De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Biella Challenger |
---|
Alte nume | Canella Challenger (1998-2010) Challenger Pulcra Lachiter Biella (2014-2015) Thindown Challenger Biella (2016-2020) Biella Challenger Indoor și Biella Challenger (2021-) |
---|
Sport | Tenis |
---|
Categorie | Tur ATP Challenger |
---|
țară | Italia |
---|
Loc | Biella |
---|
Plantă | Circolo i Faggi (1998-2018) Academia de tenis Biella (din 2019) PalaPajetta (2021) |
---|
Suprafaţă | Pământ împământat și beton |
---|
Cadenţă | Anual |
---|
Disciplinele | Bărbat simplu și dublu |
---|
Participanți | 32S / 32Q / 16D |
---|
Site-ul web | [1] |
---|
Istorie |
---|
fundație | 1998 |
---|
Ediție în curs | Biella Challenger Outdoor VII 2021 |
---|
Editați datele pe Wikidata · Manual |
Biella Challenger , cunoscut și sub numele de Biella Challenger Indoor , Biella Challenger Outdoor și anterior sub numele de Canella Challenger , Challenger Pulcra Lachiter și Thindown Challenger Biella , este un turneu profesionist de tenis care face parte din ATP Challenger Tour . Se joacă anual pe terenurile de lut din Biella, în Italia, din 1998.
Născut ca turneu satelit în 1994, prima ediție a Challenger a avut loc în 1998. Până în 2018 a fost jucat pe terenurile de lut roșu ale Circolo ai Faggi din via Eriberto Ramella Germanin. Din 2019 turneul a avut loc pe terenurile de lut roșu ale Academiei de Tenis Biella din via Liguria. [1] [2] În 2021, au fost programate 7 ediții ca excepție, dintre care primele 4 în interior pe betonul din PalaPajetta și celelalte 3 pe terenurile obișnuite de lut în aer liber ale Academiei de tenis Biella. [3]
Rol de onoare
Singular
An | Probă | Finalist | Scor |
---|
1998 | Andrew Ilie | Jean-Baptiste Perlant | 6-7, 6-4, 6-4 |
1999 | Nicolás Massú | Oleg Ogorodov | 7-6, 5-7, 6-4 |
2000 | Filippo Volandri | Hernán Gumy | 6-3, 6-2 |
2001 | Adrian Voinea | Christophe Rochus | 3-6, 6-3, 6-4 |
2002 | Dominik Hrbatý | José Acasuso | 6-4, 6-7, 6-4 |
2003 | Filippo Volandri | José Acasuso | 2-6, 7-6, 6-4 |
2004 | Nu este contestat |
2005 | Irakli Labadze | Carlos Berlocq | 7-6, 6-0 |
2006 | Simone Bolelli | Ivo Minář | 7-5, 3-6, 7-6 |
2007 - 2009 | Nu este contestat |
2010 | Björn Phau | Simone Bolelli | 6-4, 6-2 |
2011 - 2013 | Nu este contestat |
2014 | Matteo Viola | Filippo Volandri | 7-5, 6-1 |
2015 | Andrej Martin | Nicolás Kicker | 6-2, 6-2 |
2016 | Federico Gaius | Thomaz Bellucci | 7-6 (5) , 6-2 |
2017 | Filip Krajinović | Salvatore Caruso | 6-3, 6-2 |
2018 | Federico Delbonis | Stefano Napolitano | 6-4, 6-3 |
2019 | Gianluca Mager | Paolo Lorenzi | 6-0, 6 (4) –7, 7–5 |
2020 | Facundo Bagnis | Blaž Kavčič | 6 (4) –7, 6–4, 0–0 rit |
2021 (1) | Illja Marčenko | Andy Murray | 6-2, 6-4 |
2021 (2) | Kwon Soon-woo | Lorenzo Musetti | 6-2, 6-3 |
2021 (3) | Andreas Seppi | Liam Broady | 6-2, 6-1 |
2021 (4) | Daniel Masur | Matthias Bachinger | 6–3, 6 (8) –7, 7–5 |
2021 (5) | Juan Pablo Varillas | Guido Andreozzi | 6-3, 6-1 |
2021 (6) | Thanasi Kokkinakis | Enzo Couacaud | 6-3, 6-4 |
2021 (7) | Holger Rune | Marco Trungelliti | 6-3, 5-7, 7-6 (5) |
Dubla
An | Campioni | Finalisti | Scor |
---|
1999 | Filippo Messori Massimo Valeri | Agustín Calleri Salvador Navarro | 7-5, 6-4 |
2000 | Martín García Mariano Puerta | Simon Aspelin Fredrik Bergh | 6-2, 4-6, 6-4 |
2001 | Enzo Artoni Andrés Schneiter | Massimo Bertolini Cristian Brandi | 7-6, 4-6, 6-1 |
2002 | Giorgio Galimberti Dominik Hrbatý | Ashley Fisher Nathan Healey | 3-6, 6-3, 7-5 |
2003 | Stefano Galvani Martín Vassallo Argüello | Jordan Kerr Tom Van Houdt | 3-6, 7-6, 6-3 |
2004 | Nu este contestat |
2005 | Gabriel Trifu Tom Van Houdt | Carlos Berlocq Ricardo Mello | 6-4, 4-6, 6-4 |
2006 | Lucas Arnold Ker Agustín Calleri | Juan Martín del Potro Martín Vassallo Argüello | 7-6, 6-2 |
2007 - 2009 | Nu este contestat |
2010 | James Cerretani Adil Shamasdin | Dustin Brown Alessandro Motti | 6-3, 2-6, [11-9] |
2011 - 2013 | Nu este contestat |
2014 | Marco Cecchinato Matteo Viola | Frank Moser Alexander Satschko | 7-5, 6-0 |
2015 | Andrej Martin Hans Podlipnik | Alexandru-Daniel Carpen Dino Marcan | 7-5, 1-6, [10-8] |
2016 | Andre Begemann Leander Paes | Andrej Martin Hans Podlipnik | 6-4, 6-4 |
2017 | Attila Balázs Fabiano de Paula | Johan Brunström Dino Marcan | 5-7, 6-4, [10-4] |
2018 | Fabrício Neis David Vega Hernández | Rameez Junaid Purav Raja | 6-4, 6-4 |
2019 | Tomislav Brkić Ante Pavić | Ariel Behar Andrey Golubev | 7-6 (2) , 6-4 |
2020 | Harri Heliövaara Szymon Walków | Lloyd Glasspool Alex Lawson | 7-5, 6-3 |
2021 (1) | Luis David Martínez David Vega Hernández | Szymon Walków Jan Zieliński | 6-4, 3-6, [10-8] |
2021 (2) | Hugo Nys Tim Pütz | Lloyd Glasspool Harri Heliövaara | 7-6 (6) , 6-3 |
2021 (3) | Quentin Halys Tristan Lamasine | Denys Molčanov Serhij Stachovs'kyj | 6-1, 2-0 |
2021 (4) | Lloyd Glasspool Matt Reid | Denys Molčanov Serhij Stachovs'kyj | 6-3, 6-4 |
2021 (5) | André Göransson Nathaniel Lammons | Rafael Matos Felipe Meligeni Alves | 7-6 (3) , 6-3 |
2021 (6) | Evan King Julian Lenz | Karol Drzewiecki Sergio Martos Gornés | 3-6, 6-3, [11-9] |
2021 (7) | Tomás Martín Etcheverry Renzo Olivo | Luis David Martínez David Vega Hernández | 3-6, 6-3, [10-8] |
Notă
linkuri externe
Portal de tenis : Accesați intrările de pe Wikipedia care se ocupă de tenis |