Copa de la Superliga 2019
Salt la navigare Salt la căutare
Copa de la Superliga 2019 Copa de la Superliga YPF Infinia 2019 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Copa de la Superliga | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | Primul | ||||
Administrator | SAF | ||||
La tine acasa | din 12 aprilie 2019 începând cu 3 iunie 2019 | ||||
Loc | Argentina | ||||
Participanți | 26 | ||||
Site-ul web | https://www.superliga.futbol/copa/ | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Tigru (Primul titlu) | ||||
Conform | Boca Juniors | ||||
Statistici | |||||
Jucator de top | Walter Montillo | ||||
Cel mai bun marcator | Javier Toledo (6 goluri) | ||||
Meciuri organizate | 49 | ||||
Goluri marcate | 110 (2,24 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Copa de la Superliga 2019 este prima ediție a turneului național knockout argentinian organizat de SAF și dedicat echipelor militante din Primera División . Turneul a început pe 12 aprilie 2019 și se va încheia pe 2 iunie din același an.
Format
Turneul vede participarea tuturor celor 26 de echipe din Superliga argentiniană, care se confruntă în meciuri duble cu cea mai bine plasată echipă din Primera División 2018-2019 care contestă întoarcerea acasă. Cei mai buni 6 clasați merg direct în runda a doua, iar finala se joacă într-un singur meci pe teren neutru.
Câștigătorul se califică pentru Cupa Libertadores din 2020 , în timp ce finalistul intră în Cupa Sud-americană din 2020 .
La tine acasa
Datele întâlnirilor au fost dezvăluite pe 27 martie 2019.
Schimb | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|
Prima runda | 12-15 aprilie 2019 | 19-21 aprilie 2019 |
Optimi | 26-29 aprilie 2019 | 3-6 mai 2019 |
Sferturi de finala | 11-12 mai 2019 | 14-15 mai 2019 |
Semifinale | 18-19 mai 2019 | 25-26 mai 2019 |
Finala | 2 iunie 2019 |
Echipe
Prima runda
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Studenți | 2 - 1 | Banfield | 0 - 1 | 2 - 0 |
San Martín (T) | 1 - 4 | Uniune | 1 - 1 | 0 - 3 |
Colón (SF) | 2 - 3 | Tigru | 0 - 0 | 2 - 3 |
San Martín (SJ) | 2-2 (2-3 pe pixuri ) | Talleres (C) | 2 - 0 | 0 - 2 |
Rosario Central | 2 - 3 | Aldosive | 0 - 2 | 2 - 1 |
Belgrano | 3 - 4 | Lanús | 3 - 2 | 0 - 2 |
Patronaj | 2-2 (4-5 pe pixuri ) | Godoy Cruz | 1 - 1 | 1 - 1 |
Argentinos Juniors | 4 - 3 | Independiente | 3 - 2 | 1 - 1 |
Sfântul Laurențiu | 0 - 0 (4-3 dcr ) | Huracán | 0 - 0 | 0 - 0 |
Gimnasia La Plata | 3 - 2 | Newell's Old Boys | 0 - 1 | 3 - 1 |
Stadiu final
Tablou de bord
Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||||||
Tigru | 1 | 3 | 4 | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uniune | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||
Tigru | 2 | 1 | 3 | |||||||||||||||||
Racing Club | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||
Studenți | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Racing Club | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Tigru | 5 | 1 | 6 | |||||||||||||||||
Atl. Tucumán | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||
Talleres (C) | 3 | 0 | 3 | |||||||||||||||||
Atl. Tucumán | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||
Atl. Tucumán | 3 | 1 | 4 | |||||||||||||||||
River Plate | 0 | 4 | 4 | |||||||||||||||||
Aldosive | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
River Plate | 1 | 6 | 7 | |||||||||||||||||
Tigru | 2 | |||||||||||||||||||
Boca Juniors | 0 | |||||||||||||||||||
Argentinos Juniors | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||
Sfântul Laurențiu | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||
Argentinos Juniors | 0 | 2 | 2 | |||||||||||||||||
Gimnasia La Plata | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||
Gimnasia La Plata | 1 | 2 | 3 | |||||||||||||||||
Defensa y Justicia | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||
Argentinos Juniors | 0 | 0 | 0 | |||||||||||||||||
Boca Juniors | 0 | 1 | 1 | |||||||||||||||||
Lanús | 1 | 0 | 1 | |||||||||||||||||
Vélez Sarsfield | 2 | 2 | 4 | |||||||||||||||||
Vélez Sarsfield | 0 | 0 | 0 (4) | |||||||||||||||||
Boca Juniors | 0 | 0 | 0 (5) | |||||||||||||||||
Godoy Cruz | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||
Boca Juniors | 2 | 3 | 5 |
Optimi
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Studenți | 1 - 1 ( gfc ) | Racing Club | 1 - 1 | 0 - 0 |
Tigru | 4 - 3 | Uniune | 1-2 | 3 - 1 |
Talleres (C) | 3 - 4 | Atl. Tucumán | 1-2 | 0 - 2 |
Aldosive | 1 - 7 | River Plate | 3 - 1 | 0 - 6 |
Lanús | 1 - 4 | Vélez Sarsfield | 1-2 | 0 - 2 |
Godoy Cruz | 2 - 5 | Boca Juniors | 1-2 | 1 - 3 |
Argentinos Juniors | 2 - 1 | Sfântul Laurențiu | 1 - 0 | 1 - 1 |
Gimnasia La Plata | 3 - 0 | Defensa y Justicia | 1 - 0 | 2 - 0 |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Tigru | 3 - 2 | Racing Club | 2 - 0 | 1-2 |
Atl. Tucumán | 4-4 ( GFC ) | River Plate | 3 - 0 | 1 - 4 |
Vélez Sarsfield | 0 - 0 (4-5 dcr ) | Boca Juniors | 0 - 0 | 0 - 0 |
Argentinos Juniors | 2 - 1 | Gimnasia La Plata | 0 - 0 | 2 - 1 |
Semifinale
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Tigru | 6 - 0 | Atl. Tucumán | 5 - 0 | 1 - 0 |
Argentinos Juniors | 0 - 1 | Boca Juniors | 0 - 0 | 0 - 1 |
Finala
Córdoba 2 iunie 2019, 18:45 UTC-3 | Tigru | 2 - 0 ( Aet ) raport | Boca Juniors | Stadionul Mario Alberto Kempes
| ||||||
|
|
|