2021 Campionatele Europene de atletism în interior - 1500 metri plat pentru femei
Salt la navigare Salt la căutare
Europeni de interior din atletismul de Toruń 2021 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Plimbări plate | |||||
Etaje de 60 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 400 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 800 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 1500 m | bărbați | femei | |||
Etaje de 3000 m | bărbați | femei | |||
Curse de obstacole | |||||
60 m hs | bărbați | femei | |||
Salturi | |||||
Săritură mare | bărbați | femei | |||
Boltă cu stâlp | bărbați | femei | |||
Saritura lunga | bărbați | femei | |||
Salt triplu | bărbați | femei | |||
Lansa | |||||
Shot de greutate | bărbați | femei | |||
Teste multiple | |||||
Heptathlon | bărbați | ||||
Pentatlon | femei | ||||
Relee | |||||
Releu 4 × 400 m | bărbați | femei |
Competiția feminină de 1500 de metri plat la Campionatul European de atletism în sală din 2021 din Toruń a avut loc pe 5 și 6 martie 2021 pe Arena Toruń .
Podium
Pos. | Atlet | Naţionalitate |
---|---|---|
Elise Vanderelst | Belgia | |
Holly Archer | Regatul Unit | |
Hanna Klein | Germania |
Record
Record | ||||
---|---|---|---|---|
Record mondial | Gudaf Tsegay | 3'53 "09 | Liévin , Franța | 9 februarie 2021 |
Record european | Abeba Aregawi | 3'57 "91 | Stockholm , Suedia | 6 februarie 2014 |
Record de campionat | Laura Muir | 4'02 "39 | Belgrad , Serbia | 4 martie 2017 |
Program
Data | Acum | Schimb |
---|---|---|
5 martie 2021 | 12:22 | Baterii |
6 martie 2021 | 19:50 | Finala |
Rezultate
Baterii
Calificare: Primii doi din fiecare manșă (Q) și următorii trei cei mai buni sportivi (q) avansează în semifinale
Poziţie | Baterie | Atlet | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Hanna Klein | Germania | 4'09 "35 | Î |
2 | 1 | Holly Archer | Regatul Unit | 4'09 "77 | Î |
3 | 1 | Gesa Felicitas Krause | Germania | 4'09 "92 | Î |
4 | 3 | Águeda Muñoz | Spania | 4'09 "94 | Î |
5 | 1 | Elise Vanderelst | Belgia | 4'10 "49 | q |
6 | 3 | Katie Snowden | Regatul Unit | 4'10 "70 | q |
7 | 1 | Marta Pérez | Spania | 4'11 "27 | q |
8 | 1 | Diana Mezuliáníková | Republica Cehă | 4'11 "48 | |
9 | 3 | Martyna Galant | Polonia | 4'12 "08 | |
10 | 2 | Daryia Barysevich | Bielorusia | 4'12 "11 | Î |
11 | 2 | Esther Guerrero | Spania | 4'12 "39 | Î |
12 | 1 | Federica Del Buono | Italia | 4'12 "79 | |
13 | 3 | Marta Pen | Portugalia | 4'12 "95 | |
14 | 2 | Caterina Granz | Germania | 4'13 "53 | |
15 | 3 | Lenuța Simiuc | România | 4'14 "94 | |
16 | 2 | Gaia Sabbatini | Italia | 4'17 "21 | |
17 | 1 | Orysya Demyanyuk | Ucraina | 4'17 "52 | |
18 | 2 | Claudia Bobocea | România | 4'18 "00 | |
19 | 2 | Klaudia Kazimierska | Polonia | 4'18 "24 | |
20 | 2 | Lindsey De Grande | Belgia | 4'18 "45 | |
21 | 3 | Anastasia-Panayiota Marinakou | Grecia | 4'19 "60 | |
22 | 3 | Vera Hoffmann | Luxemburg | 4'20 "50 |
Finala
Poziţie | Atlet | Naţionalitate | Vreme | Notă |
---|---|---|---|---|
Elise Vanderelst | Belgia | 4'18 "44 | ||
Holly Archer | Regatul Unit | 4'19 "91 | ||
Hanna Klein | Germania | 4'20 "07 | ||
4 | Marta Pérez | Spania | 4'20 "39 | |
5 | Esther Guerrero | Spania | 4'20 "45 | |
6 | Katie Snowden | Regatul Unit | 4'21 "81 | |
7 | Daryia Barysevich | Bielorusia | 4'22 "98 | |
8 | Gesa Felicitas Krause | Germania | 4'24 "26 | |
Águeda Muñoz | Spania | mp |