Turneul de interior din 1998 a fost prima ediție a acestui campionat rezervat echipelor de interior din Argentina (echipele din capitală, adică cele înscrise în URBA, nu au participat).
A fost primul semn tangibil al separării care a avut loc cu doi ani înainte de federația națională de cluburile capitalei (până atunci UAR era în același timp federație provincială și națională).
Formulă
Participă 43 de echipe, împărțite în două grupe care sunt la rândul lor împărțite în zone.
Zona A : participă primele 4 echipe ale sindicatelor Cuyo, Cordoba, Rosario și Tucuman (câte una pe grup pentru fiecare uniune). 4 „Zone” din 4 echipe. Primii doi din fiecare zonă în etapa finală a grupelor.
Zona B : Al cincilea dintre sindicatele menționate mai sus participă, primul dintre unele sindicate și primul și al doilea dintre altele, pentru un total de 27 de echipe, împărțite în 5 grupe de 5 sau 6 echipe. Primii din fiecare zonă se califică: trei direct la faza finală, doi la un „baraj”.
A doua fază : 12 echipe împărțite în 4 grupe a câte trei: câștigătorii în semifinale
Semifinale : meci cu sens unic
Finală : meci într-un singur sens
Grupa A
Zona 1
Participanți Mendoza Rugby Club (Cuyo), Tala Rugby Club (Cordoba), Duendes Rugby Club (Rosario), Tucuman Rugby Club
5 septembrie | Mendoza RC - Tala RC | 10 - 43 | 5 septembrie | Duendes RC - Tucumán RC | 20 - 7 | 12 septembrie | Tala RC - Tucumán RC | 38 - 29 | 12 septembrie | Duendes RC - Mendoza RC | 44 - 7 | 19 septembrie | Tala RC - Duendes RC | 27 - 17 | 19 septembrie | Tucumán RC - Mendoza RC | 45 - 24 |
|
Calificat: Tala și Duendes
Zona 2
Participanți: Marista Rugby Club (Cuyo), Jockey Club de Córdoba , Tucuman Lawn Tennis , Gimnasia și Esgrima de Rosario
5 septembrie | Tucumán Lawn Tenis - Marist RC | 22 - 17 | 5 septembrie | Jockey Club de Córdoba - Gimnasia și Esgrima de Rosario | 35 - 29 | 12 septembrie | Marista RC - Gimnasia și Esgrima de Rosario | 20 - 18 | 12 septembrie | Jockey Club de Córdoba - Tucumán Lawn Tenis | 42 - 18 | 19 septembrie | Marista RC - Jockey Club de Córdoba | 32 - 25 | 19 septembrie | Gimnasia y Esgrima (Ros) - Tucumán Lawn Tenis | 27 - 16 |
|
Calificat: Marista Rugby Club , Jockey Club de Córdoba
Zona 3
Participanți: Los Tordos RC (Cuyo), Córdoba Athletic , Logaritmo RC (Rosario), Universitario de Tucumán
5 septembrie | Logaritm RC - Universitario de Tucumán | 13 - 31 | 5 septembrie | Los Tordos - Córdoba Athletic | 35 - 26 | 12 septembrie | Universitatea RC - Córdoba Athletic Club | 19 - 20 | 12 septembrie | Los Tordos - Logaritm RC | 31 - 27 | 19 septembrie | Universitatea din Tucumán - Los Tordos | 25 - 26 | 19 septembrie | Córdoba Athletic - Logaritm RC | 52 - 33 |
|
Calificat: Los Tordos, Córdoba Athletic
Zona 4
Participanți: La Tablada (Cordoba), Jockey Club de Rosario , Liceo RC de Mendoza, Los Tarcos RC (Tucuman)
5 septembrie | La Tablada - Jockey Club de Rosario | 21 - 28 | 5 septembrie | Los Tarcos RC - Liceo RC | 30 - 28 | 12 septembrie | Jockey Club de Rosario - Liceo RC | 45 - 37 | 12 septembrie | Los Tarcos - La Tablada | 30 - 30 | 19 septembrie | Jockey Club de Rosario - Los Tarcos RC | 34 - 19 | 19 septembrie | Liceo RC - La Tablada | 17 - 58 |
|
Calificat: La Tablada , Jockey Club de Rosario
Grupa B.
Zona 1
Participanți: Santa Fe RC și Universitatea ( Santa Fè ) Palermo Bajo ( Cordoba ), Estudiantes Paranà și Club Tilcara ( Entre Rios ), Los Miuras ( Oeste )
23 august | Palermo Bajo - Los Miuras | 82 - 8 | 23 august | Universitatea din Santa Fe - Santa Fe RC | 22 - 35 | 23 august | Estudiantes (Paraná) - Club Tilcara | 45 - 17 | 29 august | Club Tilcara - Los Miuras | 37 - 41 | 29 august | Santa Fe RC - Estudiantes de Paraná | 19 - 13 | 29 august | Palermo Bajo - Universitatea din Santa Fe | 39 - 21 | 5 septembrie | Los Miuras - Santa Fe RC | 10 - 27 | 5 septembrie | Universitatea din Santa Fe - Estudiantes de Paraná | 22 - 20 | 5 septembrie | Club Tilcara - Palermo Bajo | 24 - 56 | 12 septembrie | Palermo Bajo - Santa Fe RC | 41 - 20 | 12 septembrie | Universitatea Santa Fe - Club Tilcara | 34 - 21 | 12 septembrie | Estudiantes de Paraná - Los Miuras | 63 - 10 | 19 septembrie | Estudiantes de Paraná - Palermo Bajo | 53 - 10 | 19 septembrie | Los Miuras - Universitatea din Santa Fe | 8 - 23 | 19 septembrie | Santa Fe RC - Club Tilcara | 34 - 19 |
|
Zona 2
Participanți: Santiago Lawn Tenis ( Santiago del estero ), Jockey Club de Salta e ( Salta ), Suri RC ( Jujuy ), Natación y Gimnasia și Cardenales ( Tucumàn )
23 august | Santiago Lawn Tenis - Suri RC | 148 - 3 | 23 august | Jockey Club de Salta - Cardenales RC | 36 - 21 | 29 august | Suri RC - Jockey Club de Salta | 18 - 12 | 29 august | Natación y Gimnasia - Santiago Lawn Tenis | 29 - 42 | 5 septembrie | Santiago Lawn Tenis - Jockey Club de Salta | 42 - 27 | 5 septembrie | Cardenales RC - Natación y Gimnasia | 32 - ?? | 12 septembrie | Natación y Gimnasia - Suri RC | ND | 12 septembrie | Santiago Lawn Tenis - Cardenales RC | 26 - 17 | 19 septembrie | Jockey Club de Salta - Natación y Gimnasia | 24 - 21 | 19 septembrie | Suri RC - Cardenales RC | 29 - 28 |
|
- Calificat: Santiago Lawn Tenis
Zona 3
Participanți: Centro de Cazadores ( Misiones ), Aguará RC ( Formosa ), Aranduroga RC, Taragüy RC ( Corientes și Universitario de Rosario
23 august | Centro de Cazadores - Aguará RC | 26 - 22 | 23 august | Taragüy RC - Aranduroga RC | 18 - 15 | 29 august | Aguará RC - Taragüy RC | 0 - 30 | 29 august | Universitatea din Rosario - Centro de Cazadores | 92 - 26 | 5 septembrie | Centro de Cazadores - Taragüy RC | 19 - 29 | 5 septembrie | Aranduroga RC - Universitario de Rosario | 25 - 17 | 12 septembrie | Universitario de Rosario - Aguará RC | 99 - 19 | 12 septembrie | Centro de Cazadores - Aranduroga RC | 27 - 66 | 19 septembrie | Taragüy RC - Universitario de Rosario | 22 - 38 | 19 septembrie | Aguará RC - Aranduroga RC | 17 - 36 |
|
- Calificat : Aranduroga RC
Zona 4
Participanți: Teque RC ( Cuyo ), Los Cardos RC ( Centro ), Roca RC, Nequén RC ( Alto Valle ), San Juan RC - Universidad Nacional de San Juan ( San Juan ), Roca RC
8 august | Teque RC - Los Cardos RC | 57 - 3 | 8 august | Nequén RC - Roca RC | 20 - 27 | 8 august | San Juan RC - Universidad Nacional de San Juan | 9 - 16 | 15 august | Nequén RC - San Juan RC | 14 - 33 | 15 august | Roca RC - Universidad Nacional de San Juan | 15 - 24 | 17 august | Nequén RC - Universidad Nacional de San Juan | 17 - 64 | 17 august | Roca RC - San Juan RC | 14-17 | 23 august | Los Cardos RC - Roca RC | 12 - 35 | 23 august | Teque RC - San Juan RC | 17 - 10 | 28 august | Neuquén RC - Tequé RC | 9 - 23 | 28 august | Universidad Nac.San Juan - Los Cardos RC | 22 - 3 | 30 august | Roca RC - Tequé RC | 9 - 23 | 30 august | San Juan RC - Los Cardos RC | 77 - 12 | 12 septembrie | Universidad Nac.San Juan - Tequé RC | 21 - 28 | 12 septembrie | Los Cardos RC - Neuquén RC | 5 - 19 |
|
- Calificat pentru baraj: Tequé RC
Zona 5
Participanți: San Jorge RC ( Austral ), Pueyrredón RC, Sporting RC ( Mar del Plata ), Patoruzú RC ( Chubut ), Sociedad Sportiva bahia Blanca ( Sur )
8 august | San Jorge RC - Club Sociedad Sportiva | 11 - 10 | 8 august | Sporting RC - Pueyrredón RC | 25 - 21 | 15 august | Pueyrredón RC - San Jorge RC | 55 - 5 | 17 august | Sporting RC - San Jorge RC | 43 - 14 | 23 august | Patoruzú RC - Sociedad Sportiva (B.Blanca) | 10 - 28 | 29 august | Sociedad Sportiva - Pueyrredón RC | 24 - 21 | 29 august | Patoruzú RC - IRPSporting Club | 8 - 16 | 5 septembrie | San Jorge RC - Patoruzú RC | 18 - 31 | 5 septembrie | Sociedad Sportiva - IRP Sporting Club | 27 - 24 | 12 septembrie | Pueyrredón RC - Patoruzú RC | 24 - 31 |
|
- Calificat la Barrage: Sociedad Sportiva
Baraj
19 septembrie | Sociedad Sportiva - Tequé Rugby Club | 37 - 39 |
|
A doua fază
Toate meciurile s-au jucat pe terenul clubului aceluiași grup care nu a fost implicat în meci în sine.
Zona A
26 septembrie | Aranduroga RC - Tala RC | 10 - 32 | 3 octombrie | La Tablada RC- Aranduroga RC | 46 - 5 | 10 octombrie | Tala RC - La Tablada RC | 3 - 15 |
|
Zona B
26 septembrie | Palermo Bajo - Jockey Club (Cor) | 25 - 30 | 3 octombrie | Córdoba Athletic - Palermo Bajo | 49 - 30 | 10 octombrie | Jockey Club (Cor) - Córdoba Atheltic | 38 - 27 |
|
- Calificat: Jockey Club Cordoba
Zona C
26 septembrie | Tequé RC - Los Tordos | 19 - 25 | 3 octombrie | Marista RC - Tequé RC | 35 - 21 | 10 octombrie | Los Tordos RC - Marista RC | 12 - 23 |
|
Zona D
26 septembrie | Santiago LT - Jockey de Rosario | 34 - 47 | 3 octombrie | Duendes RC - Santiago LT | 46 - 10 | 10 octombrie | Jockey de Rosario - Duendes RC | 10 - 15 |
|
Semifinale
17 octombrie | La Tablada - Jockey Club de Córdoba | 27 - 47 | 17 octombrie | Marista RC - Duendes RC | 29 - 25 |
|
Finala
24 octombrie | Jockey Club de Córdoba - Marista RC | 25-13 |
|
linkuri externe