Campionatele Mondiale de Atletism 2005 - 800 metri plat masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Mondială de atletismul de Helsinki 2005 | ||||
---|---|---|---|---|
Plimbări plate | ||||
Etaje de 100 m | bărbați | femei | ||
Etaj 200 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 400 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 800 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 1500 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 5000 m | bărbați | femei | ||
10000 m etaje | bărbați | femei | ||
Curse de obstacole | ||||
110/100 m hs | bărbați | femei | ||
400 m hs | bărbați | femei | ||
Garduri de 3000 m | bărbați | femei | ||
Încercări rutiere | ||||
Maraton | bărbați | femei | ||
Mergeți 20 km | bărbați | femei | ||
Mergeți 50 km | bărbați | |||
Salturi | ||||
Săritură mare | bărbați | femei | ||
Boltă cu stâlp | bărbați | femei | ||
Saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | femei | ||
Lansa | ||||
Shot de greutate | bărbați | femei | ||
Aruncare de disc | bărbați | femei | ||
Aruncare cu ciocanul | bărbați | femei | ||
Aruncare cu javelină | bărbați | femei | ||
Teste multiple | ||||
Decatlon | bărbați | |||
Heptathlon | femei | |||
Relee | ||||
Releu 4 × 100 m | bărbați | femei | ||
Releu 4 × 400 m | bărbați | femei |
Cursa masculină de 800 de metri plată a Campionatelor Mondiale de Atletism din Helsinki din 2005 a avut loc pe 11 august (manșe), 12 august (semifinale) și 14 august (finală).
Podium
Poziţie | Atlet | țară |
---|---|---|
Aur | Rashid Ramzi | Bahrain |
Argint | Yuriy Borzakovskiy | Rusia |
Bronz | William Yiampoy | Kenya |
Baterii
Bateria 1
- Rashid Ramzi , Bahrain 1'46 "17 Q
- James McIlroy , Regatul Unit 1'46 "44 Q
- Mbulaeni Mulaudzi , Africa de Sud 1'46 "85 Q
- René Herms , Germania 1'47 "07 q
- Berhanu Alemu , Etiopia 1'47 "37 q
- Osmar Barbosa dos Santos , Brazilia 1'47 "74
- Lee Jae-hoon , Coreea de Sud 1'47 "90
- Tom Omey , Belgia 1'49 "62
- Ismail Ahmed Ismail , Sudan np
Bateria 2
- Mehdi Baala , Franța 1'46 "57 Q
- Wilfred Bungei , Kenya 1'46 "71 Q
- Khadevis Robinson , Statele Unite 1'46 "74 Q
- Dmitriy Bogdanov , Rusia 1'46 "88 q
- Paweł Czapiewski , Polonia 1'46 "93 q
- Mohammad Al-Azemi , Kuweit 1'47 "05 q
- Moise Joseph , Haiti 1'48 "29
- Yeimer López , Cuba 1'52 "24
Baterie 3
- Yuriy Borzakovskiy , Rusia 1'50 "14 Q
- William Yiampoy , Kenya 1'50 "14 Q
- Djabir Saïd-Guerni , Algeria 1'50 "16 Q
- Jason Stewart , Noua Zeelandă 1'50 "35
- Dmitrijs Milkevics , Letonia 1'50 "44
- Fabiano Peçanha , Brazilia 1'50 "89
- Paskar Owor , Uganda 1'51 "72
- Rodrigo Trinidad , Paraguay 1'55 "43
- Samwel Mwera , Tanzania sq
Baterie 4
- Yusuf Saad Kamel , Bahrain 1'47 "65 Q
- David Krummenacker , Statele Unite 1'47 "82 Q
- Mouhssin Chehibi , Maroc 1'48 "17 Q
- Alfred Kirwa Yego , Kenya 1'48 "72
- Arnoud Okken , Olanda 1'48 "95
- Fadrique Iglesias , Bolivia 1'49 "57
- Onalenna Baloyi , Botswana 1'50 "18
- Manuel Olmedo , Spania nf
Bateria 5
- Antonio Manuel Reina , Spania 1'47 "14 Q
- Gary Reed , Canada 1'47 "23 Q
- Amine Laalou , Maroc 1'47 "62 Q
- André Bucher , Elveția 1'47 "97
- Maurizio Bobbato , Italia 1'48 "36
- Juha Kukkamo , Finlanda 1'48 "69
- Sherridan Kirk , Trinidad și Tobago 1'48 "77
- Prințul Mumba , Zambia 1'49 "10
Bateria 6
- Belal Mansoor Ali , Bahrain 1'47 "16 Q
- Sajad Moradi , Iran 1'47 "18 Q
- Mohammed Al-Salhi , Arabia Saudită 1'47 "27 Q
- Eugenio Barrios , Spania 1'47 "53 q
- Achraf Tadili , Canada 1'48 "42
- Rizak Dirshe , Suedia 1'48 "43
- Kevin Hicks , Statele Unite 1'50 "00
- Majed Saeed Sultan , Qatar sq
Semifinale
Semifinala 1
- Yuriy Borzakovskiy , Rusia 1'44 "26 Q
- Rashid Ramzi , Bahrain 1'44 "30 Q
- William Yiampoy , Kenya 1'44 "51 q
- Djabir Saïd-Guerni , Algeria 1'44 "80 q
- Amine Laalou , Maroc 1'45 "05
- Mohammad Al-Azemi , Kuweit 1'48 "02
- Eugenio Barrios , Spania 1'48 "76
- Khadevis Robinson , Statele Unite 1'49 "13
Semifinala 2
- Belal Mansoor Ali , Bahrain 1'45 "45 Q
- Mehdi Baala , Franța 1'45 "50 Q
- Mbulaeni Mulaudzi , Africa de Sud 1'45 "73
- Paweł Czapiewski , Polonia 1'46 "33
- Dmitriy Bogdanov , Rusia 1'46 "83
- Antonio Manuel Reina , Spania 1'46 "89
- Berhanu Alemu , Etiopia 1'47 "66
- Mohammed Al-Salhi , Arabia Saudită 1'47 "97
Semi-finala 3
- Gary Reed , Canada 1'44 "33 Q
- Wilfred Bungei , Kenya 1'44 "41 Q
- Yusuf Saad Kamel , Bahrain 1'44 "90
- René Herms , Germania 1'45 "21
- Mouhssin Chehibi , Maroc 1'45 "82
- Sajad Moradi , Iran 1'45 "88
- James McIlroy , Regatul Unit 1'45 "91
- David Krummenacker , Statele Unite 1'46 "76
Finala
- Rashid Ramzi , Bahrain 1'44 "24
- Yuriy Borzakovskiy , Rusia 1'44 "51
- William Yiampoy , Kenya 1'44 "55
- Wilfred Bungei , Kenya 1'44 "98
- Djabir Saïd-Guerni , Algeria 1'45 "31
- Mehdi Baala , Franța 1'45 "32
- Belal Mansoor Ali , Bahrain 1'45 "55
- Gary Reed , Canada 1'46 "20
linkuri externe
- (EN) rezultate , pe iaaf.org.