Cupa Libertadores 2000
Cupa Libertadores 2000 Copa Libertadores de América 2000 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Libertadores | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 41ª | ||||
Administrator | CONMEBOL | ||||
La tine acasa | 29 septembrie 1999 - 21 iunie 2000 | ||||
Participanți | 32 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Boca Juniors (Al treilea titlu) | ||||
Conform | Palmeiras | ||||
Semifinalisti | America Corinteni | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Luizão (14) | ||||
Meciuri organizate | 126 | ||||
Goluri marcate | 283 (2,25 pe meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Ediția din 2000 a Copa Libertadores a înregistrat victoria Boca Juniors.
Runda preliminară Mexic , Venezuela
29.09 America Mexic - Atlas Guadalajara 2: 0
29.09 Táchira San Cristóbal - ItalChacao Caracas 0: 2
05.10 Táchira San Cristóbal - America Mexic 1: 0
07.10 ItalChacao Caracas - America Mexic 1: 1
19.10 Táchira San Cristóbal - Atlas Guadalajara 2: 2
21.10 ItalChacao Caracas - Atlas Guadalajara 3: 3
27.10 Atlas Guadalajara - America Mexic 6: 3
27.10 ItalChacao Caracas - Táchira San Cristóbal 0: 0
09.11 America Mexic - Táchira San Cristóbal 6: 0
11.11 Atlas Guadalajara - Táchira San Cristóbal 3: 0
16.11 America Mexic - ItalChacao Caracas 1: 1
18.11 Atlas Guadalajara - ItalChacao Caracas 2: 2
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Atlas Guadalajara | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 16 | 12 |
America Mexic | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 13 | 9 |
ItalChacao Caracas | 6 | 1 | 5 | 0 | 8 | 9 | 7 |
Táchira San Cristóbal | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 3 | 13 |
Etapa grupelor
Grupa 1
16.02 Alianza Lima - Atlético Paranaense Curitiba 0: 3
23.02 Emelec Guayaquil - Nacional Montevideo 0: 2
29.02 Alianza Lima - Emelec Guayaquil 2: 1
08.03 Nacional Montevideo - Alianza Lima 2: 0
09.03 Atlético Paranaense Curitiba - Emelec Guayaquil 1: 0
15.03 Nacional Montevideo - Atlético Paranaense Kurytyba 1: 3
22.03 Nacional Montevideo - Emelec Guayaquil 1: 0
22.03 Atlético Paranaense Curitiba - Alianza Lima 2: 1
04.04 Emelec Guayaquil - Atlético Paranaense Kurytyba 0: 0
05.04 Alianza Lima - Nacional Montevideo 2: 2
12.04 Atlético Paranaense Curitiba - Nacional Montevideo 2: 0
12.04 Emelec Guayaquil - Alianza Lima 2: 2
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Atlético Paranaense Curitiba | 6 | 5 | 1 | 0 | 16 | 11 | 2 |
Nacional Montevideo | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 8 | 7 |
Alianza Lima | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 7 | 12 |
Emelec Guayaquil | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 3 | 8 |
Grupa 2
22.02 Universidad Católica Santiago - Peñarol Montevideo 1: 1
23.02 Înflorire Santa Cruz de la Sierra - Boca Juniors Buenos Aires 1: 0
02.03 Boca Juniors Buenos Aires - Universidad Católica Santiago 2: 1
02.03 Peñarol Montevideo - Blooming Santa Cruz de la Sierra 2: 1
09.03 Înflorire Santa Cruz de la Sierra - Universidad Católica Santiago 3: 1
16.03 Peñarol Montevideo - Boca Juniors Buenos Aires 0: 0
22.03 Boca Juniors Buenos Aires - Blooming Santa Cruz de la Sierra 6: 1
05.04 Peñarol Montevideo - Universidad Católica Santiago 5: 1
12.04 Universidad Católica Santiago - Boca Juniors Buenos Aires 1: 3
13.04 Înflorire Santa Cruz de la Sierra - Peñarol Montevideo 3: 3
19.04 Boca Juniors Buenos Aires - Peñarol Montevideo 3: 1
19.04 Universidad Católica Santiago - Blooming Santa Cruz de la Sierra 5: 0
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Boca Juniors Buenos Aires | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 14 | 5 |
Peñarol Montevideo | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 12 | 9 |
Înflorit Santa Cruz de la Sierra | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 9 | 17 |
Universidad Católica Santiago | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 | 14 |
Grupa 3
17.02 America Mexic - Corinteni Sf. Pavel 2: 0
22.02 LDU Quito - Olimpia Asunción 0: 1
01.03 Olimpia Asuncion - América Meksyk 3: 1
03.03 Corinteni San Paolo - LDU Quito 6: 0
14.03 America Mexic - LDU Quito 1: 0
14.03 Olimpia Asuncion - Corinteni Sfântul Pavel 2: 2
05.04 Corinteni San Paolo - America Mexic 2: 1
05.04 Olimpia Asuncion - LDU Quito 1: 1
11.04 LDU Quito - Corinteni Sf. Pavel 0: 2
12.04 America Mexic - Olimpia Asuncion 8: 2
19.04 Corinteni San Paolo - Olimpia Asunción 5: 4
19.04 LDU Quito - America Mexic 2: 2
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Corinteni Sf. Pavel | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 17 | 9 |
America Mexic | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 15 | 9 |
Olimpia Asunción | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 13 | 17 |
LDU Quito | 6 | 0 | 2 | 4 | 2 | 3 | 13 |
Grupa 4
23.02 Atlas Guadalajara - River Plate Buenos Aires 1: 1
23.02 Universidad de Chile Santiago de Chile - Atlético Nacional Medellín 4: 0
29.02 Atlético Nacional Medellín - Atlas Guadalajara 2: 3
01.03 River Plate Buenos Aires - Universidad de Chile Santiago 3: 1
08.03 Atlético Nacional Medellín - River Plate Buenos Aires 1: 1
08.03 Atlas Guadalajara - Universidad de Chile Santiago 0: 0
15.03 River Plate Buenos Aires - Atlas Guadalajara 3: 2
16.03 Atlético Nacional Medellín - Universidad de Chile Santiago 4: 1
22.03 Atlas Guadalajara - Atlético Nacional Medellín 5: 1
06.04 Universidad de Chile Santiago de Chile - River Plate Buenos Aires 1: 1
20.04 River Plate Buenos Aires - Atlético Nacional Medellín 2: 3
20.04 Universidad de Chile Santiago de Chile - Atlas Guadalajara 3: 2
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
River Plate Buenos Aires | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 11 | 9 |
Atlas Guadalajara | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 13 | 10 |
Universidad de Chile Santiago | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 10 | 10 |
Atlético Nacional Medellín | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 11 | 16 |
Grupa 5
17.02 Cerro Porteño Asuncion - Atlético Junior Barranquilla 1: 0
22.02 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires - Universitatea Lima 3: 0
02.03 Atlético Junior Barranquilla - San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 3: 1
02.03 Universitatea Lima - Cerro Porteño Asuncion 1: 0
07.03 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires - Cerro Porteño Asuncion 2: 2
09.03 Atlético Junior Barranquilla - Universitatea Lima 1: 0
15.03 Atlético Junior Barranquilla - Cerro Porteño Asuncion 2: 0
16.03 Universitatea Lima - San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 1: 1
21.03 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires - Atlético Junior Barranquilla 2: 0
21.03 Cerro Porteño Asuncion - Universitatea Lima 3: 0
06.04 Cerro Porteño Asuncion - San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 3: 1
06.04 Universitatea Lima - Atlético Junior Barranquilla 0: 1
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Atlético Junior Barranquilla | 6 | 4 | 0 | 2 | 12 | 7 | 4 |
Cerro Porteño Asuncion | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 9 | 6 |
San Lorenzo de Almagro Buenos Aires | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 10 | 9 |
Universitatea Lima | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 2 | 9 |
Grupa 6
22.02 Rosario Central - Sporting Cristal Lima 3: 1
22.02 Atlético Colegiales Asuncion - America Cali 2: 5
07.03 America Cali - Rosario Central 5: 3
07.03 Sporting Cristal Lima - Atlético Colegiales Asunción 3: 0
14.03 Rosario Central - Atlético Colegiales Asunción 4: 2
14.03 America Cali - Sporting Cristal Lima 3: 1
22.03 America Cali - Atlético Colegiales Asunción 2: 1
23.03 Sporting Cristal Lima - Rosario Central 3: 3
04.04 Rosario Central - America Cali 3: 3
04.04 Atlético Colegiales Asuncion - Sporting Cristal Lima 2: 1
19.04 Atlético Colegiales Asuncion - Rosario Central 3: 3
19.04 Sporting Cristal Lima - America Cali 0: 2
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
America Cali | 6 | 5 | 1 | 0 | 16 | 20 | 10 |
Rosario Central | 6 | 2 | 3 | 1 | 9 | 19 | 17 |
Sporting Cristal Lima | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 9 | 13 |
Atlético Colegiales Asunción | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 | 18 |
Grupa 7
15.02 Palmeiras San Paolo - Cel mai puternic La Paz 4: 0
16.02 Juventude Caxias do Sul - Nacional Quito 1: 0
08.03 Cel mai puternic La Paz - Juventude Caxias do Sul 5: 1
16.03 Nacional Quito - Palmeiras San Paolo 3: 1
21.03 Nacional Quito - Cel mai puternic La Paz 0: 0
21.03 Palmeiras San Paolo - Juventude Caxias do Sul 3: 0
06.04 Cel mai puternic La Paz - Palmeiras Saint Paul 4: 2
06.04 Nacional Quito - Juventude Caxias do Sul 2: 0
12.04 Juventude Caxias do Sul - Cel mai puternic La Paz 4: 0
13.04 Palmeiras San Paolo - Nacional Quito 4: 1
20.04 Juventude Caxias do Sul - Palmeiras Saint Paul 2: 2
20.04 Cel mai puternic La Paz - Nacional Quito 1: 4
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Palmeiras San Paolo | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 16 | 10 |
Nacional Quito | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 10 | 7 |
Juventude Caxias do Sul | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 8 | 12 |
Cel mai puternic La Paz | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 10 | 15 |
Grupa 8
17.02 Atlético Mineiro Belo Horizonte - Bolívar La Paz 1: 0
24.02 Bella Vista Montevideo - Cobreloa Calama 1: 1
01.03 Bolívar La Paz - Bella Vista Montevideo 1: 0
09.03 Cobreloa Calama - Atlético Mineiro Belo Horizonte 1: 0
14.03 Cobreloa Calama - Bolívar La Paz 3: 3
14.03 Atlético Mineiro Belo Horizonte - Bella Vista Montevideo 2: 1
22.03 Cobreloa Calama - Bella Vista Montevideo 1: 1
22.03 Bolívar La Paz - Atlético Mineiro Belo Horizonte 4: 0
04.04 Bella Vista Montevideo - Bolívar La Paz 4: 0
05.04 Atlético Mineiro Belo Horizonte - Cobreloa Calama 6: 0
18.04 Bella Vista Montevideo - Atlético Mineiro Belo Horizonte 1: 0
18.04 Bolívar La Paz - Cobreloa Calama 4: 1
Club | G. | V. | Nu. | P. | Pti | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Bolívar La Paz | 6 | 3 | 1 | 2 | 10 | 12 | 9 |
Atlético Mineiro Belo Horizonte | 6 | 3 | 0 | 3 | 9 | 9 | 7 |
Vedere frumoasă la Montevideo | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 5 |
Cobreloa Calama | 6 | 1 | 3 | 2 | 6 | 7 | 15 |
Optimi
Ieșire: 2 mai - 4 mai. Retur: 9 mai-11 mai.
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Atlético Mineiro | 2-2 (5-3 dcr ) | Atlético Paranaense | 1-0 | 1-2 |
El Nacional | 3-5 | Boca Juniors | 0-0 | 3-5 |
Rosario Central | 5-5 (3-4 dcr ) | Corinteni | 3-2 | 2-3 |
River Plate | 5-0 | Cerro Porteño | 4-0 | 1-0 |
Atlas | 5-1 | Junior | 2-0 | 3-1 |
CF América | 5-3 | América de Cali | 2-1 | 3-2 |
Peñarol | 3-3 (2-3 dcr ) | Palmeiras | 2-0 | 1-3 |
Nacional | 3-3 (3-5 dcr ) | Bolívar | 3-0 | 0-3 |
Sferturi de finala
În exterior: 17 mai și 18 mai. Retur: 23 mai - 25 mai.
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Atlético Mineiro | 2-3 | Corinteni | 1-1 | 1-2 |
River Plate | 2-4 | Boca Juniors | 2-1 | 0-3 |
Atlas | 2-5 | Palmeiras | 0-2 | 2-3 |
CF América | 4-1 | Bolívar | 2-0 | 2-1 |
Semifinale
Călătorie dus: 30 mai și 31 mai. Retur: 6 iunie și 7 iunie.
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Boca Juniors | 5-4 | CF América | 4-1 | 1-3 |
Corinteni | 6-6 (4-5 dcr ) | Palmeiras | 4-3 | 2-3 |
Finala
Ieșire: 14 iunie. Retur: 21 iunie.
Echipa 1 | Total | Echipa 2 | Plecat | Întoarcere |
---|---|---|---|---|
Boca Juniors | 2-2 (4-2 dcr ) | Palmeiras | 2-2 | 0-0 |
linkuri externe
- ( EN ) Copa Libertadores de América 2000 , pe rsssf.com .
- ( EN ) Copa Libertadores - Topscorers , pe rsssf.com .