Cupa Mondială Mountain Bike 2010
Salt la navigare Salt la căutare
Cupa Mondială Mountain Bike 2010 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Cupa mondială de mountain bike | ||||
Sport | ciclism montan | ||||
Ediție | 20ª | ||||
Administrator | UCI | ||||
Statistici | |||||
Competiții | 6 (XC) 6 (DH) 6 (4X) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Cupa Mondială Mountain Bike 2010, organizată de Uniunea Internațională pentru Ciclism ( UCI ), a avut loc pe trei discipline: cross country , downhill și four-cross (câte 6 etape fiecare).
În aprilie, UCI a anunțat înlocuirea etapei de coborâre și a celor patru cruci din Schladming ( Austria ) cu Leogang .
Cross Country
Bărbați
Elită
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Conform | Al treilea | Lider al Cl. lume |
---|---|---|---|---|---|
25 aprilie | Dalby Forest | Nino Schurter | Julien Absalon | Burry Stander | Nino Schurter |
2 mai | Houffalize | José Antonio Hermida | Manuel Fumic | Wolfram Kurschat | José Antonio Hermida |
23 mai | Offenburg | Julien Absalon | Nino Schurter | Jaroslav Kulhavý | Julien Absalon |
25 iulie | Champéry | Florian Vogel | Jaroslav Kulhavý | Nino Schurter | Julien Absalon |
31 iulie | Val di Sole | Nino Schurter | Julien Absalon | Florian Vogel | Nino Schurter |
29 august | Windham | Jaroslav Kulhavý | Nino Schurter | Florian Vogel | Nino Schurter |
- Clasificare generala
Pos. | Alergător | Puncte |
---|---|---|
1 | Nino Schurter | 1136 |
2 | Julien Absalon | 1040 |
3 | Jaroslav Kulhavý | 1040 |
4 | Florian Vogel | 795 |
5 | José Antonio Hermida | 795 |
Juniori
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Conform | Al treilea |
---|---|---|---|---|
25 aprilie | Dalby Forest | Michiel van der Heijden | Jens Schuermans | Steven James |
2 mai | Houffalize | Michiel van der Heijden | Jordan Sarrou | Jens Schuermans |
23 mai | Offenburg | Michiel van der Heijden | Roger Walder | Julien Trarieux |
25 iulie | Champéry | Julian Schelb | Jeff Luyten | Julien Trarieux |
31 iulie | Val di Sole | Jens Schuermans | Maximilian Vieider | Jeff Luyten |
29 august | Windham | Jonas Pedersen | Seth Kemp | Brad Hudson |
femei
Elită
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Al doilea | Al treilea | Lider al Cl. lume |
---|---|---|---|---|---|
25 aprilie | Dalby Forest | Irina Kalent'eva | Willow Koerber | Katerina Nash | Irina Kalent'eva |
2 mai | Houffalize | Eva Lechner | Willow Koerber | Elisabeth Osl | Willow Koerber |
23 mai | Offenburg | Catharine Pendrel | Georgia Gould | Esther Süss | Catharine Pendrel |
25 iulie | Champéry | Nathalie Schneitter | Eva Lechner | Willow Koerber | Eva Lechner |
31 iulie | Val di Sole | Maja Włoszczowska | Catharine Pendrel | Irina Kalent'eva | Catharine Pendrel |
29 august | Windham | Catharine Pendrel | Marie-Hélène Prémont | Georgia Gould | Catharine Pendrel |
- Clasificare generala
Pos. | Alergător | Puncte |
---|---|---|
1 | Catharine Pendrel | 1044 |
2 | Willow Koerber | 865 |
3 | Eva Lechner | 810 |
4 | Georgia Gould | 798 |
5 | Esther Süss | 744 |
Juniori
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
---|---|---|---|---|
25 aprilie | Dalby Forest | Lisa Mitterbauer | Julie Berteaux | Laura Munizaga |
2 mai | Houffalize | Johanna Techt | Pauline Ferrand-Prévot | Helen Grobert |
23 mai | Offenburg | Pauline Ferrand-Prévot | Johanna Techt | Helen Grobert |
25 iulie | Champéry | Jolanda Neff | Helen Grobert | Vania Schumacher |
31 iulie | Val di Sole | Jolanda Neff | Yana Belomoyna | Karolina Kalasova |
29 august | Windham | Yue Bai | Aliciarose Shepherd | Florencia Espineira |
La vale
Bărbați
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Conform | Al treilea | Lider al Cl. lume |
---|---|---|---|---|---|
16 mai | Maribor | Greg Minnaar | Gee Atherton | Brendan Fairclough | Greg Minnaar |
6 iunie | Fort William | Gee Atherton | Cameron Cole | Greg Minnaar | Greg Minnaar |
20 iunie | Leogang | Greg Minnaar | Gee Atherton | Aaron Gwin | Greg Minnaar |
24 iulie | Champéry | Gee Atherton | Greg Minnaar | Brendan Fairclough | Gee Atherton |
1 august | Val di Sole | Marc Beaumont | Greg Minnaar | Gee Atherton | Gee Atherton |
29 august | Windham | Gee Atherton | Greg Minnaar | Samuel Blenkinsop | Gee Atherton |
- Clasificare generala
Pos. | Alergător | Puncte |
---|---|---|
1 | Gee Atherton | 1229 |
2 | Greg Minnaar | 1185 |
3 | Samuel Blenkinsop | 864 |
4 | Aaron Gwin | 757 |
5 | Marc Beaumont | 633 |
femei
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Al doilea | Al treilea | Lider al Cl. lume |
---|---|---|---|---|---|
16 mai | Maribor | Rachel Atherton | Sabrina Jonnier | Floriane Pugin | Rachel Atherton |
6 iunie | Fort William | Sabrina Jonnier | Rachel Atherton | Floriane Pugin | Sabrina Jonnier |
20 iunie | Leogang | Sabrina Jonnier | Emmeline Ragot | Floriane Pugin | Sabrina Jonnier |
24 iulie | Champéry | Emmeline Ragot | Sabrina Jonnier | Myriam Nicole | Sabrina Jonnier |
1 august | Val di Sole | Emmeline Ragot | Sabrina Jonnier | Tracy Moseley | Sabrina Jonnier |
29 august | Windham | Rachel Atherton | Tracy Moseley | Emmeline Ragot | Sabrina Jonnier |
- Clasificare generala
Pos. | Alergător | Puncte |
---|---|---|
1 | Sabrina Jonnier | 1130 |
2 | Emmeline Ragot | 1045 |
3 | Tracy Moseley | 909 |
4 | Floriane Pugin | 906 |
5 | Myriam Nicole | 810 |
Patru cruci
Bărbați
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Conform | Al treilea | Lider al Cl. lume |
---|---|---|---|---|---|
1 mai | Houffalize | Jared Graves | Tomáš Slavík | Michal Prokop | Jared Graves |
15 mai | Maribor | Michal Maroši | Jared Graves | Joost Wichman | Jared Graves |
5 iunie | Fort William | Jared Graves | Joost Wichman | Michal Prokop | Jared Graves |
19 iunie | Leogang | Jared Graves | Tomáš Slavík | Michal Maroši | Jared Graves |
1 august | Val di Sole | Roger Rinderknecht | Tomáš Slavík | Michal Prokop | Jared Graves |
29 august | Windham | Jared Graves | Michal Prokop | Tomáš Slavík | Jared Graves |
- Clasificare generala
Pos. | Alergător | Puncte |
---|---|---|
1 | Jared Graves | 660 |
2 | Tomáš Slavík | 475 |
3 | Joost Wichman | 385 |
4 | Michal Prokop | 333 |
5 | Michal Marosi | 223 |
femei
- Rezultate
Data | Loc | Câştigător | Al doilea | Al treilea | Lider al Cl. lume |
---|---|---|---|---|---|
1 mai | Houffalize | Jana Horakova | Anita Molcik | Emmeline Ragot | Jana Horakova |
15 mai | Maribor | Fionn Griffiths | Sarsha Huntington | Anneke Beerten | Jana Horakova |
5 iunie | Fort William | Jana Horakova | Anita Molcik | Romana Labounkova | Jana Horakova |
19 iunie | Leogang | Anneke Beerten | Joanna Petterson | Romana Labounkova | Jana Horakova |
1 august | Val di Sole | Anneke Beerten | Anita Molcik | Katy Curd | Anneke Beerten |
29 august | Windham | Anita Molcik | Caroline Buchanan | Jana Horakova | Anita Molcik |
- Clasificare generala
Pos. | Alergător | Puncte |
---|---|---|
1 | Anita Molcik | 385 |
2 | Anneke Beerten | 370 |
3 | Jana Horakova | 270 |
4 | Fionn Griffiths | 160 |
5 | Romana Labounkova | 150 |
Elemente conexe
linkuri externe
- (FR, RO) site - ul oficial , pe uci.ch (arhivate de la URL - ul original la 10 aprilie 2012).