Scrimă la Jocurile Olimpiadei XX - Sabia echipei masculine
Salt la navigare Salt la căutare
Sabia echipei masculine Munchen 1972 | |||
---|---|---|---|
Informații generale | |||
Loc | Fechthallen I, München | ||
Perioadă | 8-9 septembrie 1972 | ||
Participanți | 20 de echipe naționale | ||
Podium | |||
Ediția anterioară și următoarea | |||
|
Scrimă a Munchen 1972 | ||||
---|---|---|---|---|
Folie ind | bărbați | femei | ||
Folie pătrată | bărbați | femei | ||
Sabie ind | bărbați | |||
Sword sq | bărbați | |||
Ind. Sabre | bărbați | |||
Sabre sq | bărbați |
Competiția de sabie a echipei de scrimă masculină la Jocurile Olimpiadei XX a avut loc pe 8 și 9 septembrie 1972 la Fechthallen I din München .
Program
Data | Rundă | Notă |
---|---|---|
8 septembrie | Prima rundă | 5 runde de eliminare |
8 septembrie | Sferturi de finala | |
9 septembrie | Semifinale | |
9 septembrie | Finale |
Întâlniri
Primul stagiu
5 grupuri. Primele 6 echipe, bazate pe procentul de victorii / pierderi și atacuri pierdute / atacuri pierdute, avansează în sferturile de finală. De la 7 la 10 până în optimile de finală.
Grupa A
- Clasament
Pos. | Țară | Victorii | TU | DA | Întâlniri | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Franţa | 3 | 31 | 14 | X | 9-4 | 10-6 | 12-4 |
2 | Norvegia | 2 | 26 | 19 | 4-9 | X | 9-7 | 13-3 |
3 | Marea Britanie | 0 | 13 | 19 | 6-10 | 7-9 | X | ND |
4 | Liban | 0 | 7 | 25 | 4-12 | 3-13 | ND | X |
- Întâlniri
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
François Jeanne (2), Jacques Brodin (4) Pierre Marchand (2), Jean-Pierre Allemand (4) | ÎNTRE | 12 | 4 | LIB | Ali Chekr (2), Ali Sleiman (2) Yves Daniel Darricau (0), Fawzi Merhi (0) |
Jan von Koss (1), Jeppe Normann (4) Ole Mørch (4), Claus Mørch Jr. (0) | NICI | 9 | 7 | GBR | Ralph Johnson (1), Graham Paul (2) Henry Hoskyns (2), Teddy Bourne (2) |
François Jeanne (3), Jacques Brodin (3) Jean-Pierre Allemand (4), Pierre Marchand (0) | ÎNTRE | 10 | 6 | GBR | Teddy Bourne (1), Henry Hoskyns (3) Graham Paul (1), Ted Hudson (1) |
Jan von Koss (4), Jeppe Normann (4) Ole Mørch (2), Claus Mørch Jr. (3) | NICI | 13 | 3 | LIB | Ali Chekr (1), Ali Sleiman (1) Yves Daniel Darricau (1), Fawzi Merhi (0) |
François Jeanne (3), Jacques Brodin (2) Jean-Pierre Allemand (2), Jacques La Degaillerie (2) | ÎNTRE | 9 | 4 | NICI | Ole Mørch (3), Jeppe Normann (1) Claus Mørch Jr. (0), Ole Mørch (0) |
Grupa B.
- Clasament
Pos. | Țară | Victorii | TU | DA | Întâlniri | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietică | 3 | 35 | 9 | X | 9-3 | 13-3 | 13-3 |
2 | Austria | 2 | 24 | 20 | 3-9 | X | 9-7 | 12-4 |
3 | Italia | 0 | 10 | 22 | 3-13 | 7-9 | X | ND |
4 | Canada | 0 | 7 | 25 | 3-13 | 4-12 | ND | X |
- Întâlniri
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
Georgi Zažitski (3), Viktor Modzalevskij (3) Sergej Paramonov (3), Igor Valetov (4) | URS | 13 | 3 | POATE SA | Magdy Conyd (1), Gerry Wiedel (1) Lester Wong (1), Herbert Obst (0) |
Karl-Heinz Müller (2), Rudolf Trost (3) Roland Losert (3), Herbert Polzhuber (1) | AUT | 9 | 7 | ITA | Nicola Granieri (4), Gianluigi Saccaro (1) Claudio Francesconi (1), Pier Alberto Testoni (1) |
Georgi Zažitski (4), Hryhorij Kriss (2) Viktor Modzalevskij (4), Igor Valetov (3) | URS | 13 | 3 | ITA | Claudio Francesconi (1), Pier Alberto Testoni (2) Nicola Granieri (0), Gianluigi Placella (0) |
Karl-Heinz Müller (3), Rudolf Trost (3) Roland Losert (3), Herbert Polzhuber (3) | AUT | 12 | 4 | POATE SA | Magdy Conyd (2), Gerry Wiedel (2) Herbert Obst (0), Lester Wong (0) |
Viktor Modzalevskij (3), Sergej Paramonov (2) Georgi Zažitski (1), Hryhorij Kriss (3) | URS | 9 | 3 | AUT | Karl-Heinz Müller (1), Roland Losert (1) Rudolf Trost (1), Herbert Polzhuber (0) |
Grupa C
- Clasament
Pos. | Țară | Victorii | TU | DA | Întâlniri | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ungaria | 2 | 31 | 14 | X | 5-10 | 10-4 | 16-0 |
2 | Suedia | 2 | 27 | 18 | 10-5 | X | 7-8 | 10-5 |
3 | Germania de vest | 2 | 20 | 21 | 4-10 | 8-7 | X | 8-4 |
4 | Danemarca | 0 | 9 | 34 | 0-16 | 5-10 | 4-8 | X |
- Întâlniri
Grupa D
- Clasament
Pos. | Țară | Victorii | TU | DA | Întâlniri | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | elvețian | 3 | 36 | 11 | X | 9-6 | 12-4 | 15-1 |
2 | Polonia | 2 | 26 | 20 | 6-9 | X | 9-6 | 11-5 |
3 | Luxemburg | 0 | 10 | 21 | 4-12 | 6-9 | X | ND |
4 | Mexic | 0 | 6 | 26 | 1-15 | 5-11 | ND | X |
- Întâlniri
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
Bohdan Andrzejewski (2), Jerzy Janikowski (2) Henryk Nielaba (3), Kazimierz Barburski (2) | POL | 9 | 6 | LUX | Robert Schiel (2), Aly Doerfel (2) Alain Anen (2), Romain Manelli (0) |
Peter Lötscher (4), Christian Kauter (3) Guy Evéquoz (4), Daniel Giger (4) | SUI | 15 | 1 | MEX | Carlos Calderón (0), Jorge Castillejos (1) Hermilo Leal (0), Luis Stephens (0) |
Jerzy Janikowski (3), Bogdan Gonsior (3) Bohdan Andrzejewski (3), Kazimierz Barburski (2) | POL | 11 | 5 | MEX | Carlos Calderón (3), Jorge Castillejos (1) Hermilo Leal (0), Luis Stephens (1) |
Guy Evéquoz (2), François Suchanecki (3) Daniel Giger (3), Christian Kauter (4) | SUI | 12 | 4 | LUX | Robert Schiel (2), Romain Manelli (1) Alain Anen (1), Aly Doerfel (0) |
François Suchanecki (2), Peter Lötscher (3) Daniel Giger (2), Christian Kauter (2) | SUI | 9 | 6 | POL | Bogdan Gonsior (1), Bohdan Andrzejewski (2) Kazimierz Barburski (1), Henryk Nielaba (2) |
Grupa E
- Clasament
Pos. | Țară | Victorii | TU | DA | Întâlniri | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | România | 2 | 32 | 16 | X | 8-8 | 11-5 | 13-3 |
2 | Statele Unite | 2 | 30 | 18 | 8-8 | X | 8-8 | 14-2 |
3 | Germania de Est | 2 | 26 | 22 | 5-11 | 8-8 | X | 13-3 |
4 | Argentina | 0 | 8 | 40 | 3-13 | 2-14 | 3-13 | X |
- Întâlniri
Eliminare directă
Optimi | Sferturi de finala | Semifinale | Finala | |||||||||||||||
Ungaria | 9 | |||||||||||||||||
Polonia | 1 | |||||||||||||||||
Ungaria | 8 | |||||||||||||||||
Uniunea Sovietică | 5 | |||||||||||||||||
Uniunea Sovietică | 8 | |||||||||||||||||
Suedia | 9 | Suedia | 7 | |||||||||||||||
Statele Unite | 2 | Ungaria | 9 | |||||||||||||||
elvețian | 4 | |||||||||||||||||
elvețian | 9 | |||||||||||||||||
România | 2 | |||||||||||||||||
elvețian | 8 | Locul 3 | ||||||||||||||||
Franţa | 5 | |||||||||||||||||
Franţa | 8 | Uniunea Sovietică | 9 | |||||||||||||||
Norvegia | 9 | Norvegia | 2 | Franţa | 4 | |||||||||||||
Austria | 3 |
- Turneu de consolare
Semifinale locul 5 | Locul 5 final | |||||||
România | 9 | |||||||
Norvegia | 5 | |||||||
România | 9 | |||||||
Polonia | 3 | |||||||
Polonia | 9 | |||||||
Suedia | 7 |
Optimi
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
Jan von Koss (3), Jeppe Normann (2) Ole Mørch (2), Claus Mørch Jr. (2) | NICI | 9 | 3 | AUT | Rudolf Trost (1), Roland Losert (1) Herbert Polzhuber (1), Karl-Heinz Müller (0) |
Orvar Jönsson (3), Rolf Edling (3) Orvar Jönsson (2), Per Sundberg (1) | SWE | 9 | 2 | Statele Unite ale Americii | Scotty Bozek (1), James Melcher (1) George Masin (0), Stephen Netburn (0) |
Sferturi de finala
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
François Jeanne (1), Jacques Brodin (3) Jean-Pierre Allemand (2), Jacques La Degaillerie (2) | ÎNTRE | 8 | 2 | NICI | Ole Mørch (1), Claus Mørch Jr. (1) Jan von Koss (0), Jeppe Normann (0) |
François Suchanecki (2), Peter Lötscher (2) Daniel Giger (3), Christian Kauter (2) | SUI | 9 | 2 | ROU | Constantin Duțu (1), Anton Pongratz (1) Nicolae Iorgu (0), Alexandru Istrate (0) |
István Osztrics (3), Győző Kulcsár (3) Csaba Fenyvesi (1), Pál Schmitt (2) | HUN | 9 | 1 | POL | Henryk Nielaba (1), Bohdan Andrzejewski (0) Jerzy Janikowski (0), Bogdan Gonsior (0) |
Hryhorij Kriss (2), Viktor Modzalevskij (1) Igor Valetov (2), Sergej Paramonov (3) | URS | 8 | 7 | SWE | Rolf Edling (3), Orvar Jönsson (1) Carl von Essen (3), Per Sundberg (0) |
Semifinale locul 5
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
Anton Pongratz (4), Costică Bărăgan (3) Alexandru Istrate (1), Constantin Duțu (1) | ROU | 9 | 5 | NICI | Ole Mørch (2), Jeppe Normann (1) Claus Mørch Jr. (2), Jan von Koss (0) |
Henryk Nielaba (3), Bohdan Andrzejewski (2) Jerzy Janikowski (2), Kazimierz Barburski (2) | POL | 9 | 7 | SWE | Orvar Jönsson (3), Rolf Edling (2) Carl von Essen (2), Hans Wieselgren (0) |
Semifinale
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
Győző Kulcsár (2), Csaba Fenyvesi (4) Pál Schmitt (2), István Osztrics (0) | HUN | 8 | 5 | URS | Hryhorij Kriss (1), Georgi Zažitski (2) Igor Valetov (1), Sergej Paramonov (1) |
François Suchanecki (2), Guy Evéquoz (3) Daniel Giger (2), Christian Kauter (1) | SUI | 8 | 5 | ÎNTRE | Jacques Brodin (1), Jean-Pierre Allemand (3) Jacques La Degaillerie (1), François Jeanne (0) |
Finale
Sportivi (victorii individuale) | Țară | VT | VT | Țară | Sportivi (victorii individuale) |
---|---|---|---|---|---|
Locul 5 final | |||||
Anton Pongratz (2), Costică Bărăgan (2) Constantin Duțu (2), Alexandru Istrate (3) | ROU | 9 | 3 | POL | Henryk Nielaba (1), Kazimierz Barburski (2) Bohdan Andrzejewski (0), Bogdan Gonsior (0) |
Locul 3 final | |||||
Viktor Modzalevskij (3), Georgi Zažitski (2) Sergej Paramonov (2), Igor Valetov (2) | URS | 9 | 4 | ÎNTRE | François Jeanne (1), Jacques Brodin (1) Jacques La Degaillerie (2), Jean-Pierre Allemand (0) |
Locul 1 final | |||||
Sándor Erdős (2), Győző Kulcsár (2) Csaba Fenyvesi (2), Pál Schmitt (2) | HUN | 8 | 4 | SUI | Guy Evéquoz (0), Peter Lötscher (0) Daniel Giger (2), Christian Kauter (2) |
Bibliografie
- ( FR ) ( DE ) Comitetul organizator al Jocurilor Olimpice de la München din 1972, Rezultate oficiale , în Die Spiele , München, publicat digital de Fundația LA84, 1972. Accesat la 26 octombrie 2019 .
linkuri externe
- ( RO ) Foaie de referință sportivă despre cursă , pe sports-reference.com . Adus la 28 martie 2020 (Arhivat din original la 9 iunie 2017) .