UEFA Champions League 1999-2000
UEFA Champions League 1999-2000 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | UEFA Liga Campionilor | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 45ª | ||||
Administrator | UEFA | ||||
La tine acasa | 14 septembrie 1999 - 24 mai 2000 | ||||
Participanți | 32 (71 la calificări) | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Real Madrid (Titlul 8) | ||||
Conform | Valencia | ||||
Semifinalisti | Bayern Monaco Barcelona | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Mário Jardel Raúl Rivaldo (câte 10) | ||||
Meciuri organizate | 157 | ||||
Goluri marcate | 442 (2,82 per meci) | ||||
Stade de France din Paris teatrul finalei | |||||
Cronologia concursului | |||||
|
Liga Campionilor UEFA 1999-2000 a fost câștigată pentru a opta oară de Real Madrid în finala împotriva Valencia . Finala s-a jucat pe Stade de France din Saint Denis.
Formulă
Ediția 1999-2000 a introdus o nouă formulă de concurs. Amenințarea amenințării unei Superligi între cele mai bune cluburi de pe continent a forțat UEFA să revoluționeze complet - și în acest sezon - criteriile de acces la Cupele sale. Primele șase federații europene, ai căror campioni și subcampioni au avut acces direct la grupele de eliminare, li s-a acordat dreptul de a intra într-o a treia echipă în runda a treia preliminară, iar cele mai bune trei asociații au avut chiar și un al patrulea club. Înscrierea unei echipe secundare în preliminarii a fost, de asemenea, garantată Federațiilor până pe locul al cincisprezecelea în clasamentul continental. Abolit Cupa Cupelor și marginalizat Cupa UEFA , Liga Campionilor și-a asumat astfel o dominare clară, iar participarea la ea a fost aproape garantată celor mai bune cluburi de pe continent.
Astfel, cu trei runde preliminare disputate, ale căror pierzători din runda a treia au intrat în Cupa UEFA , Liga Campionilor a fost extinsă la 32 de echipe împărțite în opt grupe. Cele opt echipe clasate pe locul trei în grupele din primul tur au fost admise în optimile de finală ale Cupei UEFA . Primii doi din fiecare grupă s-au calificat pentru a doua fază cu patru grupe de câte patru. La sfârșitul celei de-a doua faze a grupelor, primii doi clasați din fiecare grupă au avut acces la sferturile de finală și la rundele de eliminare ulterioare.
Prima rundă preliminară
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
ÍBV Vestmannæyja | 3 - 1 | Tirana | 1 - 0 | 2 - 1 |
Liteks Lovech | 5 - 0 | Glentoran | 3 - 0 | 2 - 0 |
Žalgiris | 5 - 0 | Araks Ararat | 2 - 0 | 3 - 0 |
HB Tórshavn | 1 - 7 | Haka | 1 - 1 | 0 - 6 |
Partizan | 10 - 1 | Flora Tallinn | 6 - 0 | 4 - 1 |
Jeunesse Esch | 0-10 | Skonto | 0 - 2 | 0 - 8 |
Jugomagnatul dislocă | 2-2 ( gfc ) | Kəpəz | 1 - 0 | 1-2 |
Barry Town | 2 - 3 | Valletta | 0 - 0 | 2 - 3 |
Sf Patrick | 0-10 | Zimbru Chișinău | 0 - 5 | 0 - 5 |
A doua rundă preliminară
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Viena rapidă | 5 - 0 | Valletta | 3 - 0 | 2 - 0 |
Anorthōsis | 3 - 2 | Slovan Bratislava | 2 - 1 | 1 - 1 |
Partizan | 6 - 1 | Rijeka | 3 - 1 | 3 - 0 |
CSKA Moscova | 2 - 4 | Molde | 2 - 0 | 0 - 4 |
Liteks Lovech | 5 - 5 (2-3 dcr ) | Widzew Łódź | 4 - 1 | 1 - 4 |
Haka | 1 - 7 | Rangers | 1 - 4 | 0 - 3 |
Dynamo Tbilisi | 2 - 3 | Zimbru Chișinău | 2 - 1 | 0 - 2 |
Dnjapro-Transmaš Mahilëŭ | 0 - 3 | AIK | 0 - 1 | 0 - 2 |
Jugomagnatul dislocă | 0 - 2 | Brøndby | 0 - 1 | 0 - 1 |
București rapid | 4 - 5 | Skonto | 3 - 3 | 1-2 |
Beșiktaș | 1 - 1 ( gfc ) | Hapoel Haifa | 1 - 1 | 0 - 0 |
Dinamo Kiev | 3 - 0 | Žalgiris | 2 - 0 | 1 - 0 |
ÍBV Vestmannæyja | 1 - 5 | MTK Budapesta | 0 - 2 | 1 - 3 |
Maribor | 5 - 4 | Genk | 5 - 1 | 0 - 3 |
A treia rundă preliminară
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Zimbru Chișinău | 0 - 2 | PSV | 0 - 0 | 0 - 2 |
Spartak Moscova | 5 - 1 | Partizan | 2 - 0 | 3 - 1 |
Chelsea | 3 - 0 | Skonto | 3 - 0 | 0 - 0 |
Viena rapidă | 0 - 4 | Galatasaray | 0 - 3 | 0 - 1 |
Fiorentina | 5 - 1 | Widzew Łódź | 3 - 1 | 2 - 0 |
Aalborg | 3 - 4 | Dinamo Kiev | 1-2 | 2 - 2 |
Rangers | 2 - 1 | Parma | 2 - 0 | 0 - 1 |
Brøndby | 3 - 6 | Boavista | 1-2 | 2 - 4 ( dts ) |
AEK Atena | 0 - 1 | AIK | 0 - 0 | 0 - 1 |
Hapoel Haifa | 0 - 4 | Valencia | 0 - 2 | 0 - 2 |
Hertha Berlin | 2 - 0 | Anorthōsis | 2 - 0 | 0 - 0 |
Sturm Graz | 4 - 3 | Servette | 2 - 1 | 2 - 2 |
Molde | 1 - 1 ( gfc ) | Mallorca | 0 - 0 | 1 - 1 |
Lyon | 0 - 3 | Maribor | 0 - 1 | 0 - 2 |
Dinamo Zagreb | 2 - 0 | MTK Budapesta | 0 - 0 | 2 - 0 |
FK Teplice | 0 - 2 | Borussia Dortmund | 0 - 1 | 0 - 1 |
Prima etapă a grupelor
Grupa A
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lazio | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 3 | +10 |
Dinamo Kiev | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 8 | 8 | 0 |
Bayer Leverkusen | 7 | 6 | 1 | 4 | 1 | 7 | 7 | 0 |
Maribor | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 2 | 12 | -10 |
Prima zi | |||
Bayer Leverkusen | 1–1 | Lazio | |
Dinamo Kiev | 0-1 | Maribor | |
A doua zi | |||
Maribor | 0–2 | Bayer Leverkusen | |
Lazio | 2–1 | Dinamo Kiev | |
A treia zi | |||
Lazio | 4-0 | Maribor | |
Bayer Leverkusen | 1–1 | Dinamo Kiev | |
A patra zi | |||
Maribor | 0-4 | Lazio | |
Dinamo Kiev | 4–2 | Bayer Leverkusen | |
A cincea zi | |||
Lazio | 1–1 | Bayer Leverkusen | |
Maribor | 1-2 | Dinamo Kiev | |
A șasea zi | |||
Bayer Leverkusen | 0-0 | Maribor | |
Dinamo Kiev | 0-1 | Lazio |
Grupa B.
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Barcelona | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 19 | 9 | +10 |
Fiorentina | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 7 | +2 |
Arsenal | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 9 | 9 | 0 |
AIK | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 4 | 16 | -12 |
Prima zi | |||
AIK | 1-2 | Barcelona | |
Fiorentina | 0-0 | Arsenal | |
A doua zi | |||
Arsenal | 3-1 | AIK | |
Barcelona | 4–2 | Fiorentina | |
A treia zi | |||
Barcelona | 1–1 | Arsenal | |
AIK | 0-0 | Fiorentina | |
A patra zi | |||
Arsenal | 2–4 | Barcelona | |
Fiorentina | 3-0 | AIK | |
A cincea zi | |||
Arsenal | 0-1 | Fiorentina | |
Barcelona | 5-0 | AIK | |
A șasea zi | |||
AIK | 2-3 | Arsenal | |
Fiorentina | 3–3 | Barcelona |
Grupa C
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rosenborg | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 12 | 5 | +7 |
Feyenoord | 8 | 6 | 1 | 5 | 0 | 7 | 6 | +1 |
Borussia Dortmund | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 9 | -2 |
Boavista | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 10 | -6 |
Prima zi | |||
Boavista | 0–3 | Rosenborg | |
Feyenoord | 1–1 | Borussia Dortmund | |
A doua zi | |||
Borussia Dortmund | 3-1 | Boavista | |
Rosenborg | 2–2 | Feyenoord | |
A treia zi | |||
Boavista | 1–1 | Feyenoord | |
Rosenborg | 2–2 | Borussia Dortmund | |
A patra zi | |||
Borussia Dortmund | 0–3 | Rosenborg | |
Feyenoord | 1–1 | Boavista | |
A cincea zi | |||
Rosenborg | 2-0 | Boavista | |
Borussia Dortmund | 1–1 | Feyenoord | |
A șasea zi | |||
Boavista | 1-0 | Borussia Dortmund | |
Feyenoord | 1-0 | Rosenborg |
Grupa D
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Manchester Utd | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 |
Olympique Marsilia | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 8 | +2 |
Sturm Graz | 6 | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 12 | -7 |
Dinamo Zagreb | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 7 | 0 |
Prima zi | |||
Manchester Utd | 0-0 | Dinamo Zagreb | |
Olympique Marsilia | 2-0 | Sturm Graz | |
A doua zi | |||
Sturm Graz | 0–3 | Manchester Utd | |
Dinamo Zagreb | 1-2 | Olympique Marsilia | |
A treia zi | |||
Manchester Utd | 2–1 | Olympique Marsilia | |
Dinamo Zagreb | 3-0 | Sturm Graz | |
A patra zi | |||
Sturm Graz | 1-0 | Dinamo Zagreb | |
Olympique Marsilia | 1-0 | Manchester Utd | |
A cincea zi | |||
Dinamo Zagreb | 1-2 | Manchester Utd | |
Sturm Graz | 3–2 | Olympique Marsilia | |
A șasea zi | |||
Manchester Utd | 2–1 | Sturm Graz | |
Olympique Marsilia | 2–2 | Dinamo Zagreb |
Grupa E
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Real Madrid | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 15 | 7 | +8 |
Port | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 9 | 6 | +3 |
Olympiakos | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 9 | 12 | -3 |
Molde | 3 | 6 | 1 | 0 | 5 | 6 | 14 | -8 |
Prima zi | |||
Molde | 0-1 | Port | |
Olympiakos | 3–3 | Real Madrid | |
A doua zi | |||
Port | 2-0 | Olympiakos | |
Real Madrid | 4-1 | Molde | |
A treia zi | |||
Real Madrid | 3-1 | Port | |
Olympiakos | 3-1 | Molde | |
A patra zi | |||
Port | 2–1 | Real Madrid | |
Molde | 3–2 | Olympiakos | |
A cincea zi | |||
Port | 3-1 | Molde | |
Real Madrid | 3-0 | Olympiakos | |
A șasea zi | |||
Molde | 0-1 | Real Madrid | |
Olympiakos | 1-0 | Port |
Grupa F
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Valencia | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 8 | 4 | +4 |
Bayern Monaco | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 7 | 6 | +1 |
Rangers | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 7 | 0 |
PSV | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | -5 |
Prima zi | |||
Bayern Monaco | 2–1 | PSV | |
Valencia | 2-0 | Rangers | |
A doua zi | |||
Rangers | 1–1 | Bayern Monaco | |
PSV | 1–1 | Valencia | |
A treia zi | |||
PSV | 0-1 | Rangers | |
Bayern Monaco | 1–1 | Valencia | |
A patra zi | |||
Rangers | 4-1 | PSV | |
Valencia | 1–1 | Bayern Monaco | |
A cincea zi | |||
Rangers | 1-2 | Valencia | |
PSV | 2–1 | Bayern Monaco | |
A șasea zi | |||
Valencia | 1-0 | PSV | |
Bayern Monaco | 1-0 | Rangers |
Grupa G
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sparta Praga | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 14 | 6 | +8 |
Bordeaux | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 7 | 4 | +3 |
Spartak Moscova | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 12 | -3 |
Willem II | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 15 | -8 |
Prima zi | |||
Sparta Praga | 0-0 | Bordeaux | |
Willem II | 1–3 | Spartak Moscova | |
A doua zi | |||
Spartak Moscova | 1–1 | Sparta Praga | |
Bordeaux | 3–2 | Willem II | |
A treia zi | |||
Bordeaux | 2–1 | Spartak Moscova | |
Sparta Praga | 4-0 | Willem II | |
A patra zi | |||
Spartak Moscova | 1-2 | Bordeaux | |
Willem II | 3-4 | Sparta Praga | |
A cincea zi | |||
Spartak Moscova | 1–1 | Willem II | |
Bordeaux | 0-0 | Sparta Praga | |
A șasea zi | |||
Sparta Praga | 5–2 | Spartak Moscova | |
Willem II | 0-0 | Bordeaux |
Grupa H
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Chelsea | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 3 | +7 |
Hertha Berlin | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 10 | -3 |
Galatasaray | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 13 | -3 |
Milano | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 7 | -1 |
Prima zi | |||
Chelsea | 0-0 | Milano | |
Galatasaray | 2–2 | Hertha Berlin | |
A doua zi | |||
Hertha Berlin | 2–1 | Chelsea | |
Milano | 2–1 | Galatasaray | |
A treia zi | |||
Chelsea | 1-0 | Galatasaray | |
Milano | 1–1 | Hertha Berlin | |
A patra zi | |||
Hertha Berlin | 1-0 | Milano | |
Galatasaray | 0-5 | Chelsea | |
A cincea zi | |||
Milano | 1–1 | Chelsea | |
Hertha Berlin | 1–4 | Galatasaray | |
A șasea zi | |||
Chelsea | 2-0 | Hertha Berlin | |
Galatasaray | 3–2 | Milano |
A doua etapă a grupelor
Grupa A
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Barcelona | 16 | 6 | 5 | 1 | 0 | 17 | 5 | +12 |
Port | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 |
Sparta Praga | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 12 | -7 |
Hertha Berlin | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 3 | 8 | -5 |
Prima zi | |||
Hertha Berlin | 1–1 | Barcelona | |
Sparta Praga | 0–2 | Port | |
A doua zi | |||
Port | 1-0 | Hertha Berlin | |
Barcelona | 5-0 | Sparta Praga | |
A treia zi | |||
Barcelona | 4–2 | Port | |
Hertha Berlin | 1–1 | Sparta Praga | |
A patra zi | |||
Port | 0–2 | Barcelona | |
Sparta Praga | 1-0 | Hertha Berlin | |
A cincea zi | |||
Port | 2–2 | Sparta Praga | |
Barcelona | 3-1 | Hertha Berlin | |
A șasea zi | |||
Sparta Praga | 1-2 | Barcelona | |
Hertha Berlin | 0-1 | Port |
Grupa B.
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Manchester Utd | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 10 | 4 | +6 |
Valencia | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 9 | 5 | +4 |
Fiorentina | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 8 | -1 |
Bordeaux | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 5 | 14 | -9 |
Prima zi | |||
Fiorentina | 2-0 | Manchester Utd | |
Valencia | 3-0 | Bordeaux | |
A doua zi | |||
Manchester Utd | 3-0 | Valencia | |
Bordeaux | 0-0 | Fiorentina | |
A treia zi | |||
Manchester Utd | 2-0 | Bordeaux | |
Fiorentina | 1-0 | Valencia | |
A patra zi | |||
Bordeaux | 1-2 | Manchester Utd | |
Valencia | 2-0 | Fiorentina | |
A cincea zi | |||
Manchester Utd | 3-1 | Fiorentina | |
Bordeaux | 1–4 | Valencia | |
A șasea zi | |||
Fiorentina | 3–3 | Bordeaux | |
Valencia | 0-0 | Manchester Utd |
Grupa C
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bayern Monaco | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 8 | +5 |
Real Madrid | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 12 | -1 |
Dinamo Kiev | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 8 | +2 |
Rosenborg | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 5 | 11 | -6 |
Prima zi | |||
Dinamo Kiev | 1-2 | Real Madrid | |
Rosenborg | 1–1 | Bayern Monaco | |
A doua zi | |||
Bayern Monaco | 2–1 | Dinamo Kiev | |
Real Madrid | 3-1 | Rosenborg | |
A treia zi | |||
Dinamo Kiev | 2–1 | Rosenborg | |
Real Madrid | 2–4 | Bayern Monaco | |
A patra zi | |||
Bayern Monaco | 4-1 | Real Madrid | |
Rosenborg | 1-2 | Dinamo Kiev | |
A cincea zi | |||
Real Madrid | 2–2 | Dinamo Kiev | |
Bayern Monaco | 2–1 | Rosenborg | |
A șasea zi | |||
Dinamo Kiev | 2-0 | Bayern Monaco | |
Rosenborg | 0-1 | Real Madrid |
Grupa D
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lazio | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 4 | +6 |
Chelsea | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 5 | +3 |
Feyenoord | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 7 | 0 |
Olympique Marsilia | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 2 | 11 | -9 |
Prima zi | |||
Chelsea | 3-1 | Feyenoord | |
Olympique Marsilia | 0–2 | Lazio | |
A doua zi | |||
Feyenoord | 3-0 | Olympique Marsilia | |
Lazio | 0-0 | Chelsea | |
A treia zi | |||
Lazio | 1-2 | Feyenoord | |
Olympique Marsilia | 1-0 | Chelsea | |
A patra zi | |||
Chelsea | 1-0 | Olympique Marsilia | |
Feyenoord | 0-0 | Lazio | |
A cincea zi | |||
Lazio | 5-1 | Olympique Marsilia | |
Feyenoord | 1–3 | Chelsea | |
A șasea zi | |||
Chelsea | 1-2 | Lazio | |
Olympique Marsilia | 0-0 | Feyenoord |
Tabloul de bord al fazei eliminatorii
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||||||
Real Madrid | 0 | 3 | 3 | ||||||||||||||||
Manchester United | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||
Real Madrid | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||
Bayern Monaco | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||
Bayern Monaco | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||
Porto | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
Real Madrid | 3 | ||||||||||||||||||
Valencia | 0 | ||||||||||||||||||
Valencia | 5 | 0 | 5 | ||||||||||||||||
Lazio | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||
Valencia | 4 | 1 | 5 | ||||||||||||||||
Barcellona | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||
Chelsea | 3 | 1 | 4 | ||||||||||||||||
Barcellona | 1 | 5 | 6 |
Quarti di finale
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Real Madrid | 3 - 2 | Manchester United | 0 - 0 | 3 - 2 |
Porto | 2 - 3 | Bayern Monaco | 1 - 1 | 1 - 2 |
Valencia | 5 - 3 | Lazio | 5 - 2 | 0 - 1 |
Chelsea | 4 - 6 | Barcellona | 3 - 1 | 1 - 5 ( dts ) |
Semifinali
Squadra 1 | Totale | Squadra 2 | Andata | Ritorno |
---|---|---|---|---|
Real Madrid | 3 - 2 | Bayern Monaco | 2 - 0 | 1 - 2 |
Valencia | 5 - 3 | Barcellona | 4 - 1 | 1 - 2 |
Finale
Parigi 24 maggio 2000, ore 20:45 | Real Madrid | 3 – 0 referto | Valencia | Stade de France (78.759 spett.)
| ||||||
|
|
|
Classifica marcatori
Di seguito i migliori marcatori. Sono escluse le gare dei turni preliminari. [1]
Gol | Minuti giocati | Giocatore | Squadra | |
---|---|---|---|---|
10 | 1150' | Jardel | Porto | |
10 | 1231' | Rivaldo | Barcellona | |
10 | 1350' | Raúl | Real Madrid | |
9 | 701' | Simone Inzaghi | Lazio | |
8 | 1063' | Serhij Rebrov | Dinamo Kiev | |
8 | 1161' | Tore André Flo | Chelsea | |
7 | 1012' | Paulo Sérgio | Bayern Monaco | |
7 | 1206' | Patrick Kluivert | Barcellona | |
6 | 582' | Luis Enrique | Barcellona | |
6 | 877' | Gabriel Batistuta | Fiorentina | |
6 | 1048' | Roy Keane | Manchester Utd | |
6 | 1137' | Fernando Morientes | Real Madrid | |
5 | 1080' | John Carew | Rosenborg | |
5 | 1138' | Luís Figo | Barcellona | |
5 | 1164' | Gaizka Mendieta | Valencia | |
5 | 1412' | Claudio López | Valencia |
Note
- ^ Statistiche - Gol segnati - Fase finale , su it.uefa.com , uefa.com. URL consultato il 4 gennaio 2012 .
Voci correlate
Altri progetti
- Wikimedia Commons contiene immagini o altri file su UEFA Champions League 1999-2000
Collegamenti esterni
- Sito ufficiale , su it.uefa.com .
- ( EN ) Risultati su RSSSF.com , su rsssf.com .