Campionatele Mondiale de Atletism 2005 - 1500 metri plat feminin
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Mondială de atletismul de Helsinki 2005 | ||||
---|---|---|---|---|
Plimbări plate | ||||
Etaje de 100 m | bărbați | femei | ||
Etaj 200 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 400 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 800 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 1500 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 5000 m | bărbați | femei | ||
10000 m etaje | bărbați | femei | ||
Curse de obstacole | ||||
110/100 m hs | bărbați | femei | ||
400 m hs | bărbați | femei | ||
Garduri de 3000 m | bărbați | femei | ||
Încercări rutiere | ||||
Maraton | bărbați | femei | ||
Mergeți 20 km | bărbați | femei | ||
Mergeți 50 km | bărbați | |||
Salturi | ||||
Săritură mare | bărbați | femei | ||
Boltă cu stâlp | bărbați | femei | ||
Saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | femei | ||
Lansa | ||||
Shot de greutate | bărbați | femei | ||
Aruncare de disc | bărbați | femei | ||
Aruncare cu ciocanul | bărbați | femei | ||
Aruncare cu javelină | bărbați | femei | ||
Teste multiple | ||||
Decatlon | bărbați | |||
Heptathlon | femei | |||
Relee | ||||
Releu 4 × 100 m | bărbați | femei | ||
Releu 4 × 400 m | bărbați | femei |
Cursa feminină de 1500 de metri la Campionatele Mondiale de Atletism din Helsinki din 2005 a avut loc pe 12 august (manșe) și 14 august (finală).
Podium
Poziţie | Atlet | țară |
---|---|---|
Aur | Tatyana Tomashova | Rusia |
Argint | Olga Yegorova | Rusia |
Bronz | Bouchra Ghezielle | Franţa |
Baterii
Bateria 1
- Maryam Yusuf Jamal , Bahrain 4'10 "58 Q
- Tatyana Tomashova , Rusia 4'10 "74 Q
- Anna Jakubczak , Polonia 4'11 "28 Q
- Olga Yegorova , Rusia 4'11 "64 Q
- Natalia Rodríguez , Spania 4'11 "82 Q
- Hind Déhiba , Franța 4'12 "23
- Alesia Turava , Belarus 4'14 "21
- Eleonora Berlanda , Italia 4'14 "54
- Konstadina Efedaki , Grecia 4'15 "00
- Nelya Neporadna , Ucraina 4'15 "46
- Nancy Jebet Lagat , Kenya 4'16 "13
- Trenuri Clement , Statele Unite 4'16 "51
- Mestawot Tadesse , Etiopia 4'20 "20
- Nahida Touhami , Algeria np
Bateria 2
- Julija Fomenko , Rusia 4'07 "26 Q
- Gelete Burka , Etiopia 4'07 "35 Q
- Elena Soboleva , Rusia 4'07 "69 Q
- Bouchra Ghezielle , Franța 4'07 "87 Q
- Carmen Douma-Hussar , Canada 4'08 "73 Q
- Irina Krakoviak , Lituania 4'09 "11 q
- Helen Clitheroe , Regatul Unit 4'09 "13 q
- Wioletta Frankiewicz , Polonia 4'09 "90
- Daniela Yordanova , Bulgaria 4'11 "64
- Corina Dumbravean , România 4'12 "35
- Maria Martins , Franța 4'14 "12
- Nuria Fernández , Spania 4'14 "45
- Johanna Lehtinen , Finlanda 4'15 "44
- Trine Pilskog , Norvegia 4'18 "63
- Sonia Lopes , Capul Verde 4'51 "29
Finala
- Tatyana Tomashova , Rusia 4'00 "35
- Olga Yegorova , Rusia 4'01 "46
- Bouchra Ghezielle , Franța 4'02 "45
- Elena Soboleva , Rusia 4'02 "48
- Maryam Yusuf Jamal , Bahrain 4'02 "49
- Natalia Rodríguez , Spania 4'03 "06
- Anna Jakubczak , Polonia 4'03 "38
- Gelete Burka , Etiopia 4'04 "77
- Carmen Douma-Hussar , Canada 4'05 "08
- Helen Clitheroe , Regatul Unit 4'05 "19
- Irina Krakoviak , Lituania 4'08 "18
- Julija Fomenko , Rusia pătrat
linkuri externe
- (EN) rezultate , pe iaaf.org.