De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Trofeu LEN 2007-2008 Competiție Cupa Euro LEN Sport Polo pe apă Ediție XVI La tine acasa 12 octombrie 2007 - 26 martie 2008 Participanți 38 Formulă 2 etape de grup Eliminare directă A / R Rezultate Câştigător Šturm ( RUS ) (Primul titlu) Statistici Meciuri organizate 114 Goluri marcate 2616 (22,95 pe ședință) Manual
Cupa LEN 2007-2008 a fost a 16-a ediție a trofeului acordat anual de LEN . Competițiile au avut loc în perioada 12 octombrie 2007 - 26 martie 2008 .
Spre deosebire de termenii anteriori, echipele participante au fost împărțite în opt grupe de la prima rundă. În runda a doua, echipele eliminate din Euroliga au intrat în competiții. În total, 38 de cluburi din 23 de națiuni au participat la trofeu.
Rușii din Shturm 2002 Cehov , veniți de la Euroligă , au câștigat cupa pentru prima dată, învingându-i pe ungurii din Eger .
Prima runda Grupuri Grupa A Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. RN Savona 6 2 2 0 0 45 10 +35 2. WPC Beograd 3 2 1 0 1 26 23 +3 3. Portul Salgueiros 0 2 0 0 2 9 47 -38
12-10- 07 Belgrad 20-5 Salgueiros
13-10- 07 Salgueiros 4-27 Savona
14-10- 07 Belgrad 6-18 Savona
Grupa B. Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. SG Neukölln Berlin 9 3 3 0 0 38 20 +18 2. PVK Val Prčanj 6 3 2 0 1 52 22 +30 3. Odtu Ankara 3 3 1 0 2 23 40 -15 4. Club do Porto 0 3 0 0 3 19 50 -31
12-10- 07 Val Prčanj 25-6 Port 12-10- 07 Neukölln 13-7 Odtu
13-10- 07 Val Prčanj 19-7 Odtu 13-10- 07 Port 5-16 Neukölln
14-10- 07 Val Prčanj 8-9 Neukölln 14-10- 07 Odtu 9-8 Port
Grupa C Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Szeged VE 7 3 2 1 0 38 15 +23 2. Catania 7 3 2 1 0 39 23 +16 3. Steaua Bucuresti 3 3 1 0 2 31 19 +12 4. Hapoel Qiryat Tivon 0 3 0 0 3 13 64 -51
12-10- 07 Szeged 6-5 Steaua 12-10- 07 Catania 22-7 Hapoel
13-10- 07 Hapoel 1-23 Szeged 13-10- 07 Catania 8-7 Steaua
14-10- 07 Hapoel 5-19 Steaua 14-10- 07 Szeged 9-9 Catania
Grupa D Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Panionios GSS 9 3 3 0 0 62 20 +42 2. VK Mornar 6 3 2 0 1 53 18 +35 3. Dauphins de Sète 3 3 1 0 2 44 34 +10 4. Turun Uimarit 0 3 0 0 3 6 93 -87
12-10- 07 Turun 1-36 Panionios 12-10- 07 Mornar 14-7 Dauphins
13-10- 07 Mornar 10-11 Panionios 13-10- 07 Dauphins 28-5 Turun
14-10- 07 Panionios 15-9 Dauphins 14-10- 07 Mornar 29-0 Turun
Grupa E Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. CN Barcelona 9 3 3 0 0 50 12 +38 2. NC Vouliagmeni 6 3 2 0 1 31 25 +6 3. CN Noiséens 3 3 1 0 2 27 36 -9 4. Bristol Central 0 3 0 0 3 13 48 -35
12-10- 07 Barcelona 15-6 Noiséens 12-10- 07 Vouliagmeni 14-3 Bristol
13-10- 07 Barcelona 22-1 Bristol 13-10- 07 Vouliagmeni 12-9 Noiséens
14-10- 07 Noiséens 12-9 Bristol 14-10- 07 Barcelona 13-5 Vouliagmeni
Grupa F Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. VK Budva 9 3 3 0 0 54 18 +36 2. SVV Esslingen 6 3 2 0 1 40 34 +6 3. ZPC Barendrecht 3 3 1 0 2 33 37 -4 4. Frem Odense 0 3 0 0 3 18 56 -38
12-10- 07 Budva 19-4 Frem 12-10- 07 Esslingen 13-9 Barendrecht
13-10- 07 Barendrecht 5-15 Budva 13-10- 07 Esslingen 18-5 Frem
14-10- 07 Frem 9-19 Barendrecht 14-10- 07 Esslingen 9-20 Budva
Grupa G Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Dinamo Moscova 9 3 3 0 0 62 18 +44 2. PVSK Pécs 6 3 2 0 1 51 27 +24 3. VK Niš 3 3 1 0 2 29 40 -11 4. Stepp Praga 0 3 0 0 3 16 65 -49
12-10- 07 Dinam 21-5 Niš 12-10- 07 PVSK 21-6 Stepp
13-10- 07 Dinam 27-1 Stepp 13-10- 07 PVSK 18-7 Niš
14-10- 07 Niš 17-9 Stepp 14-10- 07 PVSK 12-14 Dinam
Grupa H Prima rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. CN Martianez 9 3 3 0 0 47 16 +31 2. CSK VFM Moscova 6 3 2 0 1 30 24 +6 3. De Zijl 3 3 1 0 2 26 32 -6 4. Orașul Manchester 0 3 0 0 3 16 47 -31
12-10- 07 CSK 10-7 De Zijl 12-10- 07 Manchester 3-21 Martianez
13-10- 07 Manchester 6-14 CSK 13-10- 07 De Zijl 7-15 Martianez
14-10- 07 De Zijl 12-7 Manchester 14-10- 07 Martianez 11-6 CSK
Runda a doua Grupuri Grupa I. A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Dinamo Moscova 9 3 3 0 0 62 18 +44 2. PVSK Pécs 6 3 2 0 1 51 27 +24 3. VK Niš 3 3 1 0 2 29 40 -11 4. Stepp Praga 0 3 0 0 3 16 65 -49
26-10 07 Dinam 21-5 Niš 26-10 07 PVSK 21-6 Stepp
27-10- 07 Dinam 27-1 Stepp 27-10- 07 PVSK 18-7 Niš
28-10- 07 Niš 17-9 Stepp 28-10- 07 PVSK 12-14 Dinam
Grupa J A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Szeged VE 6 2 2 0 0 62 18 +44 2. VK Šibenik 3 2 1 0 1 51 27 +24 3. WPC Beograd 0 2 0 0 2 29 40 -11
26-10 07 Šibenik 5-6 Belgrad
27-10- 07 Šibenik 7-8 Szeged
28-10- 07 Belgrad 8-20 Szeged
Grupa K A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Spandau 04 Berlin 9 3 3 0 0 33 21 +12 2. Catania 6 3 2 0 1 35 26 +9 3. CN Martianez 3 3 1 0 2 29 30 -1 4. PSV Eindhoven 0 3 0 0 3 20 40 -20
26-10 07 Martianez 9-13 Catania 26-10 07 Spandau 13-6 Eindhoven
27-10- 07 Eindhoven 6-12 Catania 27-10- 07 Spandau 9-5 Martianez
28-10- 07 Martianez 15-8 Eindhoven 28-10- 07 Spandau 11-10 Catania
Grupa L A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Eger 9 3 3 0 0 42 24 +18 2. RN Savona 6 3 2 0 1 42 27 +15 3. SVV Esslingen 3 3 1 0 2 29 40 -11 4. LTSW Łódź 0 3 0 0 3 20 50 -30
26-10 07 Eger 15-8 Łódź 26-10 07 Savona 18-10 Esslingen
27-10- 07 Eger 14-6 Esslingen 27-10- 07 Łódź 4-22 Savona
28-10- 07 Eger 13-10 Savona 28-10- 07 Esslingen 13-8 Łódź
Grupa M A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Panionios GSS 9 3 3 0 0 40 27 +13 2. CSM Oradea 6 3 2 0 1 34 22 +12 3. PVSK Pécs 3 3 1 0 2 33 22 +11 4. Fezko Strakonice 0 3 0 0 3 19 55 -36
26-10 07 Oradea 17-4 Strakonice 26-10 07 PVSK 7-10 Panionios
27-10- 07 Strakonice 5-21 PVSK 27-10- 07 Oradea 10-13 Panionios
28-10- 07 Panionios 17-10 Strakonice 28-10- 07 Oradea 7-5 PVSK
Grupa N A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. VK Budva 9 3 3 0 0 51 14 +37 2. CN Terrassa 6 3 2 0 1 39 25 +14 3. NC Vouliagmeni 3 3 1 0 2 28 32 -4 4. Tirol Innsbruck 0 3 0 0 3 13 60 -47
26-10 07 Budva 14-8 Terrassa 26-10 07 Tirol 6-18 Vouliagmeni
27-10- 07 Budva 14-4 Vouliagmeni 27-10- 07 Tirol 5-19 Terrassa
28-10- 07 Budva 23-2 Tirol 28-10- 07 Vouliagmeni 6-12 Terrassa
Grupa O A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Dinamo Moscova 9 3 3 0 0 52 21 +31 2. VK Mornar 6 3 2 0 1 38 35 +3 3. Galatasaray SK 3 3 1 0 2 35 35 0 4. Urșii polari Ede 0 3 0 0 3 22 58 -36
26-10 07 Galatasaray 7-13 Dinam 26-10 07 Mornar 19-7 Si este
27-10- 07 Dinam 21-6 Si este 27-10- 07 Mornar 11-10 Galatasaray
28-10- 07 Si este 9-18 Galatasaray 28-10- 07 Mornar 8-18 Dinam
Grupa P. A doua rundă 2007-2008 Pti G. V. Nu. P. GF GS DR 1. Shturm 2002 Cehov 9 3 3 0 0 48 15 +33 2. CN Barcelona 6 3 2 0 1 32 26 +6 3. Yüzme Istanbul 3 3 1 0 2 22 37 -15 4. PVK Val Prčanj 0 3 0 0 3 23 47 -24
26-10 07 Yüzme 9-9 Val Prčanj 26-10 07 Shturm 10-4 Barcelona
27-10- 07 Val Prčanj 5-26 Shturm 27-10- 07 Yüzme 7-16 Barcelona
28-10- 07 Barcelona 12-9 Val Prčanj 28-10- 07 Yüzme 6-12 Shturm
Optimi Sferturi de finala Semifinale Finala Eger 26 martie 2008 Eger 8 - 8 (2-2, 3-3, 2-2, 1-1) raport Šturm Piscina Aladár Bitskey (3600 spect .) Arbitri: Gomez (ITA) Rajević (MNE)
Cehov 8 aprilie 2008 Šturm 12 - 7 (5-1, 5-2, 2-1, 0-3) raport Eger Piscina Oljmpiskij (600 spect .) Arbitri: Njegovan (SRB) Stavropoulos (ITA)
4: Sapic Marcatori 1: 7 jucători
Campioni Šturm câștigător al Cupei LEN: Smirnov, Garbuzov, Aleksandar Šapić , Zeltovskij, Revaz Tchomakhidze , Evstingejev, Maljkovic, Krstonosic, Rastorgujev, Stratan, Zhilyayev, Jatsev, Vishnjakov, Ogorodnjkov. Surse