Volei Olimpia 2019-2020
Olimpia Volei | |||
---|---|---|---|
Sezonul 2019-2020 | |||
Antrenor | Alessandro Spanakis | ||
Anexa în a doua | Daniele Busi | ||
Președinte | Nicola Caloni | ||
Seria A2 | Al doilea [1] | ||
Cupa Italiei Serie A2 / A3 | Câştigător | ||
Prezență mai mare | Campionat: Della Lunga , Fusco , Garnica , da Silva (18) Total: Della Lunga , Fusco , Garnica , da Silva (21) | ||
Cel mai bun marcator | Campionat: da Silva (352) Total: da Silva (417) | ||
|
Această intrare colectează informații despre Olympia Volei în competițiile oficiale din sezonul 2019-2020 .
Sezon
Sezonul 2019-20 este al nouălea din Serie A2 pentru Olimpia Volei . Alessandro Spanakis este confirmat pe bancă: unii jucători dinultimul an sunt confirmați în echipă precum Fernando Garnica , Alex Erati și Antonio Cargioli , în timp ce printre noile semnături sunt cele ale lui Dore Della Lunga , Wagner da Silva și Alessandro Preti și printre elimină cele ale lui Yuri Romanò , Andrea Franzoni și Dmitrij Shavrak .
Campionat se deschide cu victoria împotriva Rinascita Lagonegro , urmată de înfrângerea de la Peimar : dupa un nou succes și două jocuri pierdute într - un rând, Bergamo echipa câștigă toate jocurile jucate în prima rundă, cu excepția uneia, în ziua a zecea zi, învinsă de Mondovì , terminând pe locul cinci în clasament, utilă pentru calificarea în Cupa Italiei Serie A2 / A3 [2] . A doua rundă confirmă tendința pozitivă, iar Olimpia Bergamo câștigă toate jocurile jucate până când campionatul este mai întâi suspendat și apoi definitiv întrerupt datorită răspândirii în Italia a pandemiei COVID-19 [3] : în momentul „întreruperii echipei a fost staționat pe locul doi în clasament [4] .
Datorită celui de-al cincilea loc din clasament la sfârșitul primei runde, Olimpia Bergamo participă la Cupa Italiei Serie A2 / A3: depășind New Mater în sferturile de finală, Emma Villas în semifinale și apoi câștigând definitiv trofeul de învingând în finală Atlantida Brescia [5] .
Organigrama corporativă
Zona directivă
- Președinte: Nicola Caloni
- Director executiv: Angelo Agnelli
Zona organizatorică
- Director sportiv: Vito Insalata
- Secretariatul administrativ: Linda Stevanato
Zona tehnică
- Antrenor: Alessandro Spanakis
- Al doilea antrenor: Daniele Busi
- Omul cercetaș: Federico Bigoni
Zona de comunicare
- Biroul de presă: Samanta Ranaboldo
Zona de sănătate
- Șef personal medical: Gianluca Cotroneo
- Doctor: Maurizio Mura
- Fizioterapeut: Elvira Avallone
- Antrenor atletic: Roberto Benis
- Asistent antrenor atletic: Nicola Gibellini
Roz
Nu. | Nume | Rol | Data de nastere | Naționalitatea sportivă |
---|---|---|---|---|
1 | Alex Erati | C. | 24 iunie 1994 | Italia |
3 | Antonio Cargioli | C. | 5 noiembrie 1994 | Italia |
4 | Nicola Zonta | P. | 15 mai 2000 | Italia |
5 | Nicola Tiozzo | S. | 26 mai 1993 | Italia |
6 | Dore Della Lunga | S. | 25 iulie 1984 | Italia |
7 | Pasquale Fusco | L | 14 ianuarie 1997 | Italia |
8 | Alessandro Saturnino | L | 3 ianuarie 1996 | Italia |
9 | Paolo Battaglia | S. | 26 iunie 1998 | Italia |
10 | Wagner da Silva | SAU | 29 aprilie 1993 | Brazilia |
11 | Fernando Garnica | P. | 19 iulie 1980 | Italia |
12 | Giorgio Gritti | S. | 9 ianuarie 2000 | Italia |
14 | Alessandro Preti | S. | 7 august 1992 | Italia |
15 | Gianluca Signorelli [6] | C. | 19 iulie 1991 | Italia |
17 | Paolo Alborghetti | C. | 23 aprilie 1987 | Italia |
Piaţă
Cumpărături | |||
---|---|---|---|
R. | Nume | din | Mod |
C. | Paolo Alborghetti | Pană | definitiv |
S. | Paolo Battaglia | Callipo | definitiv |
SAU | Wagner da Silva | Lupii Sfintei Cruci | definitiv |
S. | Dore Della Lunga | Sir Safety Perugia | definitiv |
L | Pasquale Fusco | Mondovì | definitiv |
S. | Alessandro Preti | Libertas Brianza | definitiv |
L | Alessandro Saturnino | Franco Tigano | definitiv |
C. | Gianluca Signorelli | inactiv | definitiv |
P. | Nicola Zonta | Club Italia | definitiv |
Eliminări | |||
---|---|---|---|
R. | Nume | la | Mod |
C. | Massimiliano Cioffi | Clubul echipei | definitiv |
P. | Andrea Cogliati | Scanzorosciate | definitiv |
S. | Mirco Cristofaletti | Clubul echipei | definitiv |
L | Andrea Franzoni | Atlantis Brescia | definitiv |
L | Luca Innocenti | Grassobbio | definitiv |
C. | Manuel Marzorati | ? | definitiv |
S. | Yuri Romanò | Emma Villas | definitiv |
S. | Happy Seven | GIS Octavian | definitiv |
S. | Dmitry Shavrak | Al-Ahli | definitiv |
Rezultate
Seria A2
Prima runda
Prima zi - 20 octombrie 2019 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 1 | Renașterea Lagonegro | 20-25, 25-21, 25-22, 28-26 |
A doua zi - 27 octombrie 2019 PalaParenti , Santa Croce sull'Arno | Peimar | 3 - 1 | Olimpia Bergamo | 23-25, 25-20, 28-26, 25-20 |
Ziua 3 - 3 noiembrie 2019 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | Materdomini | 25-22, 26-28, 25-18, 23-25, 15-7 |
A 4-a zi - 10 noiembrie 2019 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 1 - 3 | Emma Villas | 25-20, 28-30, 20-25, 24-26 |
Ziua 5 - 3 decembrie 2019 Sala Sporturilor Municipală , Ortona | Neînfricată Ortona | 3 - 0 | Olimpia Bergamo | 25-15, 25-23, 27-25 |
6 zi - 24 noiembrie 2019 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 1 | Noul Mater | 25-21, 25-20, 23-25, 26-24 |
Ziua 7 - 1 decembrie 2019 PalaBigi , Reggio Emilia | Tricolor | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 21-25, 19-25, 22-25 |
8a zi - 7 decembrie 2019 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Lupii Sfintei Cruci | 33-31, 25-22, 25-21 |
Ziua 9 - 15 decembrie 2019 PalaParini , Cantù | Libertas Brianza | 1 - 3 | Olimpia Bergamo | 23-25, 33-31, 20-25, 19-25 |
Ziua 10 - 22 decembrie 2019 PalaManera , Mondovì | Mondovì | 3 - 2 | Olimpia Bergamo | 15-25, 27-25, 18-25, 27-25, 15-11 |
Ziua 11 - 26 decembrie 2019 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | Atlantis Brescia | 20-25, 15-25, 33-31, 25-13, 15-9 |
Runda a doua
Ziua 12 - 5 ianuarie 2020 PalaCorigliano , Corigliano-Rossano | Renașterea Lagonegro | 2 - 3 | Olimpia Bergamo | 14-25, 25-20, 19-25, 25-23, 14-16 |
Ziua 13 - 11 ianuarie 2020 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | Peimar | 22-25, 23-25, 25-22, 25-19, 15-9 |
Ziua 14 - 19 ianuarie 2020 PalaGrotte , Castellana Grotte | Materdomini | 1 - 3 | Olimpia Bergamo | 19-25, 21-25, 25-21, 21-25 |
Ziua 15 - 26 ianuarie 2020 PalaMensSana , Siena | Emma Villas | 1 - 3 | Olimpia Bergamo | 24-26, 23-25, 25-23, 13-25 |
Ziua 16 - 1 februarie 2020 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 1 | Neînfricată Ortona | 20-25, 26-24, 25-19, 25-22 |
Ziua 17 - 9 februarie 2020 PalaGrotte , Castellana Grotte | Noul Mater | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 23-25, 22-25, 21-25 |
Ziua 18 - 16 februarie 2020 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Tricolor | 25-21, 25-15, 25-14 |
Ziua 19 - 1 martie 2020 PalaParenti , Santa Croce sull'Arno | Lupii Sfintei Cruci | - | Olimpia Bergamo | anulat |
Ziua 20 - 8 martie 2020 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | - | Libertas Brianza | anulat |
Ziua 21 - 15 martie 2020 Sala de sport , Bergamo | Olimpia Bergamo | - | Mondovì | anulat |
Ziua 22 - 22 martie 2020 PalaSanFilippo , Brescia | Atlantis Brescia | - | Olimpia Bergamo | anulat |
Cupa Italiei Serie A2 / A3
Faza eliminatorie
Sferturi de finală - 15 ianuarie 2020 PalaGrotte , Castellana Grotte | Noul Mater | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 23-25, 17-25, 20-25 |
Semifinale - 29 ianuarie 2020 PalaMensSana , Siena | Emma Villas | 2 - 3 | Olimpia Bergamo | 24-26, 25-21, 22-25, 26-24, 17-19 |
Final - 23 februarie 2020 Unipol Arena , Casalecchio di Reno | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | Atlantis Brescia | 25-21, 22-25, 25-21, 25-27, 15-13 |
Statistici
Statistica echipei
Competiție | Puncte | In casa | Departe | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. | V. | P. | G. | V. | P. | G. | V. | P. | ||
Seria A2 | 39 | 18 | 14 | 4 | 9 | 8 | 1 | 9 | 6 | 3 |
Cupa Italiei Serie A2 / A3 | - | - | - | - | 2 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 |
Total | - | 18 | 14 | 4 | 11 | 10 | 1 | 12 | 9 | 3 |
G = jocuri jucate; V = jocuri câștigate; P = jocuri pierdute
Statistici jucător
Jucător | Seria A2 | Cupa Italiei Serie A2 / A3 | Total | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. | PT | AV | MV | BV | P. | PT | AV | MV | BV | P. | PT | AV | MV | BV | |
P. Alborghetti | 7 | 32 | 26 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 32 | 26 | 4 | 2 |
P. Battaglia | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
A. Cargioli | 11 | 118 | 88 | 28 | 2 | 3 | 22 | 17 | 4 | 1 | 14 | 140 | 105 | 32 | 3 |
W. da Silva | 18 | 352 | 297 | 24 | 31 | 3 | 65 | 52 | 4 | 9 | 21 | 417 | 349 | 28 | 40 |
D. Della Lunga | 18 | 244 | 195 | 12 | 37 | 3 | 50 | 41 | 1 | 8 | 21 | 294 | 236 | 13 | 45 |
A. Erati | 13 | 110 | 82 | 25 | 3 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 14 | 112 | 83 | 26 | 3 |
P. Fusco | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 21 | 0 | 0 | 0 | 0 |
F. Garnica | 18 | 48 | 22 | 11 | 15 | 3 | 14 | 5 | 4 | 5 | 21 | 62 | 27 | 15 | 20 |
G. Gritti | 17 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | 2 | 0 | 0 | 2 |
A. Preti | 16 | 140 | 125 | 7 | 8 | 1 | 5 | 4 | 0 | 1 | 17 | 145 | 129 | 7 | 9 |
A. Saturnino | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
G. Signorelli | 7 | 31 | 25 | 5 | 1 | 3 | 25 | 17 | 8 | 0 | 10 | 56 | 42 | 13 | 1 |
N. Tiozzo | 15 | 168 | 150 | 14 | 4 | 3 | 35 | 33 | 2 | 0 | 18 | 203 | 183 | 16 | 4 |
N. Zonta | 17 | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 | 20 | 4 | 0 | 0 | 4 |
P = prezență; PT = total puncte; AV = atacuri câștigătoare; MV = ziduri câștigătoare; BV = bătăi câștigătoare
Notă
- ^ Poziția în clasament în momentul întreruperii campionatului.
- ^ Clasificarea Serie A2, prima rundă , pe legavolley.it . Adus pe 27 aprilie 2020 .
- ^ Activitatea sportivă pentru sezonul 2019-20 s-a încheiat , pe federvolley.it , 8 aprilie 2020. Accesat pe 27 aprilie 2020 .
- ^ Clasamentul Serie A2 , pe legavolley.it . Adus pe 27 aprilie 2020 .
- ^ Cupa Italiei Serie A2 / A3 , pe legavolley.it . Adus pe 27 aprilie 2020 .
- ^ Începând cu 5 noiembrie 2019.
linkuri externe
- Site oficial , pe olimpiapallavolo.it .