Wacken Open Air

De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Salt la navigare Salt la căutare
Zona festivalului W: O: A în 2007
( EN )

„Mai repede mai tare mai tare”

( IT )

"Mai repede. Mai grele. Mai tare. "

( Deviza evenimentului )

Wacken Open Air (W: O: A) este un festival specializat în genul de muzică heavy metal organizat în fiecare an din 1990 în micul sat Wacken , în nordul Germaniei , la aproximativ 70 km de Hamburg . Evenimentul atrage o mulțime mare de fani ai muzicii metalice în fiecare an (evenimentul este totuși limitat la 75.000 de spectatori) din toate colțurile Europei și, de asemenea, din restul lumii.

Wacken Open Air se desfășoară în mod normal în prima săptămână a lunii august și în prezent durează trei zile. În realitate, având în vedere participarea masivă și tipul de eveniment, de-a lungul anilor a fost posibilă ocuparea zonei cu corturi și vehicule de tot felul cu până la trei zile înainte de începerea concertelor. Zona festivalului este alcătuită dintr-o zonă de concert, cu 4 scene de diferite dimensiuni pe care cântă peste 70 de grupuri și o zonă de camping.

În fiecare an, din 2002 , a existat un full house, iar începând cu ediția din 2008, în fiecare an, recordul de sold out devreme este doborât, până la ediția din 2014 , în care a fost epuizată chiar și cu 359 de zile înainte de eveniment, mai puțin de 2 zile după ce cele 75.000 de bilete sunt puse în vânzare. Pentru ediția din 2015, recordul de viteză sold-out a fost îmbunătățit în continuare, cu cele 75.000 de bilete disponibile vândute în doar 12 ore de la punerea în vânzare. [1]

Ediții

1990

24 august - 25 august:

Grupuri
vineri sâmbătă

Orizont

5th Avenue
Ax'n Sex
Motoslug
Sezonul Sacret
Wizzard


1991

21 august - 22 august:

Grupuri

Bon Scott ( trupa tribut AC / DC )
Gypsy Kyss
Kilgore
Life Artist

Rosu rubin
Shanghai'd Guts
Orizont


1992

22 august - 23 august:

Grupuri

5th Avenue
Asmodis
Ax'n Sex
Sora rea
Bai Bang
Gardian orb
De La Cruz
Doc Eisenhauer
Dr. Hörp
Eddie E.
muntean
Ideile lui martie
Incubator

Jolly Hangman
Mama's Boys
Mintea Morbidă
Motoslug
Vrajă păgână
Paradis
Play'n'Bleed
Saitensprünge
saxon
Störspatzen din Des
Misiunea STS 8
Waltonii
Vivian


1993

20 august - 22 august:

Etapa principală
vineri sâmbătă duminică

Pyraceae
Calea ferata
Gorefest
Skew Siskin
Câini de râu
Doro
Bon Scott ( trupa tribut AC / DC )

Ceresc
Blondele neliniștite
Saintcatee
Warpath
Planul B
Jingo de Lunch
Fărădelege
Holocaust
Avertizare Soartă
muntean

Abi Wallenstein
Jucărie
RAX
Sora rea
Potir
Vivian
Ax'n Sex

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Iubitor rapid
Catifea albastra
Bai Bang
Samael
Gary Hughes
Sahara
Oase de sală
Stoney Rudolph

Chin
Păcătos rânjitor
Häwi Mädels
Ciocanul lui Jack
Act zgomotos de protest
Michael Dickes
(acustic)
Câini de râu
(acustic)
Buddy Lackey
Sahara
5th Avenue


1994

19 august - 20 august:

Etapa principală
vineri sâmbătă

Suicietate
Păgânime
Skyclad
Petrecerea ceaiului

Saintcatee
Respirație chimică
Decizia D
UK Subs
Gama de raze
Rausch
Ucigașii lui Paul Di'Anno

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Moray
Multe fapte de maniaci
Decedat
Stoney Rudolph și The Happy McCardies
Hannes Bauer & Orchestra
Waltonii
Lacrimi pentru bere

Roan
Riff Raff
Easy Livin '
( Uriah Heep feat. Markus Grosskopf )
Chin
As de pică
Ken Tamplin
Prollhead
Atrocitate
Dixie Gunworks


1995

19 august - 20 august:

Grupuri

5th Avenue
Amentia
Angra
Sora rea
Potir
Târî
TATA
Dark At Down
Das Auge Gottes
Epoca Depresivă
Dixie Gunworks

Fantomele zorilor
Graue Zellen
Echipa de ură
Laberint
Mai multe despre câini
Morgoth
Paragon
Fantomele viitorului
Pothead
Puterea de exprimare
Frumoase Servitoare

Prim
Napi
Revelatie
Schweisser
Solitudine Aeturn
Templul Absurdului
Tiamat
Trauma
Trieb
Vanden Plas
Vocaţie


1996

9 august - 10 august:

Etapa principală dublă
vineri sâmbătă

Mașină de măcinat
Nimic mare
Furtuna in desert
Sora rea
El spune
Grave Digger
Pyogenesis

Gorefest
Colectarea
Exploatatul
Crematoriu
Kreator
Tom Angelripper
Azil

Gorn
Ricoşeu
Whils
Asediuri Chiar
Wahl drept
Templul Absurdului
Manos
Secret Discovery
Vicki Vomit

Atrocitate
Randalica
Schweisser
Oomph!
Vino Regatul
Mințile dimple
Böhse Onkelz
Tom Angelripper
Ramones Mania


1997

8 august - 9 august:

Etapa principală dublă
vineri sâmbătă

Aion
Undish
Lacul Lacrimilor
Disecţie
Virgin Steele
Dimmu Borgir
Savior Machine

Sodoma
Teatrul Tragediei
Samael
Therion
Orchestra Rage & Lingua Mortis
Dragostea

Scanner
Hassmütz
Zed Yago
Corb
Rezervor
Păcătos
TU FACI
Mântuitorul de fier
Exagerat

Contraceptie
HammerFall
Waltari
Grave Digger
Amorphis
Motörhead
Cățea Rock
Metrou până la Sally
Tom Angelripper

Etapa Umedă
vineri sâmbătă

Don Bosco
Steiger
Burtă
Acceptarea sceptică
Mummlox
În flăcări
Dezmembra
Câini la sfârșitul lunii septembrie

Încredinţa
Gainsay
Headcase
Fox Force Five
Automaniacul
Totenmond
Chin
Umbra și Imago
Păcătos rânjitor
Soilent Green


1998

7 august - 8 august:

Etapa principală dublă
vineri sâmbătă

Metal Worx
Praf de inger
Neliniște [2]
Avertisment corect
Dusman
Mântuitorul de fier
Savage dulce
Stratovarius

Blitzkrieg
Cradle of Filth
Nicovală
Doro
Războinic
JBO
Zeita Dorinței
Haggard

Zgomot dulce
Lacuna Coil
Gol
Mătase aspră
Stahlhammer
mama sfântă
Primordial
Condamnat
Oțel sacru
Foc
Pegazus
Gama de raze

Voievod (anulat)
Virgin Steele
Frica primitiva
Pamânt înghetat
Excitator
Gardian orb
Riot
Savatage
Atrocitate
Tom Angelripper
În Extremo

Etape umede / negre
vineri sâmbătă

Al treilea dinți
Incubator
Telltalehard
Cremă
Dumnezeu a scăpat
Soulburn
Stigmatele IV
Parfumat cu rouă
Darkseed

Krabathor
Manos
Copii de Bodom
Sunt eu sânge
Binecuvântare
Tankard
Crematoriu
Skyclad
Templul Absurdului

Murder One
Rezistența pierdută
Noaptea în Gales
Tipat silentios
Borknagar
Post-mortem
Copilul bătrânului
Crack Up
Ridică iadul
Neîncredere
Sadic

Heavenwood
Agathodaimon
Skyclad
Hades Atotputernic
Wahl drept
Gorgoroth
Vader
Legământ
Ipocrizie
Grober Spass


1999

6 august - 7 august:

Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Moarte SS
Avertizare Soartă
Barba lui Spock

Edguy
Vrăjitorie
Leatherwolf
Pasagerii orbi
Dokken
Crematoriu
TU FACI
Distrugere
HammerFall
Mayhem
Furie
Soarta Milostivă
saxon
În Extremo
Tygers din Pan Tang

Dr. Death
Legea Marshall
Amon Amarth
Wardog
Tristany
Metalium
În flăcări
Bullheadz
Colectarea
Frica primitiva
Metrou până la Sally
Axel Rudi Pell
Six Feet Under
Frumoase Servitoare
cadavru canibal
Biserica metalică
Atrocitate
Dee Snider
Dimmu Borgir
Therion & Orchestra
Onkel Tom

Etapa istoriei Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

În Aeternum
Vierme
Casa Spiritelor
Eisregen
Sinistru
Templul Absurdului
Paria
Freedom Call
Warhammer
Die Apokalyptischen Reiter
Înrobit
Waltonii
Vicki Vomit

Powergod
Totenmond
Richthofen
Roland Grapow & Band
Păcătos
Girlschool
Napalm Death
Eläkeläiset
Reverendul Jürgen și Igor

Coroana
Grădina Memoriei
Prag
Liniște întunecată
Marduk
Angra
Axxis
Jaguar
Niciodată
Mandate
Umbra și Imago

Etapa Umedă
joi vineri sâmbătă

Tankwort
Skyclad

Paragon
Fermecat
Sygnet
Brainstorm
Cercul mistic
Ucigași
Nemuritor
Dumnezeu a scăpat
Jag Panzer

Mindfeed
Paradox
Lefay
Labirint
Profetul Oțelului
Agent Steel
Destiny End
Aparat de ras
Chin
Solitudine Aeturn
Whiplash


2000

4 august - 5 august:

Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Krokus
Molly Hatchet
Compania Șerpilor

Vader
Samson
Inmormantare sumbra
Royal Hunt
Umbra și Imago
Angel Witch
Marduk
Rapsodia focului
Nemuritor
Stratovarius
Exagerat
Pamânt înghetat
Ipocrizie
Gama de raze
Six Feet Under

Evul Mediu
Freedom Call
Imolarea
Labirint
Vechi
Foc
Condamnat
Lizzy Borden
Înmormântat
Nightwish
Înger morbid
Doro
Tatuaj cu trandafiri
Thin Lizzy a pierdut, în locul lui Dee Snider
Venin
Zakk Wylde
Chantal Chevalier
Onkel Tom

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Întuneric la zori
Gaskin
31 octombrie
Desperados
Cremă roz 69
Artilerie
Domnul Liege

SHARD
Late Nite Romeo
Agathodaimon
Durere
Solstițiul
Demon
Cerșetorii spirituali
Moștenitor Aparent
Ridică iadul
Motor

Etapa Umedă
vineri sâmbătă

Deranjat
Sălbatic
Incuia
Moartea
Călugăriță
Suedia neagră
Breaker

Regulile mafiei
Coșmar
Steel Attack
Squealer
Punct de disparitie
Hades
Visul lui Jacobs
Skew Siskin
Knorkator
Twisted Tower Dire


2001

3 august - 4 august:

Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Cavaler rătăcitor
Finntroll
Crematoriu
VIESPE

Decedat
Stigma IV
Carge Forge
Lacuna Coil
Sfântul Moise
Napalm Death
Excitator
Frica primitiva
Paul DiAnno
Niciodată
Exagerat
Therion
(cu cor)
Helloween
saxon
Dimmu Borgir

Warhammer
Criptopsie
Brainstorm
Liniște întunecată
Metalium
Inculpat
Anihilator
Furie
Metrou până la Sally
Grave Digger
În flăcări
Nightwish
HammerFall
Motörhead
Sodoma

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Nostradameus
Căderea nopţii
Solul
Blackshine
Cuşcă
Kamelot
Nasum
Exhumat
Sonata Arctica
Antreprenor de pompe funebre
Dezastru
The Haunted
Exumer
Rawhead Rexx

Traseul lacrimilor
666. Deströyer
Vintersorg
Krisiun
Doctor în suflet
Tad Morose
Artch
Tankard
Jag Panzer
Naglfar
Opeth
Moarte SS
Die Apokalyptischen Reiter
Mägo de Oz

Etapa Umedă
vineri sâmbătă

Bionix
Rechin de cristal
16 Hell Ventiler
Smoke Blow
Sacraphyx
Cercul durerii
Vrăjitor (anulat)
Behemoth
Forța tăcută

Kju
Traceelords
Chinchilla
Centrul de greutate
Paragon
Orizont pierdut
Dusman
Noaptea în Gales


2002

1 august - 3 august:

Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Sărut Mesia
Kotipelto
Foc
Doro
Tatuaj cu trandafiri

Stormwarrior
Vomitor
Domine
Necrofob
Mântuitorul de fier
Debris Inc.
Angra
Fetus pe moarte
Frumoase Servitoare
Borknagar
Savatage
Distrugere
Bruce Dickinson
Copii de Bodom
JBO
În Extremo
Warlord

Vrăjitoarea furtună
Penal
Vrăjitor
Amon Amarth
Zvonuri vicioase
Macabru
Asaltul nuclear
Nemuritor
Exod
Ipocrizie
Edguy
cadavru canibal
Gardian orb
Kreator
TU FACI
Onkel Tom

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Avalanch
Dornenreich
Lup
Rebeliune
Metalucifer
Ritualuri nocturne
Incuia
Mințile dimple
Megaherz
Lordul Dragon
Duhoare înțepătoare
Torfrock
Mireasa mea pe moarte
Lumanare
Scop roșu

Rottweiler
Evergrey
Mezarkabul
Thunderstone
Praf de inger
Shakra
Şoimar
Vanden Plas
Sinergy
Sabbat
Păgân
Dezlănțuit
Blitzkrieg
Garoafa verde
Haggard

Etapa Umedă
vineri sâmbătă

Antagonist
Justiţie
Suprafața ofilitoare
Fleshcrawl
Alabama Thunderpussy
Ceresc
Regulile mafiei
Eisregen
Primordial

Victime ale Nebuniei
Centrul gravitației
Kalmah
Hollenthon
Viziunea divină
Visul răului
Suidakra
Mörk Gryning
Coșmar


2003

31 iulie - 2 august:

Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Cercul II Cercul
Anihilator
Victorie
Saxon (spectacol Surprise)
Fugind salbatic

Parfumat cu rouă
Terorism de zgomot extrem
Coroana
cap de diamant
Dezmembra
Freedom Call
Condamnat
Frica primitiva
Testament
Gama de raze
În flăcări
Sora răsucită
Metrou până la Sally

Sinistru
Thyrfing
Creație malefică
Metalium
Pădurea Carpaților
Planul principal
Solul
Furie
Inmormantare sumbra
Stratovarius
Nil
Slayer
Vader
Onkel Tom

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Pluma
Al șaptelea
Evul Mediu
Lotto King Karl
Die Apokalyptischen Reiter
asasin
Brut

Raunchy
Twisted Tower Dire
Dovada unu
Eidolon
Kataklysm
Păcătos
Sonata Arctica

Etapa Umedă
vineri sâmbătă

Obscenitate
V8 Wankers
Psihopunch
Oratoriu
Ridică iadul
Simforța
Hristos putrezind

Cetatea umană
Vierme
Cercul Callenish
Luna de iarnă criptică
Bai Bang
Rituri antice
Cerul va arde
Darkane
Rasa 77


2004

5 august - 7 august:

Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Zodiac Mindwarp
Motörhead
Böhse Onkelz

Orfelinat
Paragon
Catedrală
Weinhold
Dusman
Brainstorm
Mayhem
Grave Digger
Feinstein / The Rods
Dumnezeu
Distrugere
Doro și Warlock
Amon Amarth

Bal-Sagoth
Îngerul Morții
Dezlănțuit
Antrax
cadavru canibal
Niciodată
Ipocrizie
Helloween
Copii de Bodom
saxon
Satyricon și Nocturno Culto
JBO

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Mnemic
Raunchy
Dionis
Satana
Kotipelto
Eläkeläiset
Quireboys

Profeția Mistică
Ektomorf
După Forever
Thunderstone
Knorkator
Schandmaul

Etapa Umedă
vineri sâmbătă

Metedre
Avangardă
Artefact
Motorul durerii
Gutbucket
Uși astrale
Hobbs Îngerul morții
Indicele Misery
Suferința

Dr. Rock
Everfest
Thora
Voodoma
Supersom
Marea nesăbuită
Gun Gunel
Neîncredere
Grifon


2005

4 august - 6 august:

Apocalyptica la W: O: A 2005
Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Tristany
Lumanare
Oomph!
Nightwish

Naglfar
Morgana Lefay
Illdispus
Sonata Arctica
Baie de sânge
Biserica metalică
Necrolog
Edguy
Within Temptation
Capul mașinii
Apocalyptica
Corvus Corax
Samael

Zyklon
DragonForce
Sufocare
Exagerat
Disecţie
Axel Rudi Pell
Marduk
HammerFall
Kreator
Accept
Condamnat
Stratovarius
(act surpriza)
Onkel Tom

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

Mercenar
Marky Ramone
Ensiferum
Hanoi Rocks (anulat)
Eisregen
Gorefest
Turisas

Regulile mafiei
Contele Corb
Sfântul Moise
Finntroll
Echilibru
Torfrock
emKay
(Act surpriză)

Etapa Umedă
joi vineri sâmbătă

Doomfoxx
Hatesphere

Victime ale Nebuniei
Ochi de șarpe
Gorilla Monsoon
Sinners Bleed
Hatedrive
Avangardă
Saeko
Suidakra
Marea nesăbuită
Mucc
Cataractă
Metalium
Potentia Animi
Teräsbetoni
Contradicţie

Stigmă
Dezlănțuie Furia
Manifesta
Agonizator
Tuatha de Danann
Machine Men
Timpuri grele
Panic Cell
Noise Forest
Regicid
Endhammer
Primordial
Endstille
Zeita Dorinței

Etapa Jim Beam
joi vineri sâmbătă

Mambo Kurt

Doomfoxx
Los Los

Doomfoxx


2006

3 august - 5 august:

Peter Lindgren al lui Opeth la W: O: A 2006
Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Infern mai rapid
(feat. Tyson Schenker )
Victorie
Grupul Michael Schenker
Scorpioni
(cu invitați speciali)

Cercul Mistic
Soare de iarna
Legiunea Condamnaților
Danko Jones
Six Feet Under
Niciodată
Opeth
În Extremo
Carnivor
Copii de Bodom
Celeste Frost
Minister
Amon Amarth

Abortat
Caliban
Dusman
Fabrica Fricii
Înger morbid
Gama de raze
Soulfly
Șarpe alb
Împărat
Motörhead
Finntroll
Metrou până la Sally

Etapa de petrecere
vineri sâmbătă

End of Green
Născut din Pain
Ektomorf
Solul
Korpiklaani
D'espairsRay
Frica primitiva

Biserica metalică
Bloodthorn
Tărâm pustiu
Ateu
Die Apokalyptischen Reiter
Tatuaj cu trandafiri

Etapa Umedă
miercuri joi vineri sâmbătă

Mambo Kurt

Gutlock
Răufăcător
Transilvanian Beat Club
Păcatul de moarte
COR
Mambo Kurt

Monster Joe
Würm
Crematoriul cadavric
Kottak
Păpușa Nikki
Gorilla Monsoon
Fleshgore
Vreid
Krypteria
Dezperadoz
Alimentat cu iadul
Metal Inquisitor
Battlelore

Morbus Gravis
Trântor
Infinight
Dogma
Suidakra
Tourettes
NOI
Lacul Lacrimilor
Krieger
Obscenitate
Delirant
Forever Slave


2007

2 august - 4 august:

Iced Earth la W: O: A 2007
Etapa principală dublă
joi vineri sâmbătă

Blitzkrieg
Tatuaj cu trandafiri
Sodoma
(cu oaspeți)
saxon

Suidakra
Amorphis
Napalm Death
Therion
Posedat
Grave Digger
Turbonegro
JBO
Lacuna Coil
Gardian orb
Dimmu Borgir
Pamânt înghetat
Die Apokalyptischen Reiter

Sonic Syndicate
Sacred Reich
Vraja lunii
Stratovarius
Dir En Grey
Furie
(cu Orchestra Lingua Mortis)
Distrugere
(cu oaspeți)
Tastați O Negativ
Nemuritor
În flăcări
cadavru canibal
Metrou până la Sally

Etapa de petrecere
joi vineri sâmbătă

Durerea
Narziss
Neaera
Animal Alpha
Tot ce ramane
Hatesphere
Exagerat

Crima Dahlia Neagră
Comunică
Volbeat
Şoimar
Înrobit
Schandmaul
Samael

Deziluzie
Cerul va arde
Dimensiune zero
Nord
Stormwarrior
(featuring Kai Hansen )
Haggard

WET Stage
Mercoledì Giovedì Venerdì Sabato

Mambo Kurt

Krossbreed
Wargasm
Roots of Death
Gutbucket
Týr
Letzte Instanz
Electric Eel Shock
Maroon

Red Ink
Corruption
Ecliptica
Crystal Blaze
Torture Squad
Mennen
Drone
Pharao
Sabbat
Chthonic
Black Majesty
The Answer
Belphegor
Sahg
Fastway
Kampfar

Sheephead
Fracture
Abstract Rapture
Mythlorian
Fair to Midland
Secrets of the Moon
The Vision Bleak
Swallow the Sun
Turisas
Benedictum
Moonsorrow
Municipal Waste
Unheilig
1349
Vital Remains


2008

31 luglio - 2 agosto:

I due palchi principali del WOA 2008
Double Main Stage
Giovedì Venerdì Sabato

Girlschool
Lauren Harris
Airbourne
Avenged Sevenfold
Iron Maiden

Korn

Grave
Mortal Sin
Job for a Cowboy
Unearth
Ensiferum
Kamelot
Soilwork
Sonata Arctica
Opeth
Children of Bodom
Corvus Corax
Avantasia
Gaahl and King ov Hell
(as Gorgoroth )

3 Inches of Blood
Sweet Savage
Holy Moses
Exodus
Hatebreed
As I Lay Dying
Carcass
Killswitch Engage
At the Gates
Nightwish
Kreator
Lordi

Party Stage
Giovedì Venerdì Sabato

Mustasch
Nashville Pussy
Sturm und Drang
Leaves' Eyes

Primordial
Cynic
Headhunter
Sabaton
Massacre
The Haunted
Crematory

Machine Men
Mercenary
Obituary
Krypteria
Girugämesh
Axxis

WET Stage
Mercoledì Giovedì Venerdì Sabato

Metakilla
Sweet Savage
Mambo Kurt

Concept Insomnia
Negură Bunget
Alestorm

The Fading
The Rotted
Destructor
Autumn
Stam1na
Psychopunch
Nifelheim
Van Canto
Saltatio Mortis
Excrementory Grindfuckers

Ripsaw
Evocation
Before the Dawn
Enemy of the Sun
Powerwolf
Warbringer
Torture Squad
Dream of an Opium Eater
Watain
Lord Belial
The Bones


2009

30 luglio - 1º agosto:

Double Main Stage
Giovedì Venerdì Sabato

Skyline
Schandmaul
Der W
Running Wild
Heaven & Hell

Vreid
UFO
Endstille
Gamma Ray
Walls of Jericho
Nevermore
Airbourne
HammerFall
Bullet for My Valentine
Motörhead
In Flames
Doro
Amon Amarth

Einherjer
Rage
Cathedral
Testament
Heaven Shall Burn
Axel Rudi Pell
In Extremo
Volbeat
Machine Head
Saxon
GWAR
Subway to Sally

Party Stage
Giovedì Venerdì Sabato

DAD
JBO
BossHoss
Lacuna Coil

Napalm Death
Retrospect - 10th Anniversary
Tristania
DragonForce
Coheed and Cambria
Epica
ASP

Suidakra
Onkel Tom
Borknagar
Pain
Enslaved
Korpiklaani

WET Stage
Mercoledì Giovedì Venerdì Sabato

Victims of Madness
Bai Bang
Bon Scott ( tribute band degli AC/DC )
Onkel Tom
Mambo Kurt

X-Plod
Furion
5th Avenue
The Waltons
Drone
Bloodwork
Grand Magus

Leave Scars
Reason to Kill
Ade
Insidead
Scarred
Kielwater
Irr
Beneath
Silence Means Death
Callejón
Bring Me the Horizon
Whiplash
Nervecell
Insidious Disease
Eths
Sarke
Pentagram (Chile)

None
Cadaver Race
A Fine Day to Exit
Crysys
TANK
Trinitys Blood
Ferium
Split Heaven
The Fading
Trouble
UK Subs
Engel
Turisas
Tracedawn
Torment

Medieval Stage
Mercoledì Giovedì Venerdì Sabato

Fejd
Ragnaröek

Reincarnatus
Cumulo Nimbus

Swashbuckle
Ingrimm

Adorned Brood
Rabenschrey
Feuerschwanz


2010

5 agosto - 8 agosto:

Apollyon degli Immortal al W:O:A 2010
Double Main Stage
Giovedì Venerdì Sabato

Skyline
(with special guests)
Alice Cooper
Mötley Crüe
Iron Maiden

Dew-Scented
Amorphis
Orphaned Land
Ill Niño
Die Apokalyptischen Reiter
BossHoss
Endstille
Kamelot
Arch Enemy
Grave Digger
Slayer
Anvil
Corvus Corax

Ektomorf
Caliban
Unleashed
Overkill
Lock Up
WASP
Immortal
Edguy
Cannibal Corpse
Soulfly
Fear Factory
UDO
Subway to Sally
(covering "It's After Dark" by DAD )

Party Stage
Venerdì Sabato

Suicidal Angels
Job for a Cowboy
Frei.Wild
Voivod
Tarja Turunen
1349
Atrocity

Smoke Blow
Kampfar
Delain
Stratovarius
Candlemass
Tiamat

WET Stage
Mercoledì Giovedì Venerdì Sabato

Victims of Madness
Void Creation
No Dawn
Snakebite
Raging Mob
Dymytry
By the Patient
Forever Storm
Battle Beast †‡
Frontal
Vice
Total Riot
Wistaria
Missing in Action
Penthagon
Soul Stealer
Mambo Kurt

Orcus O Dis
Seven Ends
Demolished
The Sixpounder
Prayers of Sanity
Altar
Vita Imana
Katana
Hathors
Cangaço
Black Out Beauty
Ghost Brigade
MacBeth
Crysys
Gojira

Brutus
Dead Means Nothing
Skanners
Astral Doors
Hackneyed
Mad Max
The Other
Eternal Legacy
Evile
Lizzy Borden
Broilers
Holy Grail
Secrets of the Moon
Ihsahn
Imperium Dekadenz
Raven

Nightmare
The New Black
Degradead
Crucified Barbara
End of Green
Die Kassierer
Metsatöll
Varg
Debauchery
Sólstafir
Lake of Tears
Rotting Christ
Despised Icon
Killing Machine
The Devil's Blood

† - finalisti del W:O:A Metal Battle 2010
‡ - vincitori del W:O:A Metal Battle 2010
Wackinger Stage
Mercoledì Giovedì Venerdì Sabato

Lord of the Lost
Fiddler's Green
Red Hot Chilli Pipers

Svartsot
Torfrock
Hanggai

Letzte Instanz
Schelmish
Equilibrium

The Keltics
Tyr
Orden Ogan

Red Bull Bus Bullhead City Tent
Wednesday Giovedì Venerdì Sabato

9mm

Apocalyptica
(surprise show)

Spit Like This

The Circus of Horrors


2011

4 agosto - 6 agosto:

Accuser
Achren
Airbourne
Alberlour's
Apocalyptica
As I Lay Dying
Avantasia
Battle Beast ††
Blaas of Glory
Blind Guardian
Blowsight
Bullet
Children of Bodom
Crashdïet
Danko Jones
Deadlock
Dir en grey
Eccentric Pendulum
Eläkeläiset
Ensiferum
Excrementory Grindfuckers
Frei.Wild
Hayseed Dixie
Hamatom
Heaven Shall Burn
Helloween
Hellsaw
Horch
Iced Earth
Ignis Fatuu
In Solitude

Judas Priest
Kataklysm
Khold
Knorkator
Kreator
Kyuss Live!
Kvelertak
Lacrimas Profundere
Maiden United
Mayhem
Moonsorrow
Morbid Angel
Morgoth
Motörhead
Negator
Ozzy Osbourne
Onkel Tom
Onslaught
Primal Fear
The Prophecy 23
Rabenschrey
Reliquiae
Rhapsody of Fire
Ri0gun
Russkaja
Saltatio Mortis
Sepultura
Severenth
Shraphead
Sirenia

Shining
Skálmöld
Ski King
Skindred
Slime
Sodom
Stier
Stormzone
Subway to Sally
Suicidal Tendencies
Suidakra
Tauthr
The Haunted
The Prophecy 23
The Smack Ballz
Tokyo Blade
Torture Squad
Triosphere
Trivium
Tsjuder
Van Canto
Venomin James
Victims Of Madness
Visions of Atlantis
Volcano
Vreid
Warrant

† - finalisti del W:O:A Metal Battle 2011
†† - vincitori del W:O:A Metal Battle 2010

2012

Il Wacken Open Air 2012 si è tenuto da giovedì 2 agosto a sabato 4 agosto.

Agro
Amaranthe
Amon Amarth
Athonite
Aura Noir
Axel Rudi Pell
Broilers
ChthoniC
Circle II Circle
Coroner
Corpse Garden
Cradle of Filth (cancellato)
Crimes of Passion
DAD
Danko Jones
(spoken word)
Dark Funeral
Darkest Hour
Dead by April
Decapitated
Delain
Devil's Note
Diablo Swing Orchestra
Dimmu Borgir
(con orchestra )

Djerv
Dødheimsgard (cancellato)
DRI
Edguy (surprise act)
Electric Wizard (cancellato)
Eisenherz
Endstille
Eschenbach
Gamma Ray
Gehenna
Ghost Brigade
Graveyard
Hamfer𠆇
HammerFall
Henry Rollins
In Extremo
In Flames
Insomnium
Kamelot
Kylesa
Leningrad Cowboys
Machine Head

Manimals
Manticora
Massacre
MindthreaT
Ministry
Moonspell
(esibizione acustica)
Napalm Death
Nasum
Oomph!
Opeth
Overkill
Paradise Lost
Rain Shatter
RavenBlood
Red Fang
Riotgod
Sacred Reich
Sanctuary
Saor Patrol
Saturnian
Saxon
Schandmaul

Scorpions
Sepultura feat. Les Tambours du Bronx
Sick Of It All
Six Feet Under
Suffocated
Suicide Silence
Sylosis
Testament
The Black Dahlia Murder
The BossHoss
The Falling
UDO
Unearth
Vogelfrey
Volbeat
Warbringer
Warrior Soul
Watain
WBTBWB
Winterfylleth
Wölli & Die Band Des Jahres
Yakṣa

† - finalisti del W:O:A Metal Battle 2012

2013

Il Wacken Open Air 2013 si è tenuto da giovedì 1º agosto a sabato 3 agosto.

Agnostic Front
Alestorm
Alice Cooper
Alpha Tiger
Amorphis
Annihilator
Anthrax
As I Lay Dying
ASP
Benighted
Black Messiah
Bob Wayne
Bull-Riff Stampede
Bullet
Candlemass
Callejon
Chrome Molly
Coppelius
Corvus Corax
Crematory

Danzig
Deep Purple
DevilDriver
Dew-Scented
Dezperadoz
Die Apokalyptischen Reiter
Die Kassierer
Doro Pesch
Dr. Living Dead!
Dunderbeist
Eat the Gun
Eisbrecher
Eskimo Callboy
Faun
Fear Factory
Fejd
Feuerschwanz
Finsterforst
GOD: The Barbarian Horde†
Grave Digger
Haggard
Hardcore Superstar
Harpyie

Hate Squad
Hellride
Ihsahn
Kamikaze
Kings
Kärbholz
Kryptos
Lamb of God
Legion of the Damned
Leprous
Lingua Mortis Orchestra & Rage
Meshuggah
Motörhead
Mustasch
Nachtblut
Naglfar
Neaera
Nightwish
Null DB

Pampatut
Powerwolf
Pretty Maids
Rabenschrey
Ragnarok
Rammstein
Rebattered
Rotten Souls
Russkaja
Sabaton
Soilwork
Sonata Arctica
Stahlmann
Subway to Sally
Thunder
Tristania
Trivium
Ugly Kid Joe
Uli Jon Roth
Versengold
Vengha
Whitechapel

2014

Il Wacken Open Air 2014 si è tenuto da giovedì 31 luglio a sabato 2 agosto.

Gruppi

A Pale Horse Named Death

Amon Amarth

Apocalyptica & Avanti Orchestra

Arch Enemy

Avantasia

Behemoth

Bring Me the Horizon

Children of Bodom

Crematory

Decapitated

Devin Townsend Project

Emperor

Endstille

Excrementory Grindfuckers

For The Imperium

HammerFall

Heaven Shall Burn

JBO

King Diamond

Knorkator

Kreator

Masterplan

Onkel Tom

Prong

Schandmaul

Skid Row

Sodom

The Ocean (gruppo musicale)

Torment

Vreid

Slayer

Note

  1. ^ Copia archiviata , su wacken.com . URL consultato il 5 maggio 2019 (archiviato dall' url originale l'8 agosto 2014) .
  2. ^ ( EN ) MusicMight :: Artists :: UNREST , su rockdetector.com . URL consultato il 10 dicembre 2015 (archiviato dall' url originale l'11 dicembre 2015) .

Altri progetti

Collegamenti esterni

Controllo di autorità VIAF ( EN ) 262466655 · GND ( DE ) 1026761484 · WorldCat Identities ( EN ) lccn-no2009116302
Heavy metal Portale Heavy metal : accedi alle voci di Wikipedia che trattano di heavy metal