Premiul național pentru scurtmetrajul social Nickelodeon
Salt la navigare Salt la căutare
Premiul Nickelodeon | |
---|---|
Loc | Spoleto ( PG ) |
Ani | 1995 - astăzi |
Gasit de | Marcello Monaco și Luca Valentino Paluello |
Tip | Scurtmetraje tematice sociale |
Site-ul oficial | www.ilcerchio.net/nickelodeon/ |
Premiul Nickelodeon pentru scurtmetraj social s-a născut dintr-o idee a cinefililor Marcello Monaco și Luca Valentino Paluello , dornici să aducă un nou eveniment în Spoleto și înscriind astfel orașul în circuitul italian de scurtmetraj independent .
În acel an, 1995 , a fost de asemenea sărbătorit centenarul nașterii cinematografului și festivalul a plecat de la ideea unei „competiții pentru producții video independente”.
Abia mai târziu, odată cu intrarea ca partener în 2011 a Cooperativei Sociale „Il Cerchio” din Spoleto , s-a făcut alegerea de a face din festival o recenzie pentru scurtmetraje cu temă socială și inițiativa și-a luat aspectul actual.
Rol de onoare
Ediția 1995
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Așteptarea de Giovanni Coda
- Premiul pentru cel mai bun regizor: bunica lui Nicola Barnaba
- Premiul pentru cel mai bun actor: Adamo Antonacci pentru videoclipul I would have a problem de Alessandro Riccio
- Premiul pentru cea mai bună actriță: Roberta Triggiani pentru videoclipul lui Ivan Cotroneo Fino in fondo
- Premiul pentru cea mai bună fotografie: Giovanni Coda pentru videoclipul The wait
- Premiul pentru cel mai bun scenariu: Ruggero Di Paola pentru videoclipul Cum?
- Premiul pentru cea mai bună montare: Giovanni Coda pentru videoclipul The wait
- Premiul pentru cea mai bună muzică originală: Salvatore Giulintano pentru videoclipul Dawn este aproape de Massimo Coglitore
- Mențiuni speciale
- L.Bianchi 1999 Ultima demisie a lui Tonino Pane
- Întoarcerile lui Alberto Giulidori
Ediția din 1996
- Secțiunea de concurs: Ficțiunea scurtă
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: acum totul este clar de Alessandro Riccio
- Premiul pentru cel mai bun regizor: Străinul de Nicola Barnaba
- Premiul pentru cel mai bun actor: Matteo Panero pentru videoclipul Aparent drumuri normale de Paolo Severini
- Premiul pentru cea mai bună actriță: Claudia Renzi pentru videoclip Acum totul este clar de Alessandro Riccio
- Premiul pentru cel mai bun scenariu original: Marcello Gori pentru videoclipul Vineri 17
- Secțiunea competiție: A come Ambiente
- Premiul pentru cel mai bun documentar: Imagini ale Sinisului de Pippo Failla
Ediția din 1997
- Secțiunea competiție: Ficțiune
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: directive de sus de Marcello Gori
- Premiul pentru cel mai bun regizor: Un moment înainte de Valerio Morini
- Premiul pentru cel mai bun actor: Guido Albucci pentru videoclip Un moment înainte de Valerio Morini
- Premiul pentru cea mai bună actriță: Sabina Cesaroni pentru videoclipul The Visionary Age de Duccio Barlucchi și Mauro Tozzi
- Premiul pentru cel mai bun scenariu original: Marcello Gori pentru videoclipul Directives from above de Marcello Gori
- Secțiunea concurență: Mediu
- Premiul pentru cel mai bun documentar: Un frumos Po de Giovanni Raggi
- Mențiuni speciale
- Scurtmetraj: Indiferenta de Michele Rosania
- Scurtmetraj: Pentru Elisa de la Laboratorul Video al Liceului F. Severi din Faenza
- Scurtmetraj: Un moment înainte de Valerio Morini
- Scurtmetraj: Maastricht de Marino și Maria Rosa Rore
- Scurtmetraj: Tir Na Nog (Țara tinereții eterne) de Daniele Iop și Mara Miotto
- Regia: 100 de ani de Nicola Barnaba
- Regizat de: Free Fall de Giovanni Altini
- Regia: O nouă sosire a Școlii Gimnaziale S. Umiltà din Faenza
- Regia: Directivele celeilalte de Marcello Gori
- Regizor: Indiferența de Michele Rosania
- Regizor: Awakening de Lorenzo Pecchioni și Alex De Luigi (WLWL)
- Actor: Ottaviano Enrico pentru videoclipul Directives from above de Marcello Gori
- Actor: Denis Zama pentru videoclipul O nouă sosire a Școlii Gimnaziale S. Umiltà din Faenza
- Actor: Alfredo Guerini pentru videoclipul Free Fall de Giovanni Altini
- Actor: Alex De Luigi pentru videoclipul Awakening de Lorenzo Pecchioni și Alex De Luigi (WLWL)
- Actor: Gianni Calcinai pentru videoclipul Indiferența de Michele Rosania
- Actriță: Luisa Cattaneo pentru videoclipul L'indiferență de Michele Rosania
- Actriță: Elena Samori pentru videoclipul pentru Elisa al Laboratorului video al Liceo Scientifico F. Severi din Faenza
- Actriță: Margherita Banelli pentru videoclip Un moment înainte de Valerio Morini
- Scenariul: Vid de pierdut de Roberto Campagna și Elena De Rosa
- Scenariu: Free Fall de Giovanni Altini
- Scenariu: O republică democratică fondată pe opera lui Raffaele Carcano
Ediția 1998
- Secțiunea competiție: Scurt
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Culori în întunericul Școlii Medii S. Umiltà
- Secțiunea competiție: Foarte scurtă
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Întoarceți-vă la Palazzo San Giacomo adevărata sa imagine a Adresei artistice a liceului european S. Umiltà
- Secțiunea concurență: Mediu
- Premiul pentru cel mai bun videoclip de mediu: Lamentazioni de Oscar Sartori
- Mențiuni speciale
- Muzică: Nopți de Matteo Lolli
- Muzică: o miercuri pentru săpunuri de Riccardo Marchesini
- Scurtmetraj: Anima largo de Alessandro Riccio
- Film de scurt metraj: superhearing Marcello Gori
Ediția 2000
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: O zi de iarnă de Paolo Caredda
- Secțiunea concurs: Tema socială
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: O zi de iarnă de Paolo Caredda
- Mențiuni speciale
- Cadrele minții de Valerio Morini
- Clădirea de Nicola Barnaba
- Bărbați (o poveste) de Giuseppe Gagliardi
Ediția 2001
- Secțiunea de concurs: visul lui Artemidoro
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: lucrare neagră de Sabrina Masala
- Secțiunea competiție: Spoleto Corto Giovani
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Ascultați-ne de la Școala Elementară S. Humility
- Secțiunea de concurs: Cult Movie
- Premiu Cel mai bun scurtmetraj: Micul dejun Elena La Ferla
- Mențiuni speciale
- Că nu există Marko Zizic
- Risc !!? de Mario Chiaiese și Gianni Scevola
- Despre mine de Alessandro Riccio
- Sgneg! de Leonardo Speri
Ediția 2002
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj
- Două piese nebunești de Giulia Brazzale și Pierluca Arabi (ex aequo)
- Șapte linii de istorie de Paolo Di Nicola (ex aequo)
- Mențiune specială: Glob de Jacopo Martinoni
Ediția 2003
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Sperietoarea de Elisabetta Bernardini
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „L'INCROCIO” de Andrea Lato
- „DACĂ NU CĂUTI MUNCĂ, MUNCA CĂUTĂ PENTRU TINE” de Giuseppe Scutellà
- „ZGOMOTUL MUZICII” de Riccardo Bellucci
- "UE 'PAISA'! - ACT 1 / FRANCHEIN" de Gianni Torres
- „VOYAGER (ALTE LUMI POSIBILE)” de Luca Santiago și Rita Galeotti
Ediția 2004
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Dacă bunicul meu știa de Lorenzo Tozzi și Emanuele Tozzi
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „B / N” de Enrico Vanni
- „Așa merge” de Leonardo Moro
- „Deliciul parcului” de Adriano Sforzi
- „Sperietoarea” de Cesare Fragnelli și Cinema Sud
- „Memento” de Iole Waringh
- „Când iubești vezi” de Fabrizio Boni
- „Vlora 1991” de Roberto De Feo
Ediția 2005
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: atribuire în clasă de Daniele Cascella
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „Atingerea magică” de Lorenzo Faccenda
- „Închiriere casă” de Emanuele și Lorenzo Tozzi
- „Via dell'arte” de Francesco Lopez
- Mențiune specială a juriului asistenților sociali:
- Frontul lui Francesco Lopez
- Baiano de Elisabetta Bernardini
Ediția 2006
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Tana libero tutti de Vito Palmieri
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- Văzut cât de norocos ești de Yuri Rossi
- OFERTE SPECIALE de Gianni Gatti
- NANO ȘI FAUSTO de Adriano Sforzi
- SUNEK IMPULSO de Paolo Massimiliano Gagliardi
- După toată confuzia de Paolo Massari, Francesca Maria Conti și Roberto Ippolito.
- Mențiuni speciale din juriul criticilor
- Oferte speciale de Gianni Gatti
- Văzut cât de norocos ești de Yuri Rossi
- Mențiune specială a juriului asistenților sociali:
- Călătorind fără piese realizate de Collettivo Teatro Animazione Orvieto
- Sosește formația creată de Cineclub Detour și cooperativa socială COTRAD ONLUS
- Mențiune specială de către juriul Liceo Ginnasio F. Frezzi di Foligno: oferte speciale de Gianni Gatti
Ediția 2007
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Unchiul este acolo! de Andrea Castoldi
- Premiul criticii: piciorul lui Diego de Gianfranco Gallo
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „Like your brother” de Daniele Santonicola - Nocera Inferiore (SA)
- „Rețeta fericirii” de Fabio Bimbati - Rovigo (RO)
- „Piciorul lui Diego” de Gianfranco Gallo
- „Schizofrenie” de Paolo Ameli - Milano (MI)
- „Lacreme napulitane” de Francesco Satta - Bologna (BO)
- „Ziua Eva” de Clara Salgado - Pordenone (PN)
- Mențiune specială: Eva 's Day de Clara Salgado
Ediția 2008
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Cel mai bun prieten al lui Daniele Santonicola
- Premiul Criticii: cel mai bun prieten al lui Daniele Santonicola
- Premiul special Courts of Evasion: Locul meu în lume de Lorenzo Tozzi
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- "Cine este Scufița Roșie?" de Eva Ciuk (RM)
- „Asade” de Daniele Balboni (BO)
- Mențiune specială a juriului de selecție: circulară de noapte a lui Paolo Carboni
Ediția 2009
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Mâna spartă de Duccio Brunetti
- Premiul criticii: O privire asupra libertății de Pietro Malegori
- Premiul special Courts of Evasion:
- Ora 25 și 1/2 de Luca Boni (ex aequo)
- Punctul de vedere al lui Michele Banzato (ex aequo)
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- PATTAYA IS PARADISE de Paky Perna (NA)
- I AM CALABRESE de Antonio Malfitano (CS)
- THE DARK de Alessandro Riccardi (FR)
- ULTIMA PLAGĂ de Matteo Lucidi (PG)
- EL MUEBLE DE LAS FOTOS (MOBILIERUL FOTO) de Giovanni Maccelli (PO)
- Raportarea specială a operatorilor centrelor pentru copii și tineret din zona teritorială n. 9 din Umbria: Anna Politkovskaja, concert pentru voce solo de Ferdinando Maddaloni
Ediția 2010
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: As I am de Daniele Santonicola
- Premiul criticii: Xie Zi de Giuseppe Marco Albano
- Premiul special Courts of Evasion: Xie Zi de Giuseppe Marco Albano
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „Întâlniri” de un grup de adolescenți sub îndrumarea lui Dino Giarrusso pentru Fundația „Silvano Andolfi” - Roma (RM)
- „În închisoarea mea” de Alessandro Grande - Roma (RM)
- "The smulge (Lo strappo)" de Miguel Aguierre Garcìa - Madrid (Spania)
- „Dacă trebuie să plecăm, să mergem” de Vito Palmieri - Bitonto (BA)
- „Eva” de Ivano Fachin - Modica (BG)
- Mențiune specială a juriului de selecție:
- - Dar când te căsătorești? al ASPAL SRL Servicii și proiecte pentru companii Alessandria - Alessandria (AL)
- "Still Fighting" de Samuele Malfatti - Roma (RM)
Ediția 2011
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Macula cieca de Pasquale Cangiano
- Premiul criticii: Caffè capo de Andrea Zaccariello și Paolo Rossi
- Premiul special Courts of Evasion:
- Hainele murdare nu sunt spălate în casa lui Lorenzo Tozzi și M. Elena Rosati (ex aequo)
- Macula blind de Pasquale Cangiano (ex aequo)
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „Ai viitorul tău în mână” de Enrico Maria Artale - Roma (RM)
- „Gamba trista” de Francesco Filippi - S. Lazzaro di Savena (BO)
- „Am fost întotdeauna„ Chiara ”„ de Alessandro Daquino - Pistoia (PT)
- „Vodka tonic” de Ivano Fachin - Modica (RG)
Ediția 2012
- Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj: Smile de Matteo Pianezzi
- Premiul criticii:
- În partea dreaptă jos a lui Valerio Groppa (ex aequo)
- Quell'estate al mare de Anita Rivaroli și Irene Tommasi (ex aequo)
- Premiul special Courts of Evasion: în partea dreaptă jos de Valerio Groppa
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „I TWEET” de Mario Parruccini - New York City (SUA)
- „RAMIRO” de Adam Selo - Bologna (BO)
- „SCARPA” de Alessia De Ninno - Florența (FI)
- Raportarea juriului de selecție pentru viziunea juriului pentru tineret:
- „DISCOTECHE PSICOTROPE - FCM” de Lorenzo Del Re - Roma (RM)
- „DIN cealaltă parte” de Marco Rota - Corsico (MI)
- „FRONTIERS” de Hermes Mangialardo - Copertino (LE)
Ediția 2013
- Premiul juriului pentru tineret: Ngutu de Felipe Del Olmo și Daniel Valledor (Spania)
- Premiul juriului criticii: Mi ojo derecho de Josecho De Linares (Spania)
- Premiul Courts of Evasion: Matilde de Vito Palmieri
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- „Asesinato en la villa” de Carlota Coronado (Spania)
- „Margerita” de Alessandro Grande (RM)
- „Pre Charity” de Flavio Costa (RM)
- „Black Tomato” de Rossella Anitori, Antonio Laforgia și Raffaele Petralla (RM)
- Mențiuni speciale din partea juriului de selecție
- Cei care caută ... nu-i găsesc pe Liberto Savoca, Francesca Rizzato, Diego Rizzato
- Francesco și Bjorn de Fausto Caviglia
- Rușine și ochelari de Alessandro Riconda
Ediția 2014
- Premiul juriului pentru tineret: Acabo de tener un sueño (Am avut doar un vis) de Javier Navarro (Spania)
- Premiul juriului criticii: Zweibettzimmer (cameră dublă) de Fabian Giessler (Germania)
- Premiul Courts of Evasion: Thriller de Giuseppe Marco Albano (TA)
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- Vivo e Veneto de Francesco Bovo și Alessandro Pittoni (PD)
- În buzunarul hainei lui Marco Di Gerlando (GE)
- Telefon comercial Azzurro de Laura Biggi (Carrara MS)
- Razvan de Mohamed Hossameldin (RM)
Ediția 2015
- Premiul juriului pentru tineret: Anna bellolook de Vito Palmieri (Bologna)
- Premiul juriului criticilor: Cumpărături sexy de Adam Selo și Antonio Benedetto (Bologna)
- Premiul Courts of Evasion: Pita de Gabriele Sheepard (Genova)
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- Cine face Othello? de David Fratini (Roma)
- Piùmé de Giordano Torreggiani (Terni)
- Silencios de Jesús Méndez (Spania)
- Micul nostru secret de Franco Montanaro (Bologna)
Ediția 2016
- Premiul pentru juriul tânăr „Cel mai bun scurtmetraj”: Două picioare stângi de Isabella Salvetti (RM)
- Premiul juriului criticii: Hostal Eden de Gonzaga Manso (Spania)
- Premiul „Courts of Evasion” (Juriul deținuților din închisoarea Spoleto): Două picioare stângi de Isabella Salvetti (RM)
- Premiul „In Cammino” (Juriul solicitanților de azil din Spoleto și Castel Ritaldi): scaunul din carton de Marco Zuin (TV)
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- Planul lui Jesús Martínez și Antonio Pérez (Spania)
- Povestiri din poarta a 3-a de Daniele Lucaferri (RM)
- Nta 'este trecerea lui Davide D'Angelo (Colli del Tronto - AP)
- Amintiri cu Anna și cu mine de Giovanni Sterle și Alessandro Ballardin (Schio - VI)
- Unico de Claudio D'Avascio (NA)
Ediția 2017
- Premiul pentru juriul tânăr „Cel mai bun scurtmetraj”: Supermènn de Rosario Bizzarro (Melito-NA)
- Premiul juriului criticii: Supermènn de Rosario Bizzarro (Melito-NA)
- Premiul „Curțile de evaziune” (Juriul deținuților din închisoarea Spoleto): Numele meu este Emidio Mastrodomenico și sunt partizan al Daniele Cascella (San Ferdinando di Puglia-BT)
- Premiul „In Cammino” (Juriul solicitanților de azil din Spoleto și Castel Ritaldi): Vacanțe separate de Gabriele Bròcani (LT)
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- Plouă de Ciro D'Emilio (RM)
- Mirko de Stefano Sbrulli (Pavona-RM)
- Spune că e mai bine! de Sebastiano Bazzichi (MS)
- Montaj de Luca Moltisanti (Giffoni Valle Piana-SA)
- Amira de Luca Lepone (RM)
Ediția 2018
- Premiul pentru juriul tânăr „Cel mai bun scurtmetraj”: BALO de Marco Di Gerlando și Ludovica Gibelli
- Premiul juriului criticilor: ZIUA de Pippo Mezzapesa
- Premiul „Curțile de evaziune” (Juriul deținuților Casei Penitenciare Spoleto): ZIUA de Pippo Mezzapesa
- Premiul „In Cammino” (Juriul solicitanților de azil din Spoleto și Castel Ritaldi): BALO de Marco Di Gerlando și Ludovica Gibelli
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”
- Ultimul ninja al lui Mattia Riccio
- Viața colorată a lui Jenny P. de Daniele Barbiero
- Manichiură de Francesco Natale
- Culori de babel de Luca De Paolis
- Să luăm școala acolo unde nu există! de Gianmarco D'Agostino
- Martino de Luigi Di Domenico
Ediția 2019
- Premiul pentru juriul tânăr „Cel mai bun scurtmetraj”: Humanitas de Federico Mamone
- Premiul juriului criticilor: numirea lui Marco di Gerlando și Ludovica Gibelli
- Premiul „Courts of Evasion” (Juriul deținuților Casei de închisoare Spoleto): Humanitas de Federico Mamone
- Premiul „In Cammino” (Juriul solicitanților de azil din Spoleto și Castel Ritaldi): necunoscut tip Quel de Vincenzo Totaro
- Mențiune specială „Juriul INFORMAGIOVANI din Spoleto”:
- Social de Fabrizio Cantalupo
- Plecări ale lui Nicolas Morganti Patrignani
- Premiul juriului de selecție „FINALISTI”:
- Aliluia de Paolo Geremei
- 11 de Piergiorgio Martena
- CASANepal, un loc pentru a începe de la Matteo Poddie
- Poveștile lui Adam de Giuseppe L'Andolina
linkuri externe
- Site oficial , pe ilcerchio.net .