Handbal masculin EHF Challenge Cup 2010-2011
Cupa Challenge EHF 2010-2011 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Challenge EHF | ||||
Sport | Handbal | ||||
Ediție | 18 | ||||
Administrator | EHF | ||||
La tine acasa | 1 octombrie 2010 - 21 mai 2011 | ||||
Participanți | 39 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | RK Koper (Primul titlu) | ||||
Conform | Benfica | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa EHF Challenge 2010-2011 este a 18-a ediție a turneului, a 11-a după ce și-a schimbat numele și formula.
Formula turneului a inclus o primă fază pe grupe și apoi, din a treia rundă de calificare, meciurile s-au jucat cu meciuri de acasă și în deplasare.
Runda a doua
Grupa A - Buzet
|
Grupa B - Zivinice
|
Grupa C - Stord
|
A treia rundă
Echipa 1 | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
Buzet | Zaporižžja , 21 noiembrie 2010 | Buzet , 27 noiembrie 2010 | 52 - 48 | |
28 - 20 | 24 - 28 | |||
VS HC Budvanska rivijera | HC Rudar | Budva , 20 noiembrie 2010 | Pljevlja , 27 noiembrie 2010 | 43 - 60 |
24 - 34 | 19 - 26 | |||
RD Slovan | HC Linz AG | Ljubljana , 21 noiembrie 2010 | Linz , 27 noiembrie 2010 | 55 - 50 |
27 - 25 | 28 - 25 | |||
Pol. Junior Fasano | HBC Bascharage | Fasano , 20 noiembrie 2010 | Bascharage , 27 noiembrie 2010 | 47 - 51 |
22 - 17 | 25 - 34 | |||
HK Spartak-Varna | RK Cimos Koper | Koper , 27 noiembrie 2010 | Koper , 28 noiembrie 2010 | 39 - 94 |
19 - 46 | 20 - 48 | |||
HC Polytechnik | Sporting Lisabona | Donețk , 20 noiembrie 2010 | Donețk , 21 noiembrie 2010 | 51 - 52 |
21 - 26 | 30 - 26 | |||
Initia Hasselt | Stiinta Municipal Bacau | Hasselt , 20 noiembrie 2010 | Bacău , 27 noiembrie 2010 | 54 - 64 |
25 - 33 | 29 - 31 | |||
OIF Arendal | Bahcesehir Koleji | Nedenes , 26 noiembrie 2010 | Nedenes , 26 noiembrie 2010 | 80 - 53 |
40 - 29 | 40 - 24 | |||
RK Sloga Doboj | Handbal Stord | Stord , 27 noiembrie 2010 | Stord , 28 noiembrie 2010 | 50 - 55 |
24 - 25 | 26 - 30 | |||
Radnicki Kragujevac | ABC Braga | Kragujevac , 19 noiembrie 2010 | Kragujevac , 20 noiembrie 2010 | 47 - 42 |
27 - 25 | 20 - 17 | |||
TSV Saint Otmar St. Gallen | BSV Bern Muri | St. Gallen , 26 noiembrie 2010 | Gümligen , 28 noiembrie 2010 | 63 - 54 |
31 - 25 | 32 - 29 | |||
AEK Atena | SKA Minsk | Atena , 20 noiembrie 2010 | Minsk , 27 noiembrie 2010 | 58 - 57 |
31 - 25 | 27 - 32 | |||
Eskilstuna Guif | RK Konjuh namjestaj | Eskilstuna , 21 noiembrie 2010 | Živinice , 27 noiembrie 2010 | 70 - 48 |
38 - 18 | 32 - 30 | |||
Benfica | Steaua Bucuresti | Lisabona , 27 noiembrie 2010 | Lisabona , 28 noiembrie 2010 | 66 - 58 |
43 - 29 | 23 - 29 | |||
HS Azoty Puławy | HC VV Tikvesh 06 | Puławy , 20 noiembrie 2010 | Kavadarci , 27 noiembrie 2010 | 47 - 46 |
23 - 24 | 24 - 22 | |||
Partizan Dunav Osiguranje | RK Medjimurje | Belgrad , 21 noiembrie 2010 | Čakovec , 27 noiembrie 2010 | 52 - 51 |
31 - 27 | 21 - 24 |
Optimi
Echipa 1 | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
OIF Arendal | RD Slovan | Nedenes, 26 februarie 2011 | Nedenes, 27 februarie 2011 | 44 - 42 |
21 - 19 | 23 - 23 | |||
HC Rudar | Stiinta Municipal Bacau | Pljevlja , 19 februarie 2011 | Bacău , 26 februarie 2011 | 37 - 71 |
22 - 31 | 15 - 40 | |||
Eskilstuna Guif | RK Cimos Koper | Eskilstuna , 20 februarie 2011 | Koper , 26 februarie 2011 | 56 - 65 |
32 - 33 | 24 - 32 | |||
Sporting Lisabona | AEK Atena | Lisabona , 19 februarie 2011 | Atena , 26 februarie 2011 | 54 - 55 |
27 - 23 | 27 - 32 | |||
Benfica | Zaporižžja , 20 februarie 2011 | Lisabona , 27 februarie 2011 | 51 - 63 | |
28 - 33 | 23 - 30 | |||
Partizan Dunav Osiguranje | HBC Bascharage | Belgrad , 19 februarie 2011 | Bascharage , 27 februarie 2011 | 74 - 47 |
36 - 23 | 38 - 24 | |||
TSV Saint Otmar St. Gallen | Radnicki Kragujevac | Kragujevac , 25 februarie 2011 | Kragujevac , 26 februarie 2011 | 52 - 57 |
24 - 27 | 28 - 30 | |||
Handbal Stord | HS Azoty Puławy | Stord , 19 februarie 2011 | Puławy , 26 februarie 2011 | 47 - 54 |
23 - 29 | 24 - 25 |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
Partizan Dunav Osiguranje | AEK Atena | Belgrad , 26 martie 2011 | Atena , 2 aprilie 2011 | 52 - 45 |
28 - 22 | 24-23 | |||
RK Cimos Koper | HS Azoty Puławy | Koper , 26 martie 2011 | Puławy , 2 aprilie 2011 | 58 - 51 |
33 - 26 | 25 - 25 | |||
Radnicki Kragujevac | Benfica | Lisabona , 2 aprilie 2011 | Lisabona , 3 aprilie 2011 | 50 - 57 |
29 - 28 | 21 - 29 | |||
Stiinta Municipal Bacau | OIF Arendal | Bacău , 26 martie 2011 | Nedenes, 3 aprilie 2011 | 56 - 50 |
33 - 24 | 23 - 26 |
Semifinale
Echipa 1 | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
RK Cimos Koper | Stiinta Municipal Bacau | Koper , 23 aprilie 2011 | Bacău , 30 aprilie 2011 | 59 - 57 |
34 - 27 | 25 - 30 | |||
Partizan Dunav Osiguranje | Benfica | Belgrad , 23 aprilie 2011 | Lisabona , 1 aprilie 2011 | 61 - 63 |
36 - 30 | 25 - 33 |
Finale
Echipa 1 | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere | Total |
---|---|---|---|---|
Lisabona , 14 mai 2011 | Koper , 21 mai 2011 | 54 - 58 | ||
27 - 27 | 27 - 31 |
Campioni
Câștigător al Cupei Challenge EHF 2010-2011 |
---|
RK Cimos Koper Primul titlu |
Elemente conexe
- Liga Campionilor EHF 2010-2011 (handbal masculin)
- Cupa Cupelor EHF 2010-2011 (handbal masculin)
- Cupa EHF 2010-2011 (handbal masculin)
linkuri externe
- Site-ul oficial al Federației Europene de Handbal , pe eurohandball.com .