2021 Campionatele Europene de atletism la interior - 800 metri plat masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Europeni de interior din atletismul de Toruń 2021 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Plimbări plate | |||||
Etaje de 60 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 400 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 800 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 1500 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 3000 m | bărbați | femei | |||
Curse de obstacole | |||||
60 m hs | bărbați | femei | |||
Salturi | |||||
Săritură mare | bărbați | femei | |||
Boltă cu stâlp | bărbați | femei | |||
Saritura lunga | bărbați | femei | |||
Salt triplu | bărbați | femei | |||
Lansa | |||||
Shot de greutate | bărbați | femei | |||
Teste multiple | |||||
Heptathlon | bărbați | ||||
Pentatlon | femei | ||||
Relee | |||||
Releu 4 × 400 m | bărbați | femei |
Cursa masculină de 800 m plat la Campionatul European de Atletism în sală din 2021 de la Toruń a avut loc pe 5, 6 și 7 martie 2021 pe Toruń Arena .
Podium
Pos. | Atlet | Naţionalitate |
---|---|---|
Patryk Dobek | Polonia | |
Mateusz Borkowski | Polonia | |
Jamie Webb | Regatul Unit |
Record
Record | ||||
---|---|---|---|---|
Record mondial | Wilson Kipketer | 1'42 "67 | Paris , Franța | 9 martie 1997 |
Record european | ||||
Record de campionat | Paweł Czapiewski | 1'44 "78 | Viena , Austria | 3 martie 2002 |
Program
Data | Acum | Schimb |
---|---|---|
5 martie 2021 | 19:55 | Baterii |
6 martie 2021 | 19:25 | Semifinale |
7 martie 2021 | 18:25 | Finala |
Rezultate
Baterii
Calificare: Primii trei din fiecare manșă (Q) avansează în semifinale
Semifinale
Calificare: Primii doi din fiecare semifinală (Q) avansează în finală
Poziţie | Semi finala | Atlet | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Mateusz Borkowski | Polonia | 1'45 "79 | Î |
2 | 2 | Jamie Webb | Regatul Unit | 1'45 "99 | Î |
3 | 2 | Andreas Kramer | Suedia | 1'46 "87 | |
4 | 1 | Amel Tuka | Bosnia si Hertegovina | 1'47 "55 | Î |
5 | 1 | Patryk Dobek | Polonia | 1'47 "56 | Î |
6 | 1 | Mariano García | Spania | 1'47 "63 | |
7 | 3 | Pierre-Ambroise Bosse | Franţa | 1'47 "86 | Î |
8 | 1 | Guy Learmonth | Regatul Unit | 1'47 "92 | |
9 | 3 | Adam Kszczot | Polonia | 1'47 "98 | Î |
10 | 2 | Cian McPhillips | Irlanda | 1'48 "06 | |
11 | 3 | Eliott Crestan | Belgia | 1'48 "12 | |
12 | 1 | Benjamin Robert | Franţa | 1'48 "25 | |
13 | 3 | Marchează engleza | Irlanda | 1'48 "99 | |
14 | 3 | Christoph Kessler | Germania | 1'49 "46 | |
15 | 3 | Simone Barontini | Italia | 1'49 "51 | |
16 | 2 | Nasredine Khatir | Franţa | 1'49 "73 | |
17 | 1 | Oleh Myronets | Ucraina | 1'51 "19 | |
18 | 2 | Pablo Sánchez-Valladares | Spania | 2'05 "11 |
Finala
Poziţie | Atlet | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
Patryk Dobek | Polonia | 1'46 "81 | ||
Mateusz Borkowski | Polonia | 1'46 "90 | ||
Jamie Webb | Regatul Unit | 1'46 "95 | ||
4 | Adam Kszczot | Polonia | 1'47 "23 | |
5 | Amel Tuka | Bosnia si Hertegovina | 1'47 "37 | |
6 | Pierre-Ambroise Bosse | Franţa | 1'50 "13 |