Serie B1 2014-2015 (volei feminin)
Salt la navigare Salt la căutare
Seria B1 2014-2015 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Seria B1 | ||||
Sport | Volei | ||||
Ediție | 25 | ||||
Administrator | FIPAV Liga Națională de Volei | ||||
La tine acasa | din 18 octombrie 2014 la data de 13 iunie 2015 | ||||
Loc | Italia | ||||
Participanți | 56 | ||||
Rezultate | |||||
Promoții | Golem Liliput Pesaro San Giorgio Porcia | ||||
Retrogradări | Vezi lista | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 737 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
2014-2015 Serie B1 a avut loc în perioada optsprezecelea octombrie 2014 - treisprezece iunie 2015: cincizeci și șase echipe de club din Italia au participat la turneu.
Regulament
Formulă
Echipele, împărțite în patru grupe, au jucat un grup italian , cu meciuri acasă și în deplasare, pentru un total de douăzeci și șase de zile; la sfârșitul sezonului regulat :
- Primul secret al fiecărui grup a intrat în prima rundă de promovare a play-off structurate într - un final a jucat la cel mai bun din cele două victorii din trei jocuri: cei doi câștigători sunt promovateSerie A2 .
- Al doilea și al treilea clasificat al fiecărui grup și cele două înfrângeri în prima rundă de promovare a play-off a intrat în a doua rundă de promovare a play-off, structurate în sferturile de finală (în care a doua și a treia clasificate din fiecare grup) , semifinale și finală (la care cele doua infrangeri in primul tur al play-off de promovare sunt deja calificate), toate a jucat la cele mai bune două victorii din trei jocuri: cei doi câștigători sunt promovate în Serie A2.
- Cei trei de jos ai fiecărei grupe sunt retrogradați în Serie B2 .
Criterii de clasare
Dacă rezultatul final a fost 3-0 sau 3-1, s-au acordat 3 puncte echipei câștigătoare și 0 la acea înfrângere, dacă rezultatul final a fost 3-2, s-au acordat 2 puncte echipei câștigătoare și 1 acelei echipe. înfrângere.
Ordinea de clasare a fost definită pe baza:
- Puncte;
- Numărul de jocuri câștigate;
- Raportul seturilor câștigate / pierdute;
- Raportul punctelor marcate / suferite.
Echipe participante
Grupa A
- AGIL II
- răsărit
- Orago amatori
- Bergamo II
- Castellanza
- Chieri '76 Carol's
- CUS Torino
- Junior Casale
- Mondovì
- Liliput
- Pinerolo
- Properzi
- roșu
- UYBA II
Grupa B
- ATA Trento
- Bruel Bassano
- Cerea
- La Sportivă
- Aripi
- Libertas Martignacco
- LJ II
- Millenium Brescia
- Montale
- Pav Udine
- Piave Pool
- San Giorgio Porcia
- San Lazzaro
- Uniune
Grupa C
- Fortitudo Rieti
- Prieteni Roma
- Idee
- Nottolini Capannori
- Gazdă
- Paie
- Pesaro
- San Giustino
- San Micheal
- Todi
- Trevi
- eu voi vrea
- Wealth Planet Perugia
- Zambelli Orvieto
Turneu
Sezon regulat
Grupa A
Rezultate
|
|
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Liliput | 71 | 26 | 24 | 2 | 76 | 20 | 3.800 | 2 277 | 1 814 | 1,255 |
2. | Pinerolo | 68 | 26 | 23 | 3 | 72 | 20 | 3.600 | 2 184 | 1 799 | 1.214 |
3. | Chieri '76 Carol's | 64 | 26 | 21 | 5 | 71 | 27 | 2.630 | 2 279 | 1 892 | 1.205 |
4. | AGIL II | 47 | 26 | 15 | 11 | 60 | 44 | 1,364 | 2 312 | 2 188 | 1,057 |
5. | Castellanza | 45 | 26 | 15 | 11 | 58 | 42 | 1,381 | 2 174 | 2 098 | 1,036 |
6. | Properzi | 42 | 26 | 13 | 13 | 54 | 49 | 1.102 | 2 246 | 2 174 | 1,033 |
7. | CUS Torino | 41 | 26 | 14 | 12 | 52 | 48 | 1,083 | 2 155 | 2 125 | 1,014 |
8. | răsărit | 39 | 26 | 14 | 12 | 49 | 49 | 1.000 | 2 149 | 2 154 | 0,998 |
9. | Mondovì | 35 | 26 | 12 | 14 | 41 | 46 | 0,891 | 1 915 | 1 914 | 1.001 |
10. | Orago amatori | 29 | 26 | 9 | 17 | 38 | 61 | 0,623 | 2 067 | 2 235 | 0,925 |
11. | UYBA II | 26 | 26 | 9 | 17 | 37 | 59 | 0.627 | 1 921 | 2 151 | 0,893 |
12. | Bergamo II | 21 | 26 | 7 | 19 | 28 | 62 | 0,452 | 1 801 | 2 070 | 0,870 |
13. | roșu | 14 | 26 | 5 | 21 | 24 | 69 | 0,348 | 1 824 | 2 181 | 0,836 |
14. | Junior Casale | 4 | 26 | 1 | 25 | 11 | 75 | 0,147 | 1 590 | 2 099 | 0,758 |
Legendă:
- Calificat în prima tură de promovare în play-off.
- S-a calificat la promoția din play-off-ul rundei a doua.
- Retrasă în Serie B2.
Grupa B
Rezultate
|
|
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | P. | SV | SP | Raport | PF | PS | Raport |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | San Giorgio Porcia | 61 | 26 | 21 | 5 | 68 | 27 | 2.519 | 2 202 | 1 911 | 1.152 |
2. | Montale | 58 | 26 | 20 | 6 | 67 | 31 | 2.161 | 2 277 | 2 026 | 1.124 |
3. | San Lazzaro | 56 | 26 | 19 | 7 | 64 | 28 | 2.286 | 2 154 | 1 766 | 1.220 |
4. | Millenium Brescia | 54 | 26 | 19 | 7 | 65 | 35 | 1,857 | 2 271 | 2 033 | 1.117 |
5. | Cerea | 53 | 26 | 18 | 8 | 57 | 35 | 1.629 | 2 102 | 1 964 | 1,070 |
6. | ATA Trento | 49 | 26 | 16 | 10 | 58 | 41 | 1.415 | 2 209 | 2 023 | 1,092 |
7. | La Sportivă | 46 | 26 | 15 | 11 | 56 | 42 | 1.333 | 2 183 | 2 084 | 1.048 |
8. | Piave Pool | 41 | 26 | 13 | 13 | 50 | 46 | 1,087 | 2 111 | 2 109 | 1.001 |
9. | Pav Udine | 36 | 26 | 11 | 15 | 42 | 53 | 0,792 | 2 015 | 2 115 | 0,953 |
10. | Libertas Martignacco | 34 | 26 | 12 | 14 | 44 | 53 | 0,830 | 2 135 | 2 154 | 0,991 |
11. | Aripi | 28 | 26 | 10 | 16 | 42 | 61 | 0,689 | 2 134 | 2 317 | 0,921 |
12. | Bruel Bassano | 19 | 26 | 6 | 20 | 31 | 69 | 0,449 | 2 048 | 2 301 | 0,890 |
13. | Uniune | 7 | 26 | 1 | 25 | 16 | 76 | 0,211 | 1 670 | 2 212 | 0,755 |
14. | LJ II | 4 | 26 | 1 | 25 | 12 | 75 | 0,160 | 1 621 | 2 117 | 0,766 |
Legendă:
- Calificat în prima tură de promovare în play-off.
- S-a calificat la promoția din play-off-ul rundei a doua.
- Retrasă în Serie B2.
Grupa C
Rezultate
|
|
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | P | SV | SP | Ratio | PF | PS | Ratio |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Pesaro | 68 | 26 | 24 | 2 | 74 | 19 | 3,895 | 2 186 | 1 728 | 1,265 |
2. | San Michele | 56 | 26 | 19 | 7 | 64 | 39 | 1,641 | 2 273 | 2 141 | 1,062 |
3. | Wealth Planet Perugia | 55 | 26 | 19 | 7 | 61 | 32 | 1,906 | 2 144 | 1 930 | 1,111 |
4. | Zambelli Orvieto | 54 | 26 | 18 | 8 | 64 | 34 | 1,882 | 2 242 | 2 051 | 1,093 |
5. | Idea | 52 | 26 | 17 | 9 | 59 | 36 | 1,639 | 2 170 | 1 985 | 1,093 |
6. | San Giustino | 46 | 26 | 17 | 9 | 57 | 44 | 1,295 | 2 270 | 2 178 | 1,042 |
7. | Nottolini Capannori | 42 | 26 | 14 | 12 | 52 | 46 | 1,130 | 2 132 | 2 056 | 1,037 |
8. | Volleyrò | 35 | 26 | 11 | 15 | 50 | 55 | 0,909 | 2 298 | 2 280 | 1,008 |
9. | Todi | 35 | 26 | 10 | 16 | 47 | 51 | 0,922 | 2 123 | 2 169 | 0,979 |
10. | Friends Roma | 24 | 26 | 8 | 18 | 34 | 62 | 0,548 | 2 022 | 2 144 | 0,943 |
11. | Pagliare | 24 | 26 | 7 | 19 | 37 | 65 | 0,569 | 2 050 | 2 285 | 0,897 |
12. | Ostia | 23 | 26 | 8 | 18 | 36 | 65 | 0,554 | 2 044 | 2 343 | 0,872 |
13. | Trevi | 20 | 26 | 6 | 20 | 31 | 68 | 0,456 | 2 011 | 2 280 | 0,882 |
14. | Fortitudo Rieti | 12 | 26 | 4 | 22 | 22 | 72 | 0,306 | 1 822 | 2 217 | 0,822 |
Legenda:
- Qualificata al primo turno play-off promozione.
- Qualificata al secondo turno play-off promozione.
- Retrocessa in Serie B2.
Girone D
Risultati
|
|
Classifica
Pos. | Squadra | Pt | G | V | P | SV | SP | Ratio | PF | PS | Ratio |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Cisterna | 52 | 24 | 17 | 7 | 60 | 30 | 2,000 | 2 041 | 1 828 | 1,117 |
2. | Golem | 51 | 24 | 17 | 7 | 57 | 31 | 1,839 | 2 038 | 1 830 | 1,114 |
3. | Arzano | 48 | 24 | 17 | 7 | 56 | 35 | 1,600 | 2 044 | 1 956 | 1,045 |
4. | Cutrofiano | 46 | 24 | 16 | 8 | 54 | 38 | 1,421 | 2 044 | 1 939 | 1,054 |
5. | Orizzonte | 43 | 24 | 14 | 10 | 52 | 38 | 1,368 | 2 028 | 1 884 | 1,076 |
6. | Maglie | 42 | 24 | 14 | 10 | 52 | 39 | 1,333 | 1 991 | 1 871 | 1,064 |
7. | Nettuno | 42 | 24 | 14 | 10 | 49 | 39 | 1,256 | 1 989 | 1 878 | 1,059 |
8. | Terracina | 42 | 24 | 14 | 10 | 50 | 40 | 1,250 | 2 029 | 1 918 | 1,058 |
9. | Dannunziana | 33 | 24 | 10 | 14 | 41 | 47 | 0,872 | 1 873 | 1 971 | 0,950 |
10. | Marsala | 31 | 24 | 11 | 13 | 40 | 50 | 0,800 | 1 882 | 1 991 | 0,945 |
11. | San Vito | 26 | 24 | 9 | 15 | 35 | 53 | 0,660 | 1 862 | 1 999 | 0,931 |
12. | Holimpia Siracusa | 6 | 24 | 2 | 22 | 15 | 69 | 0,217 | 1 607 | 2 022 | 0,795 |
13. | Divino Amore | 6 | 24 | 1 | 23 | 18 | 70 | 0,257 | 1 753 | 2 094 | 0,837 |
Brindisi | Esclusa dal campionato il 5 febbraio 2015 [13] . |
Legenda:
- Qualificata al primo turno play-off promozione.
- Qualificata al secondo turno play-off promozione.
- Retrocessa in Serie B2.
- Esclusa a campionato in corso.
Play-off promozione
Primo turno
Tabellone
Risultati
Finale
|
|
|
Secondo turno
Tabellone
Quarti di finale | Semifinali | Finale | |||||||||||||||||
1B | San Giorgio Porcia | 3 | 2 | 3 | |||||||||||||||
3A | Chieri '76 Carol's | 0 | 3 | 0 | |||||||||||||||
2A | Pinerolo | 0 | 2 | ||||||||||||||||
3B | San Lazzaro | 3 | 3 | ||||||||||||||||
3B | San Lazzaro | 3 | 0 | 0 | |||||||||||||||
3A | Chieri '76 Carol's | 1 | 3 | 3 | |||||||||||||||
2B | Montale | 1 | 0 | ||||||||||||||||
3A | Chieri '76 Carol's | 3 | 3 | ||||||||||||||||
Quarti di finale | Semifinali | Finale | |||||||||||||||||
1D | Cisterna | 1 | 2 | ||||||||||||||||
2D | Golem | 3 | 3 | ||||||||||||||||
2C | San Michele | 3 | 3 | ||||||||||||||||
3C | Arzano | 0 | 2 | ||||||||||||||||
2C | San Michele | 2 | 2 | ||||||||||||||||
2D | Golem | 3 | 3 | ||||||||||||||||
2D | Golem | 3 | 3 | ||||||||||||||||
3C | Wealth Planet Perugia | 2 | 2 | ||||||||||||||||
Risultati
Quarti di finale
|
|
Semifinali
|
|
|
Finale
|
|
|
Verdetti
Note
- ^ L'incontro, terminato 3-2 (19-25, 25-15, 20-25, 31-29, 15-12), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-0 (25-17, 25-15, 25-22), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-2 (23-25, 25-18, 22-25, 25-17, 15-9), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 2-3 (25-19, 23-25, 20-25, 25-22, 11-15), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-0 (25-14, 25-20, 25-18), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-0 (25-19, 25-15, 25-22), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-1 (25-22, 20-25, 25-18, 25-14), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 1-3 (17-25, 21-25, 25-15, 16-25), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-0 (25-12, 25-19, 25-14), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-0 (25-21, 25-14, 27-25), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 1-3 (12-25, 17-25, 25-20, 20-25), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ L'incontro, terminato 3-2 (27-29, 25-13, 25-17, 21-25, 16-14), è stato annullato in seguito all'esclusione del Brindisi dal campionato.
- ^ COMUNICATO UFFICIALE N.13 ( PDF ), su federvolley.it , 5 febbraio 2015. URL consultato il 19 novembre 2020 .
Collegamenti esterni
- Sito ufficiale , su federvolley.it .