Campionatele Europene de Atletism 1946 - Ștafetă masculină 4 × 100 metri
Salt la navigare Salt la căutare
Europeni din atletismul de Oslo 1946 | ||||
---|---|---|---|---|
Plimbări plate | ||||
Etaje de 100 m | bărbați | femei | ||
Etaj 200 m | bărbați | femei | ||
Etaje de 400 m | bărbați | |||
Etaje de 800 m | bărbați | |||
Etaje de 1500 m | bărbați | |||
Etaje de 5000 m | bărbați | |||
10000 m etaje | bărbați | |||
Curse de obstacole | ||||
110/80 m hs | bărbați | femei | ||
400 m hs | bărbați | |||
Garduri de 3000 m | bărbați | |||
Încercări rutiere | ||||
Maraton | bărbați | |||
Angrenaj | ||||
10000 m marș | bărbați | |||
Mergeți 50 km | bărbați | |||
Salturi | ||||
Săritură mare | bărbați | femei | ||
Boltă cu stâlp | bărbați | |||
Saritura lunga | bărbați | femei | ||
Salt triplu | bărbați | |||
Lansa | ||||
Shot de greutate | bărbați | femei | ||
Aruncare de disc | bărbați | femei | ||
Aruncare cu ciocanul | bărbați | |||
Aruncare cu javelină | bărbați | femei | ||
Teste multiple | ||||
Decatlon | bărbați | |||
Relee | ||||
Releu 4 × 100 m | bărbați | femei | ||
Releu 4 × 400 m | bărbați |
Cursa de ștafetă masculină 4 × 100 de metri a avut loc pe 24 și 25 august 1946. Orele sunt toate manuale.
Rezultate
Baterii
Bateria 1
Pos | Țară | Sportivi | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Regatul Unit | Thomas Jover Bert Liffen Robert Roach Jack Archer | 42.3 | Î |
2 | Belgia | Herman Kunnen Fernand Bourgaux François Braekman Pol Braekman | 42.4 | Î |
3 | Cehoslovacia | Mirko Paráček Leopold Láznička Miroslav Řihošek Jiří David | 42.6 | NR, Q |
4 | Norvegia | Kjell Mangset Peter Bloch Rolf Bakken Haakon Tranberg | 42,8 | |
5 | Danemarca | Tage Hegemose Børge Stougaard Gunnar Christensen Arne Thisted | 43.1 |
Bateria 2
Pos | Țară | Sportivi | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Suedia | Stig Danielsson Inge Nilsson Olle Laessker Stig Håkansson | 41,9 | Î |
2 | Franţa | Agathon Lepève Julien Lebas Pierre Gonon René Valmy | 42.3 | Î |
3 | Olanda | Jan Lammers Chris van Osta Jo Zwaan Gabe Scholten | 42.4 | Î |
4 | Italia | Michele Tito Drept Cattoni Carlo Manara Carlo Monti | 42,5 |
Finala
Pos | Țară | Sportivi | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
1 | Suedia | Stig Danielsson Inge Nilsson Olle Laessker Stig Håkansson | 41,5 | |
2 | Franţa | Agathon Lepève Julien Lebas Pierre Gonon René Valmy | 42.0 | |
3 | Cehoslovacia | Mirko Paráček Leopold Láznička Miroslav Řihošek Jiří David | 42.2 | NU |
4 | Olanda | Jan Lammers Chris van Osta Jo Zwaan Gabe Scholten | 42.3 | |
5 | Regatul Unit | Thomas Jover Bert Liffen Robert Roach Jack Archer | 42.4 | |
6 | Belgia | Herman Kunnen Fernand Bourgaux François Braekman Pol Braekman | 43,5 |