De la Wikipedia, enciclopedia liberă.
Salt la navigare Salt la căutare Competițiile de înot la cele 11-a Jocuri din America de Sud au avut loc în perioada 27 - 30 mai 2018 la GAMC Aquatics Center din Parcul Mariscal Santa Cruz din Cochabamba . Competițiile de înot în apă deschisă au avut loc la 1 iunie 2018 în lacul La Angostura .
Medalii
Bărbați
Eveniment | Aur | Vreme | Argint | Vreme | Bronz | Vreme |
Freestyle |
50m | Renzo Tjon-A-Joe Surinam | 22.65 | Cristian Quintero Venezuela | 22,71 | André Calvelo Brazilia | 22.80 |
100m | Breno Correia Brazilia | 49,40 | Cristian Quintero Venezuela | 49,86 | Renzo Tjon-A-Joe Surinam | 50.12 |
200m | Fernando Scheffer Brazilia | 1: 50,75 | Cristian Quintero Venezuela | 1: 50,89 | Benjamin Hockin Paraguay | 1: 52.03 |
400m | Guilherme Da Costa Brazilia | 3: 57.31 | Rafael Davila Venezuela | 3: 58,92 | Esteban Enderica Ecuador | 4: 01.62 |
1500m | Esteban Enderica Ecuador | 15: 38.16 | Guilherme Da Costa Brazilia | 15: 46,60 | Rafael Davila Venezuela | 16: 08.12 |
Înapoi |
100m | Gabriel Fantoni Brazilia | 55,89 | Omar Pinzón Columbia | 56,31 | Charles Hockin Paraguay | 56,65 |
200m | Gabriel Fantoni Brazilia | 2: 04.41 | Matías López Paraguay | 2: 04.62 | Omar Pinzón Columbia | 2: 05.37 |
Broască |
100m | Jorge Murillo Columbia | 1: 01.14 | Renato Prono Paraguay | 1: 02.10 | Carlos Mahecha Columbia | 1: 03.13 |
200m | Jorge Murillo Columbia | 2: 14.43 | Carlos Mahecha Columbia | 2: 18,49 | Juan Sequera Venezuela | 2: 20.95 |
Fluture |
100m | Kaue Carvalho Brazilia | 53,90 | Esnáider Reales Columbia | 53,92 | Matheus Gonche Brazilia | 54,41 |
200m | Kaue Carvalho Brazilia | 2: 02.37 | David Arias Columbia | 2: 03.37 | Miguel Armijos Ecuador | 2: 05.17 |
Amestecat |
200m | Omar Pinzón Columbia | 2: 06.37 | Juan Sequera Venezuela | 2: 06.58 | Matías López Paraguay | 2: 06.96 |
400m | Matías López Paraguay | 4: 38,76 | Andy Arteta Venezuela | 4: 46,15 | Gustavo Gutiérrez Peru | 4: 49,26 |
Relee |
4 × 100m liber | Venezuela Jesus López (50,96) Bryan Chavez (49,70) Alberto Mestre Jr. (49,73) Cristian Quintero (49.13) | 3: 19.52 | Brazilia Marco Ferreira Junior (50,90) Breno Correia (48,99) André Luiz de Souza (50.20) Fernando Scheffer (50.04) | 3: 20.13 | Columbia Cardenio Fernández (52,25) Esnáider Reales (51.82) Carlos Mahecha ( 51,78 ) David Arias (51,67) | 3: 27,52 |
4 × 200m liber | Brazilia Breno Correia (1: 48.30) André Luiz de Souza (1: 53.92) Kaue Carvalho (1: 53.67) Fernando Scheffer (1: 55,80) | 7: 31,69 | Venezuela Bryan Chavez (1: 54,00) Andy Arteta (1: 56.37) Rafael Davila (1: 56,53) Cristian Quintero (1: 52.89) | 7: 39.79 | Columbia Juan Morales (1: 55.01) Omar Pinzón (2: 03.30) David Arias (1: 57,16) Esnáider Reales (1: 54,64) | 7: 50.11 |
4 × 100m mixt | Columbia Omar Pinzón (56,24) Jorge Murillo (1: 00.78) Esnáider Reales (54.12) Cardenio Fernández (51,69) | 3: 42,83 | Brazilia Gabriel Fanton (55.54) Yuri Vieira (1: 04.34) Kaue Carvalho ( 53,93 ) Marco Ferreira Junior (49,34) | 3: 43,15 | Venezuela Robinson Molina (57,81) Juan Sequera (1: 03.08) Bryan Chavez (54,92) Cristian Quintero (49.18) | 3: 44,99 |
|
Ape deschise |
10 km | Esteban Enderica Ecuador | 1: 52: 01.52 | Diego Vera Venezuela | 1: 52: 19,89 | Wilder Carreño Venezuela | 1: 54: 50.94 |
femei
Eveniment | Aur | Vreme | Argint | Vreme | Bronz | Vreme |
Freestyle |
50m | Isabella Arcila Columbia | 25,25 | Karen Torrez Bolivia | 25,60 | Jeserik Pinto Venezuela | 25,96 |
100m | Isabella Arcila Columbia | 55,81 | Karen Torrez Bolivia | 56,41 | Jeserik Pinto Venezuela | 56,66 |
200m | Gabrielle Roncatto Brazilia | 2: 04.61 | Rafaela Raurich Brazilia | 2: 04.80 | María Paula Álvarez Columbia | 2: 04,90 |
400m | Kristel Köbrich Chile | 4: 19.58 | Gabrielle Roncatto Brazilia | 4: 25.70 | María Paula Álvarez Columbia | 4: 25,88 |
800m | Kristel Köbrich Chile | 8: 47,82 | Samantha Arévalo Ecuador | 9: 00,95 | Beatriz Dizotti Brazilia | 9: 02.76 |
Înapoi |
100m | Isabella Arcila Columbia | 1: 01.82 | Fernanda Goeij Brazilia | 1: 02.94 | McKenna DeBever Peru | 1: 04.88 |
200m | Andrea Hurtado Peru | 2: 19.13 | Fernanda Goeij Brazilia | 2: 19,55 | Sofía Melo Columbia | 2: 22.94 |
Broască |
100m | Ana Carolina Vieira Brazilia | 1: 11,59 | Mercedes Toledo Venezuela | 1: 11,83 | Bruna Monteiro Leme Brazilia | 1: 11,84 |
200m | Bruna Monteiro Leme Brazilia | 2: 35,67 | Beatriz Brandão Lysy Brazilia | 2: 35,79 | Mercedes Toledo Venezuela | 2: 37.16 |
Fluture |
100m | Jeserik Pinto Venezuela | 1: 00.70 | Karen Torrez Bolivia | 1: 00.96 | Clarissa Rodrigues Brazilia | 1: 02.40 |
200m | Beatriz Dizotti Brazilia | 2: 18,59 | Azra Avdic Peru | 2: 20.37 | María Román Columbia | 2: 21.98 |
Amestecat |
200m | Gabrielle Roncatto Brazilia | 2: 20.11 | Bruna Monteiro Leme Brazilia | 2: 20,88 | McKenna DeBever Peru | 2: 21,25 |
400m | Gabrielle Roncatto Brazilia | 5: 04.91 | Azra Avdic Peru | 5: 05.02 | María Román Columbia | 5: 12,72 |
Relee |
4 × 100m liber | Brazilia Ana Carolina Vieira (57,63) Camila Mello (56,70) Clarissa Rodrigues (58.00) Rafaela Raurich (57,88) | 3: 50,21 | Columbia Valentina Becerra (59,94) Karen Durango (1: 00.14) María Paula Álvarez (58,24) Isabella Arcila (56,19) | 3: 54,21 | Venezuela Fabiana Pesce (1: 00.35) Andrea Garrido (59,60) Mariangela Cincotti (1: 00.35) Jeserik Pinto (56.11) | 3: 56,41 |
4 × 200m liber | Brazilia Ana Carolina Vieira (2: 05.86) Camila Mello (2: 04.54) Rafaela Raurich Gabrielle Roncatto | 8: 31,93 | Columbia Karen Durango (2: 09.89) María Román (2: 09.68) Isabella Arcila (2: 07.67) María Paula Álvarez (2: 05.60) | 8: 32,84 | Peru Jessica Cattaneo (2: 08.05) Azra Avdic (2: 06.93) Andrea Hurtado (2: 10.32) María Bramont-Arias (2: 10.99) | 8: 36.29 |
4 × 100m mixt | Brazilia Fernanda Goeij (1: 03.61) Ana Carolina Vieira (1: 11.40) Clarissa Rodrigues (1: 02.06) Rafaela Raurich ( 56,61 ) | 4: 13,68 | Columbia Isabella Arcila (1: 02.57) Karina Vivas (1: 11.53) Valentina Becerra (1: 02.55) Maria Paula Álvarez (57,68) | 4: 14.33 | Peru Andrea Hurtado (1: 06.76) McKenna DeBever (1: 16.30) Azra Avdic (1: 04.81) Jessica Cattaneo (58,63) | 4: 26,50 |
Ape deschise |
10 km | Samantha Arévalo Ecuador | 2:05:49 | Romina Imwinkelried Argentina | 2:06:47 | Nataly Caldas Ecuador | 2:10:25 |
linkuri externe