ott. 1-0 Anconitana-Brindisi 0-0 11 feb. 1-1 Banco di Roma-Avezzano 0-1 1-1 Civitanova-Formia 0-0 1-1 Fano-Gallipoli 2-2 4-1 Giulianova-Frosinone 0-1 0-0 LVPA Frascati-Vis Pesaro 1-1 0-0 Monopoli-Lanciano 0-1 1-0 Pro Vasto-Francavilla 0-1 0-2 Riccione-Osimana 1-1
andata (3ª) 3ª giornata ritorno (20ª) 15 ott. 2-2 Avezzano-Francavilla 0-3 18 feb. 2-0 Brindisi-Pro Vasto 0-1 2-1 Fano-Banco di Roma 0-2 0-1 Formia-Vis Pesaro 0-2 0-1 Frosinone-Anconitana 0-1 0-0 Gallipoli-LVPA Frascati 0-1 1-1 Lanciano-Civitanova 2-1 1-0 Osimana-Monopoli 1-1 1-1 Riccione-Giulianova 0-4
andata (4ª) 4ª giornata ritorno (21ª) 22 ott. 3-1 Anconitana-Civitanova 0-0 25 feb. 0-1 Avezzano-Riccione 0-2 2-2 Banco di Roma-Formia 0-0 3-2 Francavilla-Lanciano 1-1 1-0 Giulianova-Fano 1-1 1-0 LVPA Frascati-Frosinone 2-2 3-1 Monopoli-Gallipoli 2-1 1-1 Pro Vasto-Osimana 1-2 2-2 Vis Pesaro-Brindisi 0-0
andata (5ª) 5ª giornata ritorno (22ª) 29 ott. 0-1 Civitanova-Fano 0-2 4 mar. 1-0 Formia-Riccione 0-4 1-2 Frosinone-Francavilla 0-1 0-0 Gallipoli-Giulianova 1-0 0-1 Lanciano-Avezzano 0-1 1-0 LVPA Frascati-Pro Vasto 0-0 1-1 Monopoli-Brindisi 1-2 2-2 Osimana-Banco di Roma 1-1 1-2 Vis Pesaro-Anconitana 0-1
andata (6ª) 6ª giornata ritorno (23ª) 5 nov. 1-1 Avezzano-LVPA Frascati 0-0 11 mar. 1-0 Banco di Roma-Lanciano 1-1 2-0 Brindisi-Gallipoli 0-1 2-0 Fano-Frosinone 1-1 1-0 Francavilla-Anconitana 0-0 1-2 Giulianova-Formia 0-2 0-0 Osimana-Civitanova 0-1 0-0 Pro Vasto-Vis Pesaro 0-1 1-1 Riccione-Monopoli 1-1
andata (7ª) 7ª giornata ritorno (24ª) 12 nov. 1-1 Anconitana-Osimana 1-2 25 mar. 3-1 Brindisi-Giulianova 1-1 3-0 Civitanova-Pro Vasto 1-2 0-2 Formia-Francavilla 1-1 1-1 Frosinone-Riccione 0-2 0-0 Gallipoli-Banco di Roma 0-1 1-0 LVPA Frascati-Lanciano 1-1 1-0 Monopoli-Avezzano 1-2 0-0 Vis Pesaro-Fano 0-2
andata (8ª) 8ª giornata ritorno (25ª) 19 nov. 2-3 Avezzano-Anconitana 0-1 1º apr. 0-0 Banco di Roma-LVPA Frascati 0-1 1-0 Fano-Pro Vasto 1-2 2-0 Francavilla-Gallipoli 0-1 1-1 Frosinone-Monopoli 1-2 3-0 Giulianova-Civitanova 0-2 0-0 Lanciano-Brindisi 2-0 0-1 Osimana-Formia 0-1 0-1 Riccione-Vis Pesaro 0-0
andata (9ª) 9ª giornata ritorno (26ª) 26 nov. 0-0 Anconitana-Riccione 0-1 8 apr. 2-1 Brindisi-Osimana 0-0 3-0 Civitanova-Banco di Roma 0-0 1-1 Formia-Frosinone 1-0 1-0 Gallipoli-Avezzano 0-1 1-3 LVPA Frascati-Fano 1-5 1-1 Monopoli-Giulianova 0-2 1-1 Pro Vasto-Lanciano 1-5 2-0 Vis Pesaro-Francavilla 0-2
andata (10ª) 10ª giornata ritorno (27ª) 3 dic. 3-0 Avezzano-Formia 1-0 23 apr. 3-0 Fano-Brindisi 0-0 1-1 Francavilla-Monopoli 0-0 2-0 Frosinone-Gallipoli 0-3 1-1 Giulianova-Banco di Roma 0-1 0-2 Lanciano-Anconitana 1-1 1-0 LVPA Frascati-Civitanova 0-1 1-1 Osimana-Vis Pesaro 0-0 2-0 Riccione-Pro Vasto 0-2
andata (11ª) 11ª giornata ritorno (28ª) 10 dic. 3-1 Anconitana-LVPA Frascati 2-2 29 apr. 1-0 Banco di Roma-Riccione 1-2 1-2 Brindisi-Frosinone 0-1 1-0 Civitanova-Francavilla 0-0 1-0 Formia-Lanciano 0-4 0-1 Gallipoli-Osimana 1-2 0-1 Monopoli-Fano 0-2 2-1 Pro Vasto-Giulianova 1-4 1-0 Vis Pesaro-Avezzano 0-0
andata (12ª) 12ª giornata ritorno (29ª) 17 dic. 1-1 Anconitana-Monopoli 1-2 6 mag. 2-0 Avezzano-Pro Vasto 0-4 2-1 Civitanova-Vis Pesaro 3-1 2-0 Fano-Osimana 2-3 2-3 Francavilla-Giulianova 1-2 3-0 Frosinone-Banco di Roma 1-1 1-0 Lanciano-Gallipoli 0-2 2-0 LVPA Frascati-Formia 0-3 1-1 Riccione-Brindisi 3-5
andata (13ª) 13ª giornata ritorno (30ª) 30 dic. 0-0 Banco di Roma-Francavilla 1-2 13 mag. 4-0 Brindisi-LVPA Frascati 1-2 1-2 Gallipoli-Formia 1-1 3-0 Giulianova-Avezzano 0-0 0-0 Monopoli-Civitanova 0-0 1-1 Osimana-Frosinone 0-1 0-0 Pro Vasto-Anconitana 0-1 0-4 Riccione-Fano 1-2 3-0 Vis Pesaro-Lanciano 1-1
andata (14ª) 14ª giornata ritorno (31ª) 7 gen. 0-0 Anconitana-Gallipoli 2-3 20 mag. 1-1 Avezzano-Osimana 1-3 1-0 Civitanova-Brindisi 1-1 1-1 Formia-Fano 0-4 0-0 Francavilla-Riccione 0-1 1-0 Lanciano-Frosinone 1-0 2-2 LVPA Frascati-Giulianova 1-2 2-0 Monopoli-Pro Vasto 0-2 2-2 Vis Pesaro-Banco di Roma 1-1
andata (15ª) 15ª giornata ritorno (32ª) 14 gen. 3-0 Banco di Roma-Monopoli 1-3 27 mag. 2-1 Brindisi-Francavilla 0-2 1-0 Fano-Anconitana 1-1 1-0 Frosinone-Avezzano 0-2 1-1 Gallipoli-Vis Pesaro 1-1 1-1 Giulianova-Lanciano 0-0 2-2 Osimana-LVPA Frascati 2-1 1-0 Pro Vasto-Formia 1-1 0-0 Riccione-Civitanova 2-4
andata (16ª) 16ª giornata ritorno (33ª) 21 gen. 1-0 Anconitana-Giulianova 0-0 3 giu. 1-3 Avezzano-Brindisi 1-1 1-0 Civitanova-Gallipoli 0-1 0-0 Formia-Monopoli 0-1 1-1 Francavilla-Fano 1-3 1-1 Lanciano-Osimana 0-2 1-1 LVPA Frascati-Riccione 1-3 1-0 Pro Vasto-Banco di Roma 0-0 0-0 Vis Pesaro-Frosinone 0-0
andata (17ª) 17ª giornata ritorno (34ª) 28 gen. 4-0 Banco di Roma-Anconitana 0-1 9 giu. 1-1 Brindisi-Formia 2-3 4-0 Fano-Avezzano 1-1 0-0 Frosinone-Civitanova 2-3 2-1 Gallipoli-Pro Vasto 2-0 4-2 Giulianova-Vis Pesaro 1-2 0-1 Monopoli-LVPA Frascati 0-2 3-1 Osimana-Francavilla 1-4 0-0 Riccione-Lanciano 1-4
Statistiche Primati Stagionali Maggior numero di vittorie: Fano (19) Minor numero di sconfitte: Fano (4) Migliore attacco: Fano (59 gol fatti) Miglior difesa: Fano e Civitanovese (24 gol subiti) Miglior differenza reti: Fano (+35) Maggior numero di pareggi: Vis Pesaro (19) Minor numero di pareggi: Calcio Pro Vasto (8) Maggior numero di sconfitte: Pro Vasto (16) Minor numero di vittorie: Banco di Roma (7) Peggiore attacco: Avezzano (25 gol fatti) Peggior difesa: Riccione (42 gol subiti) Peggior differenza reti: Avezzano (-15) Girone D Squadre partecipanti Club Stagione Città Stadio Stagione precedente Alcamo dettagli Alcamo ( TP ) Stadio Comunale 4º posto in D/I, promosso Casertana dettagli Caserta Stadio Alberto Pinto 2º posto in D/G, promosso Cassino dettagli Cassino ( FR ) Stadio Comunale 6º posto in D/G,ripescato Cosenza dettagli Cosenza Stadio San Vito 5º posto in D/I,ripescato Crotone dettagli Crotone ( CZ ) Stadio Ezio Scida 19º posto in C/C,declassato Marsala dettagli Marsala ( TP ) Stadio Municipale 16º posto in C/C,declassato Messina dettagli Messina Stadio Giovanni Celeste 6º posto in D/I,ripescato Nuova Igea dettagli Barcellona Pozzo di Gotto ( ME ) Stadio Carlo Stagno d'Alcontres 2º posto in D/I, promosso Palmese dettagli Palma Campania ( NA ) Stadio Comunale 4º posto in D/G, promosso Potenza dettagli Potenza Stadio Alfredo Viviani 3º posto in D/H, promosso Ragusa dettagli Ragusa Stadio Selvaggio 17º posto in C/C,declassato Rende dettagli Rende ( CS ) Stadio Marco Lorenzon 3º posto in D/G,ammesso Savoia dettagli Torre Annunziata ( NA ) Stadio Comunale 5º posto in D/G, promosso Siracusa dettagli Siracusa Stadio Vittorio Emanuele III 15º posto in C/C,declassato Sorrento dettagli Sorrento ( NA ) Stadio Italia 14º posto in C/C,declassato Trapani dettagli Trapani Stadio Polisportivo Provinciale 13º posto in C/C,declassato Vigor Lamezia dettagli Lamezia Terme ( CZ ) Stadio Guido D'Ippolito 3º posto in D/I, promosso Vittoria dettagli Vittoria ( RG ) Stadio Comunale 1º posto in D/I, promosso
Allenatori Classifica finale Pos. Squadra Pt G V N P GF GS DR 1. Rende 44 34 15 14 5 37 23 +14 2. Siracusa 41 34 16 9 9 46 29 +17 3. Alcamo 40 34 13 14 7 32 21 +11 4. Vigor Lamezia 40 34 14 12 8 37 29 +8 5. Messina 36 34 11 14 9 36 29 +7 6. Savoia 35 34 13 9 12 36 29 +7 7. Potenza 34 34 13 8 13 30 31 -1 8. Palmese 33 34 9 15 10 22 27 -5 9. Marsala 32 34 11 10 13 42 38 +4 10. Casertana 32 34 10 12 12 30 34 -4 11. Cosenza 32 34 10 12 12 27 32 -5 12. Vittoria 31 34 10 11 13 33 35 -2 13. Cassino 31 34 12 7 15 29 35 -6 14. Sorrento (-10) 30 34 14 12 8 33 28 +5 15. Nuova Igea 30 34 10 10 14 36 41 -5 16. Ragusa 30 34 10 10 14 18 29 -11 17. Trapani 26 34 6 14 14 16 28 -12 18. Crotone 25 34 8 9 17 31 53 -22
Legenda:
Promosso in Serie C1 1979-1980 . Retrocesso in Serie D 1979-1980 . Regolamento:
Due punti a vittoria, uno a pareggio, zero a sconfitta. A parità di punteggio squadre a pari merito. Le squadre venivano classificate in base alla differenza reti soltanto per la zona retrocessione. In caso di pari merito in zona promozione si doveva giocare una gara di spareggio. Note:
Il Sorrento ha scontato 10 punti di penalizzazione. Sorrento , Nuova Igea e Ragusa terminarono a pari punti il campionato. Il Ragusa venne retrocessa per la peggior differenza reti nei confronti delle altre due contendenti. Ragusa poi ripescata in Serie C2 1979-1980 . Risultati Tabellone Alc Cas Css Cos Cro Mar Mer NIg Pal Pot Rag Ren Sav Sir Sor Tra VLa Vit Alcamo –––– 1-1 1-0 1-1 3-0 1-0 2-1 1-1 0-0 2-0 3-0 1-1 2-0 3-0 1-0 1-0 1-0 1-0 Casertana 0-0 –––– 0-0 2-0 0-0 1-2 2-2 0-0 1-0 1-0 2-0 1-0 1-0 2-1 2-1 3-1 1-1 1-1 Cassino 2-1 1-0 –––– 1-0 3-1 1-2 2-0 1-0 0-0 0-1 1-0 0-1 0-1 1-2 0-1 1-0 3-0 1-1 Cosenza 0-0 2-1 3-0 –––– 0-0 1-1 0-0 3-2 0-0 1-0 0-0 1-0 3-1 4-3 2-0 0-0 1-0 0-1 Crotone 1-1 2-2 1-0 2-2 –––– 2-0 2-1 2-0 0-0 0-1 2-0 1-2 2-1 0-1 5-1 3-0 1-2 1-1 Marsala 0-0 2-2 1-2 1-0 4-0 –––– 3-1 2-2 4-0 5-0 0-0 0-1 2-1 0-0 2-1 0-0 2-2 1-0 Messina 1-1 1-0 1-1 2-0 2-0 3-1 –––– 2-1 1-1 1-0 2-0 2-2 1-0 1-1 3-0 2-0 0-0 1-2 Nuova Igea 1-0 1-2 1-0 2-0 2-0 0-0 0-0 –––– 1-2 4-1 3-1 0-0 2-1 1-1 0-2 1-0 1-1 1-0 Palmese 1-1 1-1 2-0 1-0 1-1 1-0 2-1 2-1 –––– 0-1 0-0 1-1 0-0 2-1 0-0 0-1 1-0 2-0 Potenza 1-0 1-0 1-0 3-1 0-0 3-1 1-1 4-1 1-0 –––– 2-0 4-1 0-1 1-2 0-0 1-0 0-0 0-0 Ragusa 0-1 1-0 0-0 0-0 2-0 0-2 0-0 1-0 1-0 1-0 –––– 1-0 1-1 3-0 0-1 2-0 0-0 1-0 Rende 1-1 2-0 2-0 0-0 3-0 2-1 1-1 1-1 1-0 1-0 3-1 –––– 0-0 2-1 1-0 1-0 2-1 2-0 Savoia 3-0 3-0 0-2 3-0 1-0 2-1 1-0 3-1 2-0 1-1 0-1 2-2 –––– 0-0 0-0 2-0 0-1 2-1 Siracusa 2-1 1-0 7-1 0-1 5-0 2-0 0-0 1-1 2-0 1-0 2-0 1-0 1-0 –––– 0-0 2-0 3-1 2-1 Sorrento 1-0 1-0 2-1 1-0 2-0 1-0 1-0 3-1 0-0 3-1 1-1 0-0 1-0 1-1 –––– 0-0 1-1 2-0 Trapani 0-0 0-0 1-1 0-0 3-1 2-1 0-0 2-1 1-1 0-0 0-0 0-0 0-1 1-0 1-1 –––– 3-0 0-0 Vigor Lamezia 0-0 3-1 1-1 2-0 3-0 3-0 1-0 2-1 2-0 0-0 2-0 0-0 2-2 1-0 2-1 1-0 –––– 2-1 Vittoria 2-0 2-0 0-2 2-1 4-1 1-1 1-2 0-1 1-1 2-1 1-0 1-1 1-1 0-0 3-3 1-0 2-0 ––––
Calendario andata (1ª) 1ª giornata ritorno (18ª) 1º ott. 2-0 Alcamo-Savoia 0-3 4 feb. 2-1 Crotone-Messina 0-2 2-2 Marsala-Casertana 2-1 0-1 Palmese-Trapani 1-1 4-1 Potenza-Nuova Igea 1-4 3-1 Rende-Ragusa 0-1 7-1 Siracusa-Cassino 2-1 1-0 Sorrento-Cosenza 0-2 2-0 Vittoria-Vigor Lamezia 1-2
andata (2ª) 2ª giornata ritorno (19ª) 8 ott. 2-0 Alcamo-Potenza 0-1 11 feb. 2-2 Casertana-Messina 0-1 1-1 Cassino-Vittoria 2-0 0-0 Cosenza-Palmese 0-1 0-0 Nuova Igea-Rende 1-1 2-0 Ragusa-Crotone 0-2 0-0 Savoia-Siracusa 0-1 1-1 Trapani-Sorrento 0-0 3-0 Vigor Lamezia-Marsala 2-2
andata (3ª) 3ª giornata ritorno (20ª) 15 ott. 3-1 Casertana-Trapani 0-0 18 feb. 5-1 Crotone-Sorrento 0-2 0-0 Marsala-Alcamo 0-1 2-0 Messina-Ragusa 0-0 2-0 Palmese-Cassino 0-0 0-0 Potenza-Vigor Lamezia 0-0 0-0 Rende-Savoia 2-2 0-1 Siracusa-Cosenza 3-4 0-1 Vittoria-Nuova Igea 0-1
andata (4ª) 4ª giornata ritorno (21ª) 22 ott. 3-0 Alcamo-Siracusa 1-2 25 feb. 1-2 Cassino-Marsala 2-1 0-0 Cosenza-Crotone 2-2 1-1 Messina-Palmese 1-2 1-0 Ragusa-Casertana 0-2 1-1 Savoia-Potenza 1-0 0-0 Sorrento-Rende 0-1 0-0 Trapani-Vittoria 0-1 2-1 Vigor Lamezia-Nuova Igea 1-1
andata (5ª) 5ª giornata ritorno (22ª) 29 ott. 2-1 Casertana-Sorrento 0-1 4 mar. 4-0 Marsala-Crotone 0-2 0-0 Nuova Igea-Messina 1-2 2-0 Potenza-Ragusa 0-1 1-0 Rende-Palmese 1-1 0-2 Savoia-Cassino 1-0 2-0 Siracusa-Trapani 0-1 2-0 Vigor Lamezia-Cosenza 0-1 2-0 Vittoria-Alcamo 0-1
andata (6ª) 6ª giornata ritorno (23ª) 5 nov. 1-1 Alcamo-Casertana 0-0 11 mar. 3-0 Cassino-Vigor Lamezia 1-1 3-2 Cosenza-Nuova Igea 0-2 1-2 Crotone-Rende 0-3 1-0 Marsala-Vittoria 1-1 2-0 Messina-Trapani 0-0 0-1 Palmese-Potenza 0-1 3-0 Ragusa-Siracusa 0-2 1-0 Sorrento-Savoia 0-0
andata (7ª) 7ª giornata ritorno (24ª) 12 nov. 1-0 Nuova Igea-Alcamo 1-1 25 mar. 0-0 Potenza-Crotone 1-0 2-1 Rende-Marsala 1-0 0-1 Savoia-Ragusa 1-1 0-0 Siracusa-Messina 1-1 2-1 Sorrento-Cassino 1-0 0-0 Trapani-Cosenza 0-0 3-1 Vigor Lamezia-Casertana 1-1 1-1 Vittoria-Palmese 0-2
andata (8ª) 8ª giornata ritorno (25ª) 19 nov. 1-0 Alcamo-Cassino 1-2 1º apr. 1-0 Casertana-Savoia 0-3 1-2 Crotone-Vigor Lamezia 0-3 2-2 Marsala-Nuova Igea 0-0 2-0 Messina-Cosenza 0-0 0-0 Palmese-Sorrento 0-0 2-0 Ragusa-Trapani 0-0 2-1 Rende-Siracusa 0-1 0-0 Potenza-Vittoria 1-2
andata (9ª) 9ª giornata ritorno (26ª) 26 nov. 1-0 Cassino-Casertana 0-0 8 apr. 1-0 Cosenza-Potenza 1-3 2-0 Nuova Igea-Crotone 0-2 1-0 Ragusa-Vittoria 0-1 2-0 Savoia-Palmese 0-0 2-0 Siracusa-Marsala 0-0 1-0 Sorrento-Messina 0-3 0-0 Trapani-Alcamo 0-1 0-0 Vigor Lamezia-Rende 1-2
andata (10ª) 10ª giornata ritorno (27ª) 3 dic. 3-0 Alcamo-Ragusa 1-0 22 apr. 2-0 Casertana-Cosenza 1-2 3-0 Crotone-Trapani 1-3 3-1 Marsala-Messina 1-3 1-1 Nuova Igea-Siracusa 1-1 1-0 Palmese-Vigor Lamezia 0-2 0-0 Potenza-Sorrento 1-3 2-0 Rende-Cassino 1-0 1-1 Vittoria-Savoia 1-2
andata (11ª) 11ª giornata ritorno (28ª) 10 dic. 1-0 Casertana-Palmese 1-1 29 apr. 0-1 Cassino-Potenza 0-1 1-0 Cosenza-Rende 0-0 1-1 Messina-Alcamo 1-2 1-0 Ragusa-Nuova Igea 1-3 1-0 Savoia-Crotone 1-2 2-1 Siracusa-Vittoria 0-0 1-1 Sorrento-Vigor Lamezia 1-2 2-1 Trapani-Marsala 0-0
andata (12ª) 12ª giornata ritorno (29ª) 17 dic. 1-0 Alcamo-Sorrento 0-1 6 mag. 1-0 Crotone-Cassino 1-3 1-0 Marsala-Cosenza 1-1 1-0 Nuova Igea-Trapani 1-2 0-0 Palmese-Ragusa 0-1 1-2 Potenza-Siracusa 0-1 2-0 Rende-Casertana 0-1 2-2 Vigor Lamezia-Savoia 1-0 1-2 Vittoria-Messina 2-1
andata (13ª) 13ª giornata ritorno (30ª) 30 dic. 0-0 Casertana-Crotone 2-2 13 mag. 1-0 Cassino-Nuova Igea 0-1 0-0 Cosenza-Alcamo 1-1 2-2 Messina-Rende 1-1 0-0 Ragusa-Vigor Lamezia 0-2 2-1 Savoia-Marsala 1-2 2-0 Siracusa-Palmese 1-2 2-0 Sorrento-Vittoria 3-3 0-0 Trapani-Potenza 0-1
andata (14ª) 14ª giornata ritorno (31ª) 7 gen. 1-0 Cassino-Ragusa 0-0 20 mag. 0-1 Crotone-Siracusa 0-5 2-1 Marsala-Sorrento 0-1 2-1 Nuova Igea-Savoia 1-3 1-1 Palmese-Alcamo 0-0 1-0 Potenza-Casertana 0-1 1-0 Rende-Trapani 0-0 1-0 Vigor Lamezia-Messina 0-0 2-1 Vittoria-Cosenza 1-0
andata (15ª) 15ª giornata ritorno (32ª) 14 gen. 1-1 Alcamo-Rende 1-1 27 mag. 1-1 Casertana-Vittoria 0-2 3-0 Cosenza-Cassino 0-1 1-0 Messina-Potenza 1-1 1-1 Palmese-Crotone 0-0 0-2 Ragusa-Marsala 0-0 3-1 Siracusa-Vigor Lamezia 0-1 3-1 Sorrento-Nuova Igea 2-0 0-1 Trapani-Savoia 0-2
andata (16ª) 16ª giornata ritorno (33ª) 21 gen. 1-0 Cassino-Trapani 1-1 3 giu. 1-1 Crotone-Vittoria 1-4 4-0 Marsala-Palmese 0-1 1-2 Nuova Igea-Casertana 0-0 0-0 Ragusa-Cosenza 0-0 1-0 Rende-Potenza 1-4 1-0 Savoia-Messina 0-1 0-0 Siracusa-Sorrento 1-1 0-0 Vigor Lamezia-Alcamo 0-1
andata (17ª) 17ª giornata ritorno (34ª) 28 gen. 3-0 Alcamo-Crotone 1-1 9 giu. 2-1 Casertana-Siracusa 0-1 3-1 Cosenza-Savoia 0-3 1-1 Messina-Cassino 0-2 2-1 Palmese-Nuova Igea 2-1 3-1 Potenza-Marsala 0-5 1-1 Sorrento-Ragusa 1-0 3-0 Trapani-Vigor Lamezia 0-1 1-1 Vittoria-Rende 0-2
Statistiche Primati Stagionali Maggior numero di vittorie: Siracusa (16) Minor numero di sconfitte: Rende (5) Migliore attacco: Siracusa (46 gol fatti) Miglior difesa: Alcamo (21 gol subiti) Miglior differenza reti: Siracusa (+17) Maggior numero di pareggi: Palmese (15) Minor numero di pareggi: Cassino (7) Maggior numero di sconfitte: Crotone (17) Minor numero di vittorie: Trapani (6) Peggiore attacco: Trapani (16 gol fatti) Peggior difesa: Crotone (53 gol subiti) Peggior differenza reti: Crotone (-22) Note ^ Bruno Monticone. La Sanremese ha licenziato Elvio Fontana , da «La Stampa-Liguria», 258/1978, 7 novembre 1978, p. II ^ Promosso dopo aver vinto gli spareggi ^ Spareggio a 4 ( PDF ), in La Stampa , 3 luglio 1979, p. 20. URL consultato il 18 maggio 2020 .