Cupa Libertadores 2021 (fotbal 5)
Cupa Libertadores 2021 CONMEBOL Libertadores de Futsal 2021 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Libertadores | ||||
Sport | Fotbalul 5 | ||||
Ediție | 19 | ||||
Administrator | CONMEBOL | ||||
La tine acasa | 15 - 22 mai 2021 | ||||
Loc | Florida | ||||
Participanți | 12 | ||||
Națiunilor | 10 | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | Sfântul Laurențiu (Primul titlu) | ||||
Conform | Carlos Barbosa | ||||
Al treilea | Delta te Quiero | ||||
Al patrulea | Corinteni | ||||
Statistici | |||||
Cel mai bun marcator | Enmanuel Ayala (9) | ||||
Meciuri organizate | 32 | ||||
Goluri marcate | 151 (4,72 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Copa Libertadores 2021 a fost a 19-a ediție a turneului continental rezervat cluburilor de fotbal cu 5 câștigători în sezonul precedent al ligii de top a federațiilor afiliate CONMEBOL . Competiția a fost inițial programată în perioada 19-26 aprilie 2020, dar a fost amânată din 15 mai până în 22 mai 2021 din cauza pandemiei COVID-19 .
Echipe participante
Toate națiunile câștigă o echipă cu excepția Braziliei (campioană anul precedent) și a Uruguayului, națiunea gazdă, care câștigă două pentru un total de 12 echipe.
Listă
Cluburile au fost sortate în funcție de rezultatul federației din ediția anterioară.
Rang | Echipă | Urnă |
---|---|---|
1 / TH | Carlos Barbosa | 1 |
2 / H | Peñarol | |
3 | Cerro Porteño | |
4 | Alianza Platanera | 2 |
5 | Universitate | |
6 | Corinteni | |
7 | Delta te Quiero | 3 |
8 | Sfântul Laurențiu | |
9 | Universitatea din Chile | |
10 | Proyecto Latín | 4 |
11 | Gură | |
12 | Nacional |
- Notă
- (TH) Echipa campioană în exercițiu
- (H) - Echipa gazdă
Formulă
Cele 12 echipe se confruntă în trei grupe de patru, extrase în primăvară. Primii doi din fiecare grupă și cele mai bune două terțe părți intră în faza finală eliminatorie [1] .
A desena
Extragerea pentru grupuri a avut loc pe 27 aprilie 2021 [2] .
Etapa grupelor
Toate orele sunt indicate ca UTC + 3 , ora Montevideo .
Grupa A
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Carlos Barbosa | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 1 | +12 |
Sfântul Laurențiu | 4 | 3 | 1 | 2 | 1 | 6 | 4 | +2 |
Universitate | 4 | 3 | 1 | 2 | 1 | 6 | 6 | 0 |
Gură | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 18 | -14 |
Florida 16 mai 2021, ora 10:00 | Sfântul Laurențiu | 5 - 2 (2-2) raport | Gură | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 16 mai 2021, ora 12 | Carlos Barbosa | 3 - 1 (3-1) raport | Universitate | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 17 mai 2021, ora 10:00 | Universitate | 4 - 2 (2-2) raport | Gură | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 17 mai 2021, ora 12 | Carlos Barbosa | 1 - 0 (1-0) raport | Sfântul Laurențiu | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 18 mai 2021, ora 10:00 | Universitate | 1 - 1 (1-1) raport | Sfântul Laurențiu | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 18 mai 2021, ora 12 | Gură | 0 - 9 (0-6) raport | Carlos Barbosa | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Grupa B.
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Corinteni | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 11 | 2 | +9 |
Delta te Quiero | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 |
Peñarol | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 |
Proyecto Latín | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 17 | -15 |
Florida 16 mai 2021, ora 14.00 | Delta te Quiero | 4 - 1 (1-1) raport | Proyecto Latín | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 16 mai 2021, ora 16:00 | Peñarol | 0 - 1 (0-1) raport | Corinteni | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 17 mai 2021, ora 14.00 | Corinteni | 9 - 1 (4-0) raport | Proyecto Latín | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 17 mai 2021, ora 16:00 | Peñarol | 0 - 3 (0-1) raport | Delta te Quiero | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 18 mai 2021, ora 14.00 | Corinteni | 1 - 1 (0-1) raport | Delta te Quiero | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 18 mai 2021, ora 16:00 | Proyecto Latín | 0 - 4 (0-3) raport | Peñarol | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Grupa C
Echipă | P.ti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alianza Platanera [3] | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 |
Cerro Porteño | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 |
Universitatea din Chile | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 10 | -4 |
Nacional | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 10 | -6 |
Florida 16 mai 2021, ora 18:00 | Cerro Porteño | 0 - 0 (0-0) raport | Alianza Platanera | Polideportivul 10 de Julio
|
Florida 16 mai 2021, ora 20:00 | Universitatea din Chile | 4 - 2 (4-0) raport | Nacional | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 17 mai 2021, ora 18:00 | Cerro Porteño | 4 - 1 (2-1) raport | Universitatea din Chile | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 17 mai 2021, ora 20:00 | Alianza Platanera | 3 - 1 (2-0) raport | Nacional | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 18 mai 2021, ora 18:00 | Nacional | 1 - 3 (0-1) raport | Cerro Porteño | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 18 mai 2021, ora 20:00 | Alianza Platanera | 4 - 1 (1-0) raport | Universitatea din Chile | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Faza eliminatorie
Tablou de bord
Sferturi de finala | Semifinale | Finala | ||||||||
Florida | ||||||||||
Carlos Barbosa | 3 | |||||||||
Florida | ||||||||||
Peñarol | 0 | |||||||||
Carlos Barbosa | 4 | |||||||||
Florida | ||||||||||
Delta te Quiero | 0 | |||||||||
Delta te Quiero | 9 | |||||||||
Florida | ||||||||||
Cerro Porteño | 5 | |||||||||
Carlos Barbosa | 3 | |||||||||
Florida | ||||||||||
San Lorenzo ( dts ) | 4 | |||||||||
Corinteni | 3 | |||||||||
Florida | ||||||||||
Universitate | 0 | |||||||||
Corinteni | 1 | Locul 3 final | ||||||||
Florida | ||||||||||
Sfântul Laurențiu | 2 | |||||||||
Alianza Platanera | 0 | Delta te Quiero | 3 | |||||||
Sfântul Laurențiu | 4 | Corinteni | 1 | |||||||
Florida | ||||||||||
Tabloul de bord locul 5-8
Semifinale | Locul 5 final | ||||||
Florida | |||||||
Peñarol | 4 (1) | ||||||
Cerro Porteño | 4 (4) | ||||||
Florida | |||||||
Cerro Porteño | 1 | ||||||
Universitate | 4 | ||||||
Locul 7 final | |||||||
Florida | Florida | ||||||
Universitate [4] | 5 | Peñarol | 1 | ||||
Alianza Platanera | 0 | Alianza Platanera | 4 |
Tabloul de bord locul 9-12
Locul 9 final | ||
Universitatea din Chile | 3 | |
Nacional | 1 | |
Locul 11 final | ||
Gură | 4 | |
Proyecto Latín | 0 | |
Sferturi de finala
Florida 19 mai 2021, ora 12 | Carlos Barbosa | 3 - 0 (1-0) raport | Peñarol | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 19 mai 2021, ora 14.00 | Corinteni | 3 - 0 (3-0) raport | Universitate | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 19 mai 2021, ora 16:00 | Alianza Platanera | 0 - 4 (0-2) raport | Sfântul Laurențiu | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 19 mai 2021, ora 18:00 | Delta te Quiero | 9 - 5 (5-1) raport | Cerro Porteño | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Locul 11 final
Florida 20 mai 2021, ora 12 | Gură | 4 - 0 (1-0) raport | Proyecto Latín | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Locul 9 final
Florida 20 mai 2021, ora 14.00 | Universitatea din Chile | 3 - 1 (2-1) raport | Nacional | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Semifinale locul 5-8
Florida 20 mai 2021, ora 16:00 | Peñarol | 4 - 4 (1-1) raport | Cerro Porteño | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 20 mai 2021, ora 18:00 | Universitate | 5 - 0 (La masă [4] ) | Alianza Platanera | Polideportivul 10 de Julio |
Locul 7 final
Florida 21 mai 2021, ora 12 | Peñarol | 1 - 4 (0-0) raport | Alianza Platanera | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Locul 5 final
Florida 21 mai 2021, ora 14.00 | Cerro Porteño | 1 - 4 (1-1) raport | Universitate | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Semifinale
Florida 21 mai 2021, ora 16:00 | Carlos Barbosa | 4 - 0 (1-0) raport | Delta te Quiero | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Florida 21 mai 2021, ora 18:00 | Corinteni | 1-2 (0-2) raport | Sfântul Laurențiu | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Locul 3 final
Florida 22 mai 2021, ora 16:00 | Delta te Quiero | 3 - 1 (1-0) raport | Corinteni | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Finala
Florida 22 mai 2021, ora 18.30 | Carlos Barbosa | 3 - 4 ( dts ) (1-3, 3-3, 4-3) raport | Sfântul Laurențiu | Polideportivul 10 de Julio
| ||||
Clasament final
Rang | Echipă |
---|---|
Sfântul Laurențiu | |
Carlos Barbosa | |
Delta te Quiero | |
4 | Corinteni |
5 | Universitate |
6 | Cerro Porteño |
7 | Alianza Platanera |
8 | Peñarol |
9 | Universitatea din Chile |
10 | Nacional |
11 | Gură |
12 | Proyecto Latín |
Notă
- ^ Reglamento CONMEBOL Libertadores de Futsal 2020 ( PDF ), pe conmebol.com , 19 februarie 2020.
- ^ Se sortearon los grupos de la CONMEBOL Libertadores de Futsal , on conmebol.com , 27 aprilie 2021. Adus 8 mai 2021 .
- ^ Pe baza extragerii
- ^ a b Meciul nu a fost jucat și victoria atribuită Universității din cauza unei neînțelegeri cu privire la culorile cămășilor
linkuri externe
- Site-ul oficial , pe conmebol.com .