Volei Olympia 2016-2017
Olimpia Volei | |||
---|---|---|---|
Sezonul 2016-2017 | |||
Antrenor | Gianluca Graziosi | ||
Anexa în a doua | Leonel Carmelino | ||
Președinte | Nicola Caloni | ||
Seria A2 | Al 2-lea | ||
Bazin de promovare | Al 4-lea | ||
Play-off-uri de promovare | Semifinale | ||
Prezență mai mare | Campionat: Cavuto , De Angelis , Hoogendoorn , Marsili , Pierotti (35) Total: Cavuto , De Angelis , Hoogendoorn , Marsili , Pierotti (35) | ||
Cel mai bun marcator | Campionat: Hoogendoorn (744) Total: Hoogendoorn (744) | ||
|
Această intrare colectează informații despre Olympia Volei în competițiile oficiale din sezonul 2016-2017 .
Sezon
Sezonul 2016-17 este pentru Olimpia Volei , sponsorizat de Caloni Agnelli, al șaselea din Serie A2 : echipa revine în campionatul cadet datorită achiziționării titlului sportiv de la Modena Volley Est [1] . Gianluca Graziosi este ales ca antrenor, în timp ce echipa , pe lângă confirmările lui Massimiliano Cioffi , Alex Erati , Andrea Franzoni și Luca Innocenti , vede sosirile lui Oreste Luppi , Oreste Cavuto , Ludovico Carminati , Carlo De Angelis , Sjoerd Hoogendoorn , Marco Pierotti și Igor Jovanović , acesta din urmă a ajuns în actualul campionat, în timp ce cedările lui Alessandro Blasi , Alberto Bellini , Ivan Francescato și Francesco Burbello .
Campionatul se deschide cu înfrângerea acasă provocată de Junior Volley Civita Castellana în timp ce prima victorie vine în a doua zi la Volley Tricolore Reggio Emilia : restul primei runde se caracterizează printr-o serie de rezultate fluctuante care conduc clubul bergamonez pe locul cinci în clasament, nu este util pentru calificarea în Cupa Italiei Serie A2 [2] . A doua rundă vede Olimpia Volei întotdeauna victorioasă, cu excepția unei singure înfrângeri, în a douăsprezecea zi, împotriva lui Marconi Volley Spoleto , închizând sezonul regulat pe locul doi în grupa lor și accesând bazinul de promovare [3] . În faza a doua a turneului, în prima rundă, câștigă toate jocurile jucate, cu excepția celei din ultima zi, în timp ce în runda a doua câștigă toate cele jucate acasă și le pierde pe cele jucate în deplasare: ocupă locul patru [4] . În sferturile de finală ale play-off-urilor de promovare, ea depășește Junior Volley Civita Castellana în două meciuri, doar pentru a fi eliminată în semifinale de New Mater Volley : de fapt, după ce a fost înaintea a două meciuri, ea le pierde pe cele trei provocări ulterioare împotriva formării Castellanei Grotte [5] .
Organigrama corporativă
Zona directivă
- Președinte: Nicola Caloni
- Președinte de onoare: Nuccio Longhi
- Vicepreședinte: Angelo Agnelli, Enrico Negretti
- Secretariat: Michele Mologni
Zona organizatorică
- Director general: Matteo Pesenti
- Director sportiv: Vito Insalata
- Manager de echipă: Mauro Mangialardo
- Manager logistică: Roberto Bonetti
- Managerul sălii de sport: Luciano Caironi, Stefano Carobbio, Andrea Losurdo
Zona tehnică
- Antrenor: Gianluca Graziosi
- Al doilea antrenor: Leonel Carmelino
- Omul cercetaș: Federico Bigoni
Zona de comunicare
- Ofițer de presă:
- Manager comunicare: Federico Errante
- Fotograf: Luca Giuliani
- Relații externe: Mauro Mangialardo
- Manager evenimente: Graziano Perniceni
- Manager acreditare: Piera Macrì
- Manager casă de bilete: Grazia Restani
Zona de marketing
- Director de marketing: Mauro Mangialardo
Zona de sănătate
- Doctor: Gianluca Cotroneo, Maurizio Mura
- Antrenor atletic: Daniele Marchetti
- Fizioterapeut: Ivan Moleri
- Nutriționist: Paola Amadeo
Roz
Nu. | Nume | Rol | Data de nastere | Naționalitatea sportivă |
---|---|---|---|---|
1 | Oreste Luppi | C. | 22 aprilie 1983 | Italia |
2 | Luca Innocenti | S. | 25 iulie 1991 | Italia |
3 | Sebastiano Marsili | P. | 8 decembrie 1996 | Italia |
4 | Marco Pierotti | S. | 19 iunie 1996 | Italia |
5 | Oreste Cavuto | S. | 5 decembrie 1996 | Italia |
6 | Massimiliano Cioffi | C. | 24 iulie 1992 | Italia |
7 | Andrea Franzoni | L | 7 mai 1989 | Italia |
8 | Carlo De Angelis | L | 10 ianuarie 1996 | Italia |
9 | Ludovico Carminati | S / O | 21 septembrie 1992 | Italia |
10 | Sjoerd Hoogendoorn | S / O | 17 februarie 1991 | Olanda |
11 | Alex Erati | C. | 24 iunie 1994 | Italia |
13 | Nicola Gamba | S. | 10 ianuarie 1997 | Italia |
14 | Igor Jovanović [6] | P. | 17 mai 1990 | Serbia |
17 | Lorenzo Piazza [7] | P. | 3 octombrie 1992 | Italia |
Piaţă
Cumpărături | |||
---|---|---|---|
R. | Nume | din | Mod |
S / O | Ludovico Carminati | Lupii Sfintei Cruci | definitiv |
S. | Oreste Cavuto | Potentino | definitiv |
L | Carlo De Angelis | Trentino | definitiv |
S. | Nicola Gamba | Diavolii roz | definitiv |
S / O | Sjoerd Hoogendoorn | Argos | definitiv |
P. | Igor Jovanović | inactiv | definitiv |
C. | Oreste Luppi | Universal Carpi | definitiv |
P. | Sebastiano Marsili | Civita Castellana | definitiv |
P. | Lorenzo Piazza | Alessano | definitiv |
S. | Marco Pierotti | Potentino | definitiv |
Eliminări | |||
---|---|---|---|
R. | Nume | la | Mod |
S. | Alberto Bellini | Potentino | definitiv |
P. | Alessandro Blasi | Trentino | definitiv |
S. | Aaron Bonizzoni | Montichiari | definitiv |
S / O | Francesco Burbello | Cisano | definitiv |
S / O | Ivan Francescato | Orașul Castello | definitiv |
C. | Salată Vito | - | retras |
P. | Andrea Moro | Garlasco | definitiv |
S. | Federico Moro | Garlasco | definitiv |
P. | Lorenzo Piazza | Renașterea Lagonegro | definitiv |
Rezultate
Seria A2
Sezon regulat
Prima runda
Prima zi - 9 octombrie 2016 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 2 - 3 | Civita Castellana | 25-18, 27-25, 21-25, 19-25, 15-17 |
A doua zi - 16 octombrie 2016 PalaBigi , Reggio Emilia | Tricolor | 2 - 3 | Olimpia Bergamo | 22-25, 20-25, 25-21, 27-25, 15-17 |
Ziua 3 - 23 octombrie 2016 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 0 - 3 | Marconi | 17-25, 17-25, 21-25 |
A 4-a zi - 29 octombrie 2016 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 2 - 3 | Mondovì | 17-25, 25-16, 22-25, 25-14, 6-15 |
A 5-a zi - 6 noiembrie 2016 PalaGrotte , Castellana Grotte | Materdomini | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 21-25, 21-25, 20-25 |
A șasea zi - 12 noiembrie 2016 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Libertas Brianza | 25-18, 25-23, 25-16 |
Ziua 7 - 20 noiembrie 2016 Palasport Grottazzolina , Grottazzolina | M&G | 3 - 2 | Olimpia Bergamo | 19-25, 25-21, 17-25, 25-23, 15-11 |
8a zi - 26 noiembrie 2016 Sala de sport , Brendola | Castellana | 3 - 2 | Olimpia Bergamo | 18-25, 25-22, 25-14, 22-25, 17-15 |
Ziua 9 - 3 decembrie 2016 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 1 | Atlantis Brescia | 21-25, 25-22, 25-19, 25-22 |
Runda a doua
Ziua 10 - 8 decembrie 2016 Sala de sport , Montefiascone | Civita Castellana | 2 - 3 | Olimpia Bergamo | 25-23, 25-20, 21-25, 19-25, 14-16 |
Ziua 11-11 decembrie 2016 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | Tricolor | 21-25, 25-18, 22-25, 25-22, 15-7 |
Ziua 12 - 18 decembrie 2016 PalaRota , Spoleto | Marconi | 3 - 1 | Olimpia Bergamo | 25-21, 25-22, 24-26, 25-23 |
Ziua 13 - 26 decembrie 2016 PalaManera , Mondovì | Mondovì | 2 - 3 | Olimpia Bergamo | 22-25, 29-27, 25-23, 22-25, 11-15 |
Ziua 14 - 5 ianuarie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | Materdomini | 22-25, 25-20, 25-15, 20-25, 15-12 |
Ziua 15 - 8 ianuarie 2017 PalaParini , Cantù | Libertas Brianza | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 21-25, 24-26, 21-25 |
Ziua 16 - 15 ianuarie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | M&G | 25-20, 19-25, 25-17, 21-25, 15-8 |
Ziua 17 - 25 ianuarie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Castellana | 25-20, 25-16, 25-16 |
Ziua 18 - 5 februarie 2017 PalaSanFilippo , Brescia | Atlantis Brescia | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 22-25, 22-25, 19-25 |
Bazin de promovare
Prima runda
Prima zi - 12 februarie 2017 PalaMalè , Viterbo | Tuscania | 1 - 3 | Olimpia Bergamo | 16-25, 25-22, 19-25, 19-25 |
A doua zi - 16 februarie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Lupii Sfintei Cruci | 25-20, 25-15, 25-23 |
Ziua 3 - 19 februarie 2017 PalaJacazzi , Aversa | Aversa | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 19-25, 23-25, 19-25 |
A 4-a zi - 1 martie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Emma Villas | 32-30, 25-21, 25-23 |
A 5-a zi - 25 februarie 2017 PalaGrotte , Castellana Grotte | Noul Mater | 3 - 1 | Olimpia Bergamo | 25-19, 25-18, 22-25, 27-25 |
Runda a doua
Ziua 6 - 5 martie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Tuscania | 25-18, 25-18, 25-22 |
Ziua 7 - 8 martie 2017 PalaParenti , Santa Croce sull'Arno | Lupii Sfintei Cruci | 3 - 1 | Olimpia Bergamo | 21-25, 25-22, 25-19, 25-18 |
8a zi - 12 martie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 1 | Aversa | 25-18, 18-25, 25-19, 25-21 |
Ziua 9 - 15 martie 2017 PalaEstra , Siena | Emma Villas | 3 - 0 | Olimpia Bergamo | 25-18, 25-19, 29-27 |
Ziua 10 - 19 martie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 2 | Noul Mater | 21-25, 17-25, 25-21, 25-16, 15-9 |
Play-off-uri de promovare
Sferturi de finală (meciul 1) - 26 martie 2017 PalaNorda , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 0 | Civita Castellana | 25-21, 25-19, 25-19 |
Sferturi de finală (meciul 2) - 2 aprilie 2017 Sala de sport , Montefiascone | Civita Castellana | 0 - 3 | Olimpia Bergamo | 18-25, 23-25, 16-25 |
Semifinale (cursa 1) - 9 aprilie 2017 PalaGrotte , Castellana Grotte | Noul Mater | 2 - 3 | Olimpia Bergamo | 25-21, 25-20, 22-25, 20-25, 9-15 |
Semifinale (meciul 2) - 16 aprilie 2017 PalaOlimpia , Bergamo | Olimpia Bergamo | 3 - 1 | Noul Mater | 25-22, 25-23, 13-25, 25-18 |
Semifinale (meciul 3) - 19 aprilie 2017 PalaGrotte , Castellana Grotte | Noul Mater | 3 - 1 | Olimpia Bergamo | 25-22, 25-23, 22-25, 25-14 |
Semifinale (meciul 4) - 22 aprilie 2017 PalaOlimpia , Bergamo | Olimpia Bergamo | 2 - 3 | Noul Mater | 23-25, 25-23, 25-21, 20-25, 14-16 |
Semifinale (joc 5) - 25 aprilie 2017 PalaGrotte , Castellana Grotte | Noul Mater | 3 - 1 | Olimpia Bergamo | 23-25, 25-23, 25-20, 25-23 |
Statistici
Statistica echipei
Competiție | Puncte | In casa | Departe | Total | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
G. | V. | P. | G. | V. | P. | G. | V. | P. | ||
Seria A2 | 30 | 17 | 13 | 4 | 18 | 10 | 8 | 35 | 23 | 12 |
Total | - | 17 | 13 | 4 | 18 | 10 | 8 | 35 | 23 | 12 |
G = jocuri jucate; V = jocuri câștigate; P = jocuri pierdute
Statistici jucător
Jucător | Seria A2 | Total | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
P. | PT | AV | MV | BV | P. | PT | AV | MV | BV | |
L. Carminati | 27 | 5 | 2 | 2 | 1 | 27 | 5 | 2 | 2 | 1 |
O. Cavuto | 35 | 424 | 350 | 32 | 42 | 35 | 424 | 350 | 32 | 42 |
M. Cioffi | 24 | 98 | 64 | 30 | 4 | 24 | 98 | 64 | 30 | 4 |
C. De Angelis | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 0 | 0 | 0 | 0 |
A. Erati | 33 | 171 | 113 | 54 | 4 | 33 | 171 | 113 | 54 | 4 |
A. Franzoni | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | 0 |
N. Leg | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
S. Hoogendoorn | 35 | 744 | 651 | 51 | 42 | 35 | 744 | 651 | 51 | 42 |
L. Innocenti | 32 | 15 | 13 | 0 | 2 | 32 | 15 | 13 | 0 | 2 |
I. Jovanović | 26 | 73 | 33 | 22 | 18 | 26 | 73 | 33 | 22 | 18 |
O. Luppi | 32 | 282 | 180 | 93 | 9 | 32 | 282 | 180 | 93 | 9 |
S. Marsili | 35 | 29 | 3 | 6 | 20 | 35 | 29 | 3 | 6 | 20 |
L. Square | 9 | 12 | 7 | 4 | 1 | 9 | 12 | 7 | 4 | 1 |
M. Pierotti | 35 | 377 | 324 | 18 | 35 | 35 | 377 | 324 | 18 | 35 |
P = prezență; PT = total puncte; AV = atacuri câștigătoare; MV = ziduri câștigătoare; BV = bătăi câștigătoare
Notă
- ^ A2 2016/17: bun venit la Santa Croce și Bergamo , pe volleyball.it . Adus pe 2 iunie 2017 (arhivat din original la 16 august 2016) .
- ^ Clasamentul primei runde a sezonului regulat , pe legavolley.it . Adus pe 2 iunie 2017 .
- ^ Clasamentul final al sezonului regulat , pe legavolley.it . Adus pe 2 iunie 2017 .
- ^ Clasamentul final al bazei de promovare , pe legavolley.it . Adus pe 2 iunie 2017 .
- ^ Faza de play-off de promovare , pe legavolley.it . Adus pe 2 iunie 2017 .
- ^ Începând cu 5 decembrie 2016.
- ^ Până la 4 decembrie 2016.
linkuri externe
- Olimpia Volei - Site oficial , pe olimpiapallavolo.it .
- Lega Volley - Site oficial , pe legavolley.it .