Cupa Mondială pe pistă scurtă 2020
Salt la navigare Salt la căutare
| ||||
---|---|---|---|---|
Bărbați | femei | |||
Câștigători | ||||
500 m | Shaolin Sandor Liu | Kim Boutin | ||
1000 m | Park Ji-won | Suzanne Schulting | ||
1500 m | Park Ji-won | Suzanne Schulting | ||
Ștafetă | Rusia | Olanda | ||
Releu mixt | Rusia | |||
Date despre evenimente | ||||
Etape | 6 | 6 | ||
Competiții individuale | 24 | 24 | ||
Competiții pe echipe | 6 | 6 | ||
Competiții mixte pe echipe | 6 | |||
|
Cupa Mondială pe pistă scurtă 2020 a început la 1 noiembrie 2019 la Salt Lake City ( Statele Unite ) și s-a încheiat la 14 februarie 2020 la Dordrecht ( Olanda ). Competiția a fost organizată de ISU .
Deținătorii Cupei Mondiale au fost coreenii Lim Hyo-jun și olandeza Suzanne Schulting .
Calendar
Oraș | Plantă | Data |
---|---|---|
Salt Lake City | Utah Olympic Oval | 1-3 noiembrie 2019 |
Montreal | Maurice Richard Arena | 8-10 noiembrie 2019 |
Nagoya | Nippon Gaishi Arena | 29 noiembrie - 1 decembrie 2019 |
Shanghai | Centrul Sportiv Oriental | 6-8 decembrie 2019 |
Dresda | EnergieVerbund Arena | 7-9 februarie 2020 |
Dordrecht | Sportboulevard Dordrecht | 14-16 februarie 2020 |
Rezultate
Bărbați
Salt Lake City
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
2 noiembrie 2019 | 500 m | Hwang Dae-heon | Victor An | Shaoang Liu |
3 noiembrie 2019 | 500 m | Wu Dajing | Shaolin Sandor Liu | Abzal Azhgaliyev |
3 noiembrie 2019 | 1000 m | Hwang Dae-heon | Victor An | Park Ji-won |
2 noiembrie 2019 | 1500 m | Semen Elistratov | Kim Dong-wook | Aleksandr Šul'ginov |
3 noiembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | Rusia | Coreea de Sud | Canada |
Montreal
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
10 noiembrie 2019 | 500 m | Shaolin Sandor Liu | Hwang Dae-heon | Pavel Sitnikov |
9 noiembrie 2019 | 1000 m | Hwang Dae-heon | Steven Dubois | Han Tianyu |
10 noiembrie 2019 | 1000 m | Semen Elistratov | Park In-wok | Park Ji-won |
9 noiembrie 2019 | 1500 m | Park Ji-won | Un Kai | Lee June-seo |
10 noiembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | Ungaria | Coreea de Sud | Rusia |
Nagoya
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
1 decembrie 2019 | 500 m | Shaoang Liu | Pavel Sitnikov | Park In-wok |
30 noiembrie 2019 | 1000 m | Park Ji-won | Shaoang Liu | Semen Elistratov |
30 noiembrie 2019 | 1500 m | Kim Dong-wook | Park In-wok | Keita Watanabe |
1 decembrie 2019 | 1500 m | Park Ji-won | Lee June-seo | Ibuki Hayashi |
1 decembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | China | Coreea de Sud | Rusia |
Shanghai
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
7 decembrie 2019 | 500 m | Shaolin Sandor Liu | Wu Dajing | Shaoang Liu |
8 decembrie 2019 | 500 m | Shaolin Sandor Liu | Lee June-seo | Steven Dubois |
8 decembrie 2019 | 1000 m | Han Tianyu | Shaoang Liu | Park Ji-won |
7 decembrie 2019 | 1500 m | Lee June-seo | Han Tianyu | Un Kai |
8 decembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | Rusia | Ungaria | Coreea de Sud |
Dresda
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
8 februarie 2020 | 500 m | Steven Dubois | Shaolin Sandor Liu | Melle nu e Wout |
9 februarie 2020 | 1000 m | Park Ji-won | Shaolin Sandor Liu | Kazuki Yoshinaga |
8 februarie 2020 | 1500 m | Ren Ziwei | Sven Roes | Kim Da-gyeom |
9 februarie 2020 | 1500 m | Park Ji-won | Semen Elistratov | John-Henry Krueger |
9 februarie 2020 | Ștafetă de 5000 m | Coreea de Sud | Rusia | Olanda |
Dordrecht
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
15 februarie 2020 | 500 m | Lee June-seo | Stijn Desmet | Abzal Azhgaliyev |
15 februarie 2020 | 1000 m | Kim Da-gyeom | Cedrik Blais | Itzhak de Laat |
16 februarie 2020 | 1000 m | Park Ji-won | Kim Dong-wook | Steven Dubois |
16 februarie 2020 | 1500 m | Park Ji-won | Lee June-seo | Ren Ziwei |
16 februarie 2020 | Ștafetă de 5000 m | Canada | Olanda | China |
femei
Salt Lake City
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
2 noiembrie 2019 | 500 m | Martina Valcepina | Yara van Kerkhof | Petra Jaszapati |
3 noiembrie 2019 | 500 m | Kim Boutin | Qu Chunyu | Lara van Ruijven |
3 noiembrie 2019 | 1000 m | Suzanne Schulting | Han Yutong | Zhang Chutong |
2 noiembrie 2019 | 1500 m | Kim Boutin | Suzanne Schulting | Han Yutong |
3 noiembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | China | Coreea de Sud | Canada |
Montreal
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
10 noiembrie 2019 | 500 m | Kim Boutin | Martina Valcepina | Natalia Maliszewska |
9 noiembrie 2019 | 1000 m | Kim Boutin | Seo Whi-min | Fan Kexin |
10 noiembrie 2019 | 1000 m | Han Yutong | Courtney Lee Sarault | Ekaterina Efremenkova |
9 noiembrie 2019 | 1500 m | Kim Ji-yoo | Noo Do-hee | Hanne Desmet |
10 noiembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | China | Rusia | Canada |
Nagoya
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
1 decembrie 2019 | 500 m | Kim Boutin | Arianna Fontana | Kim Ji-yoo |
30 noiembrie 2019 | 1000 m | Noh Ah-reum | Suzanne Schulting | Kristen Santos |
30 noiembrie 2019 | 1500 m | Kim Ji-yoo | Kim Boutin | Arianna Fontana |
1 decembrie 2019 | 1500 m | Suzanne Schulting | Courtney Lee Sarault | Han Yutong |
1 decembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | Italia | Canada | Rusia |
Shanghai
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
7 decembrie 2019 | 500 m | Kim Boutin | Suzanne Schulting | Martina Valcepina |
8 decembrie 2019 | 500 m | Fan Kexin | Yara van Kerkhof | Qu Chunyu |
8 decembrie 2019 | 1000 m | Suzanne Schulting | Seo Whi-min | Kim Boutin |
7 decembrie 2019 | 1500 m | Kim A-lang | Choi Min-jeong | Courtney Lee Sarault |
8 decembrie 2019 | Ștafetă de 5000 m | Canada | Olanda | Statele Unite |
Dresda
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
8 februarie 2020 | 500 m | Kim Boutin | Qu Chunyu | Lara van Ruijven |
9 februarie 2020 | 1000 m | Kim Ji-yoo | Courtney Lee Sarault | Suzanne Schulting |
8 februarie 2020 | 1500 m | Choi Min-jeong | Noh Ah-reum | Han Yutong |
9 februarie 2020 | 1500 m | Suzanne Schulting | Sofia Prosimova | Tifany Huot-Marchand |
9 februarie 2020 | Ștafetă de 5000 m | Olanda | China | Japonia |
Dordrecht
Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
15 februarie 2020 | 500 m | Lara van Ruijven | Yara van Kerkhof | Kamila Stormowska |
15 februarie 2020 | 1000 m | Lee Yu-bin | Zhang Chutong | Natalia Maliszewska |
16 februarie 2020 | 1000 m | Kim Ji-yoo | Han Yutong | Sofia Prosimova |
16 februarie 2020 | 1500 m | Suzanne Schulting | Kim Ji-yoo | Noh Ah-reum |
16 februarie 2020 | Ștafetă de 5000 m | Olanda | Canada | Coreea de Sud |
Amestecat
Site | Data | Distanţă | Primul | Conform | Al treilea |
Salt Lake City | 2 noiembrie 2019 | 2000 m | Rusia | China | Coreea de Sud |
Montreal | 9 noiembrie 2019 | 2000 m | China | Rusia | Coreea de Sud |
Nagoya | 30 noiembrie 2019 | 2000 m | Coreea de Sud | Rusia | Olanda |
Shanghai | 7 decembrie 2019 | 2000 m | Olanda | Rusia | Japonia |
Dresda | 8 februarie 2020 | 2000 m | Ungaria | Rusia | Franţa |
Dordrecht | 15 februarie 2020 | 2000 m | China | Coreea de Sud | Japonia |
Diagramele
Bărbați
500 de metri
Pos. | Nume | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Shaolin Sandor Liu | Ungaria | 50.096 |
2 | Wu Daijing | China | 32.171 |
3 | Abzal Azhgaliyev | Kazahstan | 24,664 |
4 | Lee June-seo | Coreea de Sud | 23,774 |
5 | Pavel Sitnikov | Rusia | 23,319 |
1000 de metri
Pos. | Nume | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Park Ji-won | Coreea de Sud | 49.200 |
2 | Han Tianyu | China | 29.752 |
3 | Semen Elistratov | Rusia | 25.451 |
4 | Hwang Dae-heon | Coreea de Sud | 21.522 |
5 | Steven Dubois | Canada | 19,612 |
1500 de metri
Pos. | Nume | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Park Ji-won | Coreea de Sud | 42.621 |
2 | Lee June-seo | Coreea de Sud | 37.642 |
3 | Un Kai | China | 27.580 |
4 | Kim Dong-wook | Coreea de Sud | 27,216 |
5 | Semen Elistratov | Rusia | 24,815 |
Releu de 5000 de metri
Pos. | Țară | Puncte |
---|---|---|
1. | Rusia | 34.400 |
2. | Coreea de Sud | 34.000 |
3. | China | 26.640 |
4. | Ungaria | 25,373 |
5. | Olanda | 24.640 |
femei
500 de metri
Pos. | Nume | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Kim Boutin | China | 50.000 |
2 | Martina Valcepina | Italia | 38,736 |
3 | Yara van Kerkhof | Olanda | 34.289 |
4 | Qu Chunuy | China | 34.074 |
5 | Lara van Rujiven | Olanda | 29.248 |
1000 de metri
Pos. | Nume | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Suzanne Schulting | Olanda | 39.355 |
2 | Han Yutong | China | 31.120 |
3 | Seo Whi-min | Coreea de Sud | 24,447 |
4 | Kim Ji-yoo | Coreea de Sud | 23.227 |
5 | Sofia Prosimova | Rusia | 21.271 |
1500 de metri
Pos. | Nume | Țară | Puncte |
---|---|---|---|
1 | Suzanne Schulting | Olanda | 38.000 |
2 | Kim Ji-yoo | Coreea de Sud | 30.621 |
3 | Han Yutong | China | 29.031 |
4 | Choi Min-jeong | Coreea de Sud | 22.744 |
5 | Kim Boutin | Canada | 20.621 |
Releu de 3000 de metri
Pos. | Țară | Puncte |
---|---|---|
1 | Olanda | 33.120 |
2 | Canada | 32.420 |
3 | China | 31.277 |
4 | Coreea de Sud | 24.640 |
5 | Rusia | 23,616 |
Amestecat
Releu 2000 de metri
Pos. | Țară | Puncte |
---|---|---|
1 | Rusia | 34.000 |
2 | China | 33.120 |
3 | Coreea de Sud | 30.800 |
4 | Olanda | 26.640 |
5 | Japonia | 17,869 |