2021 Campionatele Europene de atletism în sală - Salt în înălțime masculin
Salt la navigare Salt la căutare
Europeni de interior din atletismul de Toruń 2021 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Plimbări plate | |||||
Etaje de 60 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 400 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 800 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 1500 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 3000 m | bărbați | femei | |||
Curse de obstacole | |||||
60 m hs | bărbați | femei | |||
Salturi | |||||
Săritură mare | bărbați | femei | |||
Boltă cu stâlp | bărbați | femei | |||
Saritura lunga | bărbați | femei | |||
Salt triplu | bărbați | femei | |||
Lansa | |||||
Shot de greutate | bărbați | femei | |||
Teste multiple | |||||
Heptathlon | bărbați | ||||
Pentatlon | femei | ||||
Relee | |||||
Releu 4 × 400 m | bărbați | femei |
Competiția masculină de sărituri în înălțime la Campionatul European de Atletism în Toruń din 2021 a avut loc pe 4 și 6 martie 2021 pe Toruń Arena .
Podium
Pos. | Atlet | Naţionalitate |
---|---|---|
Aur | Maksim Nedasekau | Bielorusia |
Argint | Gianmarco Tamberi | Italia |
Bronz | Thomas Carmoy | Belgia |
Record
Record | ||||
---|---|---|---|---|
Record mondial | Javier Sotomayor | 2,43 m | Budapesta , Ungaria | 4 martie 1989 |
Record european | Carlo Thränhardt | 2,42 m | Berlin , Germania de Vest | 26 februarie 1988 |
Record de campionat | Stefan Holm | 2,40 m | Madrid , Spania | 6 martie 2005 |
Program
Data | Acum | Schimb |
---|---|---|
4 martie 2021 | 19:00 | Calificări |
7 martie 2021 | 11:25 | Finala |
Rezultate
Calificări
Sportivii care ating măsura de 2,28 m (Q) sau cei mai buni 8 (q) [1] se califică în finală.
Clasă | Atlet | Țară | 2,04 m | 2,10 m | 2,16 m | 2,21 m | Rezultat | Notă |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Maksim Nedasekau | Bielorusia | - | - | sau | sau | 2,21 m | q |
1 | Gianmarco Tamberi | Italia | - | - | sau | sau | 2,21 m | q |
3 | Mateusz Przybylko | Germania | - | sau | xo | sau | 2,21 m | q |
4 | Adrijus Glebauskas | Lituania | - | sau | sau | x sau | 2,21 m | q |
4 | Dmytro Nikitin | Ucraina | - | sau | sau | x sau | 2,21 m | q |
6 | Tobias Potye | Germania | - | sau | xo | x sau | 2,21 m | q |
7 | Thomas Carmoy | Belgia | - | sau | sau | xx sau | 2,21 m | q |
8 | Dániel Jankovics | Finlanda | sau | xo | sau | xx sau | 2,21 m | q |
9 | Oleh Doroshchuk | Ucraina | sau | sau | sau | xxx | 2,16 m | |
9 | Tihomir Ivanov | Bulgaria | - | - | sau | xxx | 2,16 m | |
11 | Jonas Wagner | Germania | - | xo | sau | xxx | 2,16 m | |
12 | Daniel Kosonen | Ungaria | xxo | sau | sau | xxx | 2,16 m | |
13 | Joel Khan | Marea Britanie | - | xxo | xx sau | xxx | 2,16 m | |
14 | Juozas Baikštys | Lituania | - | sau | xxx | 2,10 m |
Finala
Clasă | Atlet | Țară | 2.10 | 2.15 | 2.19 | 2.23 | 2.26 | 2.29 | 2.31 | 2.33 | 2.35 | 2.37 | 2.40 | Rezultat | Notă |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aur | Maksim Nedasekau | Bielorusia | - | - | sau | xo | sau | xo | sau | sau | xx- | sau | xxx | 2,37 m | |
Argint | Gianmarco Tamberi | Italia | - | - | - | sau | sau | sau | sau | xo | x sau | xxx | 2,35 m | = | |
Bronz | Thomas Carmoy | Belgia | sau | sau | sau | xxo | sau | xxx | 2,26 m | ||||||
4 | Tobias Potye | Germania | sau | sau | xo | sau | x sau | xxx | 2,26 m | = | |||||
5 | Adrijus Glebauskas | Lituania | - | sau | sau | sau | xxx | 2,23 m | |||||||
5 | Dmytro Nikitin | Ucraina | sau | sau | sau | sau | xx- | X | 2,23 m | ||||||
7 | Mateusz Przybylko | Germania | sau | sau | sau | X- | x r | 2,19 m | |||||||
8 | Dániel Jankovics | Ungaria | sau | xo | sau | xxx | 2,19 m |
Notă
- ^ ( EN ) Rezultat - Înălțime bărbați - Qual. Runda - Grupa A , pe european-athletics.com . Adus pe 4 martie 2021 .