Campionatele Europene de Atletism 1946 - 400 metri plat
Salt la navigare Salt la căutare
Europeni din atletismul de Oslo 1946 | ||||
---|---|---|---|---|
Plimbări plate | ||||
Etaje de 100 m | bărbați | femei | ||
Etaj 200 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 400 m | bărbați | |||
Etaje de 800 m | bărbați | |||
Etaje de 1500 m | bărbați | |||
Etaje de 5000 m | bărbați | |||
10000 m etaje | bărbați | |||
Curse de obstacole | ||||
110/80 m hs | bărbați | femei | ||
400 m hs | bărbați | |||
Garduri de 3000 m | bărbați | |||
Încercări rutiere | ||||
Maraton | bărbați | |||
Angrenaj | ||||
10000 m marș | bărbați | |||
Mergeți 50 km | bărbați | |||
Salturi | ||||
Săritură mare | bărbați | femei | ||
Boltă cu stâlp | bărbați | |||
Saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | |||
Lansa | ||||
Shot de greutate | bărbați | femei | ||
Aruncare de disc | bărbați | femei | ||
Aruncare cu ciocanul | bărbați | |||
Aruncare cu javelină | bărbați | femei | ||
Teste multiple | ||||
Decatlon | bărbați | |||
Relee | ||||
Releu 4 × 100 m | bărbați | femei | ||
Releu 4 × 400 m | bărbați |
400 de metri masculin plat la Campionatele Europene de Atletism din 1946 au avut loc pe 22 și 23 august 1946 .
Podium
Aur | Niels Holst-Sørensen Danemarca |
Argint | Jacques Lunis Franţa |
Bronz | Derek Pugh Marea Britanie |
Semifinale
Primii doi sportivi din fiecare căldură trec în finală ( Q ).
Semifinala 1
Poziţie | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Jacques Lunis | Franţa | 48 "6 | Î |
2 | Derek Pugh | Marea Britanie | 48 "9 | Î |
3 | Oskar Hardmeier | elvețian | 49 "5 | |
4 | Anton Blok | Olanda | 49 "6 | |
5 | Gunnar Bergsten | Danemarca | 50 "3 | |
6 | Kjartan Jóhannsson | Islanda | 50 "7 |
Semifinala 2
Poziţie | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Niels Holst-Sørensen | Danemarca | 48 "2 | Î |
2 | William Roberts | Marea Britanie | 48 "5 | Î |
3 | Stig Lindgård | Suedia | 48 "7 | |
4 | Serghei Komarov | Uniunea Sovietică | 48 "8 | |
5 | Adam Piaskowy | Polonia | 52 "6 |
Semi-finala 3
Poziţie | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Herman Kunnen | Belgia | 48 "9 | Î |
2 | Sven-Erik Nolinge | Suedia | 49 "0 | Î |
3 | Luigi Paterlini | Italia | 49 "1 | |
4 | Leopold Láznička | Cehoslovacia | 50 "4 |
Finala
Pos. | Nume | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
Niels Holst-Sørensen | Danemarca | 47 "9 | ||
Jacques Lunis | Franţa | 48 "3 | ||
Derek Pugh | Marea Britanie | 48 "9 | ||
4 | Sven-Erik Nolinge | Suedia | 48 "9 | |
5 | William Roberts | Marea Britanie | 49 "5 | |
Herman Kunnen | Belgia | np |