Treća hrvatska nogometna liga 2007-2008
Salt la navigare Salt la căutare
Treća Liga 2007-08 Treća hrvatska nogometna liga 2007-08 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Treća HNL | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 17 | ||||
Administrator | HNS | ||||
Loc | Croaţia | ||||
Participanți | 54 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Treća hrvatska nogometna liga 2007-08 , cunoscută și sub numele de 3.HNL 2007-08 , a fost a 17-a ediție a celei de-a treia serii acampionatului croat de fotbal . Cele 54 de echipe au fost împărțite în 3 grupe de 18 echipe pe o bază geografică.
Pentru a fi promovați la categoria superioară, liga Druga , cluburile candidate trebuie să fie poziționate în primele 4 locuri din clasamentul final și să respecte parametrii necesari (puterea financiară, stadionul standard etc.).
Grupul de vest
poz | echipă | Pti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Karlovac | 87 | 34 | 28 | 3 | 3 | 96 | 20 |
2 | Lok. Zagreb | 86 | 34 | 28 | 2 | 4 | 105 | 32 |
3 | Vrapče Zagreb | 57 | 34 | 16 | 9 | 9 | 50 | 51 |
4 | Lučko Zagreb | 54 | 34 | 16 | 6 | 12 | 56 | 46 |
5 | Rudeš | 53 | 34 | 15 | 8 | 11 | 47 | 40 |
6 | Polet Buševac | 51 | 34 | 15 | 6 | 13 | 51 | 48 |
7 | Vrbovec | 51 | 34 | 15 | 6 | 13 | 46 | 44 |
8 | Nehaj Senj | 50 | 34 | 15 | 5 | 14 | 46 | 48 |
9 | Novalja | 47 | 34 | 13 | 8 | 13 | 53 | 47 |
10 | Radnik V. Gorica | 44 | 34 | 13 | 5 | 16 | 47 | 48 |
11 | Rudar Labin | 44 | 34 | 12 | 8 | 14 | 40 | 45 |
12 | Rovinj | 43 | 34 | 12 | 7 | 15 | 43 | 54 |
13 | Orijent | 41 | 34 | 10 | 11 | 13 | 39 | 36 |
14 | Jadran Porec | 40 | 34 | 11 | 7 | 16 | 41 | 48 |
15 | Naftaš HAŠK | 39 | 34 | 11 | 6 | 17 | 43 | 58 |
16 | Istria | 31 | 34 | 7 | 10 | 17 | 25 | 50 |
17 | Mošćenička Draga | 27 | 34 | 7 | 6 | 21 | 35 | 77 |
18 | Žminj | 16 | 34 | 5 | 1 | 28 | 30 | 111 |
Nou promovat și retrocedat: | |||||
---|---|---|---|---|---|
Retras din liga Druga 2006-07 : Naftaš HAŠK Zagreb Promovat de 1. ŽNL 2006-07 : Lokomotiva Zagreb - Polet Buševac - Nehaj Senj - Rovinj | |||||
ÎN SEZONUL 2008-09: | |||||
În 2. HNL | |||||
Karlovac - Lokomotiva Zagreb | |||||
În 3. HNL | |||||
Vrapče - Lučko - Rudeš - Polet Buševac - Vrbovec - Nehaj Senj - Novalja - Radnik Velika Gorica - Rudar Labin - Rovinj - Orijent Rijeka - Jadran Parenzo - Naftaš HAŠK Zagreb - Istra Pola | |||||
În campionatele regionale | |||||
Draga - Žminj |
Grupul de Est
poz | echipă | Pti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Suhopolje | 68 | 34 | 21 | 5 | 8 | 65 | 28 |
2 | Grafičar-Vodovod Osijek | 68 | 34 | 21 | 5 | 8 | 58 | 33 |
3 | Virovitica | 67 | 34 | 20 | 7 | 7 | 69 | 31 |
4 | Olimpija Osijek | 60 | 34 | 19 | 3 | 12 | 65 | 45 |
5 | Nedelišće | 58 | 34 | 18 | 4 | 12 | 59 | 51 |
6 | Croația Đakovo | 51 | 34 | 16 | 3 | 15 | 66 | 54 |
7 | Graničar Županja | 51 | 34 | 13 | 12 | 9 | 53 | 44 |
8 | Križevci | 51 | 34 | 15 | 6 | 13 | 58 | 54 |
9 | Koprivnica | 50 | 34 | 15 | 5 | 14 | 52 | 38 |
10 | Slavija Pleternica | 50 | 34 | 14 | 8 | 12 | 61 | 54 |
11 | Mladost Cernik | 50 | 34 | 14 | 8 | 12 | 53 | 52 |
12 | Bjelovar | 49 | 34 | 13 | 10 | 11 | 33 | 32 |
13 | Višnjevac | 46 | 34 | 14 | 4 | 16 | 50 | 66 |
14 | Čakovec | 43 | 34 | 13 | 4 | 17 | 51 | 48 |
15 | Mladost Ždralovi | 38 | 34 | 12 | 2 | 20 | 48 | 78 |
16 | Šokadija Stari Mikanovci | 32 | 34 | 9 | 5 | 20 | 52 | 80 |
17 | Slavonija Požega | 26 | 34 | 7 | 5 | 22 | 34 | 82 |
18 | Sloboda Varaždin | 11 | 34 | 3 | 2 | 29 | 28 | 85 |
Suhopolje s-a clasat prima dată grație ciocnirilor directe împotriva Grafičar-Vodovod (3-0 și 0-1) |
Nou promovat și retrocedat: | |||||
---|---|---|---|---|---|
Retras din liga Druga 2006-07 : Koprivnica - Bjelovar - NK Čakovec Promovat de 1. ŽNL 2006-07 : Virovitica - Slavija Pleternica - Šokadija Stari Mikanovci - Sloboda Varaždin | |||||
ÎN SEZONUL 2008-09: | |||||
În 2. HNL | |||||
Suhopolje | |||||
În 3. HNL | |||||
Grafičar-Vodovod Osijek - Virovitica - Olimpija Osijek - Nedelišće - Croația Đakovo - Graničar Županja - Križevci - Koprivnica - Slavija Pleternica - Mladost Cernik - Bjelovar - Višnjevac | |||||
În campionatele regionale | |||||
NK Čakovec - Mladost Ždralovi - Šokadija Stari Mikanovci - Slavonija Požega - Sloboda Varaždin |
Grupul sudic
poz | echipă | Pti | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hrvace | 73 | 34 | 23 | 4 | 7 | 63 | 25 |
2 | Zagora Unešić | 69 | 34 | 22 | 3 | 9 | 63 | 25 |
3 | Junak Sinj | 67 | 34 | 19 | 10 | 5 | 54 | 23 |
4 | Konavljanin Čilipi | 56 | 34 | 18 | 2 | 14 | 61 | 54 |
5 | Jadran Ploče | 52 | 34 | 15 | 7 | 12 | 52 | 38 |
6 | Dugopolje | 51 | 34 | 15 | 6 | 13 | 44 | 36 |
7 | Velebit Benkovac | 49 | 34 | 13 | 10 | 11 | 41 | 32 |
8 | Zmaj Makarska | 46 | 34 | 12 | 10 | 12 | 44 | 40 |
9 | Val Kaštel Stari | 44 | 34 | 13 | 5 | 16 | 55 | 60 |
10 | Neretva Metković | 43 | 34 | 13 | 4 | 17 | 36 | 59 |
11 | Jadran Kaštel Sućurac | 42 | 34 | 12 | 6 | 16 | 47 | 51 |
12 | Primorac Stobreč | 42 | 34 | 12 | 6 | 16 | 37 | 45 |
13 | GOŠK Dubrovnik | 41 | 34 | 13 | 2 | 19 | 43 | 57 |
14 | Primorac Biograd | 41 | 34 | 12 | 5 | 17 | 42 | 56 |
15 | Omiš | 39 | 34 | 11 | 6 | 17 | 47 | 59 |
16 | Neretvanac Opuzen | 39 | 34 | 11 | 6 | 17 | 32 | 51 |
17 | GOŠK K. Gomilica | 38 | 34 | 11 | 5 | 18 | 33 | 58 |
18 | Uskok Klis | 36 | 34 | 11 | 3 | 20 | 42 | 67 |
Nou promovat și retrocedat: | |||||
---|---|---|---|---|---|
Retras din liga Druga 2006-07 : niciunul Promovat de 1. ŽNL 2006-07 : Hrvace - Neretvanac Opuzen | |||||
ÎN SEZONUL 2008-09: | |||||
În 2. HNL | |||||
Junak Sinj | |||||
În 3. HNL | |||||
Hrvace - Zagora Unešić - Junak Sinj - Konavljanin Čilipi - Jadran Ploče - Dugopolje - Velebit Benkovac - Zmaj Makarska - Val Kaštel Stari - Neretva Metković - Jadran Kaštel Sućurac - Primorac Stobreč - GOŠKac Dubrovnik - GOŠK Dubrovnik - GOŠK Dubrovnik | |||||
În campionatele regionale | |||||
Uskok Klis |
Notă
Elemente conexe
linkuri externe
- ( HR ) site-ul web al federației croate , la hns-cff.hr .
- ( RO ) www.rsssf.com , pe rsssf.com .