Atletism la Jocurile Olimpiadei a XXXII-a
Jocurile Olimpiadei XXXII de la Tokyo au primit 48 de titluri în competițiile de atletism , [1] dintre care 24 erau masculine, 23 feminine și, pentru prima dată în istoria atletismului la Jocuri, una mixtă. [N 1] Cursele au avut loc în perioada 30 iulie - 8 august 2021 pe stadionul național din Japonia , cu excepția maratonului și a marșurilor care au avut loc la parcul Ōdōri din Sapporo . [2] Competițiile ar trebui inițial să se desfășoare în perioada 31 iulie - 9 august 2020, [3] dar pe 24 martie a aceluiași an CIO a anunțat că, din cauza pandemiei COVID-19, jocurile vor fi amânate pentru o an. [4]
|
Locuri de curse
Cursele și competițiile pe pistă au avut loc pe stadionul național japonez .
Cele două curse de maraton (masculin și feminin) s-au desfășurat de-a lungul unei cărări inserate într-un inel de aproximativ 21 km lungime în Sapporo : primii trei kilometri în interiorul Parcului Ōdōri , apoi sportivii au părăsit parcul de-a lungul primului în jurul circuitului și după kilometrul douăzeci și al doilea intrând într-o variantă și urmând alte două ture mai scurte până la sosirea plasată întotdeauna în Parcul Ōdōri [5] .
Cursele de alergare de 20 km și 50 km au avut loc pe Ekimae-Dōri, un drum care se deschide spre sud plecând de la stația Sapporo . Pista este un inel alungit plasat în interiorul acestei drepte lungi. Sportivii care au concurat în cursa de alergare de 20 km au trebuit să parcurgă 20 de ture de 1 km lungime, în timp ce sportivii de 50 km de mers au parcurs 25 din cei 2 km lungime. În ambele cazuri plecarea și sosirea au fost localizate în Parcul Ōdōri [5] .
Criterii de calificare
Specialitate | Bărbați | femei | Număr maxim de sportivi |
---|---|---|---|
100 de metri plat | 10 "05 | 11 "15 | 56 |
200 de metri plat | 20 "24 | 22 "80 | 56 |
400 de metri plat | 44 "90 | 51 "35 | 48 |
800 de metri plat | 1'45 "20 | 1'59 "50 | 48 |
1500 metri plat | 3'35 "00 | 4'04 "20 | 45 |
5000 metri plat | 13'13 "50 | 15'10 "00 | 42 |
10000 metri plat | 27'28 "00 | 32'25 "00 | 27 |
Maraton | 2h11'30 " | 2h29'30 " | 80 |
Mergeți 20 km | 1h21'00 " | 1h31'00 " | 60 |
Mergeți 50 km | 3h50'00 " | - | 60 |
100 de metri obstacole | - | 12 "84 | 40 |
110 metri obstacole | 13 "32 | - | 40 |
400 metri obstacole | 48 "90 | 55 "40 | 40 |
Garduri de 3000 de metri | 8'22 "00 | 9'30 "00 | 45 |
Săritură mare | 2,33 m | 1,96 m | 32 |
Boltă cu stâlp | 5,80 m | 4,70 m | 32 |
Saritura lunga | 8,22 m | 6,82 m | 32 |
Salt triplu | 17,14 m | 14,32 m | 32 |
Shot de greutate | 21,10 m | 18,50 m | 32 |
Aruncare de disc | 66,00 m | 63,50 m | 32 |
Aruncare cu ciocanul | 77,50 m | 72,50 m | 32 |
Aruncare cu javelină | 85,00 m | 64,00 m | 32 |
Decatlon | 8 350 p. | - | 24 |
Heptathlon | - | 6 420 p. | 24 |
Releu 4 × 100 metri | - [N 2] | 16 | |
Releu 4 × 400 metri | - [N 3] | 16 | |
Releu mixt 4 × 400 metri | - [N 4] | 16 |
Fiecare națiune poate înregistra un număr maxim de trei sportivi pentru fiecare eveniment individual, cu posibilitatea de a aduce un al patrulea atlet ca rezervă. În cursele de ștafetă, fiecare echipă națională poate fi reprezentată doar de o singură echipă.
Pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, sportivii trebuie să fi obținut, în perioada de calificare de la 1 mai 2019 la 5 aprilie 2020 și de la 1 decembrie 2020 până la 29 iunie 2021, o performanță egală sau mai bună decât cea indicată ca minim. Atletismul Mondial , prezentat în tabelul de mai sus. [1]
Pentru maraton, perioada de calificare durează de la 1 decembrie 2018 la 5 aprilie 2020 și de la 1 decembrie 2020 până la 31 mai 2021, iar sportivii care s-au clasat în top 10 la campionatele mondiale de la Doha 2019 , primii 5 au sosit, se califică și pentru Jocuri la maratoanele circuitului World Athletics Gold Label Marathons și primii 10 clasați în maratoanele Marathon Major Series (Tokyo, Boston, Londra, Berlin, Chicago și New York maratoane) desfășurate în perioada 1 ianuarie 2019 - 5 aprilie , 2020. [1]
Pentru mersul de 50 km, perioada de calificare se desfășoară de la 1 decembrie 2018 la 5 aprilie 2020 și de la 1 decembrie 2020 până la 31 mai 2021, în timp ce pentru cursele de 10 000 de metri plat , 20 km de mers pe jos și teste multiple ( heptatlon și decathlon , calificarea perioada cuprinde de la 1 ianuarie 2019 la 5 aprilie 2020 și de la 1 decembrie 2020 până la 29 iunie 2021.
Echipele de ștafetă se pot califica în două moduri:
- rezultând printre cei opt finaliști la Campionatele Mondiale de la Doha 2019 ;
- rezultând printre cei opt finaliști la World Athletics Relays 2021 ;
- toate locurile rămase (dacă o echipă se află în top 8 atât în Campionatele Mondiale, cât și în Releele Mondiale) vor fi alocate echipelor pe baza clasamentului Mondial de Atletism începând cu 29 iunie 2021, care are în vedere performanțele obținute între 1 ianuarie 2019 și 5 aprilie 2020 și între 1 decembrie 2020 și 29 iunie 2021.
Comitetele olimpice naționale fără sportivi calificați de sex masculin sau feminin conform criteriilor de mai sus pot implica cel mai bun sportiv al lor în orice specialitate de atletism, cu excepția mai multor evenimente , 10.000 de metri plat și 3000 de metri abrupți . Alte excepții pot fi luate în considerare de delegații tehnici ai World Athletics pentru curse și competiții rutiere.
În total, ținând cont de sportivi calificați și necalificați, dar participând conform ultimei reguli de mai sus, numărul de sportivi participanți nu poate depăși 1900.
Sportivii născuți în 2002 și 2003 (sub 20) pot participa la toate cursele, cu excepția maratonului și a mersului pe 50 km . Sportivii născuți în 2004 și 2005 (sub 18 ani) nu pot participa la heptatlon , decathlon , 10 000 de metri , maraton , 50 km de mers pe jos și cele patru competiții de aruncare. [1] Sportivii cu vârsta sub 16 ani la 31 decembrie 2021 (adică cei născuți după 31 decembrie 2005) nu pot participa la eveniment.
Program
Programul competițiilor de atletism, actualizat la 2021, include următorul calendar. Orele sunt indicate în ora locală Tokyo ( UTC + 9 ) [6] .
Data | Ore | Competiții | Schimb |
---|---|---|---|
30 iulie dimineaţă | 9:00 | 3000 de metri steeplechase bărbați | Călduri eliminatorii |
9:15 am | Bărbați în salt | Calificări | |
9:45 | Bărbații aruncă disc | Calificările grupei A | |
9:55 | 800 de metri femei | Călduri eliminatorii | |
10:55 | 400 de metri împiedică bărbații | Călduri eliminatorii | |
11:20 | Bărbații aruncă disc | Calificările grupei B. | |
11:40 | 100 de metri femei | Călduri eliminatorii | |
30 iulie seară | 19:00 | 5000 de metri femei | Călduri eliminatorii |
19:05 | Femei cu triplu salt | Calificări | |
19:25 | Femeile împușcate | Calificări | |
20:00 | Releu mixt 4 × 400 metri | Călduri eliminatorii | |
20:30 | 10.000 de metri bărbați | Finala | |
31 iulie dimineaţă | 9:00 | 400 de metri împiedică femeile | Călduri eliminatorii |
9:30 | Disc aruncând femei | Calificările grupei A | |
9:40 | Bărbați cu stâlp | Calificări | |
9:50 | 800 de metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
10:45 | 100 de metri împiedică femeile | Călduri eliminatorii | |
10:55 | Disc aruncând femei | Calificările grupei B. | |
11:35 | 100 de metri bărbați | Baterii preliminare | |
31 iulie seară | 19:10 | Bărbați în lungime | Calificări |
19:15 | 100 de metri femei | Semifinale | |
19:45 | 100 de metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
20:15 | Bărbații aruncă disc | Finala | |
20:50 | 800 de metri femei | Semifinale | |
21:35 | Releu mixt 4 × 400 metri | Finala | |
21:50 | 100 de metri femei | Finala | |
1 august dimineaţă | 9:10 am | Femeile care aruncă cu ciocanul | Calificările grupei A |
9:40 | 3000 de metri steeplechase femei | Călduri eliminatorii | |
9:50 | Sărituri în lungime femei | Calificări | |
10:35 | Femeile împușcate | Finala | |
10:40 | Femeile care aruncă cu ciocanul | Calificările grupei B. | |
10:45 | 400 de metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
1 august seară | 19:10 | Bărbați în salt | Finala |
19:15 | 100 de metri bărbați | Semifinale | |
19:45 | 100 de metri împiedică femeile | Semifinale | |
20:20 | Femei cu triplu salt | Finala | |
20:25 | 800 de metri bărbați | Semifinale | |
21:05 | 400 de metri împiedică bărbații | Semifinale | |
21:50 | 100 de metri bărbați | Finala | |
2 august dimineaţă | 9:00 | Bărbații aruncă cu ciocanul | Calificările grupei A |
9:35 | 1500 de metri femei | Călduri eliminatorii | |
10:20 | Bărbați în lungime | Finala | |
10:30 | Bărbații aruncă cu ciocanul | Calificările grupei B. | |
10:30 | 200 de metri femei | Călduri eliminatorii | |
11:50 | 100 de metri împiedică femeile | Finala | |
2 august seară | 19:20 | Femeile cu bolta | Calificări |
19:25 | 200 de metri femei | Semifinale | |
20:00 | Disc aruncând femei | Finala | |
20:05 | 400 de metri bărbați | Semifinale | |
20:35 | 400 de metri împiedică femeile | Semifinale | |
21:15 | 3000 de metri de gard viu | Finala | |
21:40 | 5000 de metri femei | Finala | |
3 august dimineaţă | 9:00 | Triple jump men | Calificări |
9:05 | 1500 de metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
9:20 am | Aruncarea cu javelină feminină | Calificările grupei A | |
9:45 | 400 de metri femei | Călduri eliminatorii | |
10:50 | Aruncarea cu javelină feminină | Calificările grupei B. | |
10:50 | Sărituri în lungime femei | Finala | |
11:05 | 200 de metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
12:20 | 400 de metri împiedică bărbații | Finala | |
3 august seară | 19:10 | 110 metri împiedică bărbații | Călduri eliminatorii |
19:15 | Bărbați împușcați | Calificările grupei A | |
19:20 | Bărbați cu stâlp | Finala | |
20:00 | 5000 de metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
20:35 | Femeile care aruncă cu ciocanul | Finala | |
20:40 | Bărbați împușcați | Calificările grupei B. | |
20:50 | 200 de metri bărbați | Semifinale | |
21:25 | 800 de metri femei | Finala | |
21:50 | 200 de metri femei | Finala |
Data | Ore | Competiții | Schimb |
---|---|---|---|
4 august dimineaţă | 9:00 | Decathlon: 100 de metri | |
9:05 | Bărbați aruncați cu javelină | Calificările grupei A | |
9:35 | Heptathlon: 100 metri obstacole | ||
9:55 | Decathlon: săritură în lungime | ||
10:35 | Bărbați aruncați cu javelină | Calificările grupei B. | |
10:35 | Heptathlon: săritură în înălțime | ||
11:00 dimineata | 110 metri împiedică bărbații | Semifinale | |
unsprezece și jumătate | 400 de metri împiedică femeile | Finala | |
11:40 | Decathlon: aruncat | ||
4 august seară | 18:30 | Decathlon: săritură în înălțime | |
19:00 | 1500 de metri femei | Semifinale | |
19:05 | Heptathlon: aruncat | ||
19:30 | 400 de metri femei | Semifinale | |
20:00 | 3000 de metri steeplechase femei | Finala | |
20:15 | Bărbații aruncă cu ciocanul | Finala | |
20:30 | Heptathlon: 200 de metri | ||
21:05 | 800 de metri bărbați | Finala | |
21:30 | Decathlon: 400 de metri | ||
21:55 | 200 de metri bărbați | Finala | |
5 august dimineaţă | 9:00 | Decathlon: 110 metri obstacole | |
9:10 am | Femei cu sărituri în înălțime | Calificări | |
9:40 | Heptathlon: săritură în lungime | ||
9:50 | Decathlon: aruncarea pe disc a grupei A | ||
10:00 | Releu 4 × 100 metri femei | Călduri eliminatorii | |
10:55 | Decathlon: aruncarea discului din grupa B. | ||
11:00 dimineata | Triple jump men | Finala | |
11:05 | Bărbați împușcați | Finala | |
unsprezece și jumătate | Releu 4 × 100 metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
11:55 | 110 metri împiedică bărbații | Finala | |
douăsprezece și jumătate | Heptathlon: aruncarea cu javelină din grupa A | ||
12:45 | Decathlon: săritură cu prăjina | ||
13:40 | Heptathlon: aruncarea cu javelină din grupa B. | ||
5 august seară | 16:30 | 20 martie km bărbați | Finala |
19:15 | Decathlon: Aruncarea cu javelină din grupa A | ||
19:20 | Femeile cu bolta | Finala | |
19:25 | Releu 4 × 400 metri femei | Călduri eliminatorii | |
20:00 | 1500 de metri bărbați | Semifinale | |
20:20 | Decathlon: Aruncarea cu javelină din grupa B. | ||
21:00 | 400 de metri bărbați | Finala | |
21:20 | Heptathlon: 800 de metri | ||
21:40 | Decathlon: 1500 de metri | ||
6 august dimineaţă | 5:30 | Mergeți 50 km bărbați | Finala |
6 august seară | 16:30 | 20 km de femei merg pe jos | Finala |
20:25 | Releu 4 × 400 metri bărbați | Călduri eliminatorii | |
20:50 | Aruncarea cu javelină feminină | Finala | |
21:00 | 5000 de metri bărbați | Finala | |
21:35 | 400 de metri femei | Finala | |
21:50 | 1500 de metri femei | Finala | |
22:30 | Releu 4 × 100 metri femei | Finala | |
22:50 | Releu 4 × 100 metri bărbați | Finala | |
7 august dimineaţă | 07:00 | Maratonul feminin | Finala |
7 august seară | 19:35 | Femei cu sărituri în înălțime | Finala |
19:45 | 10.000 de metri femei | Finala | |
20:00 | Bărbați aruncați cu javelină | Finala | |
20:40 | 1500 de metri bărbați | Finala | |
21:30 | Releu 4 × 400 metri femei | Finala | |
21:50 | Releu 4 × 400 metri bărbați | Finala | |
8 august dimineaţă | 07:00 | Maraton masculin | Finala |
Rezultatele cursei
Releu mixt 4 × 400 metri
Ștafeta mixtă de 4 × 400 de metri și-a făcut debutul olimpic în ediția de la Tokyo.
Specialitate | Aur | Rezultat | Argint | Rezultat | Bronz | Rezultat | Detalii |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Releu mixt 4 × 400 m | Polonia Karol Zalewski Natalia Kaczmarek Justyna Święty-Ersetic Kajetan Duszyński Dariusz Kowaluk [N 5] Iga Baumgart-Witan [N 5] Małgorzata Hołub-Kowalik [N 5] | 3'09 "87 | Rep. Dominicane Lidio Andres Feliz Marileidy Paulino Anabel Medina Ventura Alexander Ogando Luguelín Santos [N 5] | 3'10 "21 | Statele Unite Trevor Stewart Kendall Ellis Kaylin Whitney Vernon Norwood Elija Godwin [N 5] Lynna Irby [N 5] Taylor Manson [N 5] Bryce Deadmon [N 5] | 3'10 "22 | Clasament complet |
record mondial; Record olimpic; record mondial sezonier; Record african; Record asiatic; Record european; Record nord-central-american și caraibian; Record sud-american; record oceanic; record național; record personal; cel mai bun personal sezonier. |
Tabel de medalii
Pos. | țară | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite | 7 | 12 | 7 | 26 |
2 | Italia | 5 | 0 | 0 | 5 |
3 | Kenya | 4 | 4 | 2 | 10 |
4 | Polonia | 4 | 2 | 3 | 9 |
5 | Jamaica | 4 | 1 | 4 | 9 |
6 | Olanda | 2 | 3 | 3 | 8 |
7 | China | 2 | 2 | 1 | 5 |
8 | Canada | 2 | 1 | 3 | 6 |
9 | Uganda | 2 | 1 | 1 | 4 |
10 | Suedia | 2 | 1 | 0 | 3 |
Norvegia | 2 | 1 | 0 | 3 | |
12 | Bahamas | 2 | 0 | 0 | 2 |
13 | Germania | 1 | 2 | 0 | 3 |
14 | Etiopia | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Portugalia | 1 | 1 | 0 | 2 |
ROC | 1 | 1 | 0 | 2 | |
17 | Belgia | 1 | 0 | 1 | 2 |
18 | Qatar | 1 | 0 | 0 | 1 |
Venezuela | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grecia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Puerto Rico | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Maroc | 1 | 0 | 0 | 1 | |
India | 1 | 0 | 0 | 1 | |
24 | Marea Britanie | 0 | 3 | 3 | 6 |
25 | Columbia | 0 | 2 | 0 | 2 |
Rep. Dominicane | 0 | 2 | 0 | 2 | |
27 | Australia | 0 | 1 | 2 | 3 |
Cuba | 0 | 1 | 2 | 3 | |
29 | Republica Cehă | 0 | 1 | 1 | 2 |
Japonia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
31 | Namibia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Franţa | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Bahrain | 0 | 1 | 0 | 1 | |
34 | Brazilia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Noua Zeelanda | 0 | 0 | 2 | 2 | |
36 | Austria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Bielorusia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Botswana | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Nigeria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Burkina Faso | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Spania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Grenada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ucraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 49 | 47 | 48 | 144 |
Notă
Explicativ
- ^ Singura cursă care nu face parte încă din programul feminin este mersul pe 50 km.
- ^ Până la 16 echipe pot participa, nu mai mult de una din fiecare Comitet Olimpic Național. Fiecare echipă poate fi compusă din patru sportivi, cu adăugarea unui sportiv suplimentar pentru a alterna compoziția echipei în timpul diferitelor faze ale competiției și ca rezervă.
- ^ Până la 16 echipe pot participa, nu mai mult de una din fiecare Comitet Olimpic Național. Fiecare echipă poate fi compusă din patru sportivi, cu adăugarea unui sportiv suplimentar pentru a alterna compoziția echipei în timpul diferitelor faze ale competiției și ca rezervă.
- ^ Până la 16 echipe pot participa, nu mai mult de una din fiecare Comitet Olimpic Național. Fiecare echipă poate fi compusă din patru sportivi (doi bărbați și două femei) cu adăugarea a maximum doi sportivi (un bărbat și o femeie) pentru a alterna compoziția echipei în timpul diferitelor faze ale competiției și ca rezervă.
- ^ a b c d e f g h Atlet care a concurat doar în manșe, dar a primit totuși medalia.
Referințe
- ^ a b c d e ( EN ) Sistem de calificare - Jocurile Olimpiada a XXXII - Tokyo 2020 ( PDF ), pe media.aws.iaaf.org . Adus pe 19 ianuarie 2020 .
- ^ ( EN , JA ) Programul competiției de atletism , pe olympics.com . Adus la 3 iulie 2021 ( arhivat la 3 iulie 2021) .
- ^ ( EN , FR , JA ) Programul competiției olimpice , pe tokyo2020.org . Adus pe 19 ianuarie 2020 .
- ^ (EN) Declarație comună a Comitetului Olimpic Internațional și a Comitetului Organizator Tokyo 2020 - Olympic News pe olympic.org, 24 martie 2020. Accesat pe 24 martie 2020.
- ^ A b (EN) Atletism. Despre acest sport. Road , pe olympics.com . Adus la 8 iulie 2021 .
- ^ (RO) Orar de zi - Jocurile Olimpice XXXII , pe worldathletics.org. Adus pe 19 ianuarie 2020 .
linkuri externe
- ( RO ) Jocurile Olimpice XXXII , pe worldathletics.org , World Athletics . Adus pe 19 ianuarie 2020 .
- (RO) Atletism - Program și rezultate pe olympics.com. Adus la 10 august 2021 ( arhivat la 10 august 2021) .
- (RO) Atletism - Rezultate (PDF) pe olympics.com, 8 august 2021. Accesat la 10 august 2021 ( depus la 10 august 2021).
- (RO)Atletism pe olympics.com. Adus la 3 iulie 2021 ( arhivat la 3 iulie 2021) .