Cupa Națiunilor Oceanice
Cupa Națiunilor Oceanice Cupa Națiunilor OFC | |
---|---|
Sport | Fotbal |
Tip | echipe naționale |
Federaţie | OFC |
Continent | Oceania |
Administrator | Confederația de Fotbal Oceania |
Titlu | Campion al Oceania |
Cadenţă | patru ani |
Participanți | 8 |
Istorie | |
fundație | 1973 |
Titular | Noua Zeelanda |
Record câștigă | Noua Zeelandă (5) |
Ultima ediție | Papua Noua Guinee 2016 |
Trofeu sau recunoaștere | |
Cupa OFC Nations (în limba engleză , Cupa Națiunilor OFC) este principala competiție de fotbal pentru fotbal naționale Oceania , organizat de Fotbal Confederația Oceania .
Turneu, în zece a avut loc până în prezent ediții, a istoric fost dominată de două naționale: Noua Zeelandă (5 victorii) și " Australia (4 victorii), care din 2006 este parte a Confederației de Fotbal din Asia și participă, prin urmare, Coppa d“Asia . Singura excepție a fost ediția 2012, a câștigat de Tahiti .
Anul 2016 a văzut victoria Noua Zeelandă , care a învins rigorile gazdele naționale din Papua Noua Guinee . Noua Zeelandă este, de asemenea, singura echipă națională care a participat la toate edițiile turneului disputat până acum (10).
Istorie
Primul turneu a avut loc în Noua Zeelandă în 1973 ca Cupa Oceania. Al doilea turneu a avut loc șapte ani mai târziu, în 1980 , în Noua Caledonie ca Nations Cup Oceania. În aceste două turnee , de asemenea , au participat la națională atunci nu a intrat în FIFA , ca New Hebride (acum Vanuatu ) și Tahiti .
În 1996 Cupa a fost restabilită Cupa Națiunilor OFC, și la fiecare doi ani pentru a servi ca turneul de calificare la Cupa Confederatiilor .
Turneul a suferit variații considerabile în timp, atât din punct de vedere al formulei, cât și al numărului de participanți. Primele două turnee ( 1973 și 1980 ) au fost structurate cu grupul italian și finală printre primele clasificate. Între 1996 și 2000 turneul a văzut participarea Australiei fixe și Noua Zeelandă, la care au fost adăugate primele două echipe ale Cupei Melanezia și Polinezia Cupa (două turnee de câte cinci echipe fiecare, grupate în funcție de zonele geografice).
În 2002 , ca urmare a anulării acestor două turnee, formula turneului a schimbat din nou: o rundă de calificare a fost stabilit , în care cele patru echipe naționale cu cele mai mici clasamentul FIFA și Noua Caledonie (la momentul asociat doar cu OFC) au participat . , dar nu și înregistrat FIFA). Primele două clasificate vor avea apoi acces la turneu, la care cele șase echipe naționale cu cel mai bun clasament au fost calificate direct.
În 2004 el a revenit la vechiul Australia și Noua Zeelandă au fost încă o dată soarele național care urmează să fie admise direct în finală, în timp ce ceilalți urmau să fie abordate într - o rundă de calificare. Turneul a revenit la alcătuirea unui singur grup italian, cu finala A / R printre primii doi clasificați.
Turneul a fost suspendat în 2006 , ca urmare a trecerii din Australia „ OFC la“ AFC , pentru a reveni din nou schimbat formula în 2008 : Noua Zeelandă (calificat direct) sunt primele trei ar fi completat de fotbal turneu în sudul Jocuri Pacific în 2007 . Aceasta va dura mai mult din Australia, apărarea campion, o filială de la 1 ianuarie anul 2006 la " AFC .
Din 2004 de la în 2016 turneul a fost considerat de FIFA ca runda de calificare la următoarea Cupa Mondială de fotbal .
Ediția din 2020, programată inițial pentru între 6 și 20 iunie 2020 în Noua Zeelandă a fost anulat ca urmare a pandemiei de 2019-2021 COVID-19 . [1]
Rol de onoare
Victorii | Țară | Ani |
---|---|---|
5 | Noua Zeelanda | 1973, 1998, 2002, 2008, 2016 |
4 | Australia | 1980, 1996, 2000, 2004 |
1 | Tahiti | 2012 |
Ediții
Finala pentru locul trei nu a fost programată pentru edițiile din 1996 și 2016.
Plasamente
Echipă | 1º | 2º | 3º | Al 4-lea |
Noua Zeelanda | 5 | 1 | 3 | 0 |
Australia | 4 | 2 | 0 | 0 |
Tahiti | 1 | 3 | 1 | 1 |
Noua Caledonie | 0 | 2 | 3 | 0 |
Insulele Solomon | 0 | 1 | 3 | 1 |
Papua Noua Guinee | 0 | 1 | 0 | 0 |
Fiji | 0 | 0 | 2 | 2 |
Vanuatu Noile Hebride [4] | 0 | 0 | 0 | 4 |
Participare și performanță în etapele finale
Naţional | 1973 | 1980 | 1996 | 1998 | 2000 | 2002 | 2004 | 2008 | 2012 | 2016 | Participare | Victorii |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Noua Zeelanda | Primul | 1T | SF | Primul | Al 2-lea | Primul | A treia | Primul | A treia | Primul | 10 | 5 |
Australia | - | Primul | Primul | Al 2-lea | Primul | Al 2-lea | Primul | - | - | - | 6 | 4 |
Tahiti | Al 2-lea | Al 2-lea | Al 2-lea | Al 4-lea | 1T | A treia | Al 5-lea | - | Primul | 1T | 9 | 1 |
Vanuatu Noile Hebride [4] | Al 4-lea | 1T | - | 1T | Al 4-lea | Al 4-lea | Al 6-lea | Al 4-lea | 1T | 1T | 9 | - |
Fiji | Al 5-lea | Al 4-lea | - | A treia | - | 1T | Al 4-lea | A treia | 1T | 1T | 8 | - |
Insulele Solomon | - | 1T | SF | - | A treia | 1T | Al 2-lea | - | Al 4-lea | SF | 7 | - |
Noua Caledonie | A treia | A treia | - | - | - | 1T | - | Al 2-lea | Al 2-lea | SF | 6 | - |
Papua Noua Guinee | - | 1T | - | - | - | 1T | - | - | 1T | Al 2-lea | 4 | - |
Insulele Cook | - | - | - | 1T | 1T | - | - | - | - | - | 2 | - |
Samoa | - | - | - | - | - | - | - | - | 1T | 1T | 2 | - |
Echipe participante | 5 | 8 | 4 | 6 | 6 | 8 | 6 | 4 | 8 | 8 | Ediții | 10 |
Legendă: 1 = Locul I , 2 = locul al doilea, al treilea loc = 3 °, 4 ° = locul al patrulea rând, = a 5 -a cincea clasat, = a 6 -a șasea clasat, SF = semifinalist, 1T = Eliminată în primul tur
Națiuni gazdă
Ediții | Țară | Ani |
---|---|---|
2 | Noua Zeelanda | 1973, 2002 |
Australia | 1998, 2004 | |
1 | Noua Caledonie | 1980 |
Polinezia Franceză | 2000 | |
Insulele Solomon | 2012 | |
Papua Noua Guinee | 2016 |
Începători
An | Țară gazdă | Debutanții naționali |
1973 | Noua Zeelanda | Fiji , Noua Caledonie , Noua Zeelandă , Noile Hebride , Tahiti |
1980 | Noua Caledonie | Australia , Insulele Solomon , Papua Noua Guinee |
1996 | Itinerant | Nici o echipă de debutanți |
1998 | Australia | Insulele Cook , Vanuatu |
2000 | Polinezia Franceză | Nici o echipă de debutanți |
2002 | Noua Zeelanda | Nici o echipă de debutanți |
2004 | Australia | Nici o echipă de debutanți |
2008 | Itinerant | Nici o echipă de debutanți |
2012 | Insulele Solomon | Samoa |
2016 | Papua Noua Guinee | Nici o echipă de debutanți |
Statistici
Marcatori
An | Jucători | Obiective |
---|---|---|
1973 | Segin Wayewol Alan Marley Erroll Bennett | 3 |
1980 | Ian Hunter Eddie Krnčević | 5 |
1996 | Kris Trajanovski | 7 |
1998 | Damian Mori | 10 |
2000 | Craig Foster Clayton Zane | 5 |
2002 | Joel Porter | 6 |
2004 | Tim Cahill Vaughan Coveny | 6 |
2008 | Shane Smeltz | 8 |
2012 | Jacques Haeko | 6 |
2016 | Raymond Gunemba | 5 |
Jucator de top
An | Jucător |
---|---|
2012 | Nicolas Vallar |
2016 | David Muta |
Cel mai bun portar
An | Jucător |
---|---|
2012 | Rocky Nyikeine |
2016 | Stefan Marinovic |
Notă
- ^ Coronavirus: Cupa de fotbal a lui OFC Nations în Noua Zeelandă anulat pe newshub.co.nz, 22 aprilie 2020.
- ^ Turneul programat inițial pentru perioada cuprinsă între 6 și 20 iunie 2020 a fost anulată în mod oficial de " OFC la 21 aprilie, ca urmare a pandemiei de 2019-2021 COVID-19 .
- ^ (RO) Cupa OFC Nations 2020 anulat , pe oceaniafootball.com 21 aprilie 2020.
- ^ A b Până la ediția din 1980
linkuri externe
- (RO) Cupa Națiunilor OFC pe rsssf.com
- (RO) Cronologia meciurilor oficiale jucate de fotbal din Asia și Oceania naționale privind rsssf.com