Weltklasse Zürich 2016
Salt la navigare Salt la căutare
Weltklasse Zürich 2016 a fost a 88-a ediție a întâlnirii omonime, o competiție anuală de atletism , și a avut loc pe stadionul Letzigrund din Zurich , Elveția , pe 31 august și 1 septembrie 2016 . Întâlnirea a fost, de asemenea, penultima etapă a circuitului oficial IAAF Diamond League 2016 , precum și prima dintre cele două etape „finale” ale circuitului în sine.
Program [1]
Ziua 1
# | Ore | Specialitate |
---|---|---|
1 | 18:30 | Boltă cu stâlp |
Ziua 2
# | Ore | Specialitate |
---|---|---|
1 | 18:45 | Boltă cu stâlp |
2 | 20:05 | Shot de greutate |
3 | 20:13 | 5000 de metri |
4 | 20:50 | Salt triplu |
5 | 20:53 | 400 de metri |
6 | 21:00 | Aruncare cu javelină |
7 | 21:20 | 100 de metri |
8 | 21:28 | 400 metri obstacole |
# | Ore | Specialitate |
---|---|---|
1 | 19:05 | Saritura lunga |
2 | 19:35 | Aruncare de disc |
3 | 19:45 | Săritură mare |
4 | 20:05 | 400 metri obstacole |
5 | 20:34 | 200 de metri |
6 | 20:41 | 1500 de metri |
7 | 21:02 | 800 de metri |
8 | 21:12 | 100 de metri obstacole |
9 | 21:36 | Garduri de 3000 de metri |
Specialități valabile pentru Liga Diamantului
Rezultate
Mai jos sunt primele trei din fiecare specialitate. [2]
Bărbați
Specialitate | Performanţă | Locul 2 | Performanţă | Locul 3 | Performanţă | |
100 m | Asafa Powell | 09 "94 | Akani Simbine | 09 "99 | Ben Youssef Meïté | 09 "99 |
400 m | LaShawn Merritt | 44 "64 | Bralon Taplin | 44 "70 | Nery Brenes | 45 "18 |
5000 m | Hagos Gebrhiwet | 13'14 "86 | Paul Chelimo | 13'16 "51 | Evan Jager | 13'16 "86 |
400 m obstacole | Kerron Clement | 48 "72 | Javier Culson | 48 "79 | LJ van Zyl | 48 "80 |
Boltă cu stâlp | Sam Kendricks | 5,90 m | Renaud Lavillenie | 5,90 m | Thiago Braz | 5,84 m |
Salt triplu | Christian Taylor | 17,80 m | Troy Doris | 17,01 m | Chris Carter | 16,75 m |
Shot de greutate | Tomas Walsh | 22,20 m | Ryan Crouser | 22,00 m | Joe Kovacs | 21,20 m |
Aruncare cu javelină | Jakub Vadlejch | 87,28 m | Thomas Röhler | 86,56 m | Julian Weber | 84,29 m |
Sportive feminine pe primul loc în clasamentul de specialitate
Performanță care stabilește noul record de întâlnire .
femei
Specialitate | Performanţă | Locul 2 | Performanţă | Locul 3 | Performanţă | |
200 m | Elaine Thompson | 21 "85 DLR | Dafne Schippers | 21 "86 | Allyson Felix | 22 "02 |
800 m | Caster Semenya | 1'56 "44 | Francine Niyonsaba | 1'56 "76 | Margaret Wambui | 1'57 "04 |
1500 m | Shannon Rowbury | 3'57 "78 | Laura Muir | 3'57 "85 | Sifan Hassan | 3'58 "43 |
Garduri de 3000 m | Ruth Jebet | 9'07 "00 | Hyvin Kiyeng | 9'10 "15 | Emma Coburn | 9'17 "42 |
100 m obstacole | Kendra Harrison | 12 "63 | Cindy Ofili | 12 "70 | Dawn Harper-Nelson | 12 "73 |
400 m obstacole | Shamier Little | 53 "97 | Sara Slott Petersen | 54 "22 | Eilidh Doyle | 54 "55 |
Săritură mare | Ruth Beitia | 1,96 m | Inika McPherson | 1,93 m | Sofie Skoog | 1,93 m |
Boltă cu stâlp | Holly Bradshaw | 4,76 m | Sandi Morris | 4,76 m | Aikaterinī Stefanidī | 4,71 m |
Saritura lunga | Brittney Reese | 6,95 m | Ivana Španović | 6,93 m | Darya Klišina | 6,63 m |
Aruncare de disc | Sandra Perković | 68,44 m | Mélina Robert-Michon | 63,91 m | Denia Caballero | 62,80 m |
Sportive feminine pe primul loc în clasamentul de specialitate
Performanță care stabilește noul record de întâlnire .