Cupa Elveției 2009-2010
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Elveției 2009-2010 Cupa Schweizer Coupe de Suisse | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa Elveției | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 85ª | ||||
Administrator | ASF-SFV | ||||
La tine acasa | din august 2009 începând cu 9 mai 2010 | ||||
Loc | elvețian | ||||
Formulă | Eliminare directă | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Elveției 2009-2010 a început în august 2009 .
Cale
Cele 10 echipe Super League și 15 cluburi Challenge League ( Vaduz nu au dreptul să participe, deoarece participă deja la Cupa Liechtenstein ) sunt calificate direct pentru Cupa Elveției . La aceste companii se adaugă 13 din Liga I și 26 din Liga Amatorilor. Acesta din urmă trebuie să se califice prin manșe regionale.
Preliminarii
Prima ligă
Prima runda
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
1-5.8.2009 | ||
Emmenbrücke | 1-2 | Schaffhausen |
Zofingen | 0 - 3 | zgomot |
Naters | 1 - 3 | Münsingen |
YF Juventus | 4 - 2 | Höngg |
Tuggen | 2 - 1 | Zug |
Étoile Carouge | 4 - 2 | Grand-Lancy |
Solothurn | 2 - 0 | Baulmes |
Breitenrain | 1 - 3 | Meyrin |
Biaschesi | 0 - 4 | Cham |
Urania Geneva | 1 - 3 | Echallens |
Malley | 4 - 2 | Delémont |
Bulle | 0 - 1 | Old Boys Basel |
Baden | 2 - 0 | Wangen bei Olten |
Düdingen | 2 - 0 | Muttenz |
Rapperswil-Jona | 3 - 1 | Chur |
Bavois | 2 - 4 | Freiburg |
Schötz | 2 - 1 | Mendrisio-Stabio |
Laufen | 1 - 0 | Chênois |
Grenchen | 3 - 0 | Martigny-Sport |
Runda a doua
Liga a II-a - Liga a doua interregională
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
15.8.2009 | ||
Rapperswil-Jona | 3 - 0 | Delémont |
Schaffhausen | 0 - 1 | Chur |
Schötz | 2 - 1 | Old Boys Basel |
YF Juventus | 0 - 1 | Laufen |
Echallens | 2 - 1 | Zug |
Baden | 6 - 0 | Urania Geneva |
Étoile Carouge | 2 - 1 | Grenchen |
Münsingen | 3 - 2 | Malley |
Cham | 3 - 0 | Düdingen |
Solothurn | 4 - 3 | Freiburg |
Tuggen | 5 - 1 | Bulle |
Meyrin | 2 - 4 | Chênois |
zgomot | 3 - 2 | Höngg |
Prima runda
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
31.7.2009 | ||
Binningen | 0 - 1 | Liestal |
La | 2 - 4 | Dornach |
Sarnen | 1-2 | Steaua Roșie Zurich |
Wädenswil | 0 - 1 | Herisau |
Monthey | 3 - 2 | Stade Lausanne-Ouchy |
Plan-les-Ouates | 5 - 6 | Terre Sainte |
1.8.2009 | ||
Muttenz | 0 - 3 | Nordstern |
Düdingen | 0 - 3 | Colombier |
Dürrenast | 0 - 2 | Olten |
Diepoldsau-Schmit. | 2 - 1 | Berna |
Küsnacht | 4 - 2 | Lyss |
Brühl | 3 - 1 | Schöftland |
Brugg | 0 - 3 | Arunca |
Kreuzlingen | 3 - 0 | Küsnacht |
Portalban / Gletterens | 6 - 2 | Bex |
Urmărit | 1 - 3 | Ibach |
Arbon | 2 - 1 | Goldau |
Kickers Lucerna | 2 - 4 | Thalwil |
Montreux-Sports | 3 - 0 | Cortaillod |
2.8.2009 | ||
Herzogenbuchsee | 2 - 4 | Moutier |
Perly-Certoux | 4 - 3 | Romontois |
Bümpliz | 3 - 5 | Linth 04 |
Freienbach | 0 - 3 | Buochs |
Bülach | 0 - 2 | Seefeld Zurich |
Runda a doua
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
7.8.2009 | ||
Arbon | 7 - 2 | Herisau |
8.8.2009 | ||
Serrières | 4 - 3 | Perly-Certoux |
Liestal | 1-2 | Linth 04 |
Arunca | 4 - 1 | Porrentruy |
Racing Club Geneva | 0 - 3 | Colombier |
Belfaux | 3 - 2 | Portalban / Gletterens |
Buochs | 3 - 1 | Moutier |
Dornach | 9 - 1 | Ibach |
Montreux-Sports | 1 - 0 | Terre Sainte |
Losone Sportiva | 4 - 0 | SAR Rivera |
Gumefens / Sorens | 1 - 0 | Semnal Bernex-Confignon |
La Tour / Le Pâquier | 1 - 0 | Monthey |
9.8.2009 | ||
Thalwil | 1 - 0 | Küsnacht |
Steaua Roșie Zurich | 1-2 | Frauenfeld |
Stäfa | 0 - 2 | Subingen |
Nordstern | 2 - 0 | Olten |
Kreuzlingen | 7 - 1 | Seefeld Zurich |
Langenthal | 5 - 2 | Bazenheid |
11.8.2009 | ||
Diepoldsau-Schmit. | 7 - 6 | Brühl |
A treia rundă
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
18.8.2009 | ||
Nordstern | 0 - 1 | Arunca |
Frauenfeld | 5 - 1 | Dornach |
Serrières | 2 - 1 | Montreux-Sports |
19.8.2009 | ||
Gumefens / Sorens | 1 - 3 | La Tour / Le Pâquier |
Subingen | 0 - 5 | Thalwil |
Buochs | 2 - 0 | Arbon |
Kreuzlingen | 0 - 3 | Linth 04 |
Colombier | 3 - 1 | Belfaux |
Langenthal | 3 - 1 | Diepoldsau-Schmit. |
Malcantone Agno | 0 - 1 | Losone Sportiva |
Participanți la Cupa Elveției
2. Liga interregională | 2. Liga | 3. Liga | ||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
|
A treizeci și a doua de finală
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
17 septembrie 2009 | ||
Serrières | 2 - 1 ( dts ) | Le Locle-Sports |
18 septembrie 2009 | ||
Langenthal | 0 - 3 | Biel |
19 septembrie 2009 | ||
Witikon | 0-10 | Zurich |
La Combe | 0 - 8 | Neuchâtel Xamax |
Münsingen | 1 - 3 ( dts ) | Aarau |
Belp | 0 - 7 | Solothurn |
Tuggen | 4 - 1 | Schaffhausen |
Thalwil | 0 - 4 ( dts ) | Wil |
Colombier | 1 - 5 | Lausanne |
Echallens | 0 - 1 | Sion |
Chênois | 0 - 4 | Servette |
Schötz | 2 - 3 | Lampă |
Amicitia Riehen | 0 - 4 | Thun |
Baden | 1 - 3 | Baieti tineri |
Buochs | 1 - 6 | Kriens |
Zollikofen | 1-2 | Härkingen |
Montlingen | 0 - 4 | Lugano |
Regensdorf | 1 - 3 | Rapperswil-Jona |
Arunca | 3 - 0 | Chur |
La Tour / Le Pâquier | 1 - 3 | Étoile Carouge |
Laufen | 2 - 3 | Wohlen |
Muotathal | 3 - 1 | Dottikon |
Wängi | 1 - 3 | Locarno |
Frauenfeld | 0 - 8 | Winterthur |
Linth 04 | 2 - 1 | Gossau |
zgomot | 0 - 3 | Lăcustele |
Losone Sportiva | 1 - 4 | Bellinzona |
20 septembrie 2009 | ||
Cham | 0 - 3 | Basel |
Echichens | 0 - 6 | Le Mont |
Vernier | 0 - 7 | Stade Nyonnais |
Farvagny / Ogoz | 0 - 3 | Yverdon |
Giubiasco | 1 - 3 ( dts ) | Sf. Gallen |
Runda a 32-a
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
17 octombrie 2009 | ||
Rapperswil-Jona | 4 - 1 | Wohlen |
Le Mont | 1 - 3 | Basel |
Kriens | 5 - 4 | Bellinzona |
Zurich | 7 - 0 | Locarno |
Tuggen | 1 - 3 ( dts ) | Winterthur |
Neuchâtel Xamax | 2 - 1 | Serrieres |
Étoile Carouge | 0 - 3 | Servette |
18 octombrie 2009 | ||
Linth 04 | 1 - 4 | Lampă |
Biel | 3 - 2 ( dts ) | Aarau |
Härkingen | 1 - 3 | Solothurn |
Lugano | 1 - 0 | Lăcustele |
Thun | 2 - 1 ( dts ) | Sion |
Sf. Gallen | 2 - 1 | Wil |
Yverdon | 1 - 3 | Baieti tineri |
Stade Nyonnais | 1-2 | Lausanne |
24 octombrie 2009 | ||
Muotathal | 0 - 3 | Arunca |
Optimi
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
20 noiembrie 2009 | ||
Basel | 4 - 2 | Zurich |
21 noiembrie 2009 | ||
Arunca | 1-2 | Lampă |
Rapperswil-Jona | 3-5 ( dts ) | Biel |
Servette | 1-2 ( dts ) | Sf. Gallen |
22 noiembrie 2009 | ||
Lugano | 1-2 | Lausanne |
Neuchâtel Xamax | 0 - 1 | Baieti tineri |
Solothurn | 2 - 4 | Kriens |
Winterthur | 2 - 4 ( dts ) | Thun |
Sferturi de finala
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Lampă | 1 - 4 | Sf. Gallen |
Basel | 3 - 1 | Biel |
Kriens | 2 - 1 | Thun |
Lausanne | 4 - 1 | Baieti tineri |
10 decembrie 2009 | Lampă | 1 - 4 | Sf. Gallen |
12 decembrie 2009 | Basel | 3 - 1 | Biel |
13 decembrie 2009 | Kriens | 2 - 1 | Thun |
13 decembrie 2009 | Lausanne | 4 - 1 | Baieti tineri |
Semifinale
Echipa 1 | Rezultat | Echipa 2 |
---|---|---|
Kriens | 0 - 1 | Basel |
Sf. Gallen | 1-2 ( dts ) | Lausanne |
5 aprilie 2010 | Kriens | 0 - 1 | Basel |
5 aprilie 2010 | Sf. Gallen | 1-2 ( dts ) | Lausanne |
Finala
Basel 9 mai 2010, ora 16.30 | Basel | 6 - 0 raport | Lausanne | Sf. Jakob-Park
| ||||||||||||
|
linkuri externe
- Statistici, cărți și scoruri pe TM.it. , pe transfermarkt.it . Adus la 12 octombrie 2010 (arhivat din original la 1 noiembrie 2010) .