Campionatul Mondial sub 18 ani de hochei pe gheață
Campionatul Mondial sub 18 ani de hochei pe gheață U18-VM i ishockey 2006 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul Mondial U-18 de hochei pe gheață | ||||
Sport | Hochei pe gheata | ||||
Ediție | VIII | ||||
Administrator | IIHF | ||||
La tine acasa | 12 aprilie - 22 aprilie 2006 | ||||
Loc | Suedia (2 orașe) | ||||
Participanți | 10 | ||||
Facilitate / I. | 2 etape | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Statele Unite (Al treilea titlu) | ||||
Conform | Finlanda | ||||
Al treilea | Republica Cehă | ||||
Al patrulea | Canada | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Patrick Kane (12 puncte) | ||||
Meciuri organizate | 31 | ||||
Goluri marcate | 190 (6,13 pe meci) | ||||
Public | 11 798 (381 pe întâlnire) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Al 8-lea Campionat Mondial U-18 de hochei pe gheață a fost acordat de Federația Internațională de Hochei pe Gheață Suediei , care a găzduit-o în orașele Ängelholm și Halmstad între 12 și 22 aprilie 2006 . Meciurile s-au jucat în două arene diferite, Ängelholms Ishall din Ängelholm, cu 4.600 de locuri, și Sannarps Isstadion din Halmstad, capabil să găzduiască 3.800 de spectatori. În finală, Statele Unite au luat al treilea titlu, al doilea la rând, învingând Finlanda cu scorul de 3-1. Pe locul trei, pe de altă parte, a venit Cehia , care a învins Canada cu 4-1.
Campionatul grupei A
Participanți
10 echipe participă la turneu:
8 din Europa | Bielorusia | Finlanda |
Germania | Norvegia | |
Republica Cehă | Rusia | |
Slovacia | Suedia | |
2 din America de Nord | Canada | Statele Unite |
Runde preliminare
Cele zece echipe participante au fost împărțite în două grupe de câte cinci sau cinci echipe: echipele care termină pe primul loc în grupa lor respectivă se califică direct în semifinale. Clasamentul al doilea și al treilea al fiecărei grupe joacă în schimb sferturile de finală. Al patrulea și al cincilea joacă în cele din urmă o rundă suplimentară la finalul căreia ultimii doi clasificați sunt retrogradați în Prima Divizie.
Grupa A
Ängelholm 12 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Republica Cehă | 4 - 1 (1-0; 1-1; 2-0) raport | Germania | Ängelholms Ishall (263 spect.) |
Ängelholm 12 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Rusia | 2 - 4 (2-1; 0-0; 0-3) raport | Statele Unite | Ängelholms Ishall (447 spect.) |
Ängelholm 13 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Rusia | 8 - 0 (4-0; 3-0; 1-0) raport | Bielorusia | Ängelholms Ishall (203 spect.) |
Ängelholm 13 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Germania | 0 - 9 (0-3; 0-4; 0-2) raport | Statele Unite | Ängelholms Ishall (159 spect.) |
Ängelholm 14 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Bielorusia | 2 - 5 (0-1; 1-3; 1-1) raport | Republica Cehă | Ängelholms Ishall (151 spect.) |
Ängelholm 15 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Germania | 5 - 9 (1-3; 1-4; 3-2) raport | Rusia | Ängelholms Ishall (239 spect.) |
Ängelholm 15 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Statele Unite | 5 - 0 (1-0; 2-0; 2-0) raport | Republica Cehă | Ängelholms Ishall (307 spect.) |
Ängelholm 16 aprilie 2006, 16:00 UTC + 2 | Bielorusia | 1 - 5 (0-2; 1-2; 0-1) raport | Germania | Ängelholms Ishall (141 spect.) |
Ängelholm 17 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Republica Cehă | 0 - 2 (0-0; 0-1; 0-1) raport | Rusia | Ängelholms Ishall (381 spect.) |
Ängelholm 17 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Statele Unite | 12 - 1 (3-0; 8-1; 1-0) raport | Bielorusia | Ängelholms Ishall (140 spect.) |
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | Accesări | |
1. | Statele Unite | 4 | 4 | 0 | 0 | 30 | 3 | +27 | 8 | Semifinale |
2. | Rusia | 4 | 3 | 0 | 1 | 21 | 9 | +12 | 6 | Sferturi de finala |
3. | Republica Cehă | 4 | 2 | 0 | 2 | 9 | 11 | -2 | 4 | Sferturi de finala |
4. | Germania | 4 | 1 | 0 | 3 | 12 | 23 | -11 | 2 | Runda retrogradării |
5. | Bielorusia | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 30 | -26 | 0 | Runda retrogradării |
Grupa B
Halmstad 12 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Slovacia | 1 - 3 (0-0; 1-2; 0-1) raport | Canada | Sannarps Isstadion (197 spect .) |
Halmstad 12 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Suedia | 5 - 2 (2-1; 1-1; 2-0) raport | Norvegia | Sannarps Isstadion (369 spect .) |
Halmstad 13 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Norvegia | 2 - 9 (1-2; 1-5; 0-2) raport | Canada | Sannarps Isstadion |
Halmstad 13 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Slovacia | 3 - 6 (0-3; 1-2; 2-1) raport | Finlanda | Sannarps Isstadion (235 spect .) |
Halmstad 14 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Finlanda | 4 - 3 (3-0; 0-1; 1-2) raport | Suedia | Sannarps Isstadion (1.135 spect .) |
Halmstad 15 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Norvegia | 2 - 5 (0-2; 2-3; 0-0) raport | Slovacia | Sannarps Isstadion (231 spect .) |
Halmstad 15 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Canada | 0 - 2 (0-0; 0-0; 0-2) raport | Suedia | Sannarps Isstadion (764 spect .) |
Halmstad 16 aprilie 2006, 16:00 UTC + 2 | Finlanda | 2 - 1 (1-0; 0-0; 1-1) raport | Norvegia | Sannarps Isstadion (291 spect .) |
Halmstad 17 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Canada | 0 - 0 (0-0; 0-0; 0-0) raport | Finlanda | Sannarps Isstadion (424 spect .) |
Halmstad 17 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Suedia | 5 - 2 (3-0; 2-1; 0-1) raport | Slovacia | Sannarps Isstadion (713 spect .) |
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | Accesări | |
1. | Finlanda | 4 | 3 | 1 | 0 | 12 | 7 | +5 | 7 | Semifinale |
2. | Suedia | 4 | 3 | 0 | 1 | 15 | 8 | +7 | 6 | Sferturi de finala |
3. | Canada | 4 | 2 | 1 | 1 | 12 | 5 | +7 | 5 | Sferturi de finala |
4. | Slovacia | 4 | 1 | 0 | 3 | 11 | 16 | -5 | 2 | Runda retrogradării |
5. | Norvegia | 4 | 0 | 0 | 4 | 7 | 21 | -14 | 0 | Runda retrogradării |
Grupul să nu se retragă
Ultimele două clasificate din fiecare grupă vor concura într-o rundă italiană într-un singur sens. Primii doi clasificați câștigă permanența în Grupa A, în timp ce ultimii sunt retrogradați în Prima Divizie. Se joacă provocări între echipe din același grup, dar toate echipele moștenesc punctele și diferența de goluri din meciurile jucate anterior. Prin urmare, Germania și Slovacia încep de la 2 puncte în virtutea victoriilor asupra Belarusului și, respectiv, a Norvegiei.
Halmstad 19 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Germania | 2 - 2 (0-2; 2-0; 0-0) raport | Norvegia | Sannarps Isstadion (51 spect .) |
Halmstad 19 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Slovacia | 0 - 2 (0-0; 0-1; 0-1) raport | Bielorusia | Sannarps Isstadion (45 spect .) |
Halmstad 20 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Bielorusia | 6 - 6 (3-0; 2-3; 1-3) raport | Norvegia | Sannarps Isstadion (51 spect .) |
Halmstad 20 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Germania | 1-2 (0-0; 1-0; 0-2) raport | Slovacia | Sannarps Isstadion (46 spect .) |
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Slovacia | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 |
2. | Germania | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 3 |
3. | Bielorusia | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 11 | -2 | 3 |
4. | Norvegia | 3 | 0 | 2 | 1 | 10 | 13 | -3 | 2 |
Faza eliminatorie
Sferturi de finala | Semifinale | Finale | |||||||||||
B1 | Finlanda | 3 | |||||||||||
A2 | Rusia | 1 | B3 | Canada | 2 | ||||||||
B3 | Canada | 4 | B1 | Finlanda | 1 | ||||||||
A1 | Statele Unite | 3 | |||||||||||
A1 | Statele Unite | 4 | |||||||||||
B2 | Suedia | 0 | A3 | Republica Cehă | 3 | Locul 3 final | |||||||
A3 | Republica Cehă | 3 | B3 | Canada | 1 | ||||||||
A3 | Republica Cehă | 4 |
Sferturi de finala
Ängelholm 19 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Rusia | 1 - 4 (1-0; 0-1; 0-3) raport | Canada | Ängelholms Ishall (417 spect.) |
Ängelholm 19 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Suedia | 0 - 3 (0-0; 0-1; 0-2) raport | Republica Cehă | Ängelholms Ishall (878 spect.) |
Semifinale
Ängelholm 20 aprilie 2006, ora 16:00 UTC + 2 | Finlanda | 3 - 2 ( dts ) (0-1; 1-1; 1-0) raport | Canada | Ängelholms Ishall (438 spect.) |
Ängelholm 20 aprilie 2006, 19:45 UTC + 2 | Republica Cehă | 3 - 4 ( dts ) (0-3; 1-0; 2-0) raport | Statele Unite | Ängelholms Ishall (369 spect.) |
Finala pentru locul 5
Ängelholm 21 aprilie 2006, 19:00 UTC + 2 | Rusia | 5 - 2 (1-1; 2-1; 2-0) raport | Suedia | Ängelholms Ishall (416 spect.) |
Finala pentru locul 3
Ängelholm 22 aprilie 2006, ora 14:00 UTC + 2 | Canada | 1 - 4 (0-0; 0-3; 1-1) raport | Republica Cehă | Ängelholms Ishall (875 spect.) |
Finala
Ängelholm 22 aprilie 2006, ora 18:00 UTC + 2 | Statele Unite | 3 - 1 (0-1; 2-0; 1-0) raport | Finlanda | Ängelholms Ishall (1.221 spect.) |
Golgheteri
Jucător | PG | G. | LA | Pt | +/- | MP |
---|---|---|---|---|---|---|
Patrick Kane | 6 | 7 | 5 | 12 | +5 | 2 |
Jamie McBain | 6 | 2 | 9 | 11 | +6 | 0 |
Erik Johnson | 6 | 4 | 6 | 10 | +6 | 27 |
Ruslan Bashkirov | 6 | 6 | 2 | 8 | +8 | 4 |
Mike Carman | 6 | 4 | 4 | 8 | +7 | 10 |
Justin Azevedo | 7 | 4 | 4 | 8 | -1 | 20 |
François Bouchard | 7 | 3 | 5 | 8 | -2 | 6 |
Bill Sweatt | 6 | 5 | 2 | 7 | +7 | 4 |
Jiří Tlustý | 7 | 4 | 3 | 7 | +2 | 8 |
Martin Ylven | 6 | 2 | 5 | 7 | 0 | 4 |
Clasament portari
Jucător | Min | TC | GS | ASA DE | MGS | Sv% |
---|---|---|---|---|---|---|
Joe Palmer | 246: 50 | 117 | 6 | 1 | 1,46 | 94,87 |
Jonathan Bernier | 420: 32 | 211 | 12 | 1 | 1,71 | 94,31 |
Jhonas Enroth | 298: 26 | 158 | 9 | 1 | 1.81 | 94,30 |
Riku Helenius | 360: 40 | 192 | 11 | 1 | 1,83 | 94,27 |
Michal Neuvirth | 320: 00 | 177 | 13 | 1 | 2,44 | 92,66 |
Clasament final
Pos | Echipă |
---|---|
1 | Statele Unite |
2 | Finlanda |
3 | Republica Cehă |
4 | Canada |
5 | Rusia |
6 | Suedia |
7 | Slovacia |
8 | Germania |
9 | Bielorusia |
10 | Norvegia |
Promovat în grupa A: | elvețian | Letonia |
Retras în prima divizie: | Bielorusia | Norvegia |
Mulțumiri
Premii individuale
Premiu | Jucător |
---|---|
Cel mai bun portar | Riku Helenius |
Cel mai bun apărător | Jamie McBain |
Cel mai bun atacant | Bill Sweatt |
Echipa All-Star
Atac: | Justin Azevedo - Patrick Kane - Jiří Tlustý |
Apărare: | Jamie McBain - Erik Johnson |
Portar: | Jonathan Bernier |
Prima divizie
Campionatul Diviziei I a avut loc în două runde italiene. Grupa A a jucat la Miskolc , Ungaria între 3 și 9 aprilie 2006 . Grupa B a jucat la Riga , Letonia între 2 și 8 aprilie 2006:
Grupa A
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | elvețian | 5 | 4 | 1 | 0 | 18 | 10 | +8 | 9 |
2. | Slovenia | 5 | 4 | 0 | 1 | 19 | 12 | +7 | 8 |
3. | Kazahstan | 5 | 2 | 1 | 2 | 25 | 20 | +5 | 5 |
4. | Franţa | 5 | 1 | 2 | 2 | 20 | 26 | -6 | 4 |
5. | Austria | 5 | 1 | 1 | 3 | 22 | 26 | -4 | 3 |
6. | Ungaria | 5 | 0 | 1 | 4 | 14 | 24 | -10 | 1 |
Grupa B.
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Letonia | 5 | 5 | 0 | 0 | 27 | 7 | +20 | 10 |
2. | Danemarca | 5 | 4 | 0 | 1 | 24 | 12 | +12 | 8 |
3. | Japonia | 5 | 2 | 1 | 2 | 19 | 16 | +3 | 5 |
4. | Polonia | 5 | 2 | 0 | 3 | 16 | 15 | +1 | 4 |
5. | Ucraina | 5 | 1 | 0 | 4 | 7 | 31 | -24 | 2 |
6. | Coreea de Sud | 5 | 0 | 1 | 4 | 11 | 23 | -12 | 1 |
Promovat în grupa A: | elvețian | Letonia |
Retrogradat în Divizia a II-a: | Ungaria | Coreea de Sud |
Divizia a doua
Campionatul Diviziei a II-a a avut loc în două runde italiene. Grupa A a jucat la Merano , Italia între 2 și 8 aprilie 2006 . Grupa B a jucat în Elektrėnai și Kaunas , Lituania , între 15 și 21 martie 2006:
Grupa A
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Italia | 5 | 5 | 0 | 0 | 35 | 2 | +33 | 10 |
2. | Olanda | 5 | 4 | 0 | 1 | 28 | 8 | +20 | 8 |
3. | Estonia | 5 | 2 | 1 | 2 | 13 | 20 | -7 | 5 |
4. | Belgia | 5 | 1 | 1 | 3 | 12 | 23 | -11 | 3 |
5. | Serbia și Muntenegru | 5 | 1 | 0 | 4 | 15 | 26 | -11 | 2 |
6. | Spania | 5 | 1 | 0 | 4 | 8 | 32 | -24 | 2 |
Grupa B.
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Regatul Unit | 5 | 5 | 0 | 0 | 40 | 5 | +35 | 10 |
2. | Lituania | 5 | 4 | 0 | 1 | 39 | 12 | +27 | 8 |
3. | Australia | 5 | 2 | 0 | 3 | 13 | 30 | -17 | 4 |
4. | Croaţia | 5 | 2 | 0 | 3 | 22 | 23 | -1 | 4 |
5. | Mexic | 5 | 2 | 0 | 3 | 10 | 21 | -11 | 4 |
6. | Islanda | 5 | 0 | 0 | 5 | 7 | 40 | -33 | 0 |
Promovat în prima divizie: | Italia | Regatul Unit |
Retras în Divizia a III-a: | Spania | Islanda |
Divizia a III-a
Campionatul Diviziei a III-a a avut loc într-o singură rundă italiană la Miercurea-Ciuc , România , între 13 și 19 martie 2006 .
Pos. | PG | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | România | 5 | 5 | 0 | 0 | 68 | 3 | +65 | 10 |
2. | Israel | 5 | 3 | 1 | 1 | 42 | 26 | +16 | 7 |
3. | Africa de Sud | 5 | 2 | 1 | 2 | 25 | 22 | +3 | 5 |
4. | Noua Zeelanda | 5 | 1 | 3 | 1 | 28 | 26 | +2 | 5 |
5. | Bulgaria | 5 | 1 | 1 | 3 | 10 | 41 | -31 | 3 |
6. | Turchia | 5 | 0 | 0 | 5 | 8 | 63 | -55 | 0 |
Promosse in Seconda Divisione: | Romania | Israele |
Retrocesse dalla Seconda Divisione: | Spagna | Islanda |
Voci correlate
- Campionato mondiale di hockey su ghiaccio 2006
- Campionato mondiale di hockey su ghiaccio Under-20 2006
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Gruppo A , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Prima Divisione - Gruppo A , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Prima Divisione - Gruppo B , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Seconda Divisione - Gruppo A , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Seconda Divisione - Gruppo B , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Terza Divisione , su iihf.com .