Campionatul Mondial de hochei pe gheață sub 18 ani 2008
Campionatul Mondial de hochei pe gheață sub 18 ani 2008 Чемпионат мира по хоккею с шайбой среди юниорских команд 2008 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatul Mondial U-18 de hochei pe gheață | ||||
Sport | Hochei pe gheata | ||||
Ediție | X | ||||
Administrator | IIHF | ||||
La tine acasa | 13 aprilie - 24 aprilie 2008 | ||||
Loc | Rusia (1 oraș) | ||||
Participanți | 10 | ||||
Facilitate / I. | 2 etape | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Canada (Al doilea titlu) | ||||
Conform | Rusia | ||||
Al treilea | Statele Unite | ||||
Al patrulea | Suedia | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Jake Allen | ||||
Cel mai bun marcator | Cody Hodgson (12 puncte) | ||||
Meciuri organizate | 31 | ||||
Goluri marcate | 221 (7,13 pe meci) | ||||
Public | 66 739 (2 153 pe întâlnire) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cel de- al 10-lea Campionat Mondial U-18 de hochei pe gheață a fost acordat de Federația Internațională de Hochei pe Gheață Rusiei , care l-a găzduit în orașul Kazan în perioada 13-24 aprilie 2008 . Meciurile s-au jucat în două săli diferite, cea mai importantă în TatNeft Arena , sala KHL , în timp ce celelalte în Kazan Arena . În finală, Canada a câștigat al doilea titlu prin înfrângerea puternică a gazdelor și apărarea campionilor Rusiei cu un scor de 8-0. [1] Pe locul trei s-au situat în schimb Statele Unite , care au învins Suedia cu 6-3.
Campionatul grupei A
Participanți
10 echipe participă la turneu:
8 din Europa | Bielorusia | Danemarca |
Finlanda | Germania | |
Rusia | Slovacia | |
Suedia | elvețian | |
2 din America de Nord | Canada | Statele Unite |
Runde preliminare
Cele zece echipe participante au fost împărțite în două grupe de câte cinci sau cinci echipe: echipele care termină pe primul loc în grupa lor respectivă se califică direct în semifinale. Clasamentul al doilea și al treilea al fiecărei grupe joacă în schimb sferturile de finală. Al patrulea și al cincilea joacă în cele din urmă o rundă suplimentară la finalul căreia ultimii doi clasificați sunt retrogradați în Prima Divizie.
Grupa A
Kazan ' 13 aprilie 2008, 13:00 UTC + 4 | Canada | nouăzeci și doi (2-0; 4-1; 3-1) raport | Germania | TatNeft Arena (1.100 spect.) |
Kazan ' 13 aprilie 2008, ora 17:00 UTC + 4 | Slovacia | 4 - 6 (1-2; 0-1; 3-3) raport | Rusia | TatNeft Arena (7.400 spect.) |
Kazan ' 14 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Slovacia | 5 - 2 (0-0; 2-0; 3-2) raport | Danemarca | TatNeft Arena (700 spect.) |
Kazan ' 14 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Germania | 2 - 6 (1-0; 0-3; 1-3) raport | Rusia | TatNeft Arena (5.600 spect.) |
Kazan ' 15 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Danemarca | 1 - 4 (0-1; 1-2; 0-1) raport | Canada | TatNeft Arena (1.100 spect.) |
Kazan ' 16 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Germania | 4 - 4 ( dts ) (2-1; 2-3; 0-0; 0-0) raport | Slovacia | TatNeft Arena (600 spect.) |
Kazan ' 16 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Rusia | 4 - 2 (0-0; 2-2; 2-0) raport | Canada | TatNeft Arena (10.000 spect.) |
Kazan ' 17 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Danemarca | 0 - 4 (0-1; 0-2; 0-1) raport | Germania | TatNeft Arena (500 spect.) |
Kazan ' 18 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Canada | 6 - 0 (2-0; 2-0; 2-0) raport | Slovacia | TatNeft Arena (1.000 spect.) |
Kazan ' 18 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Rusia | 10 - 1 (2-0; 3-1; 5-0) raport | Danemarca | TatNeft Arena (6.400 spect.) |
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | Accesări | |
1. | Rusia | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 26 | 9 | +17 | 12 | Semifinale |
2. | Canada | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 21 | 7 | +14 | 9 | Sferturi de finala |
3. | Germania | 4 | 1 | 1 | 0 | 2 | 13 | 19 | -6 | 4 | Sferturi de finala |
4. | Slovacia | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 13 | 19 | -6 | 4 | Runda retrogradării |
5. | Danemarca | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 | 23 | -19 | 0 | Runda retrogradării |
Grupa B
Kazan ' 13 aprilie 2008, ora 15:00 UTC + 4 | Suedia | 6 - 2 (1-1; 1-0; 4-1) raport | Bielorusia | Arena Kazan (650 spect.) |
Kazan ' 13 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | elvețian | 2 - 7 (1-1; 0-3; 1-3) raport | Statele Unite | Arena Kazan (630 spect.) |
Kazan ' 14 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Bielorusia | 2 - 5 (1-2; 0-2; 1-1) raport | Statele Unite | Arena Kazan (700 spect.) |
Kazan ' 14 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | elvețian | 3 - 5 (0-2; 1-2; 2-1) raport | Finlanda | Arena Kazan (650 spect.) |
Kazan ' 15 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Finlanda | 3 - 5 (1-0; 1-3; 1-2) raport | Suedia | Arena Kazan (860 spect.) |
Kazan ' 16 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Bielorusia | 2 - 4 (0-1; 1-2; 1-1) raport | elvețian | Kazan Arena (300 spect.) |
Kazan ' 16 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Statele Unite | 4 - 5 (1-1; 2-2; 1-2) raport | Suedia | Arena Kazan (550 spect.) |
Kazan ' 17 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Finlanda | 4 - 3 (1-1; 1-2; 2-0) raport | Bielorusia | Arena Kazan (639 spect.) |
Kazan ' 18 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Suedia | 7 - 0 (2-0; 4-0; 1-0) raport | elvețian | Kazan Arena (300 spect.) |
Kazan ' 18 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Statele Unite | 4 - 3 (3-1; 0-1; 1-1) raport | Finlanda | Arena Kazan (770 spect.) |
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | Accesări | |
1. | Suedia | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 23 | 9 | +14 | 12 | Semifinale |
2. | Statele Unite | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 20 | 12 | +8 | 9 | Sferturi de finala |
3. | Finlanda | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 15 | 15 | 0 | 6 | Sferturi de finala |
4. | elvețian | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 9 | 21 | -12 | 3 | Runda retrogradării |
5. | Bielorusia | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 9 | 19 | -10 | 0 | Runda retrogradării |
Grupul să nu se retragă
Ultimele două clasificate din fiecare grupă vor concura într-o rundă italiană într-un singur sens. Primii doi clasificați câștigă permanența în Grupa A, în timp ce ultimii sunt retrogradați în Prima Divizie. Se joacă provocări între echipe din același grup, dar toate echipele moștenesc punctele și diferența de goluri din meciurile jucate anterior. Prin urmare, Slovacia și Elveția încep de la 3 puncte în virtutea victoriilor asupra Danemarcei și, respectiv, Belarusului.
Kazan ' 20 aprilie 2008, 13:30 UTC + 4 | Bielorusia | 1 - 6 (0-3; 0-2; 1-1) raport | Slovacia | Arena Kazan (125 spect.) |
Kazan ' 20 aprilie 2008, ora 17:00 UTC + 4 | elvețian | 6 - 1 (1-0; 4-1; 1-0) raport | Danemarca | Arena Kazan (195 spect.) |
Kazan ' 21 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Danemarca | 2 - 6 (0-2; 1-1; 1-3) raport | Bielorusia | Arena Kazan (200 spect.) |
Kazan ' 21 aprilie 2008, 19:30 UTC + 4 | Slovacia | 3 - 2 (0-0; 0-1; 3-1) raport | elvețian | Arena Kazan (120 spect.) |
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Slovacia | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 14 | 5 | +9 | 9 |
2. | elvețian | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 12 | 6 | +6 | 6 |
3. | Bielorusia | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 9 | 12 | -3 | 3 |
4. | Danemarca | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 | 17 | -12 | 0 |
Faza eliminatorie
Sferturi de finala | Semifinale | Finale | |||||||||||
B1 | Suedia | 2 | |||||||||||
A2 | Canada | 2 | A2 | Canada | 3 | ||||||||
B3 | Finlanda | 1 | A2 | Canada | 8 | ||||||||
A1 | Rusia | 0 | |||||||||||
A1 | Rusia | 3 | |||||||||||
B2 | Statele Unite | 4 | B2 | Statele Unite | 1 | Locul 3 final | |||||||
A3 | Germania | 1 | B1 | Suedia | 3 | ||||||||
B2 | Statele Unite | 6 |
Sferturi de finala
Kazan ' 20 aprilie 2008, ora 13:00 UTC + 4 | Canada | 2 - 1 (1-0; 1-0; 0-1) raport | Finlanda | TatNeft Arena (1.600 spect.) |
Kazan ' 20 aprilie 2008, ora 17:00 | Statele Unite | 4 - 1 (1-0; 2-1; 1-0) raport | Germania | TatNeft Arena (1.700 spect.) |
Semifinale
Kazan ' 21 aprilie 2008, ora 15:30 UTC + 4 | Suedia | 2 - 3 (1-1; 1-1; 0-1) raport | Canada | TatNeft Arena (1.500 spect.) |
Kazan ' 21 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Rusia | 3 - 1 (1-0; 1-0; 1-1) raport | Statele Unite | TatNeft Arena (9.500 spect.) |
Finala pentru locul 5
Kazan ' 22 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Finlanda | 3 - 4 (1-1; 0-2; 2-1) raport | Germania | TatNeft Arena (350 spect.) |
Finala pentru locul 3
Kazan ' 23 aprilie 2008, ora 15:00 UTC + 4 | Suedia | 3 - 6 (1-2; 2-3; 0-1) raport | Statele Unite | TatNeft Arena (1.100 spect.) |
Finala
Kazan ' 23 aprilie 2008, 19:00 UTC + 4 | Canada | 8 - 0 (5-0; 2-0; 1-0) raport | Rusia | TatNeft Arena (10.000 spect.) |
Golgheteri
Jucător | PG | G. | LA | Pt | +/- | MP |
---|---|---|---|---|---|---|
Cody Hodgson | 7 | 2 | 10 | 12 | +2 | 8 |
Igor Revenko | 6 | 3 | 8 | 11 | -1 | 6 |
Richard Panik | 6 | 4 | 6 | 10 | +4 | 0 |
Jordan Eberle | 7 | 4 | 6 | 10 | +2 | 0 |
Taylor Hall | 7 | 4 | 5 | 9 | +4 | 4 |
Nikita Filatov | 6 | 3 | 6 | 9 | +1 | 29 |
Alexander Fomin | 6 | 6 | 2 | 8 | 0 | 0 |
Jeremy Morin | 7 | 6 | 2 | 8 | +6 | 6 |
Matthew Duchene | 7 | 5 | 3 | 8 | +6 | 6 |
André Petersson | 7 | 6 | 4 | 8 | +4 | 2 |
Clasament portari
Jucător | Min | TC | GS | ASA DE | MGS | Sv% |
---|---|---|---|---|---|---|
Jake Allen | 420: 00 | 192 | 10 | 2 | 1,43 | 94,79 |
Brandon Maxwell | 298: 23 | 148 | 11 | 0 | 2.21 | 92,57 |
Marek Ciliak | 180: 00 | 96 | 9 | 0 | 3.00 | 90,62 |
Alexander Pechurskiy | 215: 55 | 96 | 11 | 0 | 3.06 | 88,54 |
Nikolai Norbak | 274: 13 | 193 | 23 | 0 | 5.03 | 88.08 |
Clasament final
Pos | Echipă |
---|---|
1 | Canada |
2 | Rusia |
3 | Statele Unite |
4 | Suedia |
5 | Germania |
6 | Finlanda |
7 | Slovacia |
8 | elvețian |
9 | Bielorusia |
10 | Danemarca |
Promovat în grupa A: | Republica Cehă | Norvegia |
Retras în prima divizie: | Bielorusia | Danemarca |
Mulțumiri
Premii individuale [2]
Premiu | Jucător |
---|---|
Cel mai bun jucător (MVP) | Jake Allen |
Cel mai bun portar | Jake Allen |
Cel mai bun apărător | Erik Karlsson |
Cel mai bun atacant | Kirill Petrov |
Echipa All-Star [3]
Atac: | Kirill Petrov - Mattias Tedenby - Nikita Filatov |
Apărare: | Viacheslav Voinov - Victor Hedman |
Portar: | Jake Allen |
Prima divizie
Campionatul Diviziei I a avut loc în două runde italiene. Grupa A a jucat la Toruń , Polonia în perioada 2-8 aprilie 2008 . Grupa B a jucat la Riga , Letonia între 2 și 8 aprilie 2008:
Grupa A
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Republica Cehă | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 36 | 5 | +31 | 15 |
2. | Kazahstan | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 19 | 13 | +6 | 9 |
3. | Lituania | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 13 | 26 | -13 | 6 |
4. | Polonia | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 7 | 18 | -11 | 6 |
5. | Ucraina | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 8 | 12 | -4 | 6 |
6. | Slovenia | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 15 | 24 | -9 | 3 |
Grupa B.
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Norvegia | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 15 | 3 | +12 | 15 |
2. | Letonia | 5 | 4 | 0 | 1 | 1 | 21 | 2 | +19 | 12 |
3. | Austria | 5 | 2 | 1 | 0 | 2 | 11 | 6 | +5 | 8 |
4. | Italia | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 17 | 10 | +7 | 7 |
5. | Japonia | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 12 | 26 | -14 | 3 |
6. | Olanda | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 4 | 33 | -29 | 0 |
Promovat în grupa A: | Republica Cehă | Norvegia |
Retrogradat în Divizia a II-a: | Slovenia | Olanda |
Divizia a doua
Campionatul Diviziei a II-a a avut loc în două runde italiene. Grupa A a jucat în Méribel și Courchevel , Franța , între 30 martie și 5 aprilie 2008 . Grupa B a jucat în Tallinn , Estonia în perioada 23-29 martie 2008:
Grupa A
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Franţa | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 53 | 4 | +49 | 15 |
2. | Coreea de Sud | 5 | 3 | 1 | 0 | 1 | 31 | 8 | +22 | 11 |
3. | Croaţia | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 32 | 24 | +8 | 9 |
4. | Belgia | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 14 | 30 | -16 | 7 |
5. | China | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 14 | 52 | -38 | 3 |
6. | Australia | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | 33 | -25 | 0 |
Grupa B.
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Ungaria | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 37 | 12 | +25 | 12 |
2. | Regatul Unit | 5 | 4 | 0 | 0 | 1 | 27 | 11 | +16 | 12 |
3. | Estonia | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 20 | 14 | +6 | 9 |
4. | România | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 32 | 21 | +11 | 6 |
5. | Spania | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 20 | 21 | -1 | 6 |
6. | Israel | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 | 68 | -57 | 0 |
Promovat în prima divizie: | Franţa | Ungaria |
Retras în Divizia a III-a: | Australia | Israel |
Divizia a treia
Campionatul Diviziei a III-a a avut loc în două runde italiene. Grupa A a jucat în Mexico City , Mexic între 2 și 8 martie 2008 . Grupa B a jucat în Izmit , Turcia între 3 și 9 martie 2008:
Grupa A
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Mexic | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 32 | 2 | +30 | 12 |
2. | Taipei-ul chinezesc | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 31 | 23 | +8 | 9 |
3. | Noua Zeelanda | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 45 | 18 | +27 | 6 |
4. | Africa de Sud | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 18 | 26 | -8 | 3 |
5. | Mongolia | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 | 64 | -57 | 0 |
Grupa B.
Pos. | PG | V. | VOT | OALĂ | P. | GF | GS | DR | Pt | |
1. | Serbia | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 45 | 0 | +45 | 12 |
2. | curcan | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 48 | 7 | +41 | 9 |
3. | Islanda | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 34 | 26 | +8 | 6 |
4. | Bulgaria | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 27 | 35 | -8 | 3 |
5. | Armenia | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 1 | 87 | -86 | 0 |
Promosse in Seconda Divisione: | Messico | Serbia |
Retrocesse dalla Seconda Divisione: | Australia | Israele |
Note
- ^ ( EN ) Canada campione mondiale U18 [ collegamento interrotto ] , su iihf.com , International Ice Hockey Federation , 23-04-2008.
- ^ ( EN ) Directorate Awards ( PDF ), su stats.iihf.com , International Ice Hockey Federation , 23-04-2008. URL consultato il 22-08-2010 .
- ^ ( EN )All-Star Team ( PDF ), su stats.iihf.com , International Ice Hockey Federation , 19-04-2008. URL consultato il 22-08-2010 .
Voci correlate
- Campionato mondiale di hockey su ghiaccio 2008
- Campionato mondiale di hockey su ghiaccio Under-20 2008
Collegamenti esterni
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Gruppo A , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Prima Divisione - Gruppo A , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Prima Divisione - Gruppo B , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Seconda Divisione - Gruppo A , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Seconda Divisione - Gruppo B , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Terza Divisione - Gruppo A , su iihf.com .
- ( EN ) Sito ufficiale del mondiale U-18 di Terza Divisione - Gruppo B , su iihf.com .