Tenis de masă la Jocurile Olimpice
Salt la navigare Salt la căutare
Competițiile de tenis de masă au avut loc de la Jocurile Olimpice din 1988 și includ evenimente simple și duble (înlocuite din 2008 cu turneul pe echipe) atât pentru bărbați, cât și pentru femei.
Sportivii chinezi sunt dominatorii disciplinei.
Tabel de medalii
Actualizat în Rio de Janeiro 2016 . [1]
Pos | Țară | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | China | 28 | 17 | 8 | 53 |
2 | Coreea de Sud | 3 | 3 | 12 | 18 |
3 | Suedia | 1 | 1 | 1 | 3 |
4 | Germania | 0 | 3 | 4 | 7 |
5 | Japonia | 0 | 2 | 2 | 4 |
6 | Coreea de Nord | 0 | 1 | 3 | 4 |
7 | Singapore | 0 | 1 | 2 | 3 |
8 | Taipei-ul chinezesc | 0 | 1 | 1 | 2 |
Franţa | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Iugoslavia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
11 | Hong Kong | 0 | 1 | 0 | 1 |
12 | Danemarca | 0 | 0 | 1 | 1 |
Rol de onoare
Masculin
Singur
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Seul 1988 | Yoo Nam-kyu | Kim Ki-taik | Erik Lindh |
Barcelona 1992 | Jan-Ove Waldner | Jean-Philippe Gatien | Kim Taek-soo |
Dar Wenge | |||
Atlanta 1996 | Liu Guoliang | Wang Tao | Jörg Roßkopf |
Sydney 2000 | Kong Linghui | Jan-Ove Waldner | Liu Guoliang |
Atena 2004 | Ryu Seung-min | Wang Hao | Wang Liqin |
Beijing 2008 | Dar Lin | Wang Hao | Wang Liqin |
Londra 2012 | Zhang Jike | Wang Hao | Dimitrij Ovtcharov |
Rio de Janeiro 2016 | Dar Long | Zhang Jike | Jun Mizutani |
Cel mai bun sportiv premiat: Jan-Ove Waldner și Zhang Jike (01.01.0) | Cea mai bună țară premiată: China (5/5/4) |
Dubla
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Seul 1988 | China Chen Longcan - Wei Qingguang | Iugoslavia Ilija Lupulesku - Zoran Primorac | Coreea de Sud Ahn Jae-hyung - Yoo Nam-kyu |
Barcelona 1992 | China Lu Lin - Wang Tao | Germania Steffen Fetzner - Jörg Roßkopf | Coreea de Sud Kang Hee-chan - Lee Chul-seung |
Coreea de Sud Kim Taek-soo - Yoo Nam-kyu | |||
Atlanta 1996 | China Liu Guoliang - Kong Linghui | China Lu Lin - Wang Tao | Coreea de Sud Lee Chul-seung - Yoo Nam-kyu |
Sydney 2000 | China Wang Liqin - Yan Sen | China Liu Guoliang - Kong Linghui | Franţa Jean-Philippe Gatien - Patrick Chila |
Atena 2004 | China Chen Qi - Ma Lin | Hong Kong Ko Laichak - Li Ching | Danemarca Michael Maze - Finn Tugwell |
Cea mai bună țară premiată: China (02.05.02) |
Echipe
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Beijing 2008 | China Ma Lin - Wang Hao - Wang Liqin | Germania Timo Boll - Dimitrij Ovtcharov - Christian Süß | Coreea de Sud Oh Sang-eun - Ryu Seung-min - Yoon Jae-young |
Londra 2012 | China Zhang Jike - Wang Hao - Ma Long | Coreea de Sud Oh Sang-eun - Ryu Seung-min - Joo Se-hyuk | Germania Timo Boll - Dimitrij Ovtcharov - Bastian Steger |
Rio de Janeiro 2016 | China Zhang Jike - Xu Xin - Ma Long | Japonia Kōki Niwa - Maharu Yoshimura - Jun Mizutani | Germania Timo Boll - Dimitrij Ovtcharov - Bastian Steger |
Cea mai bună țară premiată: China (3/0/0) |
Femeie
Singur
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Seul 1988 | Chen Jing | Li Huifen | Jiao Zhimin |
Barcelona 1992 | Deng Yaping | Qiao Hong | Hyun Jung-hwa |
Li Bun-hui | |||
Atlanta 1996 | Deng Yaping | Chen Jing | Qiao Hong |
Sydney 2000 | Wang Nan | Li Ju | Chen Jing |
Atena 2004 | Zhang Yining | Kim Hyang-mi | Kim Kyung-ah |
Beijing 2008 | Zhang Yining | Wang Nan | Guo Yue |
Londra 2012 | Li Xiaoxia | Ding Ning | Feng Tianwei |
Rio de Janeiro 2016 | Ding Ning | Li Xiaoxia | Kim Song-i |
Cel mai bun sportiv premiat: Deng Yaping și Zhang Yining (2/0/0/0) | Cea mai bună țară premiată: China (8/6/3) |
Dubla
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Seul 1988 | Coreea de Sud Hyun Jung-hwa - Yang Young-ja | China Chen Jing - Jiao Zhimin | Iugoslavia Jasna Fazlić - Gordana Perkučin |
Barcelona 1992 | China Deng Yaping - Qiao Hong | China Chen Zihe - Gao Jun | Coreea de Sud Hyun Jung-hwa - Hong Cha-ok |
Coreea de Nord Li Bun-hui - Yu Sun-bok | |||
Atlanta 1996 | China Deng Yaping - Qiao Hong | China Liu Wei - Qiao Yunping | Coreea de Sud Park Hae-jung - Ryu Ji-hye |
Sydney 2000 | China Wang Nan - Li Ju | China Sun Jin - Yang Ying | Coreea de Sud Kim Moo-kyo - Ryu Ji-hye |
Atena 2004 | China Wang Nan - Zhang Yining | Coreea de Sud Lee Eun-sil - Seok Eun-mi | China Guo Yue - Niu Jianfeng |
Cea mai bună țară premiată: China (4/4/1) |
Echipe
Ediție | Aur | Argint | Bronz |
---|---|---|---|
Beijing 2008 | China Guo Yue - Wang Nan - Zhang Yining | Singapore Feng Tianwei - Li Jiawei - Wang Yuegu | Coreea de Sud Dang Ye-seo - Kim Kyung-ah - Park Mi-young |
Londra 2012 | China Ding Ning - Guo Yue - Li Xiaoxia | Japonia Ai Fukuhara - Kasumi Ishikawa - Sayaka Hirano | Singapore Feng Tianwei - Li Jiawei - Wang Yuegu |
Rio de Janeiro 2016 | China Ding Ning - Liu Shiwen - Li Xiaoxia | Germania Han Ying - Shan Xiaona - Petrissa Solja | Japonia Ai Fukuhara - Kasumi Ishikawa - Mima Ito |
Cea mai bună țară premiată: China (3/0/0) |
Notă
- ^ Tenis de masă , pe sports-reference.com , sports-references.com. Adus la 5 octombrie 2016 (arhivat din original la 22 iunie 2016) .
linkuri externe
- Site oficial , pe olympic.org .