Campionatul European de baschet masculin 1953
FIBA EuroBasket 1953 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sport | Baschet | |||||
Zona FIBA | FIBA Europa | |||||
Țară gazdă | Uniunea Sovietică | |||||
Perioadă | 24 mai - 4 iunie | |||||
Echipe | 17 | |||||
Podium | Uniunea Sovietică (titlul 3) Ungaria Franţa | |||||
Jocuri jucate | 80 | |||||
Puncte marcate | 8390 (104,88 per joc) | |||||
MVP | Anatolij Konev | |||||
Cronologia concursului | ||||||
|
Al 8-lea Campionat European de baschet masculin FIBA (cunoscut și sub numele de FIBA EuroBasket 1953 ) a avut loc în perioada 24 mai - 4 iunie 1953 la Moscova, în Uniunea Sovietică .
Campionatele Europene de baschet masculin sunt un eveniment bienal între echipe naționale organizat de FIBA Europe .
Participanți
Șaptesprezece echipe naționale participă în patru grupe, trei din patru și una din cinci echipe.
Grupa A | Grupa B. | Grupa C | Grupa D |
---|---|---|---|
Primul stagiu
Câștigătorul fiecărei curse câștigă două puncte, cel care pierde. Primii doi din fiecare grupă intră în faza finală, restul vor juca pentru pozițiile a noua până la a șaptesprezecea.
Grupa A
Echipă | V - P | PF - PS | Pt | +/- |
---|---|---|---|---|
1. Cehoslovacia | 3 - 0 | 202 - 107 | 6 | +95 |
2. Italia | 2 - 1 | 186 - 134 | 5 | +52 |
3. România | 1-2 | 148 - 146 | 4 | +2 |
4. elvețian | 0 - 3 | 101 - 250 | 3 | -149 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
A1 | Cehoslovacia | Italia | 33:21 | 26:22 | - | 59:43 |
A2 | Cehoslovacia | România | 32:10 | 17:21 | - | 49:31 |
A3 | Cehoslovacia | elvețian | 31:21 | 63:12 | - | 94:33 |
A4 | Italia | România | 24:23 | 37:20 | - | 61:43 |
A5 | elvețian | Italia | 8:33 | 24:49 | - | 32:82 |
A6 | România | elvețian | 40:17 | 34:19 | - | 74:36 |
Grupa B.
Echipă | V- P | PF - PS | Pt | +/- |
---|---|---|---|---|
1. Egipt | 3 - 0 | 223 - 125 | 6 | +98 |
2. Franţa | 2 - 1 | 199 - 151 | 5 | +48 |
3. Germania de vest | 1-2 | 150 - 187 | 4 | -37 |
4. Suedia | 0 - 3 | 96 - 205 | 3 | -109 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
B1 | Franţa | Germania de vest | 30:20 | 46:24 | - | 76:44 |
B2 | Franţa | Egipt | 21:36 | 37:38 | - | 58:74 |
B3 | Franţa | Suedia | 38:12 | 27:21 | - | 65:33 |
B4 | Germania de vest | Egipt | 16:35 | 25:39 | - | 41:74 |
B5 | Suedia | Germania de vest | 17:34 | 20:31 | - | 37:65 |
B6 | Egipt | Suedia | 33:15 | 42:11 | - | 75:26 |
Grupa C
Echipă | V - P | PF - PS | Pt | +/- |
---|---|---|---|---|
1. Uniunea Sovietică | 3 - 0 | 241 - 99 | 6 | +142 |
2. Ungaria | 2 - 1 | 206 - 129 | 5 | +77 |
3. Belgia | 1-2 | 122 - 151 | 4 | -29 |
4. Danemarca | 0 - 3 | 79 - 269 | 3 | -190 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
C1 | Uniunea Sovietică | Belgia | 30:14 | 29:17 | - | 59:31 |
C2 | Uniunea Sovietică | Ungaria | 32:16 | 32:38 | - | 64:54 |
C3 | Uniunea Sovietică | Danemarca | 58: 3 | 60:11 | - | 118: 14 |
C4 | Ungaria | Belgia | 28:14 | 29:21 | - | 57:35 |
C5 | Danemarca | Belgia | 18:29 | 17:27 | - | 35:56 |
C6 | Ungaria | Danemarca | 42:10 | 53:20 | - | 95:30 |
Grupa D
Echipă | V - P | PF - PS | Pt | +/- |
---|---|---|---|---|
1. Israel | 3 - 1 | 178 - 141 | 7 | +37 |
2. Iugoslavia | 3 - 1 | 218 - 170 | 7 | +48 |
3. Bulgaria | 3 - 1 | 230 - 182 | 7 | +48 |
4. Finlanda | 1 - 3 | 184 - 219 | 5 | -35 |
5. Liban | 0 - 4 | 159 - 257 | 3 | -98 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
D1 | Bulgaria | Finlanda | 30:23 | 31:22 | - | 61:45 |
D2 | Iugoslavia | Bulgaria | 10: 8 | 15:19 | - | 25:27 |
D3 | Bulgaria | Israel | 23:30 | 25:31 | - | 48:61 |
D4 | Liban | Bulgaria | 29:45 | 22:49 | - | 51:94 |
D5 | Finlanda | Iugoslavia | 23:15 | 14:26 | - | 37:41 |
D6 | Israel | Finlanda | 29:23 | 31:13 | - | 60:36 |
D7 | Finlanda | Liban | 31:24 | 35:33 | - | 66:57 |
D8 | Iugoslavia | Israel | 23:32 | 32:23 | 2: 0 | 57:55 |
D9 | Liban | Iugoslavia | 30:40 | 21:55 | - | 51:95 |
D10 | Israel | Liban | 0: 0 | 2: 0 | - | 2: 0 |
Grupe locul 9 17
Echipele care nu sunt clasificate pentru faza finală sunt împărțite în două grupe una din patru și una din cinci echipe, primele două din fiecare grupă se vor confrunta într-un singur turneu de eliminare pentru pozițiile a noua până la a douăsprezecea, a treia și a patra. grup se confruntă unul cu celălalt cu aceeași formulă pentru pozițiile de la treisprezecea la șaisprezece, al cincilea clasat al grupei a doua este al șaptesprezecelea în clasamentul final.
Grupa 1
Echipă | V - P | PF - PS | Pt | +/- |
---|---|---|---|---|
1. Bulgaria | 3 - 0 | 255 - 128 | 6 | +127 |
2. elvețian | 2 - 1 | 168 - 163 | 5 | +5 |
3. Germania de vest | 1-2 | 145 - 164 | 4 | -19 |
4. Danemarca | 0 - 3 | 99 - 212 | 3 | -113 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
1/1 | Bulgaria | Germania de vest | 37:24 | 45:26 | - | 82:50 |
1/2 | Bulgaria | elvețian | 44:22 | 33:30 | - | 77:52 |
1/3 | Bulgaria | Danemarca | 48:15 | 48:11 | - | 96:26 |
1/4 | Germania de vest | elvețian | 20:22 | 24:29 | - | 44:51 |
1/5 | Danemarca | Germania de vest | 7:25 | 24:26 | - | 31:51 |
1/6 | elvețian | Danemarca | 26:16 | 39:26 | - | 65:42 |
Grupa 2
Echipă | V - P | PF - PS | Pt | +/- |
---|---|---|---|---|
1. Belgia | 3 - 1 | 263 - 213 | 7 | +50 |
2. Finlanda | 3 - 1 | 216 - 185 | 7 | +31 |
3. România | 3 - 1 | 250 - 213 | 7 | +37 |
4. Liban | 1 - 3 | 241 - 235 | 5 | +6 |
5. Suedia | 0 - 4 | 156 - 280 | 4 | -124 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
2/1 | România | Belgia | 34:24 | 26:31 | - | 60:55 |
2/2 | Suedia | România | 30:37 | 13:37 | - | 43:74 |
2/3 | România | Finlanda | 21:27 | 30:32 | - | 51:59 |
2/4 | Liban | România | 26:29 | 30:36 | - | 56:65 |
2/5 | Belgia | Suedia | 28:17 | 47:21 | - | 75:38 |
2/6 | Finlanda | Belgia | 24:28 | 25:31 | - | 49:59 |
2/7 | Belgia | Liban | 46:36 | 28:30 | - | 74:66 |
2/8 | Suedia | Finlanda | 15:32 | 17:23 | - | 32:55 |
2/9 | Liban | Suedia | 33:18 | 43:25 | - | 76:43 |
2/10 | Finlanda | Liban | 23:14 | 30:29 | - | 53:43 |
Turneul de pe locul 9
Semifinale | Locul nouă | ||||||
45 | |||||||
Bulgaria | 57 | ||||||
Finlanda | 45 | ||||||
52 | |||||||
Bulgaria | 71 | ||||||
Belgia | 52 | ||||||
Locul 11 | |||||||
46 | 51 | ||||||
Belgia | 59 | Finlanda | 45 | ||||
elvețian | 43 | elvețian | 51 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
45 | Bulgaria | Finlanda | 26:20 | 31:25 | - | 57:45 |
46 | Belgia | elvețian | 32:20 | 27:23 | - | 59:43 |
51 | Finlanda | elvețian | 24:30 | 21:21 | - | 45:51 |
52 | Bulgaria | Belgia | 38:26 | 33:26 | - | 71:52 |
Turneul de pe locul 13
Semifinale | Locul al treisprezecelea | ||||||
47 | |||||||
Germania de vest | 58 | ||||||
Liban | 56 | ||||||
50 | |||||||
Germania de vest | 59 | ||||||
România | 69 | ||||||
Locul al cincisprezecelea | |||||||
48 | 49 | ||||||
România | 80 | Liban | 74 | ||||
Danemarca | 53 | Danemarca | 40 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
47 | Germania de vest | Liban | 36:28 | 22:28 | - | 58:56 |
48 | România | Danemarca | 44:28 | 36:25 | - | 80:53 |
49 | Liban | Danemarca | 41:20 | 33:20 | - | 74:40 |
50 | Germania de vest | România | 31:40 | 28:29 | - | 59:69 |
Faza finală
Echipele care se califică pentru faza finală se vor confrunta într-o singură grupă cu meciuri într-un singur sens. Victoria valorează două puncte, învinge unul.
Echipă | V - P | PF - PS | Pt | +/- |
---|---|---|---|---|
1. Uniunea Sovietică | 7 - 0 | 444 - 265 | 14 | +179 |
2. Cehoslovacia | 4 - 3 | 387 - 332 | 11 | +55 |
3. Franţa | 4 - 3 | 391 - 374 | 11 | +17 |
4. Ungaria | 4 - 3 | 375 - 282 | 11 | +93 |
5. Israel | 4 - 3 | 238 - 327 | 11 | -89 |
6. Iugoslavia | 3 - 4 | 334 - 370 | 10 | -36 |
7. Italia | 1 - 6 | 323 - 387 | 8 | -64 |
8. Egipt | 1 - 6 | 271 - 426 | 7 | -155 |
Competiție | Echipa 1 | Echipa 2 | 1.T. | 2.T. | Să presupunem. | Finala |
---|---|---|---|---|---|---|
X1 | Israel | Ungaria | 14:43 | 6:23 | - | 20:66 |
X2 | Israel | Uniunea Sovietică | 11:29 | 14:46 | - | 25:75 |
X3 | Israel | Franţa | 15:19 | 30:43 | - | 45:62 |
X4 | Israel | Egipt | 0: 0 | 2: 0 | - | 2: 0 |
X5 | Israel | Cehoslovacia | 29:25 | 30:28 | - | 59:53 |
X6 | Israel | Italia | 30:18 | 17:24 | - | 47:42 |
X7 | Israel | Iugoslavia | 18:13 | 22:16 | - | 40:29 |
X8 | Ungaria | Uniunea Sovietică | 22:24 | 2: 5 | - | 24:29 |
X9 | Franţa | Ungaria | 26:22 | 24:17 | - | 50:39 |
X10 | Ungaria | Egipt | 41:25 | 48:25 | - | 89:50 |
X11 | Cehoslovacia | Ungaria | 23:20 | 21:19 | - | 44:39 |
X12 | Ungaria | Italia | 24:18 | 25:20 | - | 49:38 |
X13 | Iugoslavia | Ungaria | 30:37 | 21:32 | - | 51:69 |
X14 | Uniunea Sovietică | Franţa | 30:15 | 50:36 | - | 80:51 |
X15 | Egipt | Uniunea Sovietică | 15:23 | 12:43 | - | 27:66 |
X16 | Uniunea Sovietică | Cehoslovacia | 15: 9 | 34:32 | - | 49:41 |
X17 | Italia | Uniunea Sovietică | 29:38 | 25:50 | - | 54:88 |
X18 | Uniunea Sovietică | Iugoslavia | 34:24 | 23:19 | - | 57:43 |
X19 | Franţa | Egipt | 26:33 | 47:29 | - | 73:62 |
X20 | Cehoslovacia | Franţa | 20:28 | 35:19 | - | 55:47 |
X21 | Franţa | Italia | 30:28 | 22:26 | - | 52:54 |
X22 | Iugoslavia | Franţa | 18:25 | 21:31 | - | 39:56 |
X23 | Egipt | Cehoslovacia | 14:46 | 19:41 | - | 33:87 |
X24 | Italia | Egipt | 22:28 | 29:32 | - | 51:60 |
X25 | Egipt | Iugoslavia | 17:23 | 22:35 | - | 39:58 |
X26 | Cehoslovacia | Italia | 25:22 | 18:17 | - | 43:39 |
X27 | Iugoslavia | Cehoslovacia | 34:25 | 32:39 | - | 66:64 |
X28 | Italia | Iugoslavia | 26:23 | 19:25 | - | 45:48 |
Clasament final
Premi individuali
Collegamenti esterni
- ( EN ) Scheda FIBA Europe , su fibaeurope.com .