1989 Campionatele Mondiale de Atletism Indoor
Salt la navigare Salt la căutare
1989 Campionatele Mondiale de Atletism Indoor | |||||
---|---|---|---|---|---|
Competiție | Campionatele Mondiale de Atletism Indoor | ||||
Sport | Atletism | ||||
Ediție | II | ||||
Administrator | IAAF | ||||
La tine acasa | 3 - 5 martie | ||||
Loc | Budapesta , Ungaria | ||||
Participanți | 373 | ||||
Națiunilor | 62 | ||||
Facilitate / I. | Budapesta Sportcsarnok | ||||
Statistici | |||||
Cea mai bună națiune | Uniunea Sovietică (4/5/4) | ||||
Competiții | 24 | ||||
Cronologia concursului | |||||
|
Campionatele Mondiale de Atletism Indoor din 1989 (ediția a II-a) s-au desfășurat la Budapesta , Ungaria , în perioada 3 - 5 martie. Competițiile au avut loc la Budapesta Sportcsarnok .
Medaliști
Bărbați
Specialitate | Aur | Performanţă | Argint | Performanţă | Bronz | Performanţă |
Plimbări plate | ||||||
60 m | Andrés Simón | 6 "52 | John Myles-Mills | 6 "59 | Pierfrancesco Pavoni | 6 "61 |
200 m | John Regis | 20 "54 | Ade Mafe | 20 "87 | Kevin Little | 21 "12 |
400 m | Antonio McKay | 45 "59 | Ian Morris | 46 "09 | Cayetano Cornet | 46 "40 |
800 m | Paul Ereng | 1'44 "84 | José Luíz Barbosa | 1'45 "55 | Tonino Viali | 1'46 "95 |
1.500 m | Marcus O'Sullivan | 3'36 "64 | Hauke Fuhlbrügge | 3'37 "80 | Jeff Atkinson | 3'38 "12 |
3.000 m | Saïd Aouita | 7'47 "94 | José Luis González | 7'48 "66 | Dieter Baumann | 7'50 "47 |
5.000 m de mers pe jos | Mihail Șchennikov | 18'27 "10 | Roman Mrázek | 18'28 "90 | Frants Kostyukevich | 18'34 "07 |
Curse de obstacole | ||||||
60 ore | Roger Kingdom | 7 "43 | Colin Jackson | 7 "45 | Igors Kazanovs | 7 "59 |
Salturi | ||||||
Săritură mare | Javier Sotomayor | 2,43 m | Dietmar Mögenburg | 2,35 m | Patrik Sjöberg | 2,35 m |
Boltă cu stâlp | Radion Gataullin | 5,85 m | Grigoriy Yegorov | 5,80 m | Joe Dial | 5,70 m |
Saritura lunga | Larry Myricks | 8,37 m | Dietmar Haaf | 8,17 m | Mike Conley | 8,11 m |
Salt triplu | Mike Conley | 17,65 m | Jorge Reyna | 17,41 m | Juan Miguel López | 17,28 m |
Lansa | ||||||
Shot de greutate | Ulf Timmermann | 21,75 m | Randy Barnes | 21,28 m | Georg Andersen | 20,98 m |
record mondial; record mondial sezonier; Record african; Record asiatic; Record european; Record nord-central-american și caraibian; Record sud-american; record oceanic; record de campionat; record național; record personal; cel mai bun personal sezonier. |
femei
Specialitate | Aur | Performanţă | Argint | Performanţă | Bronz | Performanţă |
Plimbări plate | ||||||
60 m | Nelli Cooman | 7 "05 | Gwen Torrence | 7 "07 | Merlene Ottey | 7 "10 |
200 m | Merlene Ottey | 22 "34 | Grace Jackson | 22 "95 | Natalya Kovtun | 23 "28 |
400 m | Helga Arendt | 51 "52 | Diane Dixon | 51 "77 | Jillian Richardson | 52 "02 |
800 m | Christine Wachtel | 1'59 "24 | Tatyana Grebenchuk | 1'59 "53 | Ellen Kiessling | 1'59 "68 |
1.500 m | Doina Melinte | 4'04 "79 | Svetlana Kitova | 4'05 "71 | Yvonne Mai | 4'06 "09 |
3.000 m | Elly van Hulst | 8'33 "82 | Liz McColgan | 8'34 "80 | Margareta Keszeg | 8'48 "70 |
3.000 m marș | Kerry Saxby | 12'01 "65 | Beate Anders | 12'07 "73 | Ileana Salvador | 12'11 "33 |
Curse de obstacole | ||||||
60 ore | Yelizaveta Chernyshova | 7 "82 | Ludmila Narozhilenko | 7 "83 | Cornelia Oschkenat | 7 "86 |
Salturi | ||||||
Săritură mare | Stefka Kostadinova | 2,02 m | Tamara Bykova | 2,02 m | Heike Redetzky | 1,94 m |
Saritura lunga | Galina Čistjakova | 6,98 m | Marieta Ilcu | 6,86 m | Larisa Berezhnaya | 6,82 m |
Lansa | ||||||
Shot de greutate | Claudia Losch | 20,45 m | Huang Zhihong | 20,25 m | Christa Wiese | 19,75 m |
record mondial; record mondial sezonier; Record african; Record asiatic; Record european; Record nord-central-american și caraibian; Record sud-american; record oceanic; record de campionat; record național; record personal; cel mai bun personal sezonier. |
Tabel de medalii
Poziţie | țară | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Uniunea Sovietică | 4 | 5 | 4 | 13 |
2 | Statele Unite | 4 | 3 | 4 | 11 |
3 | Germania de Est | 2 | 2 | 5 | 9 |
4 | Germania de vest | 2 | 2 | 1 | 5 |
5 | Cuba | 2 | 1 | 1 | 4 |
6 | Olanda | 2 | 0 | 0 | 2 |
7 | Regatul Unit | 1 | 3 | 0 | 4 |
8 | Jamaica | 1 | 1 | 1 | 3 |
România | 1 | 1 | 1 | 3 | |
10 | Australia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Irlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kenya | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Maroc | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15 | Spania | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Brazilia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Cehoslovacia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
China | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ghana | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad și Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
21 | Italia | 0 | 0 | 3 | 3 |
22 | Canada | 0 | 0 | 1 | 1 |
Norvegia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suedia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 24 | 24 | 24 | 72 |
linkuri externe
- ( RO ) Rezultatele edițiilor din 1985 până în 2006 , pe gbrathletics.com .