De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Atletismul la cele VII Jocuri Panamericane a avut loc în Mexico City , Mexic , în perioada 12 - 26 octombrie 1975 .
Rezultate
Bărbați
Eveniment | Aur | Prest. | Argint | Prest. | Bronz | Prest. |
---|
Plimbări plate |
---|
100 de metri | Silvio Leonard Cuba | 10.15 | Hasely Crawford Trinidad și Tobago | 10.21 | Hermes Ramírez Cuba | 10.34 |
200 de metri | James Gilkes Guyana | 20.43 | Larry Brown Statele Unite | 20,69 | Mike Sands Bahamas | 20.98 |
400 de metri | Ronny Ray Statele Unite | 44,45 | Alberto Juantorena Cuba | 44,80 | Delmo da Silva Brazilia | 45,53 |
800 de metri | Luis Medina Cuba | 1: 47,98 | Leandro Civil Cuba | 1: 48,75 | Carlos Martínez Mexic | 1: 48,78 |
1500 de metri | Tony Waldrop Statele Unite | 3: 45.09 | Carlos Martínez Mexic | 3: 45,98 | Luis Medina Cuba | 3: 49,84 |
5000 de metri | Domingo Tibaduiza Columbia | 14: 02.00 | Theodore Castaneda Statele Unite | 14: 03.20 | Rodolfo Gómez Mexic | 14: 05.25 |
10000 metri | Luis Hernández Mexic | 29: 19,28 | Rodolfo Gómez Mexic | 29: 21.22 | Domingo Tibaduiza Columbia | 29: 25.45 |
3000 de gard viu | Mike Manley Statele Unite | 9: 04.29 | José Andrade Silva Brazilia | 9: 05.31 | Octavio Guadarrama Mexic | 9: 15.00 |
Curse de obstacole |
---|
110 metri obstacole | Alejandro Casañas Cuba | 13.44 | Danny Smith Bahamas | 13,72 | Arnaldo Bristol Puerto Rico | 13,74 |
400 metri obstacole | James King Statele Unite | 49,60 | Ralph Mann Statele Unite | 50.04 | Alfonso Damaso Cuba | 50,19 |
Relee |
---|
4x100 metri | Statele Unite | 38.31 | Cuba | 38,46 | Canada | 38,86 |
4x400 metri | Statele Unite | 3: 00.76 | Cuba | 3: 02.82 | Canada | 3: 03.92 |
Concursuri |
---|
Săritură mare | Tom Woods Statele Unite | 2,25 m | John Beers Canada | 2,17 m | Rick Cuttell Canada | 2,17 m |
Saritura lunga | João Carlos de Oliveira Brazilia | 8,19 m | Arnie Robinson Statele Unite | 7,94 m | Al Lanier Statele Unite | 7,91 m |
Salt triplu | João Carlos de Oliveira Brazilia | 17,89 m (RM) | Tommy Haynes Statele Unite | 17,20 m | Milan Tiff Statele Unite | 16,98 m |
Boltă cu stâlp | Earl Bell Statele Unite | 5,40 m | Bruce Simpson Canada | 5,20 m | Roberto Moré Cuba | 5,20 m |
Shot de greutate | Bruce Pirnie Canada | 19,28 m | Episcopul Dolegiewicz Canada | 19,18 m | Terry Albritton Statele Unite | 19,18 m |
Aruncare de disc | John Powell Statele Unite | 62,36 m | Julián Morrison Cuba | 59,88 m | Jay Silvester Statele Unite | 59,82 m |
Aruncare cu ciocanul | Larry Hart Statele Unite | 66,56 m | Ángel Cabrera Cuba | 65,24 m | Scott Neilson Canada | 64,56 m |
Aruncare cu javelină | Sam Colson Statele Unite | 83,82 m | Juan Jarvis Cuba | 82,30 m | Raúl Fernández Cuba | 72,90 m |
Încercări rutiere |
---|
Maraton | Rigoberto Mendoza Cuba | 2:25:03 | Charles Smead Statele Unite | 2:25:32 | Tom Howard Canada | 2:25:46 |
20 km de mers pe jos | Daniel Bautista Mexic | 1:33:06 | Domingo Colín Mexic | 1:33:59 | Larry Young Statele Unite | 1:37:54 |
Teste multiple |
---|
Decatlon | Bruce Jenner Statele Unite | 8045 str. | Fred Dixon Statele Unite | 8019 str. | Jesús Mirabal Cuba | 7582 str. |
femei
Eveniment | Aur | Prest. | Argint | Prest. | Bronz | Prest. |
---|
Plimbări plate |
---|
100 de metri | Pam Jiles Statele Unite | 11.38 | Patty Loverock Canada | 11.41 | Marjorie Bailey Canada | 11.42 |
200 de metri | Chandra Cheeseborough Statele Unite | 22,77 | Pam Jiles Statele Unite | 22,81 | Silvina Pereira Brazilia | 23.17 |
400 de metri | Joyce Yakubowich Canada | 51,62 | Debra Sapenter Statele Unite | 52,22 | Lorna Forde Barbados | 52,36 |
800 de metri | Kathy Weston Statele Unite | 2: 04.93 | Abby Hoffman Canada | 2: 06.93 | Joan Wenzel Canada | 2: 06.93 |
1500 de metri | Jan Merrill Statele Unite | 4: 18.32 | Thelma Wright Canada | 4: 22.32 | Abby Hoffman Canada | 4: 26,25 |
Curse de obstacole |
---|
100 de metri obstacole | Edith Noeding Peru | 13.56 | Debbie LaPlante Statele Unite | 13,68 | Marlene Elejalde Cuba | 13.80 |
Relee |
---|
4x100 metri | Statele Unite | 42,90 | Cuba | 43,65 | Canada | 43,68 |
4x400 metri | Canada | 3: 30.36 | Statele Unite | 3: 30,64 | Cuba | 3: 31,65 |
Concursuri |
---|
Săritură mare | Joni Huntley Statele Unite | 1,89 m | Louise Walker Canada | 1,86 m | Andrea Bruce Jamaica | 1,83 m |
Saritura lunga | Ana Alexander Cuba | 6,63 m | Martha Watson Statele Unite | 6,57 m | Kathy McMillan Statele Unite | 6,49 m |
Shot de greutate | María Elena Sarría Cuba | 18,03 m | Hilda Ramírez Cuba | 17,28 m | Lucette Moreau Canada | 16,98 m |
Aruncare de disc | Carmen Romero Cuba | 60,16 m | María Betancourt Cuba | 58,52 m | Jane Haist Canada | 53,12 m |
Aruncare cu javelină | Sherry Calvert Statele Unite | 54,70 m | María Beltrán Cuba | 54,36 m | Beth Cannon Statele Unite | 48,64 m |
Teste multiple |
---|
Pentatlon | Diane Jones Canada | 4673 str. | Gale Fitzgerald Statele Unite | 4486 str. | Andrea Bruce Jamaica | 4391 p. |
Tabel de medalii
linkuri externe
- Jocuri Panamericane gbrathletics.com