A 'Katīgoria 2014-2015
A 'Katīgoria 2014-2015 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Către 'Katīgoria | ||||
Sport | Fotbal | ||||
Ediție | 76ª | ||||
Administrator | CFA | ||||
La tine acasa | din 23 august 2014 începând cu 24 mai 2015 | ||||
Loc | Cipru | ||||
Participanți | 12 | ||||
Formulă | Grupa unică cu meciuri acasă și în deplasare; a doua etapă cu două grupe | ||||
Rezultate | |||||
Câştigător | APOEL (Titlul 24) | ||||
Retrogradări | Othellos Athienou Doxa Katōkopias | ||||
Statistici | |||||
Meciuri organizate | 192 | ||||
Goluri marcate | 503 (2,62 per meci) | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
A 'Katīgoria 2014-2015 (în greacă Πρωτάθλημα Α' Κατηγορίας) a fost a 76-a ediție a campionatului de fotbal cipriot de top. APOEL a câștigat titlul pentru a 24-a oară în istoria sa.
Anunțuri
Aghia Napa șiOthellos Athienou au fost promovați în locul lui Alki Larnaca , Paralimni , Kouklion și Aris Limassol . O singură echipă se întoarce pentru a se califica în Liga Campionilor : prima clasificată va începe din a doua rundă de calificare. Trei echipe rămân calificate pentru Europa League : câștigătorul Cupei Cipru va începe din a doua rundă preliminară, a doua și a treia clasată a campionatului va începe din prima rundă preliminară.
Formulă
Cele 12 echipe se confruntă într-o călătorie dus-întors, pentru un total de 22 de zile. Cele 12 echipe sunt împărțite în două grupe de câte 6 echipe menținând fiecare scorul primei faze. Grupurile se joacă cu meciurile de acasă și în deplasare, pentru un total de 10 zile. Prima grupă, cu primele șase clasificate din prima fază, stabilește câștigătorul titlului și calificările pentru cupele europene; grupa a doua, cu echipele plasate de pe locul șapte la al doisprezecelea, îi stabilește pe cei doi retrogradați în Divizia a II-a.
Echipe participante
Club | Oraș | stadiu | Sezonul precedent |
---|---|---|---|
AEK Larnaca | Larnaca | Stadionul Neo GSZ | Locul 8 |
AEL Limassol | Limassol | Stadionul Tsirion | Locul 2 |
Anorthōsis | Famagusta | Stadionul Antōnīs Papadopoulos | Locul 6 |
APOEL | Nicosia | Stadionul GSP | Campion al Ciprului |
Apollōn Limassol | Limassol | Stadionul Tsirion | Locul 3 |
Agia Napa | Nicosia | Stadionul GSP | 1 în Divizia a II-a |
Doxa Katōkopias | Katokopia | Stadionul Peristerona | Locul 10 |
Ermīs Aradippou | Aradhippou | Stadionul Aradippou | Locul 4 |
Ethnikos Achnas | Achna | Stadionul Dasaki | Locul 9 |
Nea Salamis | Larnaca | Stadionul Ammochostos | Locul 7 |
Omonia | Nicosia | Stadionul GSP | Locul 5 |
Othellos Athienou | Athīenou | Stadionul Othellos Athienou, Athienou | 2 în Divizia a II-a |
Primă fază
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Apollōn Limassol | 48 | 22 | 15 | 3 | 4 | 49 | 26 | +23 | |
2. | APOEL | 46 | 22 | 13 | 7 | 2 | 34 | 13 | +21 | |
3. | Omonia | 39 | 22 | 12 | 3 | 7 | 32 | 22 | +10 | |
4. | AEK Larnaca | 39 | 22 | 11 | 6 | 5 | 41 | 23 | +18 | |
5. | Anorthōsis | 38 | 22 | 12 | 2 | 8 | 32 | 22 | +10 | |
6. | Ermīs Aradippou | 35 | 22 | 10 | 5 | 7 | 29 | 28 | +1 | |
7. | AEL Limassol | 30 | 22 | 7 | 9 | 6 | 33 | 26 | +7 | |
8. | Ethnikos Achnas | 22 | 22 | 5 | 7 | 10 | 18 | 37 | -19 | |
9. | Nea Salamis | 19 | 22 | 4 | 7 | 11 | 16 | 29 | -13 | |
10. | Agia Napa | 16 | 22 | 3 | 7 | 12 | 21 | 42 | -21 | |
11. | Othellos Athienou | 16 | 22 | 3 | 7 | 12 | 13 | 26 | -13 | |
12. | Doxa Katōkopias | 14 | 22 | 3 | 5 | 14 | 14 | 38 | -24 |
Legendă:
Admis în grupa 1
Admis în grupa 2
Rezultate
AEK L | AEL | Anus | APO | ApL | Ayi | Dox | A fost | Vârstă | NeS | Omo | Oh | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AEK Larnaca | –––– | 1-1 | 1-0 | 0-2 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 5-0 | 2-0 | 1-3 | 2-2 |
AEL Limassol | 1-0 | –––– | 4-1 | 2-1 | 1-2 | 3-0 | 0-0 | 2-3 | 2-2 | 1-1 | 0-1 | 1-0 |
Anortoza | 2-1 | 2-1 | –––– | 0-1 | 0-1 | 4-1 | 1-0 | 2-0 | 0-0 | 1-0 | 2-1 | 1-0 |
APOEL | 4-4 | 0-0 | 2-0 | –––– | 0-0 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 4-0 | 1-0 | 1-0 | 1-1 |
Apollon Limassol | 2-5 | 3-3 | 2-0 | 0-0 | –––– | 1-0 | 2-0 | 3-2 | 3-0 | 5-0 | 3-0 | 4-0 |
Ayia Napa | 1-2 | 1-1 | 1-5 | 1-3 | 2-5 | –––– | 2-2 | 2-1 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 1-0 |
Doxa Katokopias | 1-4 | 0-4 | 0-4 | 0-2 | 1-3 | 1-0 | –––– | 0-2 | 3-1 | 1-1 | 0-1 | 0-0 |
Ermis Aradippou | 0-4 | 2-2 | 1-0 | 2-1 | 1-3 | 2-2 | 2-1 | –––– | 2-1 | 3-1 | 1-1 | 1-0 |
Ethnikos Achnas | 2-1 | 4-2 | 0-0 | 0-4 | 0-2 | 2-1 | 1-2 | 0-0 | –––– | 1-1 | 1-0 | 0-0 |
Nea Salamis | 0-0 | 0-2 | 2-3 | 0-1 | 4-0 | 0-0 | 1-0 | 0-1 | 2-1 | –––– | 1-1 | 0-1 |
Omonia | 0-1 | 2-0 | 3-2 | 1-1 | 1-2 | 1-2 | 4-2 | 2-1 | 2-0 | 3-0 | –––– | 1-0 |
Othellos Athienou | 1-1 | 0-0 | 0-2 | 1-2 | 2-2 | 2-1 | 2-0 | 0-2 | 1-2 | 0-1 | 0-1 | –––– | - |
Poule Scudetto
Echipele păstrează punctele câștigate în prima fază.
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | APOEL | 62 | 32 | 17 | 11 | 4 | 52 | 26 | +26 | |
2. | AEK Larnaca | 59 | 32 | 17 | 8 | 7 | 56 | 31 | +25 | |
3. | Apollōn Limassol | 59 | 32 | 18 | 5 | 9 | 59 | 41 | +18 | |
[1] | 4. | Omonia | 56 | 32 | 17 | 5 | 10 | 52 | 34 | +18 |
5. | Anorthōsis | 52 | 32 | 16 | 4 | 12 | 50 | 37 | +13 | |
6. | Ermīs Aradippou | 40 | 32 | 11 | 7 | 14 | 38 | 55 | -17 |
Legendă:
Campion cipriot și admis în UEFA Champions League 2015-2016
Admis în UEFA Europa League 2015-2016
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Rezultate
AEK | Anus | APOEL | ApL | A fost | Omo | |
---|---|---|---|---|---|---|
AEK Larnaca | –––– | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 2-1 | 2-1 |
Anorthōsī | 3-0 | –––– | 3-3 | 3-1 | 3-1 | 1-3 |
APOEL Nicosia | 1-1 | 1-0 | –––– | 2-2 | 3-0 | 3-2 |
Apollōn Limassol | 1-0 | 1-3 | 1-0 | –––– | 2-2 | 2-1 |
Ermis Aradippou | 0-4 | 1-1 | 2-4 | 1-0 | –––– | 0-1 |
Omonia | 1-1 | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 7-1 | –––– |
Retrogradare Poule
Clasament
Pos. | Echipă | Pt | G. | V. | Nu. | P. | GF | GS | DR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Ethnikos Achnas | 41 | 32 | 11 | 8 | 13 | 36 | 49 | -13 | |
2. | AEL Limassol | 39 | 32 | 9 | 12 | 11 | 42 | 42 | 0 | |
3. | Nea Salamis | 36 | 32 | 9 | 9 | 14 | 31 | 37 | -6 | |
4. | Agia Napa | 30 | 32 | 6 | 12 | 14 | 32 | 54 | -22 | |
5. | Doxa Katōkopias | 28 | 32 | 7 | 7 | 18 | 29 | 55 | -26 | |
6. | Othellos Athienou | 25 | 32 | 5 | 10 | 17 | 26 | 42 | -16 |
Legendă:
Retrasă în Divizia a II-a 2015-2016
Notă:
- Trei puncte de câștigat, unul de tras, zero de înfrânt.
Rezultate
AEL | Ayi | Dox | Vârstă | NeS | Oh | |
---|---|---|---|---|---|---|
AEL Limassol | –––– | 2-2 | 0-4 | 1-2 | 2-0 | 0-1 |
Ayia Napa | 1-0 | –––– | 0-0 | 1-0 | 0-0 | 2-2 |
Doxa Katokopias | 1-2 | 0-1 | –––– | 1-5 | 3-0 | 3-3 |
Ethnikos Achnas | 1-1 | 3-2 | 0-2 | –––– | 2-1 | 3-1 |
Nea Salamis | 1-1 | 3-0 | 6-0 | 1-0 | –––– | 1-0 |
Othellos Athienou | 3-0 | 2-2 | 0-1 | 1-2 | 0-2 | –––– |
Verdicte
- Probă: APOEL
- În UEFA Champions League 2015-2016 : APOEL
- În UEFA Europa League 2015-2016 : AEK Larnaca , Apollōn Limassol , Omonia
- Retrogradat în Divizia a II-a : Othellos Athienou e Doxa Katōkopias
Statistici
Individual
Clasamentul marcatorilor
Obiective | Jucător | Echipă | ||
---|---|---|---|---|
17 | Mickaël Poté | Omonia | ||
15 | Ifeanyi Onyilo | Ermīs Aradippou | ||
14 | Rafik Djebbour | APOEL | ||
14 | Fōtīs Papoulīs | Apollōn Limassol | ||
13 | Antreas Makrīs | Anorthōsis | ||
11 | Valdo | Ethnikos Achnas | ||
10 | Ricardo Lobo | Doxa Katōkopias | ||
10 | Abraham Guié Gneki | Apollōn Limassol | ||
10 | Nestoras Mytidis | AEK Larnaca | ||
10 | Thiago | Othellos Athienou | ||
9 | Gastón Sangoy | Apollōn Limassol | ||
9 | Esmaël Gonçalves | Anorthōsis |
Notă
- ^ Mai multe sloturi, deoarece câștigătorul cupei naționale este deja calificat pentru cupele europene prin campionat
Elemente conexe
linkuri externe
- Golgheteri de pe site-ul UEFA de pe uefa.com .
- RSSSF