Vysšaja Liga 1987-1988 (baschet)
Salt la navigare Salt la căutare
Vysšaja Liga 1987-1988 | |
---|---|
Detalii despre competiție | |
Sport | Baschet |
Federaţie | Federația de Baschet a Uniunii Sovietice |
Perioadă | 24 septembrie 1987 - 8 martie 1988 |
Echipe | 12 |
Verdicte | |
Probă | CSKA Moscova (Titlul 23) |
Retrogradări | SKA Kiev |
Cronologia concursului | |
și. următor → ← ed. anterior | |
Liga Vysšaja 1987-1988 a fost a 54-a ediție a ligii sovietice de baschet masculin de top . Victoria finală a fost prerogativa CSKA Moscova .
Primul stagiu
Echipă | G. | V. | P. | Pt | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | CSKA Moscova | 22 | 21 | 1 | 55 | |
2. | Žalgiris Kaunas | 22 | 17 | 5 | 51 | |
3. | Stroitel Kiev | 22 | 12 | 10 | 46 | |
4. | Dynamo Tbilisi | 22 | 11 | 11 | 45 | |
6. | Šachtër Donetsk | 22 | 11 | 11 | 42 | |
7. | VEF Riga | 22 | 11 | 11 | 41 | |
8. | RTI Minsk | 22 | 11 | 11 | 41 | |
8. | Dinamo Moscova | 22 | 10 | 12 | 42 | |
9. | Spartak Leningrad | 22 | 10 | 12 | 32 | |
10. | Statyba Vilnius | 22 | 8 | 14 | 30 | |
11. | Kalev Tallin | 22 | 5 | 17 | 27 | |
12. | SKA Kiev | 22 | 5 | 17 | 27 |
A doua fază
Calificarea Poule
Echipă | G. | V. | P. | Pt | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1. | CSKA Moscova | 29 | 26 | 3 | 55 | |
2. | Žalgiris Kaunas | 29 | 22 | 7 | 51 | |
3. | Stroitel Kiev | 29 | 17 | 12 | 46 | |
4. | Dynamo Tbilisi | 29 | 16 | 13 | 45 | |
5. | Dinamo Moscova | 29 | 14 | 15 | 42 | |
6. | Šachtër Donetsk | 29 | 13 | 16 | 42 | |
7. | VEF Riga | 29 | 12 | 17 | 41 | |
8. | RTI Minsk | 29 | 12 | 17 | 41 |
Retrogradare Poule
Echipă | G. | V. | P. | PF | PS | PF / PS | Pt | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Statyba Vilnius | 34 | 16 | 18 | 2891 | 2915 | -24 | 50 | |
2. | Spartak Leningrad | 34 | 14 | 20 | 2667 | 2723 | -56 | 48 | |
3. | Kalev Tallin | 34 | 11 | 23 | 2697 | 2805 | -108 | 45 | |
4. | SKA Kiev | 34 | 11 | 23 | 2735 | 2910 | -175 | 45 |
Simula
Tablou de bord
Locul 5 final | Semifinale locul 5-8 | Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||||||||
CSKA Moscova | 2 | ||||||||||||||||||||||
RTI Minsk | 0 | ||||||||||||||||||||||
RTI Minsk | 0 | CSKA Moscova | 2 | ||||||||||||||||||||
Dinamo Moscova | 2 | Dynamo Tbilisi | 0 | ||||||||||||||||||||
Dynamo Tbilisi | 2 | ||||||||||||||||||||||
Dinamo Moscova | 1 | ||||||||||||||||||||||
Dinamo Moscova | 2 | CSKA Moscova | 2 | ||||||||||||||||||||
VEF Riga | 0 | Žalgiris Kaunas | 0 | ||||||||||||||||||||
Žalgiris Kaunas | 2 | ||||||||||||||||||||||
VEF Riga | 0 | ||||||||||||||||||||||
VEF Riga | 2 | Žalgiris Kaunas | 2 | ||||||||||||||||||||
Locul 7 final | Šachtër Donetsk | 1 | Budivelnyk Kiev | 1 | Locul 3 final | ||||||||||||||||||
Šachtër Donetsk | 0 | Budivelnyk Kiev | 2 | Budivelnyk Kiev | 2 | ||||||||||||||||||
RTI Minsk | 2 | Šachtër Donetsk | 1 | Dynamo Tbilisi | 1 |
Echipa câștigătoare
Nat. | Rol | Sportiv | An | Alt. | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
P. | Sergej Bazarevic | 1965 | 191 | ||||
AG | Viktor Berezny | 1961 | 203 | ||||
P. | Heino Enden | 1959 | 196 | ||||
V. Goborov | |||||||
P. | Vladimir Gorin | 1961 | 185 | ||||
AG | Andrei Lopatov | 1957 | 205 | ||||
AP | Igors Miglinieks | 1964 | 194 | ||||
D. Minaev | |||||||
C. | Viktor Pankskin | 1957 | 220 | ||||
Serghei Popov | |||||||
AG | Serghei Tarakanov | 1958 | 203 | ||||
C. | Volodymyr Tkačenko | 1957 | 220 | ||||
AG | Oleksandr Volkov | 1964 | 208 | ||||
ANEXĂ | Jurij Selichov |